Skocz do zawartości
kazio

Jak zdjąć kierownicę

Rekomendowane odpowiedzi

Opis dotyczy właściwie wszystkich typów kierownic stosowanych w passatach B4 i B5

(na zdjęciach: kierownica skórzana Passat B5 3BG)

 

Opis czynności:

- należy najpierw odpiąć klemę masową od akumulatora,

- wyciągnąć kierownicę (regulacja oddalenia) jak najbliżej do siebie ,

- przekręcić kierownicę o kąt 90°,

 

Z tyłu kierownicy po bokach są dwa otwory (widać je tylko po przekręceniu kierownicy).

W górny otwór włożyć płaski (15 cm) śrubokręt to otworu (śrubokręt musi wejść na długość około min 3 cm) następnie pociągnąć rączkę śrubokręta do góry (w kierunku podsufitki) tak aby zeskoczył zatrzask poduszki. Zatrzaski (czarny plastikowy na poduszce) są na sprężynce (foto 3) po odpowiednim pociągnięciu śrubokręta poduszka powinna lekko zeskoczyć z zatrzasku (tak na około 1,5 do 2 cm). Zawleczka sprężynująca to ta na zdjęciu(foto 4 i 5) którą właśnie odchylamy płaskim śrubokrętem.

 

Po obróceniu kierownicy o 180° powtórzyć czynności w drugim otworze.

 

img79321dv.th.jpg img79372ls.th.jpg img79387dg.th.jpg

 

img79404zq.th.jpg img79437gu.th.jpg img79550nl.th.jpg

 

img79567nq.th.jpg img79443de.th.jpg img79495qc.th.jpg

 

Następnie odpinamy żółtą wtyczkę (foto 6) z gniazdka mechanizmu obrotowego (foto 7).

Do kierownicy podpięte są jeszcze dwa brązowe przewody od sygnału które należy również odpiąć (wsuwki). Poduszkę należy odłożyć w bezpieczne suche miejsce.

 

Po zdjęciu poduszki odkręcamy śrubę (kluczem torsowym) i zaznaczamy flamastrem nie zmywalnym położenie kierownicy na wielowpuście (foto 1 i 5). Kierownica schodzi lekko z wielowpustu, śruba też jest przykręcona z średnią do odkręcenia potrzebny będzie nam podstawowy zestaw kluczy (tors, nasadka 10, przedłużka długa, grzechotka).

 

Obudowa manetek kierunkowskazów przykręcona jest na 3 śruby od spodu (dwie po bokach i jedna w części środkowej) i 2 od czoła górnej obudowy. Do odkręcenia potrzebny będzie nam długi (10-15 cm) śrubokręt krzyżakowy. Aby wyjąć dolną obudowę należy odkręcić gumową rączkę regulacji wysokości kierownicy (foto 9).

 

Poniżej zamieściłem zdjęcia kostek i kabli idących do przełączników (manetek) i stacyjki

 

img79825nl.th.jpg img79071pp.th.jpg img79080rf.th.jpg

 

img79039mg.th.jpg img79059pf.th.jpg img79066uu.th.jpg img79547vl.th.jpg

 

Poduszka pasażera jak i również klapka kokpitu są elementem wymiennym ale i również ze względu na proces produkcyjny może nieco sprawiać wrażenie odmiennej kolorystycznie. Czasami jest to złudzenie optyczne, spowodowane nieco innym tokiem produkcyjnym całego kokpitu i klapki poduszki powietrznej.

 

Czy były wymieniane te elementy ?? można to sprawdzić, ponieważ elementy te są fabrycznie numerowane symbolami i datą produkcji. Jeśli data produkcji klapki nie pokrywa się z datą produkcji auta (lub kokpitu, poduszki) można podejrzewać wymianę tego elementu.

 

Dla przykładu zamieściłem zdjęcia poduszki pasażera, i kierownicy na których widać oznakowanie fabryczne.

 

img78261op.th.jpg img78237yw.th.jpg img78229mj.th.jpg

 

img79727jt.th.jpg img78154nm.th.jpg img79375vd.th.jpg

 

Jak szybko sprawdzić czy była wystrzelona poduszka

 

Sposób jest włściwie prosty, jeśli przyjmiemy założenie że podczas zderzenia jechały dwie osoby więc muszą być wystrzelone dwie poduszki (poduszka kierowcy i pasażera). Jednak bardzo często zdarza się że jechała jedna osoba (lub typowe tłuczenie aut na odszkodowanie), to wtedy będzie wystrzelona tylko poduszka kierowcy. I tu należało by najpierw sprawdzić poduszkę kierowcy. Czynność jest dziecinnie prosta (płaski śrubokręt i 1 minuta i mamy zdjętą poduszkę kierowcy, nawet nie trzeba odpinać przewodów. Demontaż kierownicy - jak zdjąć kierownicę - opis czynności, i wtedy wszystko wiadomo.

 

Jeśli auto było uderzone z tyłu to poduszki nie zawsze są wystrzelone tylko w ekstremalnych przypadkach.

 

Najlepiej wtedy auto dokładnie obejrzeć wzrokowo czy były lakierowane elementy nadwozia (zderzaki to raczej często ale to pryszcz nie patrz na to) najczęściej wcinają się lakierem pod uszczelkami (listewkami) lub na słupkach, okolice łącznia dachu.

 

 

Autor artykułu: Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy kierownica trójramienna z poduszką z Passata 3B podejdzie do Passata 3BG? Taśma podpasuje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego podejdzie bez problemu jest nawet gdzieś temat o tym ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Taśma podpasuje?

Tasme najlepiej jak bys sobie sprawdzil w ETCE czy podejdzie po numerze jaki masz badz jaki inny mozesz miec. Bo z tego co wiem to sa rozne numery tasmy od kiery

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po przeczytaniu posta kazia wymiana kierownicy u mnie trwała około 20 minut. Praktycznie krok po kroku robiłem to co jest w schemacie i nie było najmniejszych problemów. Trzeba jednak pamiętać o tym, że chcąc chociaż przestawić kierownicę o nawet jeden ząbek na wielowpuście lepiej odpiąć wszystkie przewody ;) Po przełożeniu kierownicy i jeździe próbnej doszedłem do wniosku, że dobrze by było ją jeszcze przestawić i oczywiście chciałem sobie ukrócić drogę nie wypinając przewodów poduchy (wcześniej jednak odpiąłem klemy)... Efekt był taki, że taśma pod kierownicą się otworzyła, a ja w tym momencie poznałem jej budowę od środka ;)

 

P.S. W niektórych postach często zadawanym pytaniem jest, jakim kluczem odkręcić śrubę mocującą kierownicę. Wprawdzie jest to torx 12-to wpustowy. Ja bez najmniejszego problemu odkręciłem to nasadką 6-cio wpustową oznaczoną w moim komplecie jako T55.

 

Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Choćbym nie wiem jak się starał nie mogę zdjąć poduszki. Robię wszystko krok po kroku jak jest opisane ale nie chce za nic wyjść, tak ciągnąłem śrubokręt w stronę podsufitki że aż ta guma na kierownicy lekko pękła :(.

 

Mam pytanie czy podany schemat obowiązuje do kierownicy czteroramiennej ?

Jak tam dłubie i dłubie śrubokrętem w tym otworze, to nic nie uszkodzę?

 

I ten śrubokręt ma mieć 15 cm ogółem ? Czy 15 cm ma być bez rączki ?

I ma wejść na min 3 cm ? bo u mnie wchodzi z 4-5 cm ?

 

proszę o pomoc

 

Filmik trochę kiepski ale jestem w desperacji :) Mam błąd 00588 i myślę ze winowajca jest pod poduchą

 

[/url]mov029

 

Edytowane przez Mr_Nobody

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie ważne czy 3 czy 4 ramienna zasada jest ta sama ;)

Nie patrz na wymiary i długości bo to jest podane orientacyjnie, nie chodzi tu, aby włożyć śrubokręt i na chama ciągnąć do góry tylko trzeba wyczuć zabezpieczenie (oznaczone na czerwono na zdjęciu w załączniku) i delikatnie je przesunąć, a wtedy poduszka sama odskoczy.

img79404zq.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale powiedz mi w którym miejscu wchodzić ma śrubokręt ?

 

I od dłubania nic się nie stanie?

Zauważyłem też że poduszka jest przesunięta do lewej górnej strony tak że po uruchomieniu silnika słychać ocieranie, drganie w tym miejscu :(

 

 

EDIT

 

Czyli pod tą blaszką?? i ciągnąc pchać do środka ? kiery ?

img79404zq.jpg

Edytowane przez Mr_Nobody

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzisz zdjęcie przedstawia widok jaki jest po zdjęciu poduszki. Dodałem je, abyś sobie wyobraził, że wkładasz z drugiej strony w otwór śrubokręt i musisz przesunąć ten drut dokładnie w tym miejscu gdzie oznaczyłem na czerwono tj. pod spodem tej blaszki jak to nazwałeś ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To moze ja postaram sie jasniej... wsiadasz do auta ze srubokretem plaskim dosc cienkim przekrecasz kierownice w prawo o 90 stopni. Od strony zegarów wkladasz w dziurke ktora sie ukazala srubokret i ciagniesz do gory(w strone podsufitki) az uslyszysz 'klik" i poducha odskoczy z jednej strony. Potem kierownice w 2 strone i robisz to samo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robię wszystko tak jak wy piszecie ale nic nie klika nic nie puszcza.

Mozę jest inna przyczyna że nie schodzi ?

Nieumiejętna wymiana poduszki? Zaklinowanie się tych bolców?

Auto jest w rodzinie 5 lat ale wcześniej jeździło po szwabach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twój problem jest w tym, że wpychasz śrubokręt w otwór i wydaje Ci się, że wystarczy pociągnąć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

musisz poprobowac kilka razu, uda ci sie. Musisz wyczuc srubokretem ten drut, sprezyne zwal jak zwal i pociagnac - to latwe kilka razy i ci sie uda!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra kierownica zdjęta dzięki użytkownikowi tomnik poradził mi on użyć małego lusterka aby wykukać gdzie jest ta sprężynka, i udało się :D

Zdjęta za pierwszym razem :D

 

Ale powodem ściągnięcia poduchy był błąd 00588 posprawdzałem taśmę kabelki, wszystko sprawne i całe. Więc wsadziłem poduchę na miejsce skasowałem błąd iiiii nic dalej powraca :(

 

Jak zdjąć ten mechanizm z taśmą aby go nie uszkodzić ? ten okrągły plastikowy mechanizm

 

Niestety poległem nie wiem jak zdjąć taśme.

Edytowane przez Mr_Nobody

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Czy kolega Mr_Nobody poradzil sobie z wyciagnieciem tasmy?

tez mam identyczny blad po skasowaniu powraca i szukam instrukcji jak to cos wymienic :)

 

Pozdrawiam

Wiechu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem ostatnio ten sam problem. Zdemontuj najlepiej taśmę i sprawdź multimetrem czy jest przejście na wszystkich stykach. U mnie nie było przejścia na dwóch stykach. Wymiana taśmy rozwiązała problem. Możesz też mieć uszkodzony ten przewód który łączy poduchę z taśmą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam

Czy kolega Mr_Nobody poradzil sobie z wyciagnieciem tasmy?

tez mam identyczny blad po skasowaniu powraca i szukam instrukcji jak to cos wymienic

 

Pozdrawiam

Wiechu

 

Wykręcasz kierownicę ściągasz obudowę stacyjki:

I ściągasz taśmę są tam trzy zatrzaski ,popuszczasz je, wypinasz styki i masz taśmę w ręku.

 

Sprawdziłem omomierzem i taśmę mam dobrą, styki wtyczki też.

 

Nie wiem co jest grane może ten błąd 00588 dotyczy jeszcze czegoś innego?

 

 

EDIT:

 

DOKŁADNIE TO:

A jaka jest treść błędu ? Coś takiego ?

 

00588 - Airbag Igniter: Driver Side (N95)

32-00 - Resistance too High

1.jpg

Edytowane przez Mr_Nobody

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posprawdzaj miernikiem wiązkę idącą od kierownicy do bodajże sensora. Widziałem na forum u kogoś że miał zwarcie na przewodach idących od kierownicy i to właśnie powodowało błąd. Jak to nie pomoże to podmień poduszkę z innego auta.

 

A jaka jest treść błędu ? Coś takiego ?

 

00588 - Airbag Igniter: Driver Side (N95)

32-00 - Resistance too High

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymień wiązkę od taśmy do poduchy ;)

Najlepiej będzie jak zajedziesz do aso i zakupisz w/g numeru VIN.

 

schowek01gs.th.jpg

 

W tej właśnie wiązce, wewnątrz wtyku wchodzącego w taśmę (kierownica) jest blaszka zwierająca oba przewody, lub sprężynka przy wtyku do poduchy, one właśnie odpowiadają za rezystancję i to one robią tyle zamieszania.

http://forum.vw-passat.pl/showthread.php?p=135741#post135741 - post 7 - to właśnie ta nieszczęsna blaszka była autorem tego problemu.

pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Sytuacja : musiałem zdjąć i założyć ponownie kierownicę - poprzedni właściciel obszywał ją skórą i krzywo założył.

Może ktoś mi powie czy po odpięciu i podpięciu ponownie poduszki z kierownicy powinien się wyświetlać błąd/napis na FISie AIRBAG FEHLER ( bez żadnej dodatkowej kontrolki), oczywiście podłączanie i odłączanie robiłem przy odłączonym minusie aku.

Dodam, że wyłączyłem przed robotą poduszki za pomocą kluczyka w schowku, włączyłem je ponownie po złożeniu wszystkiego do kupy.

Odpaliłem także samochód w między czasie (bez podpiętej poduszki) aby sprawdzić czy dobrze kierownicę założyłem.

 

I pytanie jeszcze czy jest ktoś z okolic otwocka kto mógłby mi ten błąd w razie czego wykasować, za jakieś piwko albo sześć ;)? Może po prostu wtyczkę od poduszki źle z powrotem włożyłem i błędu w ogóle nie powinno być?

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności