Skocz do zawartości
b0ss

Skrzynia biegów- naped licznika

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Niestety musze zmienic w moim samochodziku skrzynie biegów. Problem polega na tym, ze chce wstawic troche dluzsza od TDI i tam jest elektroniczny naped predkosciomierza a u mnie na linke. I czy ktos moze wie czy to da sie jakos przerobic, zeby np licznik i skrzynia z napedem elektronicznym albo oba na linke.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to załatw se jeszcze licznik z elektroniką, troche zabawy z kabelkami i po krzyku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wykręcasz impulsator ze skrzyni tdi , wkrecasz w skrzynie swoj naped dla linki i po robocie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
No to załatw se jeszcze licznik z elektroniką, troche zabawy z kabelkami i po krzyku.
o tym myslalem tylko ze troszke gorzej z kasa, niedlugo bedzie generalny silnika wiec i tak sporo wydatków bedzie :/
Wykręcasz impulsator ze skrzyni tdi , wkrecasz w skrzynie swoj naped dla linki i po robocie.
ale do tej operacji trzeba skrzynie rozkrecac, bo patrzac na rys skrzyni wg ETKI to tam w srodku skrzyni jest jeszcze trybik odpowiedzialny za naped predkosciomierza i chyba jego takze trzeba przelozyc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skrzyni nie potrzeba rozbierać. Wykręć kompletny impulsator, wkreć swój kompletny napęd linki i po sprawie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a tak jednak masz racje, niedokladnie popatrzylem w srodku wszystko to samo... Dzieki i pozdrawiam

 

---------- Post added at 17:03 ---------- Previous post was at 16:22 ----------

 

to mozna siepokusic nawt o jakies nowe skrzynie z 2000r albo i mlodsze, np GGU. Drobne przerobki przywybieraku od biegow i bedzie pasowac a co kupic skrzynie taka to nie z np 90r od passata B3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko zwróć uwagę na okienko od punktu 0 na kole zamachowym żeby się zgadzało.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tylko zwróć uwagę na okienko od punktu 0 na kole zamachowym żeby się zgadzało.

pozdrawiam

A co okienko moze sie znajdowac winnym miejscu, tak ze punkt na kole zamachowym bedzie zakryty ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tego co kiedyś patrzyłem to nowsze tdi typu golf 4 czy coś mają trochę inaczej niż u mnie w 1z nie wiem jak to się ma do AAZ czy masz tak jak u mnie czy inaczej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odkopie starocia.

Dzień dobry.

Nie wiem dlaczego ale nie mogę założyć nowego tematu więc sie podepnę.

Passat B4, 110KM, AFN. Padł licznik. Po dogłębnej analizie wychodzi, że nie działa napęd impulsatora. Napęd wyjąłem (w sensie tego patyczka z zębatką napędzającą) - jest ok. Impulsator sprawdzony, działa, po wkręceniu "patyczka" w skrzynię stoi jak zamurowany. Wychodzi na to, że leży zębatka w skrzyni. Pytanie - czy ktoś już to rozbierał, wymieniał? Czy ta zębatka jest plastikowa? Bo zębatka na patyczku wygląda dobrze, żadnych oznak zużycia, więc nie wierzę, że tamta na wałku poleciała jeżeli jest metalowa. Czy można się do niej dobrać od strony przegubu bez wywalania skrzyni, czy zrzut i rozbebeszanie w mak jest nieodzowne? Bardzo dziękuję za porady ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba by spojrzeć na schemat skrzyni, pod impulsatorem powinien być ślimak i jest on z reguły do wyjęcia bez rozbierania skrzyni, napęd ślimaka, najczęstsza przyczyna to starcie ślimaka, co do przyczyny wytarcia to może być poważny problem (wytarcie łożyska na układzie różnicowym i jego przekrzywienie. Ślimak musi być plastikowy.

Napęd ślimaka też jest plastikowy ale plastik jest dużo twardszy i jest tylko nasówany na układ różnicowy, jeśli przestał się on obracać to bez rozpołowienia skrzyni się nie obejdzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Trzeba by spojrzeć na schemat skrzyni,

No właśnie patrzyłem i jest tak jak opisywałem wcześniej. Patrząc od góry - jest impulsator, z którego wychodzą 3 przewody. Pod nim, wkręcony w skrzynię jest taki patyczek, w patyczku w środku obraca się drugi, który od góry napędza impulsator z przewodami, a sam napędzany jest... no właśnie czym? Na dole patyczka jest zębatka z zębami skośnymi. Wg rysunków z ETKi ten patyczek napędzany jest zębatką, która założona jest na wałek wychodzący w kierunku półosi. Pytanie - czy zębatka da da się wyjąć bez rozpaławiania skrzyni? Pytanie 2 - z czego zrobiona jest owa zębatka, skoro zęby na patyczku są nietknięte a patyczek się nie kręci?

Edit,

Rysunek skrzyni

liczniknaped.png

Chodzi o zębatkę nr 13.

Edytowane przez kapec
wklejam rysunek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zębatka od napędu ślimaka powinna być plastikowa (przynajmniej tak bylo w skrzynie jaką miałem okazje rozbierać, inna marka ale też europejska). Jest ona nasunięta na obudowę satelit różnicowego, ma jakieś "haczyk"i które pasuję w tą obudowę lub jej wewnętrzny otwór nie jest okrągły (tego nie wiem i nie widać na schemacie) i ja blokują aby się nie przekręciła, jak wspomniałem jest ona z twardszego materiału niż ślimak, blokuje je łożysko.

Jeśli się przekręciła to na pewno nie z winy ślimaka.

Niestety aby ją wymienić trzeba rozebrać skrzynię.

Napisz jak sprawdzałeś że sie nie obraca, czy widać ją przez otwór po ślimaku?

Najlepiej wrzuć zdjęcie samego ślimaka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisz jak sprawdzałeś że sie nie obraca, czy widać ją przez otwór po ślimaku?

Najlepiej wrzuć zdjęcie samego ślimaka.

Nie sprawdziłem, że się nie obraca, bo jest za głęboko - nie włożę tak głęboko palucha, poza tym mam za grube ;) Ale po wyjęciu ślimaka, znaczy tego patyczka, nakręceniu nań impulsatora, podłączeniu od strony zębatki wiertarki i jej uruchomieniu licznik działa. Więc nie ma innej alternatywy, jak brak napędu. Zębatka na patyczku jest w stanie bdb, nie widzę po niej żadnych śladów zjechania. Więc siłą rzeczy musiała nawalić ta w skrzyni.

Gdyby było tak,że zębatka na patyczku zrobiona jest z bardziej miękkiego materiału zużyłaby się szybciej, niż koło w skrzyni. A tu jest chyba odwrotnie, bo co mogło spowodować, że napęd nie działa? W głowie mi się to nie mieści. Może celowe postarzanie produktu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gdyby było tak,że zębatka na patyczku zrobiona jest z bardziej miękkiego materiału zużyłaby się szybciej, niż koło w skrzyni

Dokładnie taka jest zasada, mi zżarło dwa ślimaki a zębatka napędzająca nie nosiła śladów zużycia, dopiero rozpołowienie skrzyni ukazało przyczynę czyli przekrzywiony układ róznicowy z powodu wtarcia się jednej z bieżni łożyska.

Skrzynia była bardzo podobna do tej z naszych pasków, a nawet gorsza bo wszystkie wodziki (wybierak) były wewnątrz skrzyni.

W WKiŁ są zdjęcia wnętrza skrzyni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
przekrzywiony układ róznicowy z powodu wtarcia się jednej z bieżni łożyska.

Ale o ile znam sie na mechanice przekrzywiony uklad, czy wywalone lozyska to grubszy temat i nie wierze, ze tego nie slychac albo nie czuc. U mnie skrzynia chodzi perfekcyjnie, nie wyje, nie buczy, biegi wchodza super.

Zebatka zamowiona, po majowce wezme sie za robote.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Zebatka zamowiona, po majowce wezme sie za robote.

W WKiŁ jest ładnie opisane jak rozpołowić skrzynię, najważniejsze to nie uszkodzić uszczelek-jak się da i w przypadku rozebrania synchronizatorów należy pamiętać o ich prawidłowym złożeniu, inaczej będą zgrzytać biegi.

Prawdopodobnie będzie też potrzebny delikatny ściągacz=ciasne miejsca...i inne podobne...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W WKiŁ jest ładnie opisane

No dobra. To pytanie byc moze z natury durnowatych - co to jest WKiŁ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności