Skocz do zawartości
m3iaz

[Instrukcja] Dynaudio - po angielsku + trochę odemnie

Rekomendowane odpowiedzi

po pierwsze wielkie podziękowania dla NAVIKa.

w załączniku plik, który od niego dostałem i na podstawie, którego zainstalowałem ten system w swoim aucie.

 

plik zawiera również instrukcję założenia fabrycznej anteny radiowej (nie wiem czemu...).

 

ja kupiłem na allegro zestaw głośników + wzmacniacz (z obudową - podstawa + czarna zaślepka) oraz od tego samego sprzedawcy wiązkę. wiązkę zmodyfikowałem bo nie wiedziałem że później przy innych modyfikacjach rozbebeszę prawie całe auto... poza tym nie miałem przewodów w drzwiach (poza 2 w przednich).

 

a teraz trochę tłumaczeń.

 

lista fabrycznych części:

1. Dynaudio System

- 1x 3C0 035 456 A = Wzmacniacz

- 2x 3C0 035 454 B = średniotonowy / basowy głośnik na przód

- 2x 3C0 035 453 B = basowy na tył

- 2x 3C0 035 411 D = wysokotonowy na przód (bez trójkątnej zaślepki)

- 2x 3C0 035 411 E = wysokotonowy na tył (bez wkładki i klamki drzwi)

- 1x 1K0 035 883 = podpora(?) wzmacniacza

z mojej etki:

- 1x 3C0 971 813 - pokrywa plastikowa wzmacniacza (do wyboru beż lub czerń satynowa)

- 1x 1K0 035 883 - podstawa metalowa

- 1x 3C0 035 933 - mocowanie podpory do podłogi

- 2x (lepiej 4x) N 906 674 02 - śruba z łbem sześciokątnym

- 2x N 606 547 04 - kołek gwintowany - w moim aucie już był...

- 2x 023 002 13 - nakrętka samo kontrująca M6 (może być z castoramy)

nie znalazłem w etce ale powinny być jeszcze 2 wkręty + 2 bloczki nagwintowane do zamocowania w kwadratowym otworze blachy...

2. akcesoria do instalacji radia jeśli nie było fabrycznie

- 2x 000 098 657 = kabel antenowy

- 1x 3C9 035 552 A = wzmacniacz antenowy prawy

- 1x 3C9 035 552 D = wzmacniacz antenowy lewy

- 2x N 013 969 21 = śruby do zamocowania wzmacniaczy antenowych

- 1x 3B7 035 447 = złącze głośnikowe do złącza typy Quadlock

3. złącza jeśli nie było fabrycznych głośników

- 4x 1J0 972 704 = złączka dla średnich / basów przód i tył

- 2x 3B0 972 712 = złączka dla wysokich przód

- 2x 1J0 972 723 = złączka dla wysokich tył

3. złącza

- 1x 1J0 962 624 A = złącze 24 pin szare (wzmacniacz)

- 1x 1Jo 962 623 B = złącze 23 pin zielone (wzmacniacz)

- 60x N 103 358 07 = Connector elements for Connector ??? chyba piny

- 25x N 103 381 05 = Connector elements for Connector j.w.

- 50x N 906 844 05 = Connector elements for Connector j.w.

- 25x N 103 190 05 = Connector elements for Connector j.w.

4. Miscellaneous

- 1x N 017 131 15 = bezpiecznik 30A - zwykły płaski samochodowy

- 1x 000 979 306 = złącze pod skrzynkę bezpieczników

 

 

nie będę rozpisywał pinów... to co nas najbardziej interesuje to podłączenie zasilania, masy i CAN BUS

 

1. +12 V (2 czerwone grube przewody przechodzące później w jeden) - idzie pod maskę do puszki koło akumulatora. i teraz UWAGA bo ja poległem w pierwszej chwili: wg poniższej instrukcji zasilanie jest podłączone pod bezpiecznik nr 19 jednak dotyczy to tylko tzw LOW BOXa czyli puszki bezpiecznikowej małej (u mnie tylko 1 przekaźnik a na drugim złączu przekaźnikowym jest zwora). w przypadku HIGH BOXa przewidzianym bezpiecznikiem jest nr 18.

 

2. masa (j.w. tylko że brązowe) - prosta sprawa, podpinamy się gdziekolwiek gdzie nam będzie wygodnie. ja się przykręciłem do punktu masy na słupku A (pod plastikiem za dźwignią otwierania maski)

 

3. CAN BUS (can hi - pomarańczowo brązowy, can lo - pomarańczowo błękitny) - trzeba poprowadzić do radia i wpiąć równolegle do niego. na radiu powinien być opis pinów (na pewno nie ma opisu na RCD-300). jeśli nie ma to CAN hi - pin 2, CAN lo pin 1 (na kostce z zasilaniem na quadlocku).

 

 

kilka spostrzeżeń:

 

1. kodowanie

- po zainstalowaniu trzeba na CAN GATEWAYu włączyć system dźwiękowy (47 - SOUND SYSTEM)

- nie koduje się wzmacniacza - jest połączenie ale ewentualnie można sobie co najwyżej błędy pokasować

- najlepiej z dynaudio współpracuje RNS 510/RCD 510. nie znam kodowania RCD...

kodownie RNS 510 - tylko istotne

BYTE 1 - wartość hex 05 - Dynaudio Sound System - wcześniej 00

BYTE 2 - wartość hex 00 - sound system (active speakers) - wcześniej 02 lub 04

BYTE 4 - wartość hex 01 - speaker monitoring inactive (sound system)

 

2. instalacja

- w wykładzinie są nacięcia dzięki którym nie musimy się zastanawiać gdzie i jak zainstalować wzmacniacz

- najlepiej jest wyciągnąć z auta fotel kierowcy...

- progi są na zapinki i na 1 śrubę pod tylną kanapą

- ja nie kupowałem pinów między drzwiami a głośnikami tylko przepuściłem przewody przez złączkę. teraz demontaż drzwi wiąże się z przecięciem tych przewodów

- zapinki w boczkach na drzwiach są praktycznie jednorazowe więc najlepiej od razu zaopatrzyć się w komplet.

- przy "odpinaniu" boczków często łamią się mocowania na boczkach (słaby plastik) więc poxipol też mile widziany

- głośniki średnio/basowe są mocowane fabrycznie na nity... nie ma praktycznie możliwości przerobienia na mocowanie na śruby

 

 

to tyle. reszta jest w pliku. jeśli będziecie mieli problemy to na PM do mnie

Dynaudio_Passa_3C_Build.pdf

Edytowane przez m3iaz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W moim Passku zainstalowany fabrycznie został system Monsoon (bodajże 250W RMS) oraz radyjko RCD500 (z wbudowaną zmieniarką na 6CD). Wystarczy wymienić głośniki oraz wzmacniacz, czy należy również modyfikować wiązkę? Obecny wzmacniacz jest widzialny w sieci CAN, więc CAN też jest poprowadzony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprawdzę w mojej dokumentacji i dam znać. teraz klepię "auto hold'a"

 

---------- Post added at 15:21 ---------- Previous post was at 12:18 ----------

 

Wystarczy wymienić głośniki oraz wzmacniacz, czy należy również modyfikować wiązkę?

wygląda na to że jest PLUG&PLAY czyli tylko wymiana tych elementów. nie wiem jak z kodowaniem radia...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pamiętaj że bez wiertarki i nitownicy się nie obejdzie... jak dla mnie to lipa ale podobno dzięki temu że się nie odkręca to nic nie ma prawa zabrzęczeć...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

Mam takie pytanie od dwóch miesiecy zastanawiam się nad zakupem zestawu dynaudio do mojego paska b6 w wersji highline w chwili obecnej mam radio rcd 500mp3 i zastanawiam się czy będę musiał zmieniać radio na rns510?czy adaptacja wiąże się z instalacja okablowania? jak wygląda kwestia instalacji wzmacniacza czy są tam już wtyczki żeby tylko podłączyć ?ostatnie pytanie czy sprzęt warty swojej ceny ok 1200 zł na allegro?

z góry dziękuje za odp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zobacz pod fotelem kierowcy czy masz pudło przykryte czarnym plastikiem. jeśli jest to wymiana jest P&P. jeśli nie ma to minimum 1 dzień zabawy (najlepiej policz sobie cały weekend jak wcześniej tego nie robiłeś).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
pod fotelem kierowcy czy masz pudło przykryte czarnym plastikiem

 

A jeśli masz takie pudło :637: to znaczy że masz już zainstalowany system audio Monsoon, który gra bardzo przyzwoicie :D:D:D i kiedyś był tym, czym teraz jest Dynaudio. :cool:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie do kolegi STEFWAL czy duza jest różnica w jakosci dzwieku miedzy zestawem MONSOON a DYNAUDIO i ile trzeba zrobic przerobek aby zmienic na DYNAUDIO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie potrafię Ci odpowiedzieć w pełni wyczerpująco na Twoje pytanie :639:

 

Zestaw Monsoon ma RMS bodajże na poziomie ok 250W, Dynaudio coś koło 600W.

 

U siebie mam "monsunika" z RCD 500 i jak na moje potrzeby gra rewelacyjnie, podciągnięcie na 3/4 mocy już mnie "wygania" z auta. Gra czysto, nawet z dużym poziomem dzwięku. Do wymiany na Dyne się nie przymierzam bo i po co :confused:.

 

Wzmacniacze w obydwu przypadkach są po fotelem kierowcy więc wymiana mechaniczna nie nastręczy niespodzianek.

 

Jak z kompatybilnościa wtyczek elektrycznych to nie wiem i czy je przepniesz bez przeróbek. Obydwa zestawy mają po 10 głośników (2 x 2 tył plus 2 x 3 przód) , ale do Dyny musiał byś wymienić wszystkie bo mocowo by nie pasiły.

 

Co do jakości dzwieku - niestety Dyny nie słyszałem, "monsuna" męczę codziennie i nie mam żadnych zastrzeżeń. Przestrzeń dzwięku bardzo dobra (no chyba, że kurtkę z tyłu powiesisz na słupku) :cool:, dynamika z CD bardzo dobra, czystość dzięku OK, szumu nie słyszę ;). Basy dobrze odczuwalne, głębokie i soczyste (ale nie dudniące). Dla mnie OK, ale audiofilem nie jestem :P:p:p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jest to mój pierwszy post na tym forum dlatego postaram się jasno wytłumaczyć mój problem.

 

Chciałbym podłączyć zestaw Dynaudio do mojego Passata B6, dużo czytałem na ten temat, jednak jednej rzeczy nie mogę zrozumieć, tzn w jaki sposób zasilić wzmacniacz, puszka z bezpiecznikami pod maską ma wolne miejsce Nr 19, z tego co wyczytałem powinienem tak wsadzić bezpiecznik 30A. Zamieszczam zdjęcia trzech puszek, proszę o podpowiedź gdzie najlepiej podpiąć zasilanie 12V od wzmacniacza.

 

17499917.th.jpg26480039.th.jpg85405790.th.jpg

Jeszcze jedno pytanie, czy po podłączeniu wszystkiego komputer pokaże błąd? Pytam ponieważ chciałem aktywować system audio Vagiem przed jego instalacją u znajomego i nie wiem czy po instalacji znowu trzeba będzie podpinać się pod komputer.

 

Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może odgrzeję kotleta ale potrzebna mi taka wtyczka jak zaznaczona na foto

 

19dcdfafe38217a4gen.jpg

 

czy kable od radia do wzmacniaczy zarabiał ktoś sam? czy zawsze kupowaliscie gotowe: 000 098 657, koszt 1szt w salonie ~120zł

Kabel to najzwyklejszy RG174, a 1szt końcówki to ~7zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się tak podaną Mocą tych wzmacniaczy nie sugerował bo są mocno zawyżone. Nijak mi nie wychodzi mając do dyspozycji prąd 21A(zakładam wykorzystanie 70% bezpiecznika 30A) X napięcie 14V te 600W... Do tego jeżeli końcówki mocy nie "latają" w klasie D to sprawność tez jest mizerna czyli duża część pobieranej mocy idzie w ciepło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj zakończyłem prace zwiazane z zamontowaniem DYNAUDIO w moim pasku ( dwa dni walki ). Dla wszystkich którzy chcą to montować u siebie powiem że warto. Jakość dźwięku bez porównania ze standardowymi głośnikami

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam mam takie pytanie odnośnie DYNAUDIO wczoraj załorzyłem do mojego auta instalacje podłączyłem według schematu kodownie tak jak powinno być i nie wiem czy to normalne robiąc głośniej głos wzrasta do połowy skali no troszke dalej a póżniej nie jest nic głośniej a jak podkręce prawie na maksa to robi się minimalnie głośniej i ciszej tak jak by brakowało mocy nic nie pomaga nawet jak odejme bas.Czy to jest normalne tak powinno być? Są też różne wzmacniacze do DYNAUDIO mają inne SW jedne 0020 inne 0040 czy czymś się to rużni?

Edytowane przez marekgalla
poprawa błędów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaki masz oznaczenie wzmacniacza i czy kodowałeś radio tak jak w pierwszym poście

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego to jest zwykły wzmacniacz nie Dynaudio musisz go inaczej zakodować mam taki podobny też kiedyś dostałem gra płasko jak z pudelka

 

 

mała korekta twój wzmacniaczy chyba jest Dynaudio według oznaczenia 9VE lecz w wczesniejszych modelach pisali że to wzmacniacz systemu Dynaudio

Edytowane przez robert.gda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Ja u siebie wkładałem Dynaudio, ale u mnie było łatwo ponieważ fabrycznie miałem tzw. MONSUNA czyli wzmacniacz + 10 głośników. U mnie przekładka była plug&play. Trzeba było tylko zakodować i śmiga. Warto włożyć DYNAUDIO. Moim zdanie bardzo fajnie gra.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

duża różnica w porównaniu do Monsoona?? też go mam obecnie:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności