Skocz do zawartości
Marty_McFly

[B6-B7] Kamera Cofania

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, konrad.p napisał:

A jaki system obrazu generuje kamera, jaki przetwarza dokupiony moduł? Wszystko na NTSC czy PAL? Jak jest pomieszane to nie zadziała (obraz).

Kamera i moduł NTSC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakieś błędy pojawiają się w Navi? Jaki to konkretnie PN? Jakie aktualnie kodowanie.

To samo z PDC. Part Number i kodowanie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do RNS 510 podłączona kamera Low, standardowo 12V z skrzynki bezpieczników oraz sygnał z lampy wstecznego. w RNS kamera zakodowana jako low. W asystencie parkowania zakodowane zainstalowanie kamery. Przy włączaniu wstecznego nie za każdym razem pojawia się obraz. Gdy w 10 Asystent parkowania zakodowane jest że nie ma kamery to obraz w ogóle się nie pojawia z kamery. Wyświetla tylko sam OPS z parktronika.


Podłączyłem dla sprawdzenia RNS 315 i tutaj wogóle nie pojawia się obraz. Nie ma znaczenia czy w 10 jest zakodowana kamera czy nie. W RNS 315 jest zakodowane na kamarę low.

Widać że sama kamera działa poprawnie ponieważ niekiedy wyświetli obraz na RNS 510.


Czy nie powinno być tak żę RNS jak jest zakodowany na kamerę low to przy włączeniu biegu wstecznego pojawić się będzie czarny ekran mimo tego czy kamera jest podłączona czy nie. Gdzie tu szukać przyczyny żę obraz się nie pojawia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Bimbasz napisał:

oraz sygnał z lampy wstecznego

Tu może być problem z za niskim napięciem sygnału .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Bimbasz napisał:

Czy nie powinno być tak żę RNS jak jest zakodowany na kamerę low to przy włączeniu biegu wstecznego pojawić się będzie czarny ekran

Tak powinno być, ale... jeśli wbijasz wsteczny podczas gdy masz już aktywne PDC to kamera się wtedy nie włącza - tak jest na moim RNS315 - muszę wtedy wyłączyć i ponownie włączyć PDC, wtedy pojawia się kamera.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodam,  że pacjent to Caddy 2014 na podzespołach z B7, gateway, sterownik PDC

 

4 godziny temu, goro79 napisał:

Tu może być problem z za niskim napięciem sygnału .

zasilanie lampy cofania 12V,  dla pewności poprowadzone na krótko zasilanie z bezpiecznika na wzbudzenie kamery nie zmieniło sytuacji

 

2 godziny temu, nTomek napisał:

Tak powinno być, ale... jeśli wbijasz wsteczny podczas gdy masz już aktywne PDC to kamera się wtedy nie włącza - tak jest na moim RNS315 - muszę wtedy wyłączyć i ponownie włączyć PDC, wtedy pojawia się kamera.

 

jak włączam wsteczny to aktywuje się od razu PDC i kamera,  ale ten sygnał z kamery nie pojawia się za 1 razem. Tak dzieje się tylko na RNS 510, na RNS 315 obraz nie pojawił się. Co prawda chyba przy włączonym wstecznym nie wyłączałem PDC i ponownie go włączałem

 

3 godziny temu, ANDRIUBIKER napisał:

Jak pamietam gdzies w adaptacjach sie ustawialo co jest wazniejsze pdc czy kamera i moze tu macie cos zle zakodowane

W adaptacjach RNS?

 

Myślałem że RNS ma za niski soft 4120 i tu problem z kamerą, to podłączyłem mój RNS z B7, a tam mam 5269. Nic to nie dało, jest tak samo. Nawet zamontowałem 510 z 4120 do B7 gdzie mam kamerę high. Od razu za kazdym razem przy włączeniu wstecznego pojawia się obraz PDC i kamery

Wyłączyłem też PDC przez wyjecie bezpiecznika, też to nic nie dało, obraz nie pojawia się w ogóle.

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, ANDRIUBIKER napisał:

Jak pamietam gdzies w adaptacjach sie ustawialo

...racja

2 godziny temu, Bimbasz napisał:

W adaptacjach RNS?

w adaptacjach PDC:

_x10_camera.JPG.d7ee7d843aa9667b970df2e8ee1d1f0c.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzone...

Niestety nie zmieniło to sytuacji, nadal jest tak jak było. Pojawienie się obrazu z kamery jest nie przewidywalne.

Zmieniłem w adaptacjach z wartości automatycznie na kamera cofania. Po tej zmianie w ogóle nie pojawiał się obraz z kamery. Ciekawe też ze po ponownym wejściu w adaptacje pojawia się stare ustawienie, czyli automatycznie. Sprawdzałem na RNS 510 z rożnymi softami, na każdym było tak samo. RNS poprawnie wykrywa w blokach pomiarowych 051 włączenie biegu wstecznego. 

Myślałem ze kable we wtyczce od kamery są źle powpinane, pozamieniałem miejscami, to raz był obraz zielony, a  drugi raz obrazu wcale nie było (poziome paski na ekranie) Chyba że sama kamera, ale najgorsze nie mam żadnej RGB na podmianę.

 

 

3AA919475S.adaptacja.autom.jpg

3AA919475S.adaptacja.kamera.jpg

3AA919475S.bloki.Reverse.Gear.OFF.jpg

3AA919475S.bloki.Reverse.Gear.ON.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kodowanie zmieniałem raz VCDS  (oryginalny) gdy zauważyłem ze tak się dzieje to kodowałem VCP (też oryginalny) 

Z radiem raczej wykluczam że coś nie tak, ponieważ na 2 różnych jest tak samo, podłączenie kamery poprawne, tak jak piszesz tam nie ma cudów. Plus, masa, plus z lampy cofania. Pozostaje kamera, ale nie mam na podmianę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, Bimbasz napisał:

Chyba że sama kamera, ale najgorsze nie mam żadnej RGB na podmianę

Kamerę można sprawdzić na domowym TV z "eurozłączem" - to jest RGB w systemie NTSC.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Założyłem kamerę w wersji "LOW", dzięki instrukcji kolegi Wojas  ?   z 13 strony wątku poszło sprawnie ale niestety nie tak szybko jak w Audi Q3.

Instalacja wykonana dla:
- Passat Vario B7 (światła LED, gniazdo 12V w bagażniku)
- RCD 510 Bosch
- zestaw chiński kamera RGB w klamce + przewody do radia RCD510, zestaw low ~90$ aliexpres.

293053872_zestawlow.png.42b79916c4929e9e2dca9c440593fb3f.png

Problemy jakie możecie napotkać :
A. zdjęcie boczku w bagażniku z prawej strony oraz osłon obok fotela

B. wyjęcie gumowej przelotki kabli z klapy lub karoserii obok zawiasu
C. odkręcenie schowka 
D. zasilanie kamery, masa i przekaźnik
E. kodowanie VCDS
F. jak to działa

Zanim cokolwiek rozbierzesz (tapicerka, boczki), sprawdź czy kamera działa.

ad. A,

polecam poszukać dodatkowych instrukcji (zdjęć tapicerki prawy boczek np. na allegro), szyna=prowadnica górnej półki jest zintegrowana z boczkiem tak samo jak plastikowe i materiałowe wygłuszenie - to jest całość. Ukryte plastikowe śruby, jeden wciskany w klamce opuszczającej siedzenia, drugi WKRĘCANY po zdjęciu tapicerki osłaniającej słupek obok fotela. Jeżeli masz gniazdko 12V w bagażniku, wypiąć wtyczkę wkładając rękę do środka. 
(drzwi pasażera)
- podnieś siedzenie pasażera z tyłu, pod nim przy progu są dwie śruby trzymające plastik progu, oraz śruba trzymająca tapicerkę osłaniającą słupek
- tapicerka osłony słupka (pomiędzy oparciem fotela a słupkiem) odchodzi od góry w kierunku przodu samochodu a potem do góry (oglądnij zdjęcia tego elementu np. na allegro)
- jest jeszcze plastikowy element pomiędzy tapicerką boczku a drzwiami, jest montowany u góry na wcisk plastikowy kołek, więc odchodzi u góry w kierunku do środka kabiny, po środku w kierunku przodu :/. Generalnie poskładać to potem ... ?
- Tylny boczek jest na wysokości ramienia pasażera złapany wkrętem plastikowym, widać go dopiero po zdjęciu powyższych elementów. Nie wyjmujemy wkrętu plastikową łyżką tylko wykręcamy trox.

(za fotelami)
- zdemontuj podłogę bagażnika (pokrywę komory), za fotelami jest plastikowa szyna mocująca podłogę, warto ją wykręcić (3 nakrętki klucz 10), będzie łatwiej zdjąć boczek, gdyż ten musimy odciągnąć w kierunku kabiny

(tył, klapa)
-zdemontuj plastik osłaniający zamek (dwa wkręty, zatrzaski do góry)
- plastiki boczku z prawej
IMG_20190427_084036.thumb.jpg.8d29a4c46f9b5725ee1a2d7b1d1f10cb.jpg

IMG_20190427_084048.thumb.jpg.f7167585f6ae539e6ca5e275874a6a5a.jpg

IMG_20190427_084054.thumb.jpg.bc2f0df7fb440d7ef87d4bceef04f90e.jpg

IMG_20190427_084059.thumb.jpg.a6f06981476ebbaab95c3870163051fe.jpg

 

ad. B

Odchyliłem podsufitkę, niestety wyjęcie plastiku przelotki to jakiś kosmos, zamiast tego włożyłem pilota rurkę fi 5mm przez gumę od strony klapy i poprowadziłem przewód kamery i zasilania w podobnym oplocie jak fabryczne kable. Wprowadzając pilota uważamy aby nie uszkodzić oplotu fabrycznego kabli,  jest tam przewężenie więc trzeba delikatnie manipulować pilotem. Niestety wtyczkę musiałem odciąć, kable można zlutować - np. 10cm od wtyczki do radia. Dzięki temu przeprowadziłem przewody bez wyjmowania przepustu gumowego klapa-dach.

IMG_20190427_100321.thumb.jpg.ac900550deeb1fc10fbab39105bc249b.jpgIMG_20190427_100348.thumb.jpg.4393e25a38fdbab6479a2117168f1383.jpgIMG_20190427_104750.thumb.jpg.c723a29125b46506d7545b12a082d13f.jpg

ad. C,

Kuriozalnie, najprostsza sprawa ale nie wymontowałem schowka, w sumie nie jest to potrzebne, przewód prowadzimy wzdłuż fabrycznych wiązek w podłodze obok progu, wychodzimy do góry z prawej strony (zdejmij prawą osłonę konsoli - bezpieczniki) a tam kanałem pod aluminiową listwa dostajemy się wprost do radia :).

ad. D

W klapie jest punkt z Masą, możemy brązowy przewód zasilania przykręcić w tym miejscu, jeden kabel do wciągania mniej. IMG_20190427_104734.thumb.jpg.1501b8afcb02d142a5c2e9f9ae00ae4a.jpg

 

W bagażniku z prawej strony mam gniazdo 12V, w sam raz do zasilenia kamery - nie muszę ciągnąć kabelka czerwonego do przodu, wpinam się w przewód gniazda 12V. W wtyku Tylnej lampy LED przewód Niebieski to zasilanie światła cofania. Niestety napięcie na nim po włączeniu wstecznego to około 11V, jak się okazuje zbyt mało aby inicjować kamerę (tylko sporadycznie się włącza).

schemat.jpg.6cba2c9a95633b6306c3ccff73e65476.jpg

Podpiąłem więc przewód do niebieskiego przewodu tylnej lampy i użyłem go do wysterowania przekaźnika który włącza 12V na Niebieski kabel sterowania kamerą.

 

ad. E 

Za pomocą VCDS ustawiamy kamerę w modułach:
- radio (będzie umożliwiać przełączenie się na (kamerę + graficzny ops) podczas cofania)
- pdc/ops (dzięki temu ekran kamery na radiu włączy się automatycznie po włączeniu wstecznego, bez tego wyświetli się standardowy graficzny z opcją przełączenia na kamerę)

Kodowania były pokazywane, wchodzimy w sterownik i w długim kodowaniu znajdujemy opcję z kamerą ;). Wersja low nie wymaga kalibracji.

 

ad. F

Poniżej wizualizacja działania kamery.

IMG_20190427_172615.thumb.jpg.2c673f557ede7cf26fd13e14f65a5503.jpg

Po włączeniu biegu innego niż R, po  około 10s. kamera automatycznie się wyłącza.

IMG_20190427_172707.thumb.jpg.e51cac627dd796ed71e5e808ea010d9b.jpg

Film z niezakodowaną kamera w module parktronika.

https://youtu.be/wx1xFOmA_6o

 

 

 

Edytowane przez pirzol
uzupełnienie treści

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałeś fabrycznie RCD510 z wejściem na kamerę czy zmieniałeś na takiego? Możesz podać numer Twojego radia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
56 minut temu, ANDRIUBIKER napisał:

wystarczy w kodowaniach bcm ustawic napiecie zasilania tylnych swiatel na 12 volt

A to nie tyczy się świateł pozycyjnych i to w wersji żarówkowej tylko?

Kamerę inicjujesz ze światła cofania, które jest zasilane napięciem impulsowym (PWM) i dlatego może nie być poprawnie rozpoznawane przez kamerę. Rozwiązanie z przekaźnikiem jest bardziej pewne. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, ANDRIUBIKER napisał:

podniesienia napiecia

Raczej obniżenia, bo napięcie w instalacji w czasie ładowania dochodzi do około 15V co skraca żywot żarówek. Najczęściej spotykana (domyślna) wartość to 13V.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Kupiłem taka oto kamerę cofania. Wiem, że żółte końcówki wpinamw kamerę i radio, a czarny przewód w masę i "+" wstecznego.

 

Moje 2 pytania odnośnie instalacji:

1. Jak znaleźć ten "+" w lampie tylnej gdy wrzucę wsteczny bieg, ma ktoś jakieś zdjęcia lub filmik jak to znaleźć?

2. Jak puścić najlepiej kabel z radia do kamery przez cały samochód.

Screenshot_20190507-114959.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Patryk poczytaj bieżący temat i rada na przyszłość: nie zakładaj podobnych tylko pisz w istniejącym. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, zamontowalem kamerę cofania, moje radio to android.

Problem polega na tym, że jak dojeżdżam np. do kraweznika to na kamerze mam ostatnią czerwoną linię gdzie powinienem się już zatrzymać, zatrzymałem się ale gdy wyjdę z samochodu i zobaczę odległość od samochodu do kraweznika to jest więcej jak pół metra... Da się coś z tym zrobić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pochyl kamerę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
55 minut temu, nTomek napisał:

Pochyl kamerę.

Już jest na maxa w dół, jest w tablicy rejestracyjnej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie musisz z tym żyć, bo nic więcej nie da się zrobić. To jest chińska uniwersalna kamera, dopasowana właściwie do niczego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności