Skocz do zawartości
remlus

Wymiana mieszka dźwigni skrzyni biegów 3BG

Rekomendowane odpowiedzi

1. Kupujemy nowy mieszek. Ja kupiłem za 20 zet skórzany "uniwersalny" w sklepie:

mieszek14fd.th.jpg mieszek26sk.th.jpg

Stary wygląda już nieciekawie, mimo młodego wieku:

mieszek37qc.th.jpg

2. Podważamy od tyłu ramkę z mieszkiem:

mieszek49ax.th.jpg

3. Musimy poluzować opaskę zaciskową. Problem w tym, że jest dosyć twarda, a miejsca nie ma zbyt dużo. Ja uzyłem koncówki klucza płaskiego na tyle małego by wejść w oczko i młotka, oczywiście z wyczuciem, opaskę wystarczy lekko rozluźnić. W starszych modelach opaski nie ma, gałkę sie odkręca.

mieszek78xd.th.jpg

4. Po zdjęciu gałki oddzielamy odwłok mieszkowy, bez skrupułów używając siły:

mieszek107cb.th.jpg

5. Usuwamy zszywki, ja zrobiłem to szczypcami z ostrą końcówką, ale biurowe wyciągacze zszywek tez pewnie będą przydatne:

mieszek136nc.th.jpg

6. Naciągamy na ramkę nowy mieszek, jeżeli ma gumkę to nie trzeba go dodatkowo mocować, trzeba pamiętać by nie zakryć plastikowych zaczepów:

mieszek147ku.th.jpg

7. Pasujemy ramkę z mieszkiem, jeżeli potrzeba to przesuwamy mieszek, tak by szwy leżały symetrycznie:

mieszek157dy.th.jpg

Jeżeli ramka z mieszkiem nie chce przylegać, to obcinamy nadmiar skóry:

mieszek166au.th.jpg

8. Obcinamy końcówkę nowego mieszka, tak by średnica otworu była równa średnicy plastikowych pierścieni pod gałką zmiany biegów. Ostrożnie z tym obcinaniem bo latwo przesadzić, najlepiej przyłożyć stary mieszek i od niego odciąć:

mieszek187pg.th.jpg

Trzeba również obciąć wystające kawałki skóry, inaczej cięzko będzie wcisnąć mieszek na swoje miejsce, można też zabezpieczyć obcięte szwy przed dalszym pruciem:

mieszek194np.th.jpg

9. Wkładamy gałkę w wywrócony na lewą stronę mieszek, tak by po załozeniu znajdowała się we wlaściwej pozycji. Trudno będzie to później poprawić:

mieszek201jn.th.jpg

10. Wciskamy nożem, lub płaskim śrubokrętem końcówkę mieszka pomiędzy dwa pierścienie. Ja wcisnąłem ją bezposrednio pod gałkę, bo nie chciałem mieć plastiku na wierzchu. Trzyma się równie dobrze. Trzeba to robic od dołu i lewej strony, by nie pokaleczyc mieszka i plastikowych pierścieni:

mieszek233zq.th.jpg

11. Sprawdzamy, czy wcisnęliśmy wszystko równo, inaczej będzie brzydko wyglądać:

mieszek242sf.th.jpg

12. Nakładamy gałkę na drążek, tak by występ w gałce pasował do wcięcia na drążku i cążkami zaciskamy mosiężną opaskę:

mieszek258nf.th.jpg

13. Wciskamy ramkę, a następnie wołamy żonę i dzieci i pokazujemy im jaki tatuś jest genialny:

mieszek265mw.th.gif

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość phans

Oby więcej takich instrukcji na tym forum.

Zapewne ten mieszek ma twardą skórę - widziałem kilka już takich i wolę mieć oryginalny, starty a miły w dotyku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie, ten nowy mieszek też jest sympatyczny. W końcu wszystko co do samochodu wkładamy, albo wozimy musi byc miłe w dotyku :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze udokumentowana instrukcja, dodaje do warsztatu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Instrukcja bardzo przydatna i zachecila mnie do... zakupu nowego mieszka: rzeczywiscie ta miekka skorka szybko sie wyciera. Niestety potknalem sie juz na poczatku realizacji tej instrukcji. MIanowicie u mnie nie ma tej metolwej obejmy trzymajacej galke i mieszek :(.

 

Czy ktos ma pojecie jak w takiej sytuacji wymienic oslone dzwigni zmiany biegow?

 

Dzieki.

 

pozdr.

 

--

luk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawe udalo sie rozwiazac: w mojej wersji 3B trzeba po prostu odkrecic galke. U mnie byla naprawde mocno przykrecona stad wrazenie, ze trzeba to zrobic inaczej. Pozniej jeszcze tylko walka by wyjac tuleje z galki (dwa male srubokrety daly rade ;).

 

Moj mieszek w rozmiarach byl idealny, wiec nie musialem nic przycinac, ale jednak skora jest duzo grubsza od oryginalnej dermy i dosc ciezko jest go ulozyc na ramce a jeszcze ciezej zamocowac ramke z powrotem. Ramk jest delikatna wiec trzeba uwazac, zeby jej nie peknac ;).

 

Powodzenia

 

--

luk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W skórce dobrze jest wyciąć te prostokątne otworki na zaczepy ramki .Będzire lepiej trzymało się.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Radows

Mój problem polega na tym iż mieszek odpadł od gałki z takim pierścieniem. Wygląda mi na to iż poprzedni właściciel podkleił ten pierscień bezpośrednio do gałki bo połamał zaczep.

Jak w takim przypadku połączyc gałkę z mieszkiem, czy uda mi się dokupić sam pierścień czy podkleić. W kwestii informacji mam passata 3B.

Pozdrawiam

Radows

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a nie da rady tego wziąść na klej? tak delikatnie...

 

albo na allegro możesz kupić całość...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz kupić z firmy Jacky gałkę razem z mieszkiem,który się nakręca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość A-N

Ktos wie jak sie odkręca głake w b5 3B?? Wystarczy zdjąc tylko klamerke czy trzeba zrobic cos jeszcze??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość piotryd

Wystarczy zdjąć klamerkę i schodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dudek

hmm boje sie poluzniac ta obejme, bo jak cos peknie ;))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
hmm boje sie poluzniac ta obejme, bo jak cos peknie ;))

Ale odgrzałeś kotleta :rotfl:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dudek
hmm boje sie poluzniac ta obejme, bo jak cos peknie ;))

Ale odgrzałeś kotleta :rotfl:

 

no co :P

 

kupilem mieszek 2 miesiace temu i wlozylem tam klucz, jak w tym FAQolcu jest napisane pukam mlotkiem, z wyczucie, jednak dla jednego moze byc to lekko dla innego mocno. nie chce nic spier$%^$%£ :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To teraz napisałeś dokładnie o co ci chodziło.Musisz mocno stuknąć lub obciąć kombinerkami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz stuknąć tak by się poluzował. Zacznij lekko i tyle. Można też obciąć, ale moim zdaniem szkoda fatygi. Stara opaska jeszcze posłuży.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość maryan

Wszystko to ogólnie nie taka prosta sprawa jak pokazuje ta instrukcja. Banalne mi się wydają wasze problemy dotyczące obejmy w nią nie trzeba walić młotkiem wystarczy odpowiedni płaski śrubokręt odrobina wyobraźni i opaska puszcza aż miło a gałka schodzi sama. Co do ramki wcale nie jest taka słaba jest zrobiona z dobrego plastiku który ładnie się poddaje. Sprawa się komplikuje gdy przychodzi nam zakładać nowy mieszek i wciskać go pod prastikową tuleję lub pod gałkę jak zrobił to kolega co oczywiście nie jest dobrym pomysłem. Otóż tą tuleję pod którą wkładać niby powinniśmy mieszek po prostu się ściąga czego nie zrobił autor owej instrukcji a do tego służą oczywiście dwa rowki w które wkładamy mały śrubokręcik i pchamy ją na maxa do góry, przyznam że to jedno z cięższych zadań przy zmianie mieszka ale opłacalne bo mieszek z pewnością nigdy nam nie wypadnie a i wygląda o niebo lepiej. Mieszki zakładane jak w powyzszej instrukcji pchnięte mocniej na dół po prostu wypadnają a estetyka traci swe znaczenie. Tuleja schodzi razem ze sworzniem. Następnie do wnętrza tulei wkładamy początek mieszka i wciskamy w nią na maksa sworzeń i otrzymujemy niemal że fabrycznie zamontowany mieszek później tuleja ze sworzniem na gałkę, gałka na swoje miejsce i po sprawie. Pamiętać należy tylko o poprawnym włożeniu mieszka w tuleje bo jak wciśniemy w nią sworzeń to już po sprawie nie da sie obracać, należy więc pomyśleć o tym wcześniej najlepiej na tulei naznaczyć sobie czarnym mazakiem od góry przód i w tym kierunku później zamontować mieszek; oryginalny mieszek ma tylko dwa szwy z przodu i z tyłu więc powinny być w idealnej linii z szyciem gałki i naznaczeniem na tulei które zrobiliśmy wcześńiej. Nie poprę tego zdjęciami bo zbyt sie zaangażowałem w tą zmiane i zapomniałem o fotkach ale ten kto rozbierze gałkę i przyjrzy sie jej budowie zrozumie o czym mowa.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Wymiana mieszka jest prosta.

2. Pewnie i śrubokrętem mozna sobie z obejmą poradzić, ale śrubokręt na tyle mały by zmieścic się w oczku wygina się, poza tym miejsca po gałką jak na lekarstwo. Może zamiast pisać o odrobinie wyobraźni pokaż jak to zrobiłeś, to wkońcy tylko kwestia odczepienia ramki, podniesienia mieszka, przyłożenia śrubokręta w odpowiednie miejsce i cyknięcie zdjęcia.

3. U mnie pod skórą wytrzymał mieszek juz rok i jakoś nie poluzowało go częste odkurzanie, czy podobne.

4. Pierścienie trzymające mieszek dają się oddzielić, ale równie często pękają, do tego wciśnięcie ich spowrotem z grubszą skórą nowego mieszka jest niezłą zabawą i nie musi skończyć się powodzeniem. W ASO wymieniają mieszek razem z gałką i twierdzą, że te plastikowe pierscienie są klejone (może dlatego czasem pękają).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość maryan

Pierścienie na 100% nie są klejone mam passata z 2001 i u mnie przynajmniej nie były, mieszek wymieniałem pierwszy raz i jakoś mi sie udało po za tym niestety miałem tą grubszą skórę i własnie dlatego że oddzieliłem oba pierścienie nie miałem z tym problemu. Co do fotek ok zrobię je w pn ale to chyba nic nie da musiałbym mieć gałkę po zdemontowaniu starego mieszka wówczas widok byłby najlepszy. Pierścienie jak napisałem są dość elastyczne wiec jeśli zachowamy umiar na pewno nie pękną. Ale ok opiszę to jutro na przykładdzie zdjęć :)

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności