Skocz do zawartości
piter_ok1

Kombi- wyząbkowane tylnie opony

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, miał ktoś problem z wyząbkowaniem tylnich opon w kombi? Mam auto od stycznia zeszłego roku z oponami dunlop sport 01 215/55R16, w zeszłym roku pod koniec lata po przejechaniu około 30000km zgłaszałem w ASO szum łożysk tylnich- stwierdzili że jest ok, teraz na wiosnę jak przełożyłem tylnie koła na przód to dopiero sie okazało, że przyczyną są opony- wyząbkowane od wewnątrz, nie da się na nich jeździć bo strasznie szumią. Poszperałem na necie i znalazłem opinie expertów że w nowych autach z wielowachaczowym zawieszeniem tylnim , szczególnie kombi eksploatowanych nieobciążonych występuje takie zjawizko. Ma ktoś ten sam problem? Czy wskuram coś na gwarancji?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Ramzesw11

Witam. Ja miałem podobnie ale w sedanie, i u znajomego w pasku tez wyząbkowało opone.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

piter

 

Ja mam tak samo w moim kombi opony Dunlop SP SPORT MAXX 225/45R17.

Przejechane mialy 10000km pojechalem na wiosne do wulkanizatora wywazyc i zmienic z tylu na przod, a gosc mi mowi ze tyl jest juz troszke pozabkowany i nie radzi mi zamieniac.

Mam pytanie czy ktos zamienial z tylu na przod lekko pozabkowane opony:

jakie efekty (pewnie drzenie kirownicy i szum)

ale czy mozna liczyc na to ze sie dotra podczas eksploatacji?

 

A moze jest na to jakas rada (jest to przypadlosc samochodu czy opon??)?

Jakos nie usmiecha mi sie wymieniac opon za 600PLN co 20tkm.

 

Steckiew

Edytowane przez Steckiew

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie polecam tak robić. Kumpel miał wyząbkowane opony w citroenie (kombi) prawie sie rozbił bo opona pękła prz 110 km/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A moze to lipne Dunlopy ? Moje nadaja sie do wymiany po 30000km. Glebokosc bieznika jest ok ale pojawilo sie mnostwo malych naciec/pekniec i guma murszeje. Mimo wielokrotnego latania ciagle schodzi powietrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam u siebie coś podobnego, tylko ze mam opony Pirelli P7 ok 6 mm i również jest niesamowity szum tylnych opon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od zadania tego pytania poszperałem troche na necie i producenci opon zalecają co 10000 zamiane kół z lewego na prawe żeby zmieniać kierunek obracania się opony i wyrównywania ząbków. I jak to sie ma do tendencji jaką zawsze mi wpajano, że nie powinno sie zmieniać kierunku obrotu opon które juz trochę pojeździły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak. Kupiliśmy B6 z salonu, był listopad/grudzień a auto dostaliśmy na letnich oponach. Trochę ojciec pojeździł i nadszedl czas na zmianę kół na zimówki. Pojechałem do ASO (kupiliśmy całe koła z oponami w ASO, wyszło o dziwo taniej niż w sklepie). Czekam w poczekalni, przychodzi do mnie pracownik i mówi że poząbkowało opony, pyta czy mam czas żeby sprawdzili mi geometrię. Co się okazalo, fabrycznie nowy passat miał spieprzoną geometrię zarówno z przodu jak i z tyłu :| plus jest taki że w ASO zauważyli problem, ustawili wszystko za 0 zł i dostalem dobrą kawę :P od tego czasu opon nie ząbkuje. Także polecam udać się na spr. geometrii.

Aha, typ nadwozia = sedan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dombi

Witam, Poasiadam opony Dunlop Sp Sport 215.55.R16 nie stwierdziłem u siebie efektu ząbkowania natomiast w drugim samochodzie vectra C kombi na jednej tyniej oponie stwierdzono efekt ząbkowania się według wulkanizatora nalezy opony podczas sezonu zamieniać z tyłu na przód około 10tys.-15tys. co do przekładania opony z prawej na lewą to co wyczytałem od niedawna producenci opon zalecaja taka zmiane jak to się ma do efektu ząbkowania cięzko mi stwierdzić. Dodam że vectra jest eksplatowana w firmie około 5-10tys. miesięcznie bagażnik non stop obciążony i efekt też powstał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedźcie ustawić zbieżność na tylnej osi. Na 100% jest to przyczyna ząbkowania. Ja miałem to samo. Musiałem moje micheliny piloty wyrzucić i kupić nowe. Auto miałem bezwypadkowe a zbieżność do dużej poprawki. Od momentu ustawienia zbieżności przejechałem 15tys. Jest cisza i żadnych problemów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

30tys km-kombi-opony Bridgestone Potenza 235/45/17 tyl wyzábkowany:-(

Lewy przod prawie zero bieznika-nic nie sciaga,nic nie szumi.Prawy przod OK.Czary???

Acha-wersja Sportline czyli niby ciut nizszy i twardszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widze, ze dyskusja sie ozywila.

 

Panowie zakladajac ze ustawie geometrie bo byla zla co z oponami ktore sa lekko pozabkowane uloza sie (dotra) czy wymiana :-(

 

Dodam, ze przed paskiem mialem astre III kombi i tego efektu nie zauwazylem mialem GOODYEAR NCT5, Bridgestone ER300 i na zime NOIKIAN WRG2 zamieniane tyl na przod(tylko opelek mial belke a nie wachacze i moze tu jest cala tajemnica)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na zimowych oponach przejechałem około 20000km i ich mi nie wyząbkowało to geometria raczej będzie ok, przy efekcie ząbkowania ma też wpływ odległość pomiędzy kostkami bieżnika a w dunlopach sport 01 jest spora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamiana przód tył to może być ale z prawej na lewą?Dobre opony są kierunkowe i zamiana nie wchodzi w grę.Ja problemu z ząbkowaniem nie miałem ale kolega w swoim pasku ma. Mimo dobrej zbieżności co 20 -25tyś opony do wymiany w serwisie podpowiadają ,że to dlatego że jeździ zwykle sam bez żadnego obciążenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rowniez posiadam opony dunlop sport 01 215/55R16 i na tylnej osi były wyzabkowane (tak juz kupione po poprzednim wlascicielu), natomiast na zimowych nie zauwazylem ząbkowania. W tej chwili wrocilem do tych letnich dunlopa i zamienielem te wyzabkowane na przód, hałasuje trochę szczególnie przy mniejszych predkosciach i wolnym toczeniu, przy wyzszych predkosciach jest ok ale i tak mysle czy nie lepiej kupic nowe i nie kombinować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
fabrycznie nowy passat miał spieprzoną geometrię zarówno z przodu jak i z tyłu plus jest taki że w ASO zauważyli problem, ustawili wszystko za 0 zł i dostalem dobrą kawę

który serwis jest taki dobry ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pytanie czy ktos zamienil wyzabkowane opony z tylu na przod i tak jezdzil?, jesli tak to czy opony wyzabkowane starly sie ze zabki znikly (a wiec tez szum itd)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie ząbkowały dlatego ze byly amorki zjechane ... niemiłosiernie to przeszkadzało , przy 130km/h zaczynała drgac kierownica. Wymienilem amorki i mialem akurat pare lat temu (SP SPORT 01 w Astrze II kombi). Ale jednak SP SPORT 01 to miekka opona troche moim zdaniem nie nadaje sie do kombi...Dlatego teraz kupujac nowe opony mialem kupic DUNLOPY MAXXY ale jednak zdecywałem sie na GOODYEARY z wyższej półki i jest superrancko. Zobaczymy jak dalej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności