Skocz do zawartości
Paradoks

Kompletna wymiana całego przednieg zawieszenia w Passacie B3 INSTRUKCJA JAK TO ZROBIĆ

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj zajmiemy sie wymianą wszystkiego co tylko sie da w przednim zawieszeniu:D

 

Na początek film instruktażowy, po obejrzeniu nalezy jeszcze przeczytać wątek!

Demontaż Mcphersona cz.1

Demontaż Mcphersona cz.2

Demontaż wahacza cz.1

Demontaż wahacza cz.2

Montaż wahacza:

Montaż wahacza

Montaż kolumny Mcphersona:

 

Poniżej fotki części i ich ceny: Uwaga cena za jeden element, wyjatkiem sa odboje gdzie płaci sie za komplet.

v6ho4i.jpg

Amortyzator KYB olejowy 220zł

 

23k84ef.jpg

 

Sprężyna K+F 108zł

 

ipa4v4.jpg

Sworzeń wahacza 27zł

 

ouo93t.jpg

silentblock metalowo gumowy 10,50zł tulejka metalowa 1,50zł

 

nlym1g.jpg

silentblock gumowy 4,75 zł

 

1qhiqr.jpg

Poduszka stabilizatora 5,50zł

 

bea5gp.jpg

Łącznik stabilizatora 33zł

 

2zz13x1.jpg

Łożysko-Poduszka 114zł

 

a0xriv.jpg

Odboje z osłonami KYB 50zł za komplet, niestety nie wrócił z powrotem do sklepu ze wzgeldu na to, że osłony trzymały sie ledwo ledwo na odbojach i dostałem w zamian na wymianę komplet odbojów i osłon Monore ktory kosztował 80zł i dopłaciłem 12zł w sumie wyszło 65zł:D ale nie mam juz fotek tych odobjów i osłon

jsomkh.jpg

Najlepsza pasta BHP jaką używałem co prawda do prania w pralce ale ręce myje wspaniale:D

==================================================================

Teraz trochę o narzędziach do demontażu kolumny Mcphersona:

1z50jfr.jpg

Ściągacze do sprężyn

ta54rn.jpg

Klucz oczkowy 22 do tego imbus 6 z mocnego materiału ja wykorzytałem imbus na grzechotkę;)

 

23w4go0.jpg

Do odkręcenia nakrętki mocującej łożysko potrzeby jest specjalny klucz, w necie koszt takie klucza 75zł:eek: wiec zrobiłem go sobie sam:D I to wszystko, wiecej nic nie trzeba tymi narzędziami spokojnie rozłożymy i ponownie złożymy kolumnę Mcphersona.

 

5mhif9.jpg

A to fotka wszystkich narzędzi których używałem

 

Jak zaczynamy?

Ja wykonywałem tą naprawę w swoim warsztacie, o ile do wszystkiego co tutaj robiłem wystarczy jedno osoba to do wymiany poduszek stabilizatora gdzie trzeba podwiesić silnik potrzebne są już dwie osoby ze względów bezpieczeństwa. Nie mam fotek ani filmu z wymiany poduszek stabilizatora ale odradzam ja jeśli nie czujecie sie na na siłach.

Wymiana poduszek stabilizatora:

Do tego celu użyłem:

1.Metalowej rurki odpowiednio długiej( długość musi być taka aby przechodziła przez cała maskę passata i zostało jej jeszcze z 20 cm z jednej i drugiej strony.

2. Pasów transportowych na których podwiesiłem silnik i skrzynie

pasy_transportowe_02.jpg

3. Skrzynki po piwe ułożone dnem do góry chyba po 6 szt na jedną storne tuż przy błotniku, na tych skrzynkach oparła sie rurka a na niej pasy transportowe podwieszające silnik.

2ahies6.jpg

4. Lewarka aby stabilizowac sanki.

Odkręcamy śruby wahacza przy tuleji metalowo gumowej, pozniej sruby mocujące stabilizator i na końcu śruby mocujące opaske poduszki. Ja używałem dużo WD-40 przy wyciąganiu i przy wkładaniu nowych poduszek, jest z tym troche zabawy, jak włozymy nowe poduszki to zakrecamy opaskę poduszek, pozniej mocowanie stabilizatora, sanki i srube od tuleji metalowo gumowej. UWAGA poduszki stabilizatora sa dwie LEWA i PRAWA!

Poniżej rysunki poglądowe:

2e5mres.jpg

5bu2x0.jpg

Z racji tego że trochę przeskoczyłem z poduszkami stabilizatora to od początku:

Pierwsze kroki:

Zabezpieczamy samochód, klocki pod tylne koła. Ja od razu podniosłem samochód i zdemontowałem obydwa przednie koła.

Pierwsze co zrobiłem to zdemontowałem Mcphersona.

Demontaż Mcphersona:

Kiedy zdejmiemy koło ukaże się nam taki oto widok:

hsvx1l.jpg

Można wstępnie zaznaczyć jak ułożony jest amortyzator względem piasty to będzie na filmiku.

Luzujemy śruby i przechodzimy do górnego mocowania

wituma.jpg

Jak już zdejmiemy dekielek to zobaczymy coś takiego:

2liettx.jpg

Montujemy klucze:

14cth89.jpg

Jak już odkręcimy górę to przechodzimy na dół:

Zakładamy dwa klucze, bo będzie wygodniej odkręcać.

Wyjmujemy kolumnę i skręcamy spręzyne sciągaczami:

2h33ev5.jpg

Tak wygląda rozmontowany Mcpherson i wygląda to tak:

331hev4.jpg

Należy powiekszyć obrazek zeby przeczytać z czego się składa.

 

Demontaż łącznika stabilizatora:

fd6ald.jpg

Śrubę spryskujemy WD-40 i czekamy 10 minut, po czym klucz 17 oczkowy w dłoń i odkręcamy nakrętkę. Ściągamy gumę i mozna zakładać nowy analogicznie do tego jak zdejmowaliśmy.

 

Demontaż wahacza:

Żeby go zdemontować to musimy odkręcić najpierw śrubę od jarzma a następnie śrubę sworznia:

5ap1zc.jpg

Tak to wygląda jak rozepniemy wahacz i piaste:

25ant3c.jpg

Wymiana Silentblock-ów:

Wszystko jest na filmie, ale co ważne! Na czerwono zaznaczyłem strzałkę na silentblocku i wytłoczenie na wahaczu, żółta linia pokazuje , że mają być w lini prostej i to jest ważne!

2ughshk.jpg

Gdzie przychodzi metalowa tulejka?

Tutaj:

256epgj.jpg

To chyba, wszystko jeśli o czymś zapomniałem to pytać;)

 

 

//przeniosłem do warsztatu - kuczlaw

Edytowane przez Paradoks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Profesjonalny opis!! Zdecydowanie do FAQ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kawał dobrej roboty !!!!!!!!!!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rewelka,dawaj dalej,aż do końca

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetna robota :ok:

 

Mam taką propozycję, jakby można te filmiki w bardzo dobrej jakości umieścić w donload a w tym temacie dać tylko do nich linki albo jako załączniki do pobrania jeśli można w ten sposób bo nie wiem ;) bo:

 

primo - na youtube są w fatalnej jakości

drugie primo - mogą kiedyś z niego zniknąć

 

P.S. Może w następnym pasku (poszukiwania wciąż trwają :/ ) odważę się dzieki temu manualowi zrobić w końcu sam coś poważniejszego w zawieszeniu bo do tej pory się obawiałem ;]

Edytowane przez two_pac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje Panowie;)

two_pac Z youtube nie znikną bo to moje konto:) , moge tu wrzucić linki z filmami ale powiedz mi na co ja mam te filmy wrzucić zeby dać tu linki?

 

--------------------------------------------------

Edytowane przez Paradoks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kurde, kiedyś był tu na forum dział download, możnaby tam wrzucić i dać tylko linki do nich, ale teraz albo źle patrzę albo zniknął ten dział ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:ok:Kawał dobrej roboty:ok:Świetnie kolego, że podzieliłeś się wiedzą:ok:Kilka części musze wymienić i tu Twój wątek jest git:p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

napisz jeszcze z czego zrobiles ten dziwny kluczy, jaka to byla nasadka i jakie to ma wymiary po zrobieniu

i dlaczego dopiero po opuszczeniu auta na kola dokrecasz wszystkie sruby?

Edytowane przez adamo88

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nasadka chyba 15 lub 16 nie wiem dokładnie bo mi sie starło:p

szerokość pazurków 6 mm, wysokość13mm.

Kwestia nawyku zeby nic nie pozrywać dlatego dokrecam do oporu jak samochód jest dopiero na kołach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Śruby zawieszenia dokręca się na ziemi po pierwsze po to, że w wypadku gdy skręcisz np. tuleje met-gum "w powietrzu" (przednie tuleje wahacza, tuleje belki) to po opuszczeniu auta taka tuleja często się ukręca i zrywa. łącznik stabilizatora dokręca się także na ziemi, żeby nie zerwać śruby łącznika (Stabilizator mocno ciągnie do góry). No a po trzecie, większość śrub zawieszenia dokręca się takimi momentami, że to po prostu niebezpieczne robić na lewarku :ok:

 

---------- Post added at 10:31 ---------- Previous post was at 10:29 ----------

 

co do "dziwnego" klucza, w nowszych B3 i B4 z poduszkami amorów takimi jak w VR6 jest już normalna nakrętka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymieniam amorki przód w pasku i mam dylemat kupiłem odboje i osłonę KYB ale osłona to taka plastikowa tulejka jak na zdjęciu powyżej natomiast ori osłona jest dobra .

Nie wiem, która lepiej spełnia swe zadanie harmonijka czy tulejka?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niby lepiej harmonijka bo pracuje cały czas z tłoczyskiem amortyzatora, a ten plastik to tak w mniejszym stopniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak wyglada wymiana calego stabilizatora? mam juz wszystko przygotowane, tylko nie iwem jak sie zabrac za to ;) dodatkowo napisze ze zmieniam stabilizator na taki o wiekszej srednicy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam to wypinasz łacznik stabilizatora, pozniej trzeba odkręcić gumy stabilizatora i zrzucić sanki a w konsekwencji podwiesić silnik i stabilizator powinien wyjść, zakładanie w odwrotnej kolejności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Z tego co pamiętam to wypinasz łacznik stabilizatora, pozniej trzeba odkręcić gumy stabilizatora i zrzucić sanki a w konsekwencji podwiesić silnik i stabilizator powinien wyjść, zakładanie w odwrotnej kolejności.

Z tego co mi się pamięta, to trzeba jeszcze odkręcić wałek kolumny kierowniczej od maglownicy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

a czy Kolega to nie wprasował tylnej tulei odwrotnie?? :dupablada

Jak dla mnie to ta część z większą ilością nalanej gumy powinna iść do zewnątrz auta, w stronę sworznia.

Jednak dłużej jeździmy do przodu niż do tyłu :hehe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci szczerze, że nie zwróciłem na to uwagi.

Wydaje mi się, że bez względu na to jak wprasujemy tuleje to będzie dobrze. W sumie chyba nawet i z jednej i z drugiej strony jest jednakowa ilość gumy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze są wprasowane. Tuleja ma iść kołnierzem do góry i strzałką do kropki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności