Skocz do zawartości
Marty_McFly

Auto Hold - Zasada działania

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Panowie jeżeli jestem w błędzie to mnie wyprowadzcie z niego. Rozumiem, że funkcja "Auto Hold" służy do tego aby stojąc samochodem pod górke nie trzymać cały czas nogi na hamulcu tylko ruszyć pod góre bez staczania się na doł. Wykorzystywany jest do tego hamulec ręczny. Czyli podjeżdzam pod górke, zatrzymuje samochód hamulcem nożnym, naciskam przycisk "Auto Hold" , hamulec ręczny się zaciąga i stoje. Dodając gazu hamulec się zwalnia i ruszam pod góre bez staczania się. Tak to rozumiem. Ale przecież dokładnie tak samo można zrobić bez tej "rzekomej" funkcji. Podjeżdżam pod góre, zatrzymuje się hamulce nożnym, naciskam przycisk "P" czyli zaciągam normalnie ręczny i jeżeli mam zamknięte dzrzwi i zapięte pasy, w przypadku jak dodam gazu ręczny tez mi sie zwolni i moge normalnie ruszyć pod góre. To w takim razie gdzie tkwi ta różnica między wersją "z" i "bez" Auto Holda, bo ja nie widze żadnej. Mam wrażenie że to jest zdublowany przycisk do ręcznego hamulca.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Marty_McFly

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale bez funkcji Auto Hold nie zaciagnie Ci się samoczynnie hamulec ręczny po zatrzymaniu samochodu.a jak włączysz Auto Hold to za każdym zatrzymaniem będzie się zaciągał i potem sam puszczał :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Gwoli scislosci, nie za kazdym tylko jak auto zacznie sie samoczynnie staczac, albo raczej komp uzna ze tak jest.

 

--

luk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie

 

Autohold wykorzystuje ABS a nie hamulec reczny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A co ma ABS do staczania samochodu? ABS to przychamowywanie kół aby samochód nie wpadł w poślizg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ABS to przychamowywanie kół aby samochód nie wpadł w poślizg

No nie do końca tak jest, bo ABS przeciwdziała blokowaniu kół, ale na logike faktycznie Auto hold moze i pewnie kożysta z czujników od ABS i ESP :) po zatrzymaniu prędkość kątowa kół równa się zero, jeżeli auto zacznie się staczać, to prędkość kątowa bedzie ujemna i komp blokuje koła, naciskamy gaz, koła zostają odblokowane :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli rozumiem, że funkcja Auto Hold to nic innego jak zatrzymywanie samoczynne samochodu na hamulcu, jeżeli funkcja jest aktywna i samochód sie zatrzymuje. Teraz tylko pytanie czy dużo jest zabawy aby coś takiego sobie załozyć? :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pewnie bardzo duzo.musisz mieć wszystkie sterowniki a to jest pewnie nie lada problem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ale jeżeli tak jak piszą koledzy Auto Hold wykorzystuje sterowniki ABS-u to wystarczy chyba tylko sterownik tej fukncji, podpięcie, zgranie z komputerem i przycik. No chyba, że ma swoje sterowniki na wszystkie koła

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
czyli rozumiem, że funkcja Auto Hold to nic innego jak zatrzymywanie samoczynne samochodu na hamulcu, jeżeli funkcja jest aktywna i samochód sie zatrzymuje. Teraz tylko pytanie czy dużo jest zabawy aby coś takiego sobie załozyć?

Mniej więcej. A podsumowując wygląda to tak. Masz aktywny przycisk Auto Hold. Jedziesz sobie pod górkę czy z górki, zatrzymujesz samochód, puszczasz sprzęgło i hamulec a auto stoi (nie stacza się), po wrzuceniu biegu jedziesz dalej. Nie włącza się przy tym hamulec postojowy a wykorzystany jest system ESP, który to w krytycznych sytuacjach takich jak poślizgi też przecież dohamowuje odpowiednie koła. I tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Panowie kolega Steckiew miał na mśli że auto hold do zablokowania auta przed toczeniem wykorzystuje pompę abs-u , pompa wytwarza ciśnienie w układzie hamulcowym i hydrauliczny układ blokuje auto, a nie hamulec ręczny elektryczny, sprawdźcie sobie jak włączycie autohold i postoicie tak dłuższą chwilę to po pewnym czasie słychać , że wyłącza się silnik w pompie abs a zaciąga się hamulec elektryczny-ręczny, zabezpiecza to pompę abs-u przed nadmiernym przegrzaniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Auto Hold lub w Audi zwany Audi Hold Assist działa za pomocą hamulca ręcznego w wersji elektrycznej czyli jeśli jest sygnał, że auto stoi co nie jest przecież problemem, wystarczą czujnki ABS, ręczny jest zaciągany automatycznie i tyle. Nie ma znaczenia czy auto stacza się czy stoi na równej powierzchni. Tak jest w obecnych A4, A6, Q5 i podobnych z elektrycznym ręcznym. Nie wydaje mi się, żeby w VW komuś chciało się rozwiązywać to inaczej, ale jeśli kogoś to bardzo interesuje mogę to sprawdzić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego nie wiem jak jest w audi ale vw NIE ZACIĄGA "ręcznego" w momencie działania auto holda. Samochód hamowany jest za pomocą układu ESP. Moment działania hamulca postojowego jest wyraźnie słyszalny (działanie siłowników w tylnych kołach). Np. jeśli stoisz na auto-holdzie i rozepniesz pasy - wtedy zadziała hamulec postojowy a auto-hold odpuści. Czuć to wyraźnie (i słychać), bo przednie koła odpuszczają a ciężar auta przenosi się na tylne zahamowane koła.

Auto hold hamuje samochód wszystkimi kołami a postojowy tyłem.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem dokładnie i kolega Tomek_glw ma rację.

 

"

Przebieg działania

1. Funkcja AUTO HOLD jest aktywna. Samochód

stoi i jest unieruchomiony hydraulicznie za

pomocą układu hamulców wszystkich 4 kół.

Potrzebne do tego ciśnienie jest obliczane i nastawiane

w zależności od wzniesienia przez

komputer sterujący systemem ABS.

2. Po 3 minutach następuje przekazanie funkcji do

elektromechanicznego hamulca postojowego.

Obliczony moment utrzymywania przekazywany

jest z komputera sterującego systemem ABS do

komputera sterującego elektromechanicznym

hamulcem postojowym.

3 minuty

3. Oba silniki włączające przy hamulcach tylnych

ł sterowane są z komputera sterującego elektromechanicznym

hamulcem postojowym.

Hamulce są włączane (zamykane) elektromechanicznie

a ciśnienie hamowania obniżane jest

automatycznie."

Żródło: Zeszyt SSP 346_PL tak więc przepraszam za poprzedni, błędny post

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki wszystkim wam za pomoc, już wiem co i jak :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja założyłem sobie AH i żeby było śmieszniej to i przycisk i kodowanie jest po stronie sterownika od ręcznego...

dla chętnych: u mnie działa ale u w innym aucie instalowałem i za nic nie chciał zadziałać... ale było późno w nocy i nie wszystko było sprawdzone...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego @m3iaz, wystarczy podłączyć przycisk AH do sterownika EPB? Co do kodowania, wszystko jest tak jak mówisz w EPB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

słuchajcie, nie da się zakodowć tak, zeby funkcja AH bya domyślnie cały czas włączona? W nowym CC jest taka opcja.

 

pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

możliwe że po zaktualizowaniu oprogramowania na sterowniku ręcznego... niestety ja nie znalazłem nigdzie informacji o ustawieniu AH na stałe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też musiałbym się zaopatrzyć w AH, często wyjeżdżam w góry i pewnie by mi się przydał.

 

PS. m3iaz pamiętasz jeszcze o moich ringach? :rolleyes: Zgłoszę się do Ciebie jak się ociepli trochę...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności