Skocz do zawartości
Gość sabo_75

Temperatura silnika

Rekomendowane odpowiedzi

Gość pshemo
Może naklął się jak go płyn gorący poparzył. Generalnie największy kłopot może sprawić demontaż wtyczki z czujnika oraz jak przy wyciąganiu czujnika wylata o-ring. Potem nie ma juz żadnych problemów.

 

Ja sie juz naklalem, a jeszcze nawet wtyczki nie wyciagnalem :wstyd: Przez platanine przewodow przeswituje mi cos zielonego, ale nie sposob sie tam dostac. Na zalaczonych fotach wszystko wyglada pieknie i ladnie... ale jak sie kawalek silnika zdemontuje :/ Trzeba demontowac i rozbrajac jakies przewody, zeby sie do niego dostac czy nie? Bo juz zglupialem, bo w Waszych opisach jest wszystko cacus, a u mnie tkwi w gestwinie kabli i nie moge sie do niego dostac. Chyba, ze sie dobieram do innego czujnika...echh...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość pshemo

Teraz bede juz sie posilkowac fotami.

Wiec bebechy mojego Paska wygladaja tak:

obraz0099jf0.th.jpg

..dla ulatwienia sciagam oslone silnika i mamy takie cos:

obraz0100jq1.th.jpg

...pomiedzy przewodami (pod odmą i pod wiazka przewodow WN) da sie dostrzec w miejscu oznaczonym kolkiem czujnik. W zasadzie to widac tylko dochodzace przewody, bo reszta jest ukryta gleboko pod kablami. Nie ma mozliwosci dojscia do nich od gory. Udalo mi sie wsadzajac lape od lewej strony bloku silnika i dolem dotknac tego czujnika. Jednak o jakichkolwiek operacjach na nim mozna zapomniec. Ledwo go widac. Na tyle slabo, ze jedynie lekko cos przebija sie na zielono.

obraz0102wl2.th.jpg

Na tym foto to jeszcze ladnie wyglada, ale tak naprawde to czujnik jest jakies 4cm pod wiazka kabli :przestraszony:

Troche zbyt mocno ukryty jak na ten czujnik. Moze to w innym miejscu go podpieli. Silnik 1.8T (AWT) '01 - moze niemieccy inzynierowie mieli taka fantazje :krzeslem:

Jedyny pomysl na dostanie sie do niego, ktory przychodzi mi do glowy, to odpiecie odmy, naciagniecie przewodow WN i... moze (w co i tak nie za bardzo wierze) sie uda.

No i jestem w kropce :zdziwko:

Ktos ma pomysl jak to ugryzc?

 

Gdy sobie ladnie rozrysujemy to co powyzej na foto, to wyjdzie nam takie cos ;-)

n241251py4.th.png

 

Czujnik G62 to numerek 4.

I uwierzcie, ze tak naprawde ta strzalka od czworeczki powinna sie wciskac grotem pomiedzy przewody i... grot strzalki by sie schowal :-(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość pshemo

Kontunuujac cykl 'zadaj pytanie i sam sobie odpowiedz' informuje, ze w silniku AWT da sie wymienic. Trzeba sie troszke naglowic, ale sie da. A jak? Modyfikujemy troche 'przepis' na wymiane.

- trzeba czujnik zaatakowac oburacz. Z lewej i prawej strony przecisnac 2 lapki, jedna uzbrojona w szczypce/kombinerki

- wyciagamy zawleczke

- wyciagamy poprzez platanine kabli czujnik w gore (trzymajac za wtyczke), poleci troche plynu, ale sie nie martwic tym.

- odpinamy wtyczke juz na luziku, bo mamy ja jak na tacy

- podpinamy nowy czujnik

- wymieniamy oring (mogl zostac w gniezdzie czujnika)

- przeciskamy czujnik na jego miejsce

- od gory dociskamy go srubokretem

- zapinamy spinke

- wypalamy z zadowoleniem fajeczke

- odpalamy silnik i podziwiamy jak wskazowka jedzie w gore do 90stC i sie ladnie zatrzymuje :hurra:

 

Potrzebne narzedzia: kombinerki/szczypce, plaski srubokret (do przycisniecia), drugi czlowiek do przytrzymania i dawania glupich rad :hyhy:

 

Wersja hardcore: nie potrzebne nic oprocz zwinnych i silnych palcow :ok:

 

Czas wymiany: okolo 5 minut

 

Smacznego :-)

 

I na koniec ciekawostki

1. Koszt czujnika w serwisie VW = 89zl, koszt identycznego czujnika (ten sam symbol, znaczki VW i Audi wybite) ale z przypieta karteczka, ze do Skody Octavii/Superb, kupiony w sklepie z czesciami do Skody=39zl. Na Allegro sa chyba jeszcze tansze (chyba cos kolo 20-30zl).

2. przed operacja obejrzalem sobie jak to jest przy silniku 1.8 '99. Tam to juz jest banal. Czujnik sterczy sobie ladnie w gore, bezproblemowy dostep. Ale tez i tam sporo jeszcze luzu w przedziale silnika jest. U mnie juz napakowane i ciasno.

3. koszt wymiany jaki zaspiewal ASO w Poznaniu - 200zł. Niezły zarobek ;-) Rożnica w usłudze to taka, że pewnie wykasowaliby błąd w kompie. Ja musze sie jeszcze podpiąć do kompa i wykasować go (chociaż podobno po 500km prawidłowej pracy czujnika sam się wykasuje). //edit: po przejechaniu okolo 300km podpialem sie do kompa - kodu usterki nie bylo, wiec albo sie nie wpisala, albo ECU sam wykasowal.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość jkeca

Zgadzam się z kolegą pshemo, ze w silniku 1,8B bez turbo wymina czujnika to bułka z masłem, sam wymieniałem. Nawet nie trzeba płynu upuszczać, odkręcić dwie opaski zaciskowe i ściągnąć przewód powietrza idący od przepływomierza do przepustnicy, następnie odpiąć kostkę z czujnika i odciągnać na bok aby nie zawadzała. Przygotować sobie szmatkę. Wyciągnąć zawleczkę, i przygotować się na zamianę, szybkim ruchem wyciągnąć uszkodzony czujnik, zatkać otwór szmatką, sprawdzić gdzie jest o-ring, jeżeli jest na czujniku to ok, jeżeli nie to go wyciągnąć z króćca, szmatka zapobiega dużemu ubytkowi płynu, wsadzić nowy czujnik razem z o-ringiem. Następnie postępować analogicznie.

 

Ewentualne ubytki płynu uzupełnić, mnie ubyło około szklanki. Zalecam wymieniać na zimnym silniku, bo można sobie paluchy poparzć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość ra11

Czy gdy kupujemy czujnik temperatury np na allegro, to nowy oring jest w komplecie, czy trzeba dokupić. Z tego co widze wymiary 19,6 x 3 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kupowałem czujnik na allegro i nie było oringu w komplecie, można go nabyć w ASO za grosze...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich serdecznie,mnie również dotknął problem z temperaturą , jeżeli dobrze zrozumiałem to u mnie będzie chyba termostat,może krótko o objawach : odpalam jest ok.

temperatura dochodzi do ok.90 i zaczyna spadać prawie do 0 , po unieruchomieniu czasami

idzie na 90 albo prawie zero. Po odczekaniu do ok.50 , odpalam idzie do 90 i z powrotem

No i właśnie tutaj się pojawiają problemy : gdzie jest termostat i czy są jakieś problemy z jego wymianą , oczywiście zakładając że o to idzie, mam silnik AHU 1998r dzięki za pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
jeżeli dobrze zrozumiałem to u mnie będzie chyba termostat

W Twoim przypadku, kolego, stawiam jednak na czujnik.

Przecież założyciel tego wątku opisuje dokładnie takie same objawy!

(i ja miałem identyczne przejścia z czujnikiem)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Robos25

Hej u mnie podobne sa obiawy od czasu do czasu wskazówka po nagrzaniu z 90 stopni spada o 2 kreski mialem robione badanie komputrerowe w ASO i wyszlo: sterownik silnika zablokowany czy to ma zwiazek z tym czujnikiem temperatury?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobny problem czyli uszkodzony czujnik temperatury jednak nie mialo to wpływu na spalanie.Czujnik temperatury jest dwusekcyjny czyli dwa w jednym jeden odpowiada za wskazania na desce rozdzielczej a drugi współpracuje z komputerem. wynikałoby z tego że są dwa warianty w przypadku jego uszkodzenia:

1. dobre wskazania temperatury na desce rozdzielczej i duże zużycie paliwa

2. złe temperatury na desce rozdzielczej i dobra praca silnka.

Tak wynika z moich obserwacji i logicznego myślenia być może ktoś ma większą wiedze w tym temacie to sprostuje.

Wymontowanie

Termostat znajduje się w obudowie pompy cieczy chłodzącej, tylko w silniku benzynowym 1.6 dm:< AHL w króćcu wylotowym cieczy chło¬dzącej z boku kadłuba silnika.

 

Termostat jeśli się nie mylę znajduje się pod pompą płynu chłodzącego. jeśli się mylę to proszę poprawcie mnie, bo jestem pewien tak na 70%.

jeśli jest tak jak mówię, musisz zdjąć pasek z pompy, odkręcić ją z bloku silnika (kilka zwykłych śrubek) i tam siedzi termostat

jest dokładnie na takim króćcu wychodzącym z bloku silnika.

Wszystkie w tej chwili sprzedawane czujniki

są 4 pinowe i koloru zielonego Koszt w ASO Skoda to około 80zł w VW-Audi to ponad 100zł. Można go również zakupić poza siecią ASO za cenę około 40-50zł

 

Informuję od razu, że po wymianie czujnika auto będzie nieznacznie słabsze gdyż

komputer stwierdzając uszkdzenie tego czujnika i znaczene wahania odczytu aktualnej temperatury płynu chodzacego. Komputer w takiej sytuacji automatycznie dezaktywuje wskazania tego czujnika i przyjmuje co ciekawe niższą wartość temperatury paliwa. Dokładnie wartość temperatury paliwa jaką komputer przyjmuje to -5 C. Przy takiej temperaturze paliwa auto zachowuje się jakby było na delikatnym box-ie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie ,już po wymianie termostatu i nic ...moja błędna diagnoza , nie wiem może mi tu trochę pomieszały te temperatury. Trudno się mówi,trzeba jechać dalej ,na szczęście to nie był jakiś kolosalny wydatek 26 zeta,ale teraz to czujnik raczej pewniak

dzięki wszystkim kolegom którzy się w tym kierunku wypowiedzieli,w poniedziałek walczę z czujnikiem i postaram się coś o tym napisać :vw:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

99% czujnik. ja ak miałem. rura zimna od chlodnicy - no moze nie zimna ale nie ciepla by bylo w niej 90st, a temperatura skakala. po wymianie jak reka odja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość pshemo
Wszystkie w tej chwili sprzedawane czujniki

są 4 pinowe i koloru zielonego Koszt w ASO Skoda to około 80zł w VW-Audi to ponad 100zł. Można go również zakupić poza siecią ASO za cenę około 40-50zł

 

Koszt w sklepie z czesciami do Skody (ten sam oryginalny, ktory sprzedaja w ASO, trzeba tylko czasami podac symbol czesci, bo czesto maja ETKI obciete tylko do Skody a nie VW) - 39zl, koszt w ASO VW - 89zl. Po co przeplacac skoro nie widac roznicy :cwaniak:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja z tym czujnikiem to miałem takie przygody, że zaraz po zapaleniu silnik wchodził na wysokie obroty( jakieś 2000-2200) i po chwili spadały do ok. 1100. Po jakimś czasie wszystko wracało do normy i czasami już po rozgrzaniu silnika nagle dostawał pier****a i podnosił sobie obroty. Po zmianie czujnika narazie wszystko ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość rafitron

witam

mój silnik to 1.9AHU 90KM i interpretacja waszych objawów jest na tyle różna, że nie do końca jestem pewien czy u mnie padł czujnik czy nie, a mianowicie...

- po uruchomieniu zimnego silnika temperatura na wskaźniku rośnie normalnie do 90stopni po czym nagle opada do 0

tj by wskazywał wzrost temperatury a nie pokazywał już jej aktualnego pomiaru

i tak za każym razem przy zimnym silniku,

bo przy ciepłym wskazówka jest przez cały czas na 0;(

jeszcze czasami tylko dodatkowo jak dosyć ostro zredukowałem, jechałem ostro na kawałku to znów wskakiwała na 90, żeby za chwilę całkowicie opaść do 0

i tak było przez całą zimę, a teraz.........

teraz czujnik w ogóle przestał wskazywać temperaturę,

tj by był zawsze rozgrzany;)

co sądzicie o tym przypadku???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie i mam dobre wieści, po wymianie czujnika temp. jest ok. wskazówka idzie do 90 st. i zostaje na 90 st. no i bardzo dobrze . W/w zakupiłem za 32 zł. w sklepie do Skody,jest różnica w symbolu,był :919 501B w niebieskim kolorze , jest :519 501 powinno być B ,ale nie

ma , no i właśnie czy z powodu braku tego B ...i co to B oznacza ? kolor zielony (nowy czujnik)

Taka mała wskazówka przed wymianą w silniku AHU jest to bardzo proste , dobrze jest usunąć

wcześniej płyn ze zbiorniczka wyrównawczego i na spokojnie wyciągamy spinkę i wymiana.

Chciałbym tutaj podziękować kolegom biorącym udział w dyskusji :hurra::hurra::ok::vw:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość pshemo

Wczesniej robili niebieskie, teraz robia zielone ;-) Zielony bedzie ok :ok:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość rafitron

witam

no ludzie pomóżcie - nie mogę zlokalizować tego czujnika,

jak znalazłęm taki 4-pinowy na przewodzie powietrza to mechanik powiedział mi, że to coś od przepływomierza i nie wolno tego ruszać, a jak zapytałem o czujnik temperaturry to mi powiedział ,że są tu 3 przewody i tu są 3 czujniki temperatury;)

no ludzie ja tego nie znajdę z takimi mechanikami;) pomóżcie, jakąś fotkę poproszę

pozdrawiam 1.9tdi AHU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rafitron, Może najpierw zlokalizuj normalnego mechanika...

to pokaże ci wszystkie czujniki... :rotfl:

 

Czujnik jest przeważnie z tyłu silnika czyli przy numerze nadwozia - może być tylko skierowany w różną stronę ale jest tam...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość rafitron

znalazłem czujnik - uff;)

jak odkreciłem pokrywę silnika sam się pokazał;)

no i chciałem sprawdzić numer czujnika, zdjąłem zawleczkę, wyciągnąłęm czujnik........

a tu jak mi się lać zaczęło to kałuża wielka pod samochodem;(

ile tego płynu mi wyleciało-zbiorniczek jest pusty???nie wiem ile muszę dokupić???

i czy jak będe kupował czujnik to będzie w komplecie ta uszczelka???

bo wpadła mi gdzieś pomiędzy silnik i znaleźć jej nie mogę;)

jak wymiana czujnika rozwiąże moje problemy to naprawdę będę miał satysfakcje;)

pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności