Skocz do zawartości
Gość passat102

Uszkodzony mechanizm elektrycznego podnoszenia szyb

Rekomendowane odpowiedzi

Gość passat102

Witam,

 

w trakcie normalnego zamykania szyb padł przedmiotowy mechanizm - po dojechaniu do góry (powiniem :638: zadziałać wyłącznik krańcowy), coś gruchnęło :626: i w efekcie szyba opadła całkowicie na dół.

 

Przejrzałem forum, zapoznałem się w temacie demontażu tapicerki i wnętrza drzwi, wygospodarowałem czas i wziąłem się pełen :611: zapału do roboty...

 

Po zdemontowaniu ocynkowego płaszcza mechanizmu podnoszenia, stwierdziłem połamany jeden z plastykowych zaczepów (przesuwających sie po prowadnicy mechanizmu marki http://www.brose.de

 

zaczepplastykowy6ex.th.jpg

 

Po konsultacjach z MrWho :564: , który również miał doświadczenia z połamanymi plastykowymi uchwytami, mając do wyboru: oryginał mechanizmu za przeszło 500 zł (serwis VW w Elblągu), używki na ALLEGRO (150 - 200 zł) i przedmiotowe "plastyki" (99 zł na ALLEGRO - ZESTAW NAPR PODNOŚNIKA SZYBY PASSAT B5 ,AUDI A4 , wybrałem te ostatnie...

 

W sobotę zabrałem się do wymiany plastykowego uchwytu - cała operacja z demontażem drzwi i montażem zajęła mi niecałą godzinę...

Niestety już w trakcie montazu nowego uchwytu, wkradł się mały niepokój... zamontowaną szybę można swobodnie (z niewielkim oporem) przesuwać ręcznie w górę i w dół, czego nie ma w pozostałych drzwiach. Cały i naprawiony układ mechanizmu powinien to uniemożliwiać. Po dokładnym przyjrzeniu się miejscu współpracy linki napędowej (zaznaczyłem niebieską linią na zdjęciu uchwytu) mechanizmu z plastykowym uchwytem (porównałem jak to jest w przypadku nieuszkodzonego uchwytu), stwierdziłem że linka jest jedynie swobodnie przetknięta przez prowadnicę uchwytu (bez jakiekolwiek utwierdzenia) i bez żadnego oporu może się przesuwać nie zabierająć ze sobą przedmiotowego uchwytu podczas pracy siłownika napędzającego tę linkę stalową :665:

 

I teraz nie wiem:

 

- czy tak ma być i tylko siłami tarcia (przy prawidłowym napęciu linki), będzie zabierany przez nią uchwyt przy jej ruchu?

- a może jest coś jeszcze uszkodzonego w układzie mechanizmu - może jakiś układ zapadkowy w siłowniku mechanizmu?

 

Może ktoś spotkał sie podobnym problemem i może mi podać wskazówki.

 

Pzdr

passat102

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ziomka z Elbląga- mieszkałem kiedyś w Malborku - bardzo trudno mi coś w tej sprawie wyrokować, bo to co opisujesz jest nadwyraz dziwne, Dziwi mnie szczegulnie to swobone opuszczanie szyby. :609: Na mój rozum , to powinny być jakieś zgrubienia na tej lince, aby nie opadała szyba w dół razem z tymi plastikami, bo tak to zrozumiałem. Sądzę, ze nie rozbierałeś silnika, bo doczytałem się w instrukcji, że nie wolno tego robić , chyba , ze wymieniasz silnik na nowy. I nie wydaje mi się, aby nacisk na szybę powodował przemieszczanie się linki po tym całym usrojstwie. Szczerze powiedziawszy czeka mnie podobna przeprawa, bo mam zerwaną linkę od odawna i jutro zabieram się do tej roboty. Jak się uda postaram się opisać jak to usprawnić tanim kosztem, bo ceny są takie jak pisałeś - kosmiczne za byle co- i jak narazie nie mam zamiaru wydawać tyle kasy, wolę sobie wypić kilka browarków, dobrze zmróżonych jak na tą pogodę. :610:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość passat102

Dzięki fałwej za otuchę :611: , ale już znalazłem przyczynę takiego stanu...

 

Dziś po pracy, jeszcze raz rozgrzebałem bebechy drzwi, łącznie z wyjęciem szyby. Uruchomiłem - delikatnie, małymi przesunięciami - mechanizm podnoszenia. Obserwując zachowanie plastykowych uchwytów pod wpływem poruszającej się linki, wreszcie ujrzałem, coś więcej niż tylko

jakieś zgrubienia na ... lince
tzn. zaciśnięte oporowe ciężarki, które jak zabierak przesuwają te uchwyty plastykowe.

 

Tak więc ww. oporowe ciężarki (przypominające wysokie nakrętki, o przekroju sześciokatnym) wciskamy w plastykowe uchwyty, ustalając tym samym położenie tych plastykowych uchwytów względem stalowej linki mechanizmu podnoszenia szyb.

 

Pzdr

passat102

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

passat102 oj chłopie :) Tak to ty te plastiki szybko posadzisz ;) Te "zgrubienia" na lince wciska sie w te plastiki tak że jak szyba idzie do góry to oba plastiki z nią ida :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PANOWIE :) Mam dostęp do takich plasticzków sugerowana cena 85zł ale myśle że starguje 5'ataka :) wiec 80zł w porównaniu z 100zł z allegro to zawsze 40zł zostaje w kieszeni na obu stronach :) A ostatnio na allegro widziałem te plastiki po 120zł :| masakra.... jak by ktoś chciał to pisać na PW... POZDRO!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem na allegro całe zbrojenie drzwi.Razem z głośnikiem i silniczkami po 100zł każde.Wymontowałem te plastiki i zamontowałem je u siebie.

Silniczki sprzedałem po 50 zł każdy.Zostąły mi jeszcze głośniki i blacha

Czyli plastikiwyszły mnie 100zł komplet(oryginał),a głośniki i blache mam gratis.Myśle że się kalkuluje.

Podstawa to dobrze zakombinować i kupować jak największe części.Chodzą za grosze,a kto wie co może się kiedyś przydać

Ps Załączam gdzie powinno się włożyć te metalowe zgrubienia(ciężarki)

zaczepplastykowy6ex0gp.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

piotrmag1 to jest jakieś rozwiązanie :( Ale z tego co patrzyłem na allegro duzo jest już popekanych :( itd... ale jak by ktoś chciał to sądze że warto te 50zł zaoszczędzić :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie przechodziłem podobne zdarzenie z tym że urwała mi się linka od podnoszenia szyby, dałem na giełdzie w Gliwicach 100 za blache osłonową z dobrą linką , te małe plastikki były pozrywane ale swoje miałem OK ,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, to i ja dorzuce swoje 5 gr:

 

Miałem zerwaną linkę od podnośnika w drzwiach pasażera (przód).

Na AlleDROgo zaqpiłem używkę. Okazało się że od anglika. Początkowo się wystraszyłem ale okazało się, że pasuje.

Jedyną różnicą są otwory montażowe uchwytu (w wersjach NORMALNYCH z prawej strony przycisk sterowania szyby jest na uchwycie przy klamce, która z kolei jest pod kątem a kierowca ma sterowanie szybami w swojej klamce usytuowanej poziomo).

Mała "rzeźba" - wywiercenie nowych otworów i wszystko jest OK.

 

Stwierdzam, że można stosować blachy od anglików.

Edytowane przez Navkol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Ralph1

Kupie uszkodzony mechanizm elektryczny do passata B5.Zależy na rolce która jest odpowiedzialna za nawijanie i rozwijanie linki znajduje sie ona w module.Nie wiem czy ma znaczenie ktora to strona ale wydaje mi sie ze chyba nie,w kazdym badz razie porzebowalbym z lewej strony od kierowcy:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość pepek_26

mam pytanie czy lewy przód mechanizm podnoszenia szyby wersja europejska bedzie pasowała do wersji angielskiej?????????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dwa posty wyżej kolega Navkol napisał, że można wystarczyło przeczytać cały wątek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy jest możliwość kupienia samej linki? Czy muszę szukać całego mechanizmu? Właśnie mi się dzisiaj zerwała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie chciałem zakładać nowego tematu, więc podłączam się do tego :)

Mam taki problem, po opuszczeniu szyby do samego dołu i po ponownym podniesieniu jej do góry, po prostu nie domyka się, pod koniec słychać jak by mechanizm nie mam już siły jej wyżej podnieść, i jest szczelina na grubość ok 0,5cm co przy większych prędkościach skutkuje dość głośnym szumem który jest nie do wytrzymania :/ Dzieje się tak po obu stronach z przodu...

Z tym, że od strony kierowcy po zdjęciu tapicerki wszytko jest ok, ale gdy już ja założę znów lipa.... Oddałem do mechanika, mówi, że zrobił, sprawdzał z 15 min i mówił że wszytko elegancko chodzi, a jak chciał kaskę to kazałem mu opuścić ją jeszcze ze 3 razy, no i co szyba znów się nie domknęła.. Sam nie wiedział o co chodzi :( Co to może być? Silniczek do wymiany, a może cały mechanizm?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
nie chciałem zakładać nowego tematu, więc podłączam się do tego :)

Mam taki problem, po opuszczeniu szyby do samego dołu i po ponownym podniesieniu jej do góry, po prostu nie domyka się, pod koniec słychać jak by mechanizm nie mam już siły jej wyżej podnieść, i jest szczelina na grubość ok 0,5cm co przy większych prędkościach skutkuje dość głośnym szumem który jest nie do wytrzymania :/ Dzieje się tak po obu stronach z przodu...

Z tym, że od strony kierowcy po zdjęciu tapicerki wszytko jest ok, ale gdy już ja założę znów lipa.... Oddałem do mechanika, mówi, że zrobił, sprawdzał z 15 min i mówił że wszytko elegancko chodzi, a jak chciał kaskę to kazałem mu opuścić ją jeszcze ze 3 razy, no i co szyba znów się nie domknęła.. Sam nie wiedział o co chodzi :( Co to może być? Silniczek do wymiany, a może cały mechanizm?

Normalnie stawiałbym na linkę (gdy sie kończy lubi się rozwarstwiać, rozkręcać i stawia opory przy np.: zamykaniu), ale jak dzieje się to po obu stronach to wydaje się bardzo dziwne i raczej nie to.

Zastanawiam się, czy moduł komfortu nie odpowida również za szyby? Może sprawdź czy w module nie ma błędów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Zastanawiam się, czy moduł komfortu nie odpowida również za szyby? Może sprawdź czy w module nie ma błędów.

odpowiada on również za szyby

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ,czy ktoś może Mi podpowiedzieć gdzie mogę kupić samą linkę w Łodzi .

Bo wszyscy u których pytałem to chcą Mi sprzedać cały panel a po co Mi to :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wymieniłem cały mechnizm, tzn blacha, linki itd no i niestety problem nie domykających się szyb dalej istnieje :/Spr jeszcze ten modul komfortu podjade do jakiegoś zakładu, podłącze do kompa i się zobaczy, oby coś wykazało....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie ja kupiłem dwa plastiki za 19zł jeszcze nie montowałem ale w tygodniu za to się zabieram i zobaczymy co one są warte.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Panowie czy nie łatwiej kupić cały zamiennik opuszczania szyby za około 140 zł, niż dłubać godzinami ?? Ale to moje zdanie.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności