Skocz do zawartości
MłodyWilk22

Turbina w TDI - ma gwizdać czy nie???

Rekomendowane odpowiedzi

hm wszystko ok ale te 5-5,5 na 100 to chyba trasa przy 90 km ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Aleks

Turbina z reguły gwiżdże , bo ma wysokie obroty.Natomiast słyszalny gwizd w środku auta może świadzczyć o zaciąganiu "lewego" powietrza.W moim przypadku zsunął się

wąż dolotowy powietrza z krućca na turbinie i ciągła sobie "oddech" przez wąźutką szparkę.Naprawdę ciężko to było zlokalizować bo praktycznie wąż dalej był na swoim miejscu.Okazało się że poluzowała się obejma na wężu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja teraz zgłupialem , mam silnik afn 110, kupilem go i turbo gwizdalo az buczalo bo bylo zajechane, regeneracje zrobilem now wirnik doslownie zostala chba sama obudowa stara ;) no i turbo inaczej gwizdze ale dalej gwizdze nawet na biegu jałowym na wolnych obrotach...slychac swist delikatny no i swiszczy caly czas przez caly zakres obrotow... to zle czy jak? w symie silnik igla wsyzstko wymienione? czy moze byc ze intercooler jest nieszczelny albo wydech albo sakd ten dzwiek?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ale dalej gwizdze nawet na biegu jałowym na wolnych obrotach

Może to nie turbo tylko recyrkulacja spalin.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak to sprawdzic ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam podobny problem z turbem i swiszczeniem na wolnych obrotach, szczególnie slychac to w przedziale 1000 - 1500 obr/min, po przeczytaniu tych wszytskich postów zaczynam coraz bardziej sie martwic

 

 

EDIT

 

przed chwila sciągłem dolot do turba, lusterkiem zobaczyłem łopatki i wyglądały ok, niestety jak poruszałem wałkiem wirnika to wyczuwałem delikatny luz na boki, jak juz sie domyślam oznacza to wymiane turba?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

usunięcie katalizatora i wspawanie rury o średnicy 50(Fi) daje niesamowity gwizd turbiny, gwiżdże lepiej niż kanarek :), koleś zmieniał turbo i robił chipa to właśnie usunął kata.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość lluukkaasss

mam zdrowego afn-a 260.000 nakulane auto z pewnego zrodla zadbane jak malo ktore, nie slysze turbiny wcale a wcale a szkoda bo kolega w b4 pasku afn slyszy i topieknie...

 

 

u mnie mocy pelno auto 100% sprawne turbo ssie od 1800 juz ale nic nie gwiznie :( a szkoda ... i niby AFN sa slyszalne,,,, jednak nie u mnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość razan

Witam, mój AWX dziś przekroczył oryginalne 160k, turbinkę słysze tylko przy bardzo niskich obrotach 1000-1200 z reguły na postoju, kiedy jest zimny, normalnie przy ciepłym silniku w traise wogóle nie słysze turbo :)

 

pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich moja turbinka jest po regeneracji w [Tychach] w znanym zakładzie i nic nie gwiżdże a ciągnie ładnie przed regeneracją było tak samo obawiałem się tylko jednego wyczułem luz poruszając wirnikiem ale facet który to robił mnie uspokoił i rzeczywiście wszystko jest ok.A mój teść posiada VW Sharan 97 TDI 110 KM [AFN] i turbina po regeneracji gwiżdże jak szalona i samochód ciągnie z tym że, w innym zakładzie była robiona.Także nie wiem jak to jest z tym gwizdem.Pozdrawiam miłego wypoczynku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam, mój AWX dziś przekroczył oryginalne 160k, turbinkę słysze tylko przy bardzo niskich obrotach 1000-1200 z reguły na postoju, kiedy jest zimny, normalnie przy ciepłym silniku w traise wogóle nie słysze turbo :)

 

pozdr.

Cześć , mamy prawie takie same silniki ( AWX a ja AVF ), u mnie turbinke słyszę od 1000 obr. i gwiżdże cały czas , mam oryginalny przebieg 158 tyś . Auto ciagnie niesamowicie , silnik czyściutki , nic się nie poci , nie leje . Tak na marginesie to bardzo lubię to gwizdanie , czuć moc !!!!! ha ha POZDRAWIAM ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no a podobno w silnikach AFN byly montowane dwa typy turbin, jedne gwizdaly i ja takowa mam i jedne chodzily duzo ciszej, takie informacje uzyskalem od znajomego mechanika co juz troche t tym fachu robi i silnik silnikowi nierowny chociaz niby taki sam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość caveman2009
Cholernie ciężko jest usłyszeć turbinę w silniki PD130 (AVF/AWX) ja już napewno nie przy obrotach 900rpm. Słychać ją tylko jak się ktoś dobrze wsłucha a i tak łatwiej jest pomylić ten dzwięk z paskami napędowymi alternatora i sprężarki klimatyzacji. Ja nawet przy otwartej masce i przy przegazowywaniu słyszę tylko pasek napędu alternatora a nie turbinę. Oczywiście w ASO pracują "najlepsi sprcjaliści" w dziedzienie automotive i oni pewne to słyszą. Moje gratulacje. Tylko, że ja moto-stetoskopem ledwo tę turbinę słyszę.

 

Jeżeli ktoś słyszy turbinę w silnikach AVF/AWX to raczej myli to z paskiem napędowym alternatora a jeżeli bankowo jest to turbina to lepiej niech wybierze się na diagnostykę turbosprężarki.

 

HHA

 

nie dawaj takich rad bo to bzdury, kazde turbo swiszcze mniej lub bardziej!!! to wkoncu nie moze byc irytujacy dzwiek jak u odrzutowca!! a jezeli zas nie slychac turbo jest to duzy znak ze trzeba sprawdzic cisn doladowania, moze tam poprostu juz tych wirnikow nie ma

Edytowane przez caveman2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
nie dawaj takich rad bo to bzdury, kazde turbo swiszcze mniej lub bardziej!!! to wkoncu nie moze byc irytujacy dzwiek jak u odrzutowca!! a jezeli zas nie slychac turbo jest to duzy znak ze trzeba sprawdzic cisn doladowania, moze tam poprostu juz tych wirnikow nie ma

mój AWX gwizdał przed i po regen. teraz wrzuciłem BRD i cisza , gwizd był taki jak by samochód na sygnale za mną jeżdził ps kolega ma avf jak kupił miał 70tys mil teraz ma 100 i zaczyna gwizdać:633:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisał caveman2009 Zobacz post hha

Cholernie ciężko jest usłyszeć turbinę w silniki PD130 (AVF/AWX) ja już napewno nie przy obrotach 900rpm. Słychać ją tylko jak się ktoś dobrze wsłucha a i tak łatwiej jest pomylić ten dzwięk z paskami napędowymi alternatora i sprężarki klimatyzacji. Ja nawet przy otwartej masce i przy przegazowywaniu słyszę tylko pasek napędu alternatora a nie turbinę. Oczywiście w ASO pracują "najlepsi sprcjaliści" w dziedzienie automotive i oni pewne to słyszą. Moje gratulacje. Tylko, że ja moto-stetoskopem ledwo tę turbinę słyszę.

 

Jeżeli ktoś słyszy turbinę w silnikach AVF/AWX to raczej myli to z paskiem napędowym alternatora a jeżeli bankowo jest to turbina to lepiej niech wybierze się na diagnostykę turbosprężarki.

 

HHA

HHA jest człowiekiem, który jak niewielu na tym forum zna się na naszych autach, radzę ci kolego słuchać jego rad bo są naprawdę coś warte.

nie dawaj takich rad bo to bzdury, kazde turbo swiszcze mniej lub bardziej!!! to wkoncu nie moze byc irytujacy dzwiek jak u odrzutowca!! a jezeli zas nie slychac turbo jest to duzy znak ze trzeba sprawdzic cisn doladowania, moze tam poprostu juz tych wirnikow nie ma

No i tu się kolego mylisz, moje turbo nie świszczy ani nie gwiżdże. ciśnienie ma bardzo dobre. Po podpięciu do kompa w logach statycznych i dynamicznych wszystko ok. Czyli co nie mam wirnika? :eek: Być może do tej pory jeździłeś szrotami, wszystkie gwizdały i dlatego jesteś przekonany że tak ma być? Gratuluję wiedzy. Turbo im zdrowsze tym pracuje ciszej i tyle w temacie.

A tak w nawiasie przeczytaj cały temat i wyciągnij wnioski, jakie one będą zależy od stopnia twojej wiedzy.

Edytowane przez J@ceq
dopisana konkluzja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
No i tu się kolego mylisz, moje turbo nie świszczy ani nie gwiżdże. ciśnienie ma bardzo dobre. Po podpięciu do kompa w logach statycznych i dynamicznych wszystko ok. Czyli co nie mam wirnika? Być może do tej pory jeździłeś szrotami, wszystkie gwizdały i dlatego jesteś przekonany że tak ma być? Gratuluję wiedzy. Turbo im zdrowsze tym pracuje ciszej i tyle w temacie.

A tak w nawiasie przeczytaj cały temat i wyciągnij wnioski, jakie one będą zależy od stopnia twojej wiedzy.

Kolego ale Ty też się chyba mylisz , bo moje turbo gwiżdże a silnik jest w perfekcyjnym stanie !!!! . Auto przy kupnie , jak i teraz jest na bieżąco kontrolowane: ciśnienia ,spalanie ,wszystkie parametry silnika są idealne , czyli co jak gwiżdże to szrot ???...... wymieniać turbinę dopóki nie trafię na taką , która nie będzie gwizdać ??? Nowe skody gwiżdżą od nowości , czyli już mają skończone turbo ?? ha ha gratulóję wiedzy . :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie ma się co napinać, trzeba odróżnić gwizd od świstu turbiny co nie jest łatwe do opisania , napewno w nowym samochodzie nie jest to gwizd.......spokojnej nocy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość razan

Tak jak napisał kolega owing w silnikach AFN były montowane różne typy turbin, może to stosuje się też innych typów?

Z tego co wiem AWX i AVF mają inne turbiny, SNEYK masz AVF, może akurat w tych silnikach gwiżdze, J@ceq tak jak ja ma AWX i nic nie słyszy, ja też nie, a teraz to wogóle się zastanawiam czy ten dzwięk szłyszalny przezemnie w przedziale 1000-1200obr jest to wogóle turbina.

 

Od kiedy zacząłem śledzić ten temat specjalnie teraz próbuje wyłapać dźwięk turbo, ale nici.

 

EDIT: kolega misiek masz AWX z 2003 roku, /inne pompowtryski na bank/ może też i turbinę zaczęli inną montować?

Edytowane przez razan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę kłótni na forum ale wyrażam swoje zdanie. Jeszcze raz uważam że HHA jest człowiekiem godnym polecenia i jego zdanie jest dla mnie wiążące (poczytajcie jego posty, w większości tematów jego rady były celne).

Jeszcze raz go zacytuję

Cholernie ciężko jest usłyszeć turbinę w silniki PD130 (AVF/AWX) ja już napewno nie przy obrotach 900rpm. Słychać ją tylko jak się ktoś dobrze wsłucha a i tak łatwiej jest pomylić ten dzwięk z paskami napędowymi alternatora i sprężarki klimatyzacji. Ja nawet przy otwartej masce i przy przegazowywaniu słyszę tylko pasek napędu alternatora a nie turbinę.

I podobnie uważam jak on.

Oczywiście w ASO pracują "najlepsi sprcjaliści" w dziedzienie automotive i oni pewne to słyszą. Moje gratulacje. Tylko, że ja moto-stetoskopem ledwo tę turbinę słyszę.

Jeżeli ktoś słyszy turbinę w silnikach AVF/AWX to raczej myli to z paskiem napędowym alternatora a jeżeli bankowo jest to turbina to lepiej niech wybierze się na diagnostykę turbosprężarki.

Bo człowiek sprawdza wszystko u siebie na warsztacie i ma w tym doświadczenie. Jeśli czegoś nie wie nie odzywa się na forum.

czyli co jak gwiżdże to szrot ???...... wymieniać turbinę dopóki nie trafię na taką , która nie będzie gwizdać ???
nie wcale tego nie mówię, czytaj ze zrozumieniem. Jak byś kolego poczytał na temat turbin na różnych stronach dowiedziałbyś się że są różne rodzaje turbin i są różne ich konstrukcje. Jeśli HHA napisał że w PD 130KM silniki AWX i AVF nie gwiżdże turbina to mu wieżę. I dlatego kolego SNEYK tylko bym się na twoim miejscu zastanowił czy wszystko jest ok. Jeśli uważasz że powinno wyć jak stado rozprawiczanych na imprezie panienek, to wporzo bo u mnie turbo jest ciche jak padający śnieg. Na łożyskach wyjących w kołach też można jeździć aż w końcu się kończą. Turbina też może się skończyć. I tyle w tym temacie. A tak nawiasem radziłbym nauczyć się czytać ze zrozumieniem. Edytowane przez J@ceq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytając ten wątek odnoszę wrażenie że silnik TDI składa się wyłącznie z Turbiny, tak jakby to był najistotniejszy element - ja go traktuję jako część eksploatacyjną silnika która ulega po pewnym czasie zużyciu oraz wymianie.

 

Wirnik obraca się z prędkością set tysięcy obrotów na minutę, przepływa przez turbinę dosyć sporo powietrza i spalin. Wystarczy minimalne zaburzenie przepływu gazów i mamy świst, gwizd i jak to tam zwał. Takie zaburzenie może kompletnie nie mieć wpływu na żywotność tego urządzenia czy wydajność. Już pomijam sprawę konstrukcji samej sprężarki, bo idę o zakład że producenci tych urządzeń zajęli się sprawą ich głośności podobnie jak producenci chociażby opon!

 

Byłbym daleko ostrożny w wydawaniu osądów że świszcząca turbina to objaw jej usterki. U mnie świszczy dosyć znacznie i zawsze zwracał mi na to uwagę kolega z Ibizy którego AWX pracował bardzo cicho. Wymienił turbo na nówkę z ARL'a, przebudował dolot i wydech - aktualnie zagłusza mnie bez problemu. Nowa turbina i gwiżdże. Moja trzyma ciśnienie, samochód ciągnie jak głupi (jednak bez przesady, to tylko AFN) ale patrząc po przebiegu wiem że ten stan może się zmienić bardzo szybko.

 

W moim osobistym odczuciu, przysłuchiwanie się turbinie i na tej podstawie stwierdzanie w jakim jest stanie, to jak przysłuchiwanie się oponom w czasie jazdy i dywagowanie czy już się nadają do wymiany czy jeszcze nie. Pewne zmiany w charakterystyce dźwięku są, ale ja sam osobiście wolę wysiąść i popatrzyć na bieżnik ...

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności