Skocz do zawartości
Blanko

klimatyzacja słabo chłodzi

Rekomendowane odpowiedzi

W październiku ubiegłego roku nabiłem klimkę i jeździłem. wiadomo jesień-zima. chłodno. więc nie mogę stwierdzić czy już wtedy było coś nie tak. subiektywne odczucia mówią mi, że było ok. od kwietnia (zaczęło się robić cieplej) zauważyłem spadek wydajności klimy. więc pojechałem uzupełnić czynnik. ściągnięto ponad 400 (starego) i ponownie nabito układ.( Machina nie wykazała nieszczelności). Po dwóch dniach byłem w 100% przekonany, że nie chłodzi. Z jednego z przewodów (po naciśnięciu zaworka) wydostawało się powietrze, natomiast z drugiego czynnik. Pojechałem do warsztatu i usunąłem czynnik (tym razem było go tylko ponad 200). Po kolejnych dwóch dniach (nie włączając climatronica) stwierdziłem, że z obu przewodów wydobywa się sprężone powietrze (po naciśnięciu zaworków). Wg mnie jeśli jest nieszczelność i powietrze jest zasysane do ukadu i na dodatek sprężane, to po jakimś czasie to samo powietrze powinno ujść na zewnątrz. A powietrze jest w układzie nawet po 4 dniach nieużywania auta. Proszę o jakąkolwiek podpowiedź skąd to powietrze może się brać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
I jak Krzychu doszedłeś coś z tymi przewodami??

 

[ATTACH=CONFIG]104540[/ATTACH]

 

Sprawdziłem to u siebie i u kumpla w paskach FL.

U mnie zielony jest ciepły, czerwony jest zimny, a niebieski ciepły.

U kumpla zielony jest ciepły, czerwony jest zimny, a niebieski zimny.

Max. wydajność mojej klimy wyszła mi 15*C, a kumpla 7*C więc wychodzi na to, że u mnie jest coś nie tak, a przewody najprawdopodobniej oba powinny być zimne???

 

Tak doszedłem jak ma być. zielony ciepły wręcz gorącyczerwony, czerwony zimny (odczuwalnie mocno) - ale mniej niż niebieski ,niebieski lodowaty.

U mnie koszta całkowite to 300 zeta.

Osuszacz 90, zawór rozprężny 6 - madi in Hart ( po co płacić za coś lepszego jak i to spełnia tą samą funkcje) - wymieniłem osuszacz na własne życzenie gdybym chciał mógł by zostać stary. Zaworek wymieniałem zdecydowanie.

Napełnienie (100 zł) po odciągnięciu mojego starego czynnika z 5-10% więcej nie było w układzie

Wymiana osuszacza, zaworka, jak i uszczelki ( moje lenistwo że samemu mi się nie chciało ale kto w upały po robocie jeszcze ma ochotę w garażu siedzieć... lepiej się piwa zimnego napić :drinks: ) + uszczelnienie połączenia przy chłodnicy ( nieszczelność) + wymiana zaworka do nabijania ( niebieski + plastyczek do zakręcania) groszowe sprawy a też była nieszczelność.

 

Teraz najlepsze mimo 5-10% czynnika w układzie sprężarka się załączała co nie powinno mieć miejsca oO. Na filterku w zaworze rozprężnym syf+ olej ( normalne) i parę (4-6) drobinek aluminium.

 

Rezultat zadowalający :). Na dworze auto w słońcu 34* podczas jazdy ( jazda z 10 minut), ustawienia LO + nogi i środek - z kratek wg. czujnika temp. climatronik 8 stopni. Termometrem na średnim nadmuchu na LO nie mierzyłem bo na czucie palcem leci z ~5 * więc mnie to zadowala.

Edytowane przez dev14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie wyszły słabe szczotki i jeden z przewodów który wchodzi do silnika był luźny i nie stykał, narazie doraźnie zregenerowałem ale myśle jednak nad wymianą na nowy. Co do samego wyjęcia go to faktycznie wystarczy trochę siły i jest na wierzchu ;-) Dzięki koledzy, teraz przynajmniej mam lodówkę w autku :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czy im więcej używa się klimatyzacji tym szybciej się ona wyczerpie? Czy jest taka zasada?

 

 

Nie, jest wręcz odwrotnie. Im więcej używasz, tym dłużej będziesz się cieszyć sprawną klimatyzacją.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czy im więcej używa się klimatyzacji tym szybciej się ona wyczerpie? Czy jest taka zasada?

 

zużywanie się czynnika chłodzącego świadczy o nieszczelności układu

 

PS: używaj do bólu klimy, nagrzewania to sposób na sprawną klimatyzację jeśli nie chcesz w przyszłości ponieść dość znacznych kosztów napraw pozdro

Edytowane przez pavvlo1988

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
używaj do bólu klimy

 

Jest tylko jedno "ale" - auto z włączoną klimą więcej pali i jest słabsze. Ja np. używam klimy latem tylko jak muszę - jak już jest prawdziwy upał, a poza sezonem letnim uruchamiam ją raz na jakiś czas, żeby sobie pochodziła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
auto z włączoną klimą więcej pali

oszczędności na paliwie nie pokryją kosztów naprawy klimy

 

 

poza sezonem letnim uruchamiam ją raz na jakiś czas

nie zapominaj że uzupełniony czynnik jest równocześnie substancja smarującą cały układ klimatyzacji.

 

To tylko moje własne zdanie na ten temat każdy zdecyduje jak będzie postępował u siebie w aucie.

Ale jak mi skończył się czynnik po zimie zaraz po zakupie paska trochę czasu i kasy trzeba było poświecić by klima zaczęła działać prawidłowo bo miała parę mankamentów..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A jaki jest objaw zużycia czynnika klimatyzacji? Jest słaba?
Jest mało wydajna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A jaki jest objaw zużycia czynnika klimatyzacji? Jest słaba?

 

Jest mało wydajna.

 

A czy sprężarka dalej będzie się załączać jeśli ilość czynnika spadnie poniżej pewnego progu czy też nie załączy się jeśli poziom czynnika będzie zagrażał bezpieczeństwu układu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A czy sprężarka dalej będzie się załączać jeśli ilość czynnika spadnie poniżej pewnego progu czy też nie załączy się jeśli poziom czynnika będzie zagrażał bezpieczeństwu układu?

 

Jak ciśnienie spadnie poniżej danego poziomu (czyli jak masz za mało czynnika w układzie) to sprężarka klimatyzacji sie nie załączy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przykładowo u mnie było ok. 5-10% czynnika i sprężarka się załączała a czujnik sprawny. Zatem wywnioskować można że jak już nie będzie wogóle czynnika to się nie załączy ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja natomiast mam inny dziwny objaw... jak włączę nawiew na twarz i nogi to słychać jak nawiewa na zmianę raz góra raz dół a nie jednocześnie na oba kierunki..

 

ciekawe co tym razem mnie czeka do wymiany:dodupy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ja natomiast mam inny dziwny objaw... jak włączę nawiew na twarz i nogi to słychać jak nawiewa na zmianę raz góra raz dół a nie jednocześnie na oba kierunki..

 

ciekawe co tym razem mnie czeka do wymiany

Silniczek ustawiający klapę kierującą powietrzem. Na początek czyszczenie a jak nie da rady to wymiana. Jest o tym osobny temat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Klimatronik to fajny bajer, ale czasami to myślę, że wolałbym tradycyjny, manualny panel nawiewu. U mnie też czasami strumień powietrza nie jest jednostajny i słychać i czuć, że ten silniczek coś miesza, kombinuje, przekierowuje. Dodatkowo irytujące jest też ciągłe ingerowanie klimatronika w siłę nawiewu. Ja lubię mieć prawie zawsze trzy kreski i basta, a on wiecznie wie lepiej ode mnie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
a on wiecznie wie lepiej ode mnie...

zabawnie to określiłeś ale to prawda:)

 

Jest o tym osobny temat.

zapodasz może link?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
zapodasz może link?

Jasne, proszę:

http://forum.vw-passat.pl/threads/74130-Klimatronik-naprawa-silnika-klapy-regulacji-temperatury-blad-4F7-silownik-V68

P.s. Warto przewertować cały dział warsztat. To jest istna kopalnia wiedzy na temat naszych aut.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, mój problem jest taki że klima prawie nie chłodzi.Czynnik był dobijany 2 miechy temu nic się jednak nie zmieniło więc pomyślałem że to wina zapchanego filtra kabinowego, filtr wymieniłem ale nic to nie dało.Czytając ten temat sprawdziłem dzisiaj po dłuższej jeździe czy gdy załączę klimę na LO czy załącz się prawy wiatrak okazało się że nie i teraz mnie to zastanawia czy to jest przyczyna słabej klimy. Kiedy ten wiatrak powinien sie załączyć ?i czy może tak być że po prostu się spalił?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
czy może tak być że po prostu się spalił?

 

Jest to bardzo prawdopodobne. On powinien się włączyć prawie od razu po włączeniu klimatyzacji. U mnie był spalony. Wymieniłem i klima ożyła. Te wiatraki często padają w Passatach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiatrak nie załącza się tylko wtedy gdy temperatura spada poniżej +5 oC. Po za tym wyjątkiem powinien chodzić cały czas na pierwszym biegu. W razie gorąca 2 bieg wentylatora. Wszystko w temacie. Przy nie sprawnym wentylatorze w upalne dni sprężarka bedzie się włączać i wyłączać co chwile. Wiem z własnego doświadczenia. Kupiłem nowy zamiennik za 99 zł z allegro i śmiga elegancko. Wcześniej miałem A6 tam również śmigał chinol za stówkę, 2 lata spokojnie dalej nie wiem ponieważ sprzedałem furkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności