Skocz do zawartości
winiak

Czy długość anteny ma wpływ na zasięg

Rekomendowane odpowiedzi

Alan 100 to nei zwykle radio? Najprostszy, najprymitywniejszy trx na wiekowej syntezie i najprostszym z mozliwych ukladzie nadajnik/odbiornik klepanu od wieeeelu lat. Co w tym radiu jest niezwyklego i co je rozni od takiego powiedzmy internetowo-marketoweko Sunkera Elite One? Nic, poza tym ze Sunker moze nieco mniej szumi ;] Podstawa to antena -jak instalacja czy w aucie, czy antenowa to porazka, najlepsze radio nie pomoze. Nie zaczyna sie od du**y strony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam antenkę 145cm, Midland, zasięg prz radiu TTI 880 ok.15 km. dl mnie bomba. Chcę teraz przejść z magnesu na uchwyt stały - motylkowy ma ktoś jakieś propozycje??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja mam antenkę 145cm, Midland, zasięg prz radiu TTI 880 ok.15 km. dl mnie bomba. Chcę teraz przejść z magnesu na uchwyt stały - motylkowy ma ktoś jakieś propozycje??
Cześć ..Możesz spokojnie założyć swoją antenkę ml na uchwyt klapowy sp-s inox (blaszka nierdzewna)+ kabel pl ( do anten nakręcanych ) . Choć lepiej będzie antenka działać na dziurkę w daszku :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
alan to nie zwykle radio

 

Jeśli chodzi o Alana 100 to jest tylko zwykły szumofon. Moim zdaniem nie nadaje się to do mobila - właściwie do niczego się to nie nadaje. Co nie zmienia faktu że jeśli chodzi o CB to podstawą jest porządna instalacja antenowa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
antenkę
antenka
dziurkę
daszku

 

Ile Ty masz lat :) ? Nie za infantylne określenia jak na człowieka pod 30-tkę ? Ja rozumiem, że specyficzny żargon CB tak się właśnie prezentuje, ale napisanie czegoś takiego to już lekka przesada.

Edytowane przez motomouse

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ile Ty masz lat :) ? Nie za infantylne określenia jak na człowieka pod 30-tkę ? Ja rozumiem, że specyficzny żargon CB tak się właśnie prezentuje, ale napisanie czegoś takiego to już lekka przesada.
Witam motomouse nie wiem w czym jest problem, wytykasz mi co piszę ..Przyczepiłeś się mojej osoby i moich postów . Może wprost napisz mi w czym tkwi problem . Nie wiem może razi Cie to że jestem kobietą??? A co do lat mam tyle na ile się czuję ..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

koledzy obecnie posiadam antene PRESIDENT MISSOURI 72CM na magnesie montowana na srodku tylnej klapy i chce zmienić na cos takiego http://allegro.pl/item1076217609_antena_cb_maryland_president_montazowa_gwarancja.html i zamontować w miejscu anteny FM powiedzcie mi czy to dobre rozwiązanie i jak z odbiorem?? powinien być lepszy albo tak sam bo czubki anten będą prawie na tej samej wysokości :)

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maryland ma 155 cm długości, więc jest drugie tyle dłuższa od Missouri, a to na 100% lepsze osiągi + do tego montaż na stałe, więc zdecydowanie będzie lepiej latała.To jak najbardziej pozytywne rozwiązanie i się nie zastanawiaj nad takim montażem.

bo czubki anten będą prawie na tej samej wysokości

Niby jak ? Nie dość że dłuższa jest Maryland, to jeszcze będzie wyżej ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jesli bym zamontował taką? http://allegro.pl/item1055976034_nowa_president_indiana_gwarancja.html

bo nie spojrzałem na długość poprzedniej a nie chce mieć bardzo długiego bata na dachu gdyż nie jest mi potrzebny bat aby bić nim tiry :P a po za tym ta nie rzuca sie w oczy złodziejom :P

Edytowane przez yunivers

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Indiana i tak jest 50 cm dłuższa od Missouri ;) Poza tym jest sztywna i jak uwalisz np. gdzieś wjeżdżając na podziemny parking, tak adios... Oczywiście cokolwiek założysz na dach, to będzie lepszy wynik niż na klapie i w dodatku jak założysz antenę w otwór a nie na magnes.Załóż coś z 150cm, a nie kikutami się interesujesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Załóż coś z 150cm, a nie kikutami się interesujesz.

ale taka antena jest bardzo długa więc ciężko będzie nawet do garażu wjechać :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 2m antenę na środku dachu i do mysiej nory wjeżdżam ;) Dłuższa antena lepiej słyszy, mniej syfu zbiera i wyglądasz jak T-37 ;) Same plusy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to chyba zostane przy MARYLAND :D przekonałeś mnie :P a czemu ty masz ją na środku??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego mam na środku że:

1- Nie mam CB radia jako antymiśka.

2- Jest to najpoprawniejszy montaż.

3- Mam kierunkowość we wszystkie strony jednakową.

I ktoś tu już pokazywał, ale może przegapiłeś

z4091214x_176.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja mam 2m antenę na środku dachu i do mysiej nory wjeżdżam

Czyli za każdym razem wysiadasz, zdejmujesz itd... Upierdliwe, dlatego rozumiem zamiar kupienia krótszej, jeśli nie ma służyć jedynie w trasy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czyli za każdym razem wysiadasz, zdejmujesz itd

Muszę Cię zmartwić, ale niestety nie.Promiennik jest na tyle giętki że nic mu nie dolega jak już bywa sytuacja że wjeżdżam na jakiś np. niski parking.

Upierdliwe

Coś za coś ;)

dlatego rozumiem zamiar kupienia krótszej, jeśli nie ma służyć jedynie w trasy.

Pisałem już to wielokrotnie:

Kupując antenę czy to radio, najpierw zadaj sobie pytanie - do czego ma mi ono służyć i czego od niego oczekuję ?

Zadowoli Cię 5 km zasięgu, trzaśnij na klapę bagażnika Georgię i kłopoty wjazdowe znikają ;) Garaże, parkingi itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Zadowoli Cię 5 km zasięgu, trzaśnij na klapę bagażnika Georgię i kłopoty wjazdowe znikają

Mam Georgię, leży w szafie. Niestety, te 5 km to spora przesada z Twojej strony. Ona działa okej do około 1,5 km :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Niestety, te 5 km to spora przesada z Twojej strony.

Nie, nawet mam nagrania z testów i aż z ok 10 słychać i na 7km zrobiona łączność.Starego niedźwiedzia na sztuczny miód nie nabierzesz ;)

Ona działa okej do około 1,5 km

Tak, ale dodaj że RF-Ganin skręcony, SQ i ASC lub inne tam wynalazki :D

Nie zachwalam jej bo to szmelc, ale jako antymisiek ujdzie, jednak z radiem takim jak np. Alan 48 gdzie czułość odbiornika jest bardzo duża i takie radio dużo słyszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że dyskusja trochę odbiegła od tematu. Odpowiedź brzmi - długość anteny ma wpływ na jakość odbioru jak i mocy wypromieniowanej podczas nadawania. Sprawność określa się w dB. Niestety producenci mobilnych anten CB piszą na nich BZDURY. Nawet takie firmy jak President. Chodzi o naciągnięcie klienta.

W przypadku CB długość fali to 11m. Najlepsze efekty uzyskuje się dla anten 5/8 lambda (kąt promieniowania i tzw rozkład listków) ale mówimy to o antenie ok 6m długości czyli o stacjonarnej. 5/8 fali mobil to raczej helikal lub oni to liczą z cewką wydłużającą... nie mam pojęcia. Ale mobilna antena tzw 5/8 lambda nie dorasta do kostek antenie stacjonarnej 5/8 lambda.

Testowałem sporo anten magnes, w dziurce, i na rynience. Różnice są oczywiście zauważalne, ale jakość odbioru / nadawania w mobilu zależy jeszcze od wielu innych czynników.

Pozdrawiam

Jap / 161CQ141

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Testowałem sporo anten magnes, w dziurce, i na rynience. Różnice są oczywiście zauważalne, ale jakość odbioru / nadawania w mobilu zależy jeszcze od wielu innych czynników.

To chyba każdy wie ;) Powiedz mi jedno, skoro testowałeś tyle anten, to dlaczego masz jedną z najgorszych ? Chyba że te testowane anteny to hustler, Georgia itp śmieszne wynalazki.. Bez obrazy, ale ciekawość mnie zżera czemu Missouri, skoro lepiej Hustler od niej pracuje ? Dla wyglądu ? Marnujesz Lolka na tym czymś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności