Skocz do zawartości
Gość brusiol

Chłodnica spalin

Rekomendowane odpowiedzi

Gość brusiol

Witam wszystkich użytkowników forum

 

Chciałbym Wam przedstawić problem, który od kilku miesięcy dotyczy stanu technicznego mojego auta. Jest to passat 1.9 TDI w silniku AVF, oraz skrzyni EYF ( tiptronic ) z listopada 2004 roku, w którym to zastosowano chłodnicę spalin - ponoć jedynie w celach ekologicznych. Całkowity przebieg auta to 114000 km. z czego osobiście po sprowadzeniu go w 2007 roku przejechałem ok. 50000 km.

Problem pojawił się w styczniu tego roku, kiedy to rozszczelniła się chłodnica spalin. Objawy tej awarii na pierwszy rzut oka kojarzą się z rozszczelnieniem uszczelki pod głowicą, gdyż w zbiorniku wyrównawczym ubywa płynu chłodzącego, który poprzez nieszczelną chłodnicę spalin wydostaje się na zewnątrz układu wydechowego w postaci białego dymu ( olej silnikowy pozostaje "czysty" i jego stan się nie zmienia ). Awaria ta nie powoduje zmian w pracy silnika, nie wpływa na jego moc ani na elastyczność. Jedynym dyskomfortem dla kierowcy jest chmura białego dymu widziana w lusterku wstecznym.

Tyle jeśli chodzi o opis samej awarii.

Ponieważ auto serwisuję w ASO posiadającym w Łodzi bodaj najlepszą reputację u wieloletnich użytkowników aut z grupy VW-Audi ( znajdującym się na Julianowie w pobliżu szpitala położniczego ) diagnoza była błyskawiczna i już następnego dnia zamontowano nowiutką chłodnicę spalin zakupioną u dystrybutora części, będącego także najstarszym w Łodzi dilerem aut grupy VW-Audi, którego główna siedziba znajduje się na granicy Zgierza i Łodzi. Część pochodziła oczywiście z poznańskiego magazynu firmy Kulczyka.

Po przejechaniu ok. 5000 km. awaria się powtórzyła.

W ramach gwarancji wymiany dokonał już serwis w Zgierzu. Mówiono przy tym o wadzie wymienionej chłodnicy nie doszukując się innej przyczyny.

Przejechałem na nowej chłodnicy spalin może kolejnych 5000 km. i znowu to samo. Ponownie wymieniono ją w zgierskim serwisie w ramach gwarancji. Usilnie ponoć szukali przyczyn rozszczelniania się tych chłodnic, lecz nic nie znależli.

Było to w maju a mamy 17 lipiec, więc autko przejechało kolejnych może 4000 km. i zgadnijcie gdzie jest obecnie ?

Dziś w zgierskim serwisie ma zostać zamontowana kolejna ( straciłem już rachubę która to z kolei ) chłodnica spalin. Zostanie w końcu wymieniona w ramach gwarancji, co nie było wcale oczywiste. Tym razem panowie kierownicy postawili na chipa ! Gdy tylko pojawiłem się u nich powiedzieli " Pan ma zamontowanego chipa" i konsekwentnie pracowali nad udowodnieniem tej tezy. Usiłowali mi wmówić, że dokonałem osobiście lub poprzedni właściciel zmian w oprogramowaniu sterownika silnika, a konkretnie wgrałem nowy program, który to przemienił mojego 130-konnego AVF w nieposkromioną rakietę, której części nie są w stanie oprzeć się wyższej temperaturze spalin. Oczywiście w aucie nie dokonywałem ani ja ani poprzedni właściciel żadnych elektronicznych przeróbek. Po tym jak kolega podczas przejechania 105000 km. ( nowiutkim Audi A6 TDI w automacie z zamontowanym chipem ) 3-krotnie wymienił turbinę nikt nie namówi mnie aby ochipować diesla w automacie.

W związku z tym, gdy tylko pan kierownik zgierskiego serwisu oznajmił mi przez telefon, że zmieniono program sterownika i uniemożliwia to wykorzystania przez serwis gwarancji odparłem, że program mógł zostać zmieniony jedynie na terenie zgierskiego serwisu. Po chwili zadzwoniono do mnie z informacją, że jednak chłodnica wymieniona zostanie w ramach gwarancji.

Nie chcę tu rozwodzić się jak to serwis najstarszego dilera VW na rynku łódzkim dba jedynie o swój interes.

Interesuje mnie rozwiązanie problemu.

Niezależne od zgierskiego serwisy sugerują, że do śmieci może nadawać się cała partia chłodnic spalin znajdująca się w Poznaniu.

Czy to możliwe ? Czy też istnieje inna przyczyna rozszczelniania się chłodnic spalin ?

Dodam jeszcze, że do zbiornika nalewam jedynie shelowskiego v-powera.

Proszę, abyście nie proponowali mi rozwiązania problemu poprzez pozbycie się tego auta, gdyż jestem do niego przywiązany.

 

Pozdrawiam was gorąco

Piotrek z Łodzi

p.s. mój bezpośredni kontakt : [email protected]

Edytowane przez brusiol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a nie lepiej wywalić "chłodnice spalin" :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś może wrzucic zdjęcie tego ustrojstwa? Bo pierwszy raz słyszę o chłodnicy spalin :confused: ma to na celu schłodzic spaliny czy podgrzac płyn w układzie chłodzenia wykorzystujac tracone ciepło spalin??? (stawiam na to drugie)

I faktycznie skoro by może cała partia jest wadliwa to zostaje zakup z innego żródła bądz wywalic to ustrojstwo i miec swięty spokój.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam teraz auta pod ręką żeby zdjęcie zrobić ale wygląda to u mnie podobnie jak to z linka:

http://www.allegro.pl/item685499372_chlodnica_recyrkulacji_spalin_passat_b6_cc_jetta.html

Zamontowane jest z boku silnika w okolicach nad turbiną. Wcześniejsze avb tego nie miały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość paul999

Witam wszyskich

 

Chłodnica spalin to takie cudo jest które ochładza spaliny wracające pózniej do komory spalania. Jest wiec czesca układu recyrkulacji spalin (EGR). Teraz tak, w silnikach takich jak ten temperatura spalin, w warunkach normalnych, to jakies 650 stopni. Więc jeżeli cos wpływa na to gazy wylotowe osiągną wysza temperature, chłodnica nie wytrzyma napięcia.

Zaczołbym więc od okreslenia temperatury spalin i sprawdzenia katalizatora. No i dałbym sobie spokój z ASO, tam nie pracuje żaden sznujący sie mechanik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie chce zakldac nowego tematu bo widze ze tutaj byl poruyszony. chodzi mi o chlodnice spalin w AVF. nigdzie nie moge znalesc kogos kto pisze jak ja usunac albo czy ma ona jakis znaczacy wplyw na silnik. chce ja usunac razem z egr-em. czy ktos moze dac jakies wskazowki jak to dobrze zrobic i czy moze to wplynac na zywotnosc silnika? bo narazie z tego co widze po innych postach to jest ona potrzebna tylko ze wzgledu na ekologie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

własnei ogladałem zdjecia takowych chłodnic na alledrogo i normalnie :zeco, to byłaby pierwsze rzecz która wywaliłbym z auta...

"Normalne" silniki tego ustrojstwa nie maja bo jest to całkowicie niepotrzebne!

Masz AVF czyli tosamo co AWX a z tych mało ktory ma taka chłodnice, wiec nie widze problemu aby ustrojstwo wywalic.

Tak na szybko mozesz zaslepic blaszką wlot spalin do filtra (blaszka przy kolektorze- np z puszki po sardynkach) i z drugiej strony na wyjsciu pod EGR'em.

Widzę ze wchodza tam tez węze z płynem chłodzacycm to tez mozna obejsc, a tłumaczenie serwisu ze mach chipa i temp spalin jest wyzsza jest bezzasadne bowiem chłodnica ma płaszcz wodny jak mniemam....

Nie jest tajemnica ze całe partie wadliwego towaru wysyła sie do polski takie przekrety robi wielu producentów czesci, polacy to głupi naród i kupi kazde gowno byleby było ładnie zapakowane.

W innych krajach serwis nie pozwoli sobie wciskac kitu jak u nas....

 

Porównaj jak to wyglada w silniku bez chłodnicy i wywal ustrojstwo , ja bym zaslepił kolektor i egr'a (na allegro sa specjalne blaszki) i całą reszte wyjął , rurki z woda połaczył razem bądz wymienił z modelu co nie ma takich dziwactw i to byłoby wsio, koniec problemow z chłodnicą spalin.......i serwisem.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

krystian dzieki za odpowiedz:) wsumie chcialem tylo sie upewinic ze to nie jest potrzebne. juz kupilem kolanko 45stopni aby polaczyc weze i blaszki na kolektor tez juz sobie zrobilem. niedlugo wyjmuje egr-a z auta razem z tym dziwactwem. dzieki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłodnica spalin jest w automatach, żeby zaliczyć normy emisji, bo z racji większego spalania, emisja szkodliwych związków jest większa w automacie.

Oczywiście można ją usunąc, choć tez w niczym nie przeszkadza.

Ja z racji montażu dogrzewacza, odłączyłem chłodnice. Zrobiłem to tak:

http://forum.vw-passat.pl/showpost.php?p=1119968&postcount=290

Póki co jej nie usuwałem całkiem, bo nie mam czasu grzebać, a po za tym egr mam zaslepiony na chłodnicy. Może jak będe turbinę zmieniał to wywalę ją całkiem i zaślepie wtedy egr bezpośrednio na kolektorze wydechowym. W każdym razie jeśli ktoś się jej nie pozbywa, to wystarczy jak ja, wyciąć podwójną blaszkę z puszki coli, rozkręcić górne połączenie chłodnicy, wsunąć blaszkę zamiast podkładki która tam jest i już po egr, a roboty na 5 minut max.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodaję zdjęcie dla potomnych:

 

rgh1302973134t.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, po wyrzuceniu tej oto chłodnicy w mrozy silnik dużo, dużej się rozgrzewa!

Ja sam chcę takową zamontować po, to aby silnik szybciej łapał temperaturę roboczą.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam! Mam podobny problem. Prawdopodobnie rozszczelniła sie chłodnica spalin i zaczęło ubywac wody. Po jej wymianie przez jaki czas był spokój i prawdopodobnie znowu się rozszczelniła. W tej chwili chłodnica jest zamontowana przy silniku, ale węże wody które do niej dochodzą mam połączone za pomocą rurki w kształcie litery "C". Czyli chłodnica spalin jest ominięta i wody nie ubywa. Chciałbym żeby ktoś mądry z forum wypowiedział się, czy mogę dalej tak jeździc i jak to wpływa na silnik. Dodam że obok mam drugie takie autko, ale już bez chłodnicy spalin, z tym że ma manualną skrzynię biegów (ja mam tiptronica).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam! Mam podobny problem. Prawdopodobnie rozszczelniła sie chłodnica spalin i zaczęło ubywac wody. Po jej wymianie przez jaki czas był spokój i prawdopodobnie znowu się rozszczelniła. W tej chwili chłodnica jest zamontowana przy silniku, ale węże wody które do niej dochodzą mam połączone za pomocą rurki w kształcie litery "C". Czyli chłodnica spalin jest ominięta i wody nie ubywa. Chciałbym żeby ktoś mądry z forum wypowiedział się, czy mogę dalej tak jeździc i jak to wpływa na silnik. Dodam że obok mam drugie takie autko, ale już bez chłodnicy spalin, z tym że ma manualną skrzynię biegów (ja mam tiptronica).

 

Niczemu to nie szkodzi. Może tylko trochę wolniej w zimę będzie się grzał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem po zmianie AUTOMATU na MANUAL ...

 

po przeczytaniu postów powyżej wnioskuje , że ta chłodnica (pozostałość po automacie) może zostać. Żadnych minusów , jedynie plus , że w manualu autko będzie mi się szybciej nagrzewało zimą ? ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jestem po zmianie AUTOMATU na MANUAL ...

 

po przeczytaniu postów powyżej wnioskuje , że ta chłodnica (pozostałość po automacie) może zostać. Żadnych minusów , jedynie plus , że w manualu autko będzie mi się szybciej nagrzewało zimą ? ?

 

nie wiem kto twierdzi że owa chłodniczka jest tylko w automacie ale to bzdura ponieważ mam paska 2005 w manualu i posiadam ową chłodniczkę zgodzę sie że to badziewiaste rozwiązanie kolega już usunął ją i wcale silnik nie nagrzewa mu sie wolniej ja niedługo wraz z wymianą kolektora też pozbęde sie tego ustrojstwa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
nie wiem kto twierdzi że owa chłodniczka jest tylko w automacie ale to bzdura ponieważ mam paska 2005 w manualu i posiadam ową chłodniczkę zgodzę sie że to badziewiaste rozwiązanie kolega już usunął ją i wcale silnik nie nagrzewa mu sie wolniej ja niedługo wraz z wymianą kolektora też pozbęde sie tego ustrojstwa

 

Moze kiedys mialem automata i ktos ci zmienil na manuala? :D Nie widzialem NIGDY chlodnicy spalin w manualu seryjnym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Moze kiedys mialem automata i ktos ci zmienil na manuala? :D Nie widzialem NIGDY chlodnicy spalin w manualu seryjnym.

 

hehe mało prawdopodobne na przykład pokaże Ci zdjęcie jak zrobie mojego passka z 2005r i golfa 4 kolegi z 2003 oba mają ową chłodnicę i mało tego oba są w manualu ,to że nie widziałeś to nie znaczy że takie cuda na kiju sie zdarzają :rumieniec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może w BGW w manualu montowali, w 1,9 tylko w automatach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odświeżę troszkę temat

 

kolega już usunął ją i wcale silnik nie nagrzewa mu sie wolniej ja niedługo wraz z wymianą kolektora też pozbęde sie tego ustrojstwa

 

Prośba o jakieś szczegóły, czy faktycznie po wywaleniu tej chłodnicy jest różnica, czy faktycznie dużo dłużej się auto nagrzewa, jak to się ma do spalania czy dużo wzrasta, i jak z mocą (przy usuwaniu tej chłodnicy leci egr i wpada kolektor AWX), pytam bo sam mam to ustrojstwo ku uciechy eko-zj***logów i zastanawiam się czy warto to usunąć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WItam odświeżam temat, Zdecydowałem się wywalić chłodnice spalin po tym jak co pol roku sie rozszczelnia, padła już trzecia. Potrzebuje metalowej rurki do EGR i wąż gumowy z nagrzewnicy do bloku silnika. Proszę o pomoc w ustaleniu jakie to muszą dokładnie być indeksy części do tej operacji.

Z góry dzieki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności