Skocz do zawartości
claxon

Wzbudzanie się alternatora

Rekomendowane odpowiedzi

No chyba ze padla dioda w zegarach albo kabelek przerwany.

włącz zapłon i ten kabelek do masy przyłóż. jak zaświeci to wina w altku. jak nie to tak jak piszesz albo przerwany albo zegary...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Diody w zegarach są niemal niezniszczalne same z siebie, więc masz 0.00001% szansy na diodę. Sprawdź jak wyżej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
włącz zapłon i ten kabelek do masy przyłóż. jak zaświeci to wina w altku. jak nie to tak jak piszesz albo przerwany albo zegary...

sprawdzilem, nic sie nie zaswieca. Niepamietasz do ktorego pinu idzie sygnal z tego kabelka?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Niepamietasz do ktorego pinu idzie sygnal z tego kabelka?

nie pamiętam ale sprawdziłem..

F/3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
nie pamiętam ale sprawdziłem..

F/3

 

juz wszystko dziala

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
juz wszystko dziala

napisz dla potomnych i żeby zaspokoić moją ciekawość co było nie halo..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
napisz dla potomnych i żeby zaspokoić moją ciekawość co było nie halo..

 

bardzo daleko szukalem a okazalo sie ze to poprostu glupota. Wtyczka przy zegarach nie łączyła dobrze, docisnąłem i wszystko ok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam . odkopię troszkę temacik ponieważ i ja się borykam z problemem ładowania

 

Zacznę od początku historii , pewnego dnia jadąc sobie autem po prostu zginął mi prąd , auto zgasło , ako rozładowane i musiałem na pycha odpalać , myślałem że może to wilgoć i że mu przejdzie ale sytuacja powtórzyła się kilkukrotnie , pamiętam podobną sytuacje u szwagra w golfie i zajrzałem do alternatora , pomierzyłem napięcia i tu zdziwienie bo po odpaleniu auta brak ładowania dopiero po przekroczeniu 2 tys obr wzbudzało się ładowanie które wynosiło ok 15.5V pod obciążeniem , długo nie czekając wymieniłem regulator i niestety zero poprawy a nawet się pogorszyło bo teraz ładowanie wzbudza się po 3 tys obr . Przejrzałem trochę internet i poczytałem i teraz pytanie , wymieniać od razu mostek prostowniczy ? czy może jakiś inny zabieg sprosta problemowi ? dodam że kontrolka po zapłonie się nie pali ( sprawna na 100% bo gdy czasem spadnie z obrotów to się zapali) Jakie propozycje ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Przejrzałem trochę internet i poczytałem i teraz pytanie , wymieniać od razu mostek prostowniczy ? czy może jakiś inny zabieg sprosta problemowi ? dodam że kontrolka po zapłonie się nie pali ( sprawna na 100% bo gdy czasem spadnie z obrotów to się zapali) Jakie propozycje ?

jeżeli masz jakieś pojęcie o elektronice to wyjmij mostek i przelutuj diodę która jest uszkodzona. jeżeli nie masz, to wymień mostek. dioda od wzbudzenia w mostku Ci padła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj dokopałem się do jakiegoś starego alternatora , niestety ten jest Valeo ale myślę że diody będą te same , wyciągnąłem mostek i mam go w domu , muszę wylutować diody i sprawdzić czy są dobre , teraz powiedz mi w mostku prostowniczym są 3 diody dwie są obok siebie tak jak by w jednym gnieździe a druga ok pół centa obok , która z nich odpowiada za wzbudzenie ??

 

co do znajomości elektroniki to lekko zielony w tym jestem , ale radzę sobie na co dzień z tym :) lutownicę też wiem jak trzymać także coś się wymodzi ;)

 

 

a więc tak z tego mostka co przytargałem wylutowałem jedną diodę i ją sprawdziłem , wygląda na sprawną gdyż tylko w jedną stronę przewodzi prąd , czy takie sprawdzenie starczy ??

 

dsc0220j.th.jpg

 

dsc0219md.th.jpg

 

według drugiego foto która strona to plus ?

 

sprawdziłem tak wszystkie 3 diody i niby są OK

 

i jeszcze taka mała sprawa kontrolka na zegarach dzisiaj rano się paliła normalnie , ładowanie było , dojechałem do miasta , zgasiłem autko poszedłem coś załatwić , wracam i już się nie paliła , ładowania brak , dopiero po przygazowaniu wzbudził się altek , przejechałem kawałek , zgasiłem włączam zapłon kontrolka działa , jakieś kilka godz później , znów nie działała . teraz jak jest nie wiem bo autko sobie odpoczywa

Edytowane przez leadus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj w necie schematu altka to zobaczysz które diody odpowiadają za wzbudzenie (diod generalnie to masz 9 w tym 3 wzbudzenia). Ale na początek przeczyść połączenia elektryczne, sprawdź masy bo jak coś raz działa, raz nie działa to problem może leżeć w jakości połączeń. 15.5V ładowania to trochę za dużo i wskazywało by na regulator, ładowanie powyżej 2-3tys/obr to może być wina wyślizganych pierścieni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szukałem schematu i jakoś nie bardzo mogę znaleść , połączenie jest dobre , sprawdzałem , regulator wymieniony i teraz jest tak że raz ładuje od początku a raz po przekroczeniu 3 tys , na starym regulatorze wystarczyło 2 tys ale za to ładowanie za wysokie , jak ewentualnie stoczyć pierścienie ?? :>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
szukałem schematu i jakoś nie bardzo mogę znaleść , połączenie jest dobre , sprawdzałem , regulator wymieniony i teraz jest tak że raz ładuje od początku a raz po przekroczeniu 3 tys , na starym regulatorze wystarczyło 2 tys ale za to ładowanie za wysokie , jak ewentualnie stoczyć pierścienie ?? :>

 

Wystarczy wpisać w google "alternator schemat" i jest. Nie chodzi tu o konkretny model, ale o ogólny schemat. Pierścienie najlepiej przetoczyć na tokarce, jeśli jest co do przetoczenia. Być może trzeba je wymienić. Jeśli na nowym regulatorze ładowanie pojawia się przy wyższej prędkości to problem leży w szczotkach, które się nie ułożyły na pierścieniach. Obejrzyj jak one wyglądają, ale pewnie są już nieźle wyrobione.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co prawda jutro niedziela ale i tak zamierzam posprzątać autko także od razu spojrzę na pierścienie i na szczotki , regulator był wsadzony Boscha i w cale bym się nie zdziwił jak by to był ori regulator jak wyszło z fabryki bo wiele części takich mam w aucie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba znalazłem przyczynę , a więc kiedy kontrolka się nie świeci to nie ma też napięcia na kabelku , również jak dam do masy ten niebieski kabelek to nie zaświeci się kontrolka , może coś w liczniku bo nie pokazywało mi temp oleju , a dzisiaj zaczęło działać jak należy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie jak nie ma ładowania w B3 to trzepa pier.... w licznik i wszysko działa. Objawem że nie ładuje jest to że odrazu nie gra mi 1 głośnik na kokpicie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w sumie dzisiaj była taka sytuacja że tak sobie pier..... w licznik i w tedy zauważyłem że temperatura oleju zaczeła działać :P może zimne luty tylko szukać ich z pośród tysięcy innych to jakoś nie bardzo mi się chce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś tu był kiedyś temat lutów w liczniku tylko że w tamtym przypadku nie pokazywało temperatury

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zobaczymy jak sytuacja będzie się powtarzać to zajmę się licznikiem ;) , ładowanie sprawdzałem i teraz jest w normie , niestety nie miałem cyfrowego miernika tylko taki bodajże od motoru i na oko ładowanie jest ok 14-14.5V także jest dobrze ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
chyba znalazłem przyczynę , a więc kiedy kontrolka się nie świeci to nie ma też napięcia na kabelku , również jak dam do masy ten niebieski kabelek to nie zaświeci się kontrolka , może coś w liczniku bo nie pokazywało mi temp oleju , a dzisiaj zaczęło działać jak należy

no widzisz tyle pisania a tu licznik trzeba reanimować a nie altka..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności