Skocz do zawartości
adamq

4motion - wibracje podczas gwałtownego przyspieszania / informacje od VW

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli obracanie wału nie pomoże ja sugeruję wymianę tego elastycznego sprzęgła gumowego.

Mówię tak dlatego że kiedyś miałem BMW Z3 i ono też miało nieprzyjemne wibracje podczas przyśpieszania !

Po wymianie w/w elementu niedogodności minęły, sam byłem zaskoczony :zeco ponieważ sam element wyglądał na idealny ale niestety widać guma straciła już swoje właściwości i sprzęgło nie spełniało swojego zadania :)

 

---------- Post added at 22:18 ---------- Previous post was at 22:17 ----------

 

a nie prościej zastosować metodę sprawdzenia przegubów i nią sprawdzić (chociaż spróbować) wał i jego podpory i mocowania ?

 

Nie no wiadomo trzeba wszystkiego spróbować żeby znaleźć przyczynę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Zdecydowanie nie jest to żadne sprzęgło przeciążeniowe ! Sprzęgło przeciążeniowe ma za zadanie rozłączać np wał napedowy połaczony z jakimś mechanizmem po przekroczeniu określonego momentu obrotowego !

Natomiast to sprzęgło na fotce co przedstawiał na początku pytania kolega tines jest to najprostsze sprzęgło elastyczne które ma za zadanie niwelować niewspółosiowość między wałem napędowym a Haldexem.

Więcej o tych sprzęgłach można wyczytać i zobaczyć na stronach internetowych.

Pozostałe fotografie które kolega przedstawił prezentują przegłuby i wcześniej wspomniane sprzęgło elastyczne.

 

Moje pytanie brzmi czy wcześniej kolega miał takie wibracje ?

Bo jeśli masz je od początku to pozostaje odkręcić wał na sprzęgle elastycznym i obrócić je o 120* jak nie pomoże to kolejne 120*

Wały często są nie wyważone ja sam na swoim wale mam wyważany fabrycznie wał za pomocą dodatkowych przyspawanych blaszek ?

I jeszcze jedno pytanie kiedy miałeś wymieniany olej i filtr w Haldex-ie a jest to Haldex I generacji

I tak sobie myślę ze właśnie dlatego ze jest to rozwiązanie napędu Haldexa I generacji to nie zastosowali jeszcze tego sprzęgła które posiadam miedzy innymi ja w swoim Passacie

Mam nadzieję ze coś pomogłem ;)

witam DoktorPio. auto mam od 3 tygodni i wyszukuję problemów i usterek. z książki serwisowej wynika iż olej i filtr były wymieniane systematycznie (italia) wał planuję obrucić po zakupie tych nietypowych kluczy pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odkręcisz to nasadką albo kluczem oczkowym tylko nie sześciokątnym ale z ząbkami w środku. Są to raczej standardowe klucze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Odkręcisz to nasadką albo kluczem oczkowym tylko nie sześciokątnym ale z ząbkami w środku. Są to raczej standardowe klucze.
mam już klucze, przy okazji chcę zajrzeć do tego przegubu co jest przy podporze tam jest trox z 12-toma ząbkami którego nie miałem. jest mokry od smaru pewnie też go trzeba przesmarować.pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego powinieneś zastosować klucz nasadowy typu SPLINE a nie TORX !

Używając torxa możesz pokaleczyć łby śrub !

 

photo.php?id=3897&s=original&ow=570&oh=480

 

photo.php?id=34500&s=original&ow=217&oh=800

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszystko się zgadza torx-em chcę rozkręcić przegub a splinem sprzęglo gumowe. kolego DoktorPio powiedz mi wał należy obrócić o 120stopni względem tylko haldex-a? pytam bo ten u mnie jest 2 częściowy łączony przegubem przy podporze. i czy obracać tylko jedną część czy obydwie. i czy względem skrzyni biegów także.pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym odkręcił ten krzyżak widoczny na fotce i obrócił o jedna śrubę czyli o 120*.

[ATTACH=CONFIG]71237[/ATTACH]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Galejr

Hi,

 

im sorry that i write in English but i dont know Polish and i got the same problem. Mine Passat 4 motion start to vibrate an noise at the speed arround 85 km/h in 4th gear, the noise and vibrations stop arround 95 km/h. In the VW service they told me that i have to buy the main part that cost arround €1500 and i hope u can help me with your advices how to avoid that. Thanks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hi I understand that the servis suggests exchange Haldex?

If so, then either go to the sitter or August do not know?

I suggest to visit the other mechanics / servis in order to confirm the fault, if it is confirmed the same diagnosis tobędziesz nice big costs. You can always replace damaged Haldex used to cost in Poland is around 200 Euro

 

I recommend to check the relationship between Haldex and the shaft as in posts previously opistywaliśmy

I quote:

And I had the same problem of vibration when accelerating on 4-5 run. After reading this thread I have to work. I dialed damper, which is located just before the Haldex rear axle. Unfortunately, the pulling element is rather complicated and requires some practice. It is advisable to loosen the exhaust system, so you can leave a cardan shaft slightly. Sam looked from the outside throttle almost like new, but unfortunately does not have these three components of plastics and rubber in contact with steel outer ring. It is critical, a place where there is corrosion, which causes the plastic char-rubber profiles in a steel ring.

 

Unfortunately, this is another important issue of dismantling the clutch is not in the way we distribute the parts and remove corrosion will give only a little time to knock out the inner part of the time in the other direction, which gives us the possibility of partial purification of corroded surface.

How I was able to thoroughly clean and lubricate corroded surfaces and solid Teflon, silicone spray lubricant.

Pukke vibration effect which disappeared

 

http://forum.vw-passat.pl/attachment...0&d=1273695877

Edytowane przez DoktorPio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dobra ja jestem po drugiej naprawie tlumika drgan, teraz jest juz calkiem spoko wibracje calkowicie znikly lecz niestety w dalszym ciagu slysze jakby buczenie w tym samym zakresie obrotow (2200-2600). Zastanawiam sie tylko czym to moze byc spowodowane, probowac obracac teraz wal, tlumik drgan badz tez haldexa o 120 stopni czy moze macie jakies inne pomysly?

 

Probowalem obrocic o 120*, i potem jeszcze raz. Niestety bez efektu. :(

Przekrecalem wal w stosunku do tlumika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzis zrobilem nastepne podejscie do obracaniu walu o 120* wzgledem tlumika drgan. Niestety brak pozytywnych efektow.

W zwiazku z powyzszym postanowilem sciagnac calkowicie tlumik drgan i przesmarowac go jeszcze raz smarem miedzianym, tym razem zrobilem zdjecia.

 

Najpierw przebilem wewnetrzny pierscien na 1 strone, potem na druga. Udalo mi sie poprzebijac po okolo 1cm na kazda strone.

 

Wybaczcie slaba jakosc, zdjecia robione telefonem. :(

 

Strona pierwsza:

25052012240.jpg

25052012241.jpg

 

Strona druga:

25052012241.jpg

25052012250.jpg

 

Ale to tez nic nie dalo, wiec wrocilem do domu i zaczalem szukac informacji na ten temat. Przeczytalem ten temat od nowa tym razem doczytalem ze problem jest zapieczenie sie pierscieni ktore nie pozwala im sie poruszac w lewo/prawo w stosunku do siebie podczas gdy ja rozruszalem je gora/dol.

Czy to moze byc problemem? Jesli tak to jak mam je rozrusac lewo/prawo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jesli tak to jak mam je rozrusac lewo/prawo?

 

Z tego co pamiętam pierścień powinien poruszać się na boki. Usterka wynika z braku możliwości tłumienia drgań, czyli uniemożliwienia drgania pierścienia względem koła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sciaglem ponownie tlumikl, rozruszalem w plaszczyznie gora-dol oraz lewo-prawo (obracajac wewnetrzne kolo wzgledem zewnetrznego pierscienia).

Faktycznie ruchy lewo-prawo poczatkowo wymagaly stosunkowo duzej sily - pewnie niezle sie zapieklo. Lejac najpierw WD40 potem smar miedziany udalo mi sie dojsc do momentu ze wystarczylo szarpnac i odbywal sie ruch lewo-prawo.

 

Zalozylem tlumik do auta, ale dalej to samo - moze minimalnie lepiej. Nie za bardzo wiem czy ja cos robie zle czy moze ten moj tlumik juz jest na tyle stary/zuzyte ze pomoze tylko wymiana.

 

Dodam ze po zalozeniu tlumika na swoje miejsca sprawdzilem czy jak zlape za zewntrzeny pierscien i bede chcial przekrecic to jaki bedzie ruch wzgledem kolka wewntrznego - ruch jest ale minimalny, tak ma byc?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cześć,

 

Zadam nieco Lamersie pytanie, śledzę ten temat bo mój pasat też mocno drży, ale objawy mam inne.

 

Problem u mnie jest taki, że jak na 6 biegu, gdy zejdę poniżej 2000 obr. to auto zaczyna drżeć, a konkretnie silnik. Praktycznie mam tak, że na 6 biegu nie da rady w ogóle jechać poniżej 2000 (chyba że mam puszczony gaz i hamuje silnikiem, ale jak chciałbym nawet utrzymać prędkość to drży). Czy to normalne w każdym Passacie czy być może ktoś z was też miał takie objawy. Na 5 biegu muszę mieć zawsze powyżej 1800, inaczej jest drżenie które nosi się po całej kabinie tak jak gdyby silnik miał eksplodować. Czy to normalne czy być może też jest coś nie tak z 4motion u mnie ? Zaglądałem do tłumików drgań, ale oba wyglądają dobrze, bez korozji.

 

Tak ma być i czy po prostu przeciążam auto w ten sposób, czy mam coś wadliwego? Przebieg 190 tyś. sprowadzony z Niemiec z przebiegiem 150 tyś - takie objawy mam od samego początku.

 

Trochę to dziwne dla mnie, bo maksymalny moment obrotowy powinien być od 1750 obr. ale przy tych obrotach u mnie nie idzie jechać na wysokich biegach. Auto za tyle kasy, a drży jak jakiś stary szrot (pomijając że w sumie to stary szrot, a nie żadna nowa limuzyna ) :)

 

Praktycznie ciągle na trasie w Polsce używam 5-tego biegu, bo inaczej się nie da. 6-tke włączam tylko na autostradach gdy mogę jechać co najmniej 115 km/h. Większość trasy to 5-ty bieg i obroty 2200-2500. Gadałem z innym użytkownikiem Passata (bez 4motion, taki sam silnik jak mój) i mi mówi że na 6-tym biegu jeździ bez problemu z prędkością 100 km/h i na trasie używa tylko 6-tego biegu. U mnie to niemożliwe, chyba że zapierdzielam jak dziki kangur i nie daje autu spowolnić do mniejszej prędkości niż 115, co oczywiście na skrzyżowaniach i zakrętach nie jest możliwe.

Edytowane przez ru-dy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Wątek prześledziłem, w moim 4motion także występują drgania które najsilniej wyczuwalne są na 4,5,6 biegu a występują w przedziale obrotów 1700-2300. Denerwuje mnie to niesamowicie. Jestem niemal pewny, że jest to wina tłumika drgań skrętnych. Zauważyłem, że jadąc w tym przedziale obrotów po łuku drganie samochodu nasila się, lecz gdy tylko odpuszczę gaz drgania znikają, bądź wejdę na obroty wyższe niż podałem. Czy ktoś może mi polecić co z tym zrobić? Ewentualnie jakiegoś dobrego mechanika który y się tym zajął w Dolnośląskim. Z góry dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomiedzy zewnetrznym piescieniem a wewnetrznym kolkiem znajduje sie taka cienka guma ktora powinna laczyc oba te elementy, tak jak to widac tutaj:

 

19526.jpg

 

Natomiast u mnie cala ta guma jest poprzerywana, dokladnie tak jak widac tutaj:

 

25052012239.jpg

 

U was tez tak jest?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm kuebk widzę ze zrobiłeś chyba wszystko w tym temacie co można było zrobić co do tej gumki o której piszesz to u mnie też jej nie ma. Czort wie co może być przyczyną drgań ???

Może złe wyważenie wału napędowego :blink

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez sie zastanawialem nad wywazeniem, ale wydaje mi sie ze jakby wal by nie wywazony to by drgal zawsze a tymczasem gdy elektronicznie odepne haldexa to zadnego problemu nie ma.

 

Myslalem tez nad wymiana tego tlumika drgan na calkiem nowy ale w ASO cena jest kosmiczna a ze znalezieniem jakiegos zamiennika mecze sie juz z 2 dzien. :(

Albo moze zakup calego walu na allegro, ale to tez pewnie jest loteria. Szkoda ze nie mam dojscia do takiej czesci nawet tylko zebym ja w rece potrzymal i zobaczyl jak sie zachowuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Fire

Cześć

 

Dopadła mnie ta przypadłość i mam pytanie czy ma ktoś namiar na warsztat w Warszawie lub okolicach, który przeczyści tłumik drgań ?

 

pozdrawiam

Fire

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cześć,

 

mam pytanie... czy tłumik drgań przy haldeksie da się zdemontować bez wyjmowania całego wału ? Da radę to zrobić w jedną osobę ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności