Skocz do zawartości
JurekW

Norwegia - opłaty, przepisy, zwyczaje

Rekomendowane odpowiedzi

Wybieram się niebawem Passkiem do Norwegii, jakie są opłaty , przepisy ( prędkość - ograniczenia ) , zwyczaje na drogach w Szwecji i Norwegii, tankowanie LPG - czy będę musiał mieć redukcję , aby zatankować gaz w Norwegii ?

Wybieram się w okolice m. Tonsberg.;)

Edytowane przez JurekW

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jeździłem ale Filip ma w Szwecji chrzestnego który odwiedza nas swoją Laguuunąą i to parę razy na lawecie he he he. Ale tak do rzeczy na pewno musisz przestrzegać przepisów dokładnie jak są określane. W polsce czasami sobie folgujemy bo możemy sobie pozwolić na mandat tam mandaty są bardzo wysokie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie jak J@cek pisze jak jest 100 to wszyscy jadą 100. Ponadto baaaardzo dużo nieoznakowanych radiowozów z video rejestratorami.

Tu masz stacje z Lpg w skandynawii, ale nie wiem jak jest z połączeniem. Zdaje mi sie że wlew gazu jest jak u nas ale nie jestem pewien. W razie czego na pewno bedą mieć potrzebną przejściówke.

Jak maz mozliwość to weż CB radio, polscy kierowcy tirów będą ci bardzo pomocni po drodze i udzielą potrzebnych informacji. A w razie potrzeby kupisz od nich normalne polskie piwko (a nie szwedzkie czy duńskie 3-4% sikacze)albo coś mocniejszego;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do opłat drogowych to w Norwegii są bramki, przeważnie na głównych drogach i przy drogach wjazdowych do niektórych miast np: w Tonsbergu. Koszt dla osobówki to od 15 do 30kr za przejazd. Czasami nie ma gdzie zapłacić to od razu fotka i opłata może przyjść do Polski. Jest też ogromna masa fotoradarów, ale przed każdym jest znak ostrzegawczy więc luz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz mieć redukcję do gazu w Norwegii,a w Szwecji tak jak u nas w kraju.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czasami nie ma gdzie zapłacić to od razu fotka i opłata może przyjść do Polski. Jest też ogromna masa fotoradarów, ale przed każdym jest znak ostrzegawczy więc luz.

nic sie nie martw. nawet jak przyjdzie do pl to nie musisz placic.

Dz.U. 71.12.114 §2

jakas polska firma stara sie wydebic kase ode mnie za brak oplaty. i czekam i czekam i czekam, ale jakos nie kwapia sie do kierowania sprawy do sadu.

gorzej jak zatrzymaja Ciebie od razu. wtedy albo dobra gadka , albo kasa i becalen musen.

co do zwyczajow. to tak jak wszedzie trzeba uwazac. ktos zajedzie droge, ktos bedzie staral zepchnac Ciebie z drogi, ktos wymusi pierwszenstwo. ale ogolnie nie jest zle.

nie pamietam czy dotyczy to osobowek, ale poj powyzej 3,5t musza miec lancuchy sniegowe

pozdro

Edytowane przez lysy78_03

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w Norwegi trzeba przestrzegać przepisów :) stosować się do prędkości jak też zapinać pasy obowiązkowo ;)

Bo mandaty mają takie wysokie że masakra :)

aha i jeszcze jedno nie wiem jak na północy ale na południu tam gdzie ja by byłam auta zarzymują się przed przejściem zanim człowiek pomysli o przejściu na drugą strone ulicy, ,ciągle się dziwiłam jak przechodziłam obok pasów dlaczego auta nagle staja :D .tak wiec uwazaj żeby jakiegos norwega nie wziąc na maske bo oni jak święte krowy chodza po pasach nie patrza czy cos jedzie czy nie..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

popraw temat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisze o norwegii.Troszkę czasu tam spędziłem i parę podpowiedzi mam. Co do gazu to na stacjach posiadali w kasie różne końcówki.Łańcuchy obowiązują tylko ciężarówki osobówki śmigają na kolcach. Opłaty są na niektórych drogach mostach tunelach . Przy wjezdzie do większych miast są bramki wiec sporo drobnych wez .Przeprawy promowe płatne . W miastach parkowanie płatne w automatach specjalne służby chodzą i sprawdzają zdjęcia robią. tak jak pisała Agnieszka piesi bezwzględne pierszeństwo . Jeżdzac po miescie dodatkowo zwróc szczególna uwage!! na pierszenstwo z prawej strony bardzo wiele jest skrzyżowan równożednych!! Bardzo dużo fotoradarów na drogach jak będziesz jechał tunelami (też ogromna ilosc ) nie przekraczaj predkości !! Zdaża sie ze ze sa zainatalowane lasery i mierza czas przejazdu przez tunel i jak bedzesz pędził za szybko po opuszczeniu go mozna spotkac mundurowych . Mandaty bardzo wysokie jak na naszą kieszeń ja za przekroczenie prędkości o 15 km/h zapłaciłem 1300 kr jakbym przekroczył o 16 km/h 2300 kr przejazd na czerwonym swietle 5000 kr maja taryfikator policja miła sympatyczna ale stanowcza dyskusja z nimi bezcelowa moze tylko pogorszyc sprawe.Niektóre drogi w zimie zamknięte.Jeśli jedzesz na zwiedzanie mogę polecic pare miejsc . Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Mandaty bardzo wysokie jak na naszą kieszeń ja za przekroczenie prędkości o 15 km/h zapłaciłem 1300 kr jakbym przekroczył o 16 km/h 2300 kr przejazd na czerwonym swietle 5000 kr maja taryfikator
Ja mieszkam w NO i przekroczylem predkosc w tunelu OSLOFJORDTUNEL o 13 km i zaplacilem 3600 a jesli w przeciagu 11 dni popelnisz podobne wykroczenie placisz 2x wiecej, fajnie co nie:P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

16-01-09, 14:06

 

Odgrzałeś temat, nie powiem. :bleble

4 lata temu byłem w Norwegii. Najważniejsze u nich to przestrzegać prędkości. Najgorsza jest 30 w mieście, ale jak wszyscy tyle jadą, to wcale nie wydaje się tak wolno. ;)

A bym zapomniał: byłem na północy w Alesund. :fajny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja byłem rok temu na świeta wielkanocne (byłem jako pasażer)

Przy parkowaniu trzeba prawie co do centymetra się zmieścić

Prędkości lepiej nie przekracaac bo mandaty masakra

Ale za to kultura jazdy jest piękna :)

ta cisza , domy pootwierane światło sie świeci całą dobe w domach (ale w końcu maja prawie za darmo)

Alkohole DROGIE jak cholera i na wage złota Po godz 13 juz nie kupisz

ja byłem 50km od Oslo

Pięknie tam jest :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Prędkości lepiej nie przekracaac bo mandaty masakra

 

Kolega właśnie zarobił mandat...137km/h na drodze "b" mandat 9600zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Kolega właśnie zarobił mandat...137km/h na drodze "b" mandat 9600zł

o żesz kur*a :zeco

współczuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Kolega właśnie zarobił mandat...137km/h na drodze "b" mandat 9600zł
to już wiemy skąd skandynawia ma tak dobre drogi i auta :ok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności