Skocz do zawartości
damian665

wymiana końcówki drążka kierowniczego

Rekomendowane odpowiedzi

Normalnie jak jest to ucho to mocno przyp**rdol w to ucho w które jest drążek włożony, nie bój się bo to nie pęknie, to ucho jest twarde, młotek 1,5kg i z całej siły z 4 mocne uderzenia i sam odskoczy do góry, dorabiam na warsztacie samochodowym i zawsze wyjmuję drążki w ten sposób i nie potrzebowałem jeszcze ściągacza do tej operacji...

 

Co do odliczania obrotów to moim zdaniem najlepsza jest suwmiarka do tego, zazwyczaj odmierzam suwmiarką odległość starej gałki i nową wkręcam do odmierzonego momentu na gwincie drążka kierowniczego.

Edytowane przez Bergol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wymieniłem dzisiaj amory i końcówki i mam takie pytanie, jedna z końcówek w miejscu gdzie się ją przykręca do zwrotnicy dokręciła się bardziej druga mnie i moje pytanie jest takie jak mocno mają być one do zwrotnicy dokręcone? druga sprawa jest taka jak wymienić tą gumę najszybciej i najłatwiej bez zbędnej pracy która jest na drążku kierowniczym zdjęcie poniżej

 

IMAG0586.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
jedna z końcówek w miejscu gdzie się ją przykręca do zwrotnicy dokręciła się bardziej druga mnie

Nie ma czegoś takiego mniej lub więcej, sam moment dokręcenia idzie poszukać a samo ułożenie końcówki w zwrotnicy zależy choćby od tego że obie końcówki są różnych producentów, teoretycznie końcówka ma sie tak zakleszczyć w zwrotnicy bez użycia młotka aby w chwili kręcenia nakrętką sworzeń końcówki sie nie obrócił.

 

druga sprawa jest taka jak wymienić tą gumę najszybciej i najłatwiej bez zbędnej pracy która jest na drążku kierowniczym

Podstawa to odkręcona końcówka drążka, reszta to "zgrabne" palce i poszukania odpowiedniego miejsca-dojścia, na samym drążku nie trzeba żadnych wymyślnych opasek, zwykła "trytka" od kabli spokojnie wystarczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
sworzeń końcówki sie nie obrócił.

 

co to znaczy? mam końcówki obie tej samej firmy i chodzi mi o to że jedną dokręcając do wzrotnicy dokeciłem dość sporo aż się splaszczyła, a druga w pewnym momencie dała duży opór i koniec. Jeden gwint poza śrubą wystaje z 5mm drugi z 8-9mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
co to znaczy?

W końcówce drążka masz sworzeń kulowy który ma stożek i gwint, stożek zakleszcza się w uchu zwrotnicy bez zbędnego wbijania na tyle aby dokręcając nakrętkę sworzeń nie przekręcił się w uchu, a z tymi nakrętkami to np. zdeformowane ucho (nie zgrywa się ze stożkiem sworznia) , brak prostopadłości powierzchni ucha z osią sworznia-śruby, jakość gwintu i nakrętki....może coś jeszcze by sie znalazło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli zbytnio dokręcona końcówka nie robi żadnego problemu dla jazdy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Co do odliczania obrotów to moim zdaniem najlepsza jest suwmiarka do tego, zazwyczaj odmierzam suwmiarką odległość starej gałki i nową wkręcam do odmierzonego momentu na gwincie drążka kierowniczego.

 

Bezsensowne jest mierzenie czy liczenie obrotów, nowa końcówka nie będzie idealna jak stara, wiec geometria gwarantowana. A po drugie przed końcówką jest nakrętka centrująca, więc jak chcemy odkręcić końcówkę to kluczem łapiemy nakrętkę a drugim kluczem odkręcamy końcówkę i w ten sposób nakrętka jest na swoim miejscu i do niej dokręcamy nową końcówkę i nie przejmować się jeżeli końcówka wkręci się nam np. do góry nogami, wtedy wystarczy przekręcić drążek.

 

Co do wybicia końcówki to jak ktoś napisał wcześnie, moim zdaniem najlepszy sposób.

Gdy auto stoi na lewarku i odkręciliśmy nakrętkę, lewarkujemy gwint końcówki aż mcperson se uniesie ustawiamy np przecinak na uchu zwrotnicy i mocno walimy ciężkim młotkiem i powinno wyskoczyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale obora w tym temacie. Koncówka drążka ma gwint M12. Takie gwinty w standarcie dokręca się siła ok. 60Nm. Nie wiem czy końcówka jest dokręcana tak samo, bo tam jest stożek i może wystaczyć 45Nm. Do wyjęcia końcówki są ściągacze! Młotkiem to walcie sobie po głowach. Zwrotnica to odlew, bezsensowne walenie młotem go uszkadza, a tym bardziej gniazdo końcówki. Liczenie gwintów to może być w miarę pomocne jeżeli z powrotem wstawaia się tą samą końcówkę. Nawet nowa koncówka tej samej firmy nie ustawi się odpowiednio. Po to jest regulacja zbieżności, która obejmuje oba koła, nawet w przypadku wymiany jednej końcówki. A takie stwierdzenia: "jak wymienić to coś na zdjęciu" to już istne dziadostwo i wstyd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co jeżeli dwie końcówki są nierówno zaciśnięte na zwrotnicy? tzn jedna bardziej druga mniej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
a co jeżeli dwie końcówki są nierówno zaciśnięte na zwrotnicy? tzn jedna bardziej druga mniej?

Jeśli nie naderwałeś gwintu to wszystko w porządku.

 

A takie stwierdzenia: "jak wymienić to coś na zdjęciu" to już istne dziadostwo i wstyd.

Nie ma głupich pytań są tylko głupie odpowiedzi....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ale obora w tym temacie. Koncówka drążka ma gwint M12. Takie gwinty w standarcie dokręca się siła ok. 60Nm. Nie wiem czy końcówka jest dokręcana tak samo, bo tam jest stożek i może wystaczyć 45Nm. Do wyjęcia końcówki są ściągacze! Młotkiem to walcie sobie po głowach. Zwrotnica to odlew, bezsensowne walenie młotem go uszkadza, a tym bardziej gniazdo końcówki. Liczenie gwintów to może być w miarę pomocne jeżeli z powrotem wstawaia się tą samą końcówkę. Nawet nowa koncówka tej samej firmy nie ustawi się odpowiednio. Po to jest regulacja zbieżności, która obejmuje oba koła, nawet w przypadku wymiany jednej końcówki. A takie stwierdzenia: "jak wymienić to coś na zdjęciu" to już istne dziadostwo i wstyd.

 

takie pytanie mam - po co to czytasz jak masz sie głupio wypowiadać? zdjęcie było dodane poglądowo żeby było wiadomo o co mi chodzi to po pierwsze, a po drugie jakbys nie zauwazył są tu ludzie życzliwi chcący pomóc a nie głupio komentować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymieniłem dziś końcówki dróżka. 

Witam, czy nakrętkę po lewej stronie musze poluzować jeśli chce zrobić zbieżność kół?

Przechwytywanie.PNG

Edytowane przez KuKis15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności