Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Jak jest z tym autoobiegiem zamkniętym w Golfach V?

Poniżej jest instrukcja, niestety w języku niemieckim, która chyba rozwiązuje problem instalacji nowego panelu climatronica w starszych wersjach.

http://team-dezent.at/anleitungen/G5_Klimabedienteil_Golf6.pdf

Z tego co zrozumiałem jest tam napisane o wymianie czujnika jakości powietrza (ale nie jest to do końca konieczne) i wypięciu z wtyczki pinów: 7, 8, 9 i 10.

Coś na temat pinów 1, 2, 3, 4, 15+ 30+?

Może uda się zastosować to rozwiązanie w B6?

 

Na forum: http://vwnavi.com/showthread.php/9170-Climatronic-on-screen/page21

jest opisane obejście problemu autoobiegu w starszych wersjach climatronica przez odpowiednie, równoległe podłączenie pinów odpowiedzialnych za sterowanie klapami przez silniczki:

"Wiring for a VW 2007 Model:

Motors in parallel: On C connector: 7 connected to 10, 8 connected to 9

Connector C: T16D / 7 (V113) -> T16D / 10 (V71) and T16D / 8 (V113) -> T16D / 9 (V71)

Connector B: T16C / 6 (V113) to T16C / 7 (V71)"

Edytowane przez laki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na vwnavi.com jest pełen opis co i jak zrobić

krótki opis:

w passatach b6 do 2007MY sterowanie obiegiem zamkniętym było za pomocą 2-ch oddzielnych silników krokowych (1 steruje klapką wlotu powietrza z zewnątrz a 2-gi klapką wlotu z kabiny). po 2007 wprowadzono w standardzie (a może i nie...) autoobieg zamknięty i wymieniono element wlotu do nagrzewnicy na układ sterowany 1-dnym silniczkiem (odpowiedni układ cięgieł i krzywka załatwiły sprawę).

nowy panel klimatronika taki jak w CC, Golfie MK6, Octavii II FL i nowym Superb pracuje już zarówno z układem na jeden silniczek jak i z autoobiegiem zamkniętym. Dlatego właśnie w samochodach od 2008 modelowego wymiana jest prawie P&P.

 

co trzeba zrobić przy wymianie w passatach od 2008 roku napisał już apclima a ja jeszcze powtórzę.

potrzebne są:

- panel climatronika w odpowiedniej wersji - z grzanymi fotelami lub bez, z podgrzewaną przednią szybą lub bez, z przewietrzaniem wnętrza lub bez (funkcja występuje przy zainstalowanym webasto, nie jestem pewien czy przy solardachu też??)

- ramka na nowy panel - pasuje swobodnie od passata CC jednak ja znalazłem tylko 2 rodzaje w etce: szary, matowy plastik i aluminium szczotkowane.

 

czynności:

- żeby ściągnąć ramkę/plastik na panelu najlepiej najpierw ściągnąć ramkę z radia. zapięta jest na 4 metalowe, wtopione w ramkę zatrzaski które niestety ale czasami lubią się odłamać i trzymają ramkę dosyć mocno. 4 torxy trzymają panel.

- przy wypinaniu kostek z panelu należy najpierw odblokować zapadki. blokady są z tego co pamiętam czerwone (lub fioletowe) i po prostu wyciąga się je w kierunku przewodów na ok 4mm.

- na największej kostce należy odciąć przewody z pinu 20 i 16 a następnie przewód który szedł do pinu 16 połączyć z pinem 20 a pozostałe przewody zaizolować.

- podłączyć nowy panel i poskręcać/poskładać całość.

- wykonać nastawy podstawowe trzymając AC+nawiew na twarz ok 5 sek aż zaczną diody na tych przyciskach migać na przemian. kiedy przestaną migać procedura jest zakończona

- w/g vwnavi.com należy również wykonać test/adaptację(???) kompresora poprzez naciśnięcie razem AC+ogrzewanie tylnej szyby jednak tak u mnie jak i u kolegi apclima nie dało się zauważyć żadnej procedury...

 

na vwnavi.com piszą o róznych rozwiązaniach w przypadku jeśli auto jest przed 2008MY.

1. wymiana wlotu do nagrzewnicy

2. równoległe połączenie silniczków jak i pomiaru położenia klapek

3. odłączenie jednego z silniczków i korzystanie tylko z jednej klapki

 

oczywiście we wszystkich przypadka zalecają montaż czujnika jakości powietrza jednak ja jeździłem przez pół roku bez tego czujnika i jedyny problem to błędy które się pojawiają na panelu podczas skanowania auta VCDSem. w tej chwili mam podłączony czujnik od audi A6 C5 (2004MY) i wszystko śmiga.

czujnik fabryczny passat b6 - 1K0 907 659 - 52.30 euro netto

uchwyt do czujnika - 1K0 971 939 C - 0,76 euro netto

 

szyb ssący (wlot do nagrzewnicy) - 1K2 819 304 - 94,60 euro netto (ja kupiłem całą nagrzewnicę od CC za 400zł)

 

co do przerabiania nagrzewnicy:

 

ad 1. wymiana nie jest oczywista. najłatwiej by było wymienić ten element po wcześniejszym wymontowaniu nagrzewnicy jednak wiąże się to z kompletnym rozmontowaniem deski wraz ze wzmocnieniem + spuszczenie odczynnika + zabezpieczenie obwodu chłodzenia silnika...

ja wyciągnąłem tylko deskę i za pomocą długiego płaskiego śrubokręta udało mi się odpiąć zaczepy trzymające szyb.

potem musiałem zrobić małą modyfikację przewodów ponieważ silniczek od nowego szybu V425 (wcześniej V71) ma złącze takie jak silniczek V70, którego już używać nie będziemy.

 

ad 2. jak już widać z poprzedniego punktu nie wykonałem tego ale są ku temu powody. elektronicy powinni wiedzieć, że podłączenie równoległe potencjometrów zmienia kompletnie odczyt i nie jest to oczywista zmiana.

 

dla tych co się nie uczyli elektroniki napiszę że jeśli połączy się 2 rezystory w szeregu to w wyniku dostajemy sumę (R1 + R2) natomiast przy równoległy podłączeniu daje nam to 1/R=1/R1+1/R2 czyli jeśli połączymy 2 rezystorki 4ohm to w rezultacie dostajemy 2ohm.

 

jak dla mnie taka modyfikacja mija się z sensem gdyż albo silniki nie będą domykać do końca klapek, albo będą wykonywały ruch większy niż powinny co skutkowało będzie przeciążeniem i w rezultacie spaleniem tych silników.

 

ad 3. zrezygnowanie z jednego z silniczków i tak skończy się w podobny sposób jak w przypadku punktu 2-giego ponieważ wartość rezystancji będzie inna. również silniczek w nowym szybie wykonuje dłuższy ruch niż w przypadku starego szybu co znowu może doprowadzić do uszkodzenia.

podejrzewam że pomysł wziął się z tego iż w przypadku nagrzewnicy climatika nie ma pozycjonowania i jest wykorzystana tylko jedna klapka (klapki wewnętrznej po prostu nie ma).

 

 

UWAGA!!! trzeba pamiętać że panel będzie działał jednak nie będzie widoczny w sieci CAN jak i nie będzie współpracował z RNS/RCD 510 RNS310 jeśli nie wymienimy GATEWAYa na nowszego niż z końcówką E (ja mam 3C0 907 530 K).

trzeba również pamiętać że modyfikacja zasilania (pin 20/16) również jest wymagana.

 

wniosek:

w przypadku starych (;-) ) aut wymiana ma sens jeśli mamy na prawdę dużo wolnego czasu i zaparcia (ja na przykład ;-) ) lub wymieniamy climatik na climatronik.

 

w załącznikach zdjęcia (telefonem) nagrzewnicy od CC/B6 powyżej 2008, oraz samego szybu nowego rodzaju, schemat podłączenia silniczków (* montowane do kwietnia 2007, ** od maja 2007, przy V70 też powinna być 1-dna *) oraz podłączenia sensora jakości powietrza (linia 397 - masa, [10] - +12V).

klima.jpg

sensor.JPG

DSC00199.jpg

DSC00200.jpg

DSC00201.jpg

Edytowane przez m3iaz
literówki...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość jacmac

Witam Wszystkich na forum.

Mam pytanie czy można przełożyć w pasku cc, panel zwykłej klimy na klimatronik?

pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

taa... ale jeśli chcesz zamienić panel wiąże się to też z wymianą całej nagrzewnicy (toto co jest na ostatnim zdjęciu w moim poprzednim poście).

 

zasada jest prosta - zwykła klima (tzw. climatic) jest półautomatyczna co oznacza że w całym aucie masz teoretycznie taką temperaturę jaką zadasz (kontrola jest tylko przez 2 sensory powietrza "wchodzącego" do szoferki) bez kontroli

 

climatronic jest bardziej skomplikowany bo ustawia temperaturę niezależnie na każdy wylot i niezależnie sprawdza jaka tam temperatura jest dodatkowo sprawdzając później jak to się przenosi na temperaturę wewnątrz (taki mały sensorek na środku panelu sterującego) i uzależnia to wszystko jeszcze od nasłonecznienia (sensor na podszybiu).

 

a po polsku:

jak chcesz panel to musisz zmienić nagrzewnicę (jest pod belką która jest schowana pod deską rozdzielczą) dorzucić sensor nasłonecznienia i temperatury wylotu na twarz po stronie pasażera no i jeśli ma być full to jeszcze sensor jakości powietrza zewnętrznego.

2 dni roboty od rana do wieczora włącznie ze spuszczeniem i nabiciem klimy odczynnikiem.

 

acha... zapomniałbym... jest jeszcze różnica w desce rozdzielczej . mianowicie przy climatroniku jest dodatkowy nawiew na środku deski.

tutaj climatik

climatrtronik widać na środku otwór pod sensor nasłonecznienia a wokoło niego jest kratka nawiewu środkowego

 

TrojkaT dzisiaj rano odemnie wyjechał po takiej przeróbce... chyba już powinien dojechać ;-) jemu tylko wycinałem dziurę pod sensor nasłonecznienia a środkowego wylotu nie ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość paulo098

witam czy ktoś przekładał climatic w pasku 2006 na climatronic,nie chce mi to chodzić z góry dzięki za podpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
witam czy ktoś przekładał climatic w pasku 2006 na climatronic,nie chce mi to chodzić z góry dzięki za podpowiedzi.
http://forum.vw-passat.pl/showthread.php?t=48240&highlight=climatic

http://forum.vw-passat.pl/showthread.php?t=78149&highlight=climatic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

Czy podejmie się ktoś wymiany nagrzewnicy w VW touran. Proszę o odpowiedz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze ktos zidentyfikowac dla mnie, sterownik klimatyzacji o nr.

5K0907044 EA

Dzieki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Mam Octavie z grudnia 2006 - to jest to samo co Golf V, a widze tutaj duzo prezniejszy ruch w temacie.

 

Zamontowanego mam juz RNS'a + Gateway nowego typu o koncowce AD.

 

Chcialbym teraz, aby moj RNS byl kompatybilny z sterownikiem klimatyzacji. Co musze sprawdzic na dziendobry, aby dowiedziec sie, czy przede mna jest krotka i mila robota, czy jednak konieczne bedzie rozbieranie calej deski.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To raczej nie RNS ma być kompatybilny z climatronikiem, tylko odwrotnie. Bo rozumiem, że chcesz mieć wizualizację nastawów na wyświetlaczu RNSa. Generalnie sterownik klimatronika musi wysyłać wszystkie informacje do sieci CAN. A robi to ten sterownik, co nie ma własnych wyświetlaczy temperatury, tak w wielkim skrócie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kolego tu chyba masz pomyłke odcina sie 20 pin i z wtyczki łaczysz do pinu 16 kabel z pinu 20 obciety co idzie do instalacji izolujesz oprucz tego trzeba brazowy wtyk pin 7 wycągamy z wtyku i łaczymy z pinem 10 oraz pin 8 wypinamy i łaczymy z pinem 9

Edytowane przez romeo9999

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Panowie

mam problem w VW touran 2004 podłączyłem nowy climatronic, wszystko śmiga jak złoto ale nie włącza sie kompresor wiec nie mam klimy. Gateway 530 AA , Bordnetz 30 bitów. Adaptacje klap zrobiłem jedyny błąd to brak czujnika jakości powietrza. Spotkał się ktoś z takim czymś. Proszę o pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a masz tak podłaczone ? czarny wtyk odcina sie 20 pin i z wtyczki łaczysz do pinu 16 kabel z pinu 20 obciety co idzie do instalacji izolujesz oprucz tego trzeba brazowy wtyk pin 7 wycągamy z wtyku i łaczymy z pinem 10 oraz pin 8 wypinamy i łaczymy z pinem 9

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy moglby ktos wkleic kodowanie swojego klimatronika ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tzn ? po zamontowaniu przyciskasz klawisz auto i 3 z lewej strony trzymając wkładasz kluczyk do stacyjki czaekasz az klima poustawia siebie silniczki klap i gotowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam czy pasku od 2001r da rade wlozyc panel klimatronika zamiast normalnego panelu z pokretlami??? Czy wszystko bedzie dzialac normalnie??? Jezeli tak to jakie to sa koszty i czy duzo jest przy tym roboty??? pozdro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam czy pasku od 2001r da rade wlozyc panel klimatronika zamiast normalnego panelu z pokretlami??? Czy wszystko bedzie dzialac normalnie??? Jezeli tak to jakie to sa koszty i czy duzo jest przy tym roboty??? pozdro.
http://forum.vw-passat.pl/showthread.php?t=30

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dopisze się bo przerobiłem temat. Kazdy nowy panel mozna podłaczyc czy to do starego modelu czy do nowego. Nie trzeba zmieniac wszystkich kabli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Kazdy nowy panel mozna podłaczyc czy to do starego modelu czy do nowego

 

co masz na myśli przez taki wpis?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności