Skocz do zawartości
kazio

Wymiana podświetlenia w zamykaniu szyb u pasażerów

Rekomendowane odpowiedzi

Wymianę podświetlenia należy rozpocząć najlepiej od wyjęcia samego przycisku z uchwytu klamki. Demontaż uchwytu możecie wykonać na podstawie tej porady Choć nie jest tam opisane to w przednich drzwiach musiałem mocno odchylić górną plastikową tapicerkę i dopiero doszedłem do uchwytu od drugiej strony, natomiast z tyłu najprościej chyba jest zdjąć cała tapicerkę (3 śruby) i jest bezproblemowy dostęp do wyjęcia przycisku od klamki. Do pracy potrzebne będą podstawowe narzędzia, tzn płaski cienki wkrętak, krzyżak (do demontażu klamki), torx (do demontażu tylnej tapicerki), "obcinaczki" :) do obcięcia koncówek diody, no i dobra lutownica (do wylutowania i wlutowania elementów SMD).

 

OK to do dzieła:

Tak wygląda wyjęty przełącznik.

 

t_p3241653_167.jpg

 

Po pierwsze należy zdjąć pokrywkę przycisku lekko podważając wkrętakiem po bokach. Należy uważać żeby nie zgubić metalowej kulki!!!

 

t_p3241656_135.jpg

 

Następnie należy podważyć zaczepy (po dwa po bokach) i wyjąć plastikowy detal.

 

t_p3241658_154.jpg

 

Po rozłożeniu całego detalu dochodzimy do płytki drukowanej z diodą LED - SMD.

 

Tu UWAGA!!!

Nie wolno wyciągać dalej płytki, bo jest zgrzana do pinów kontaktowych pod spodem, i jak się oderwie to będzie problem :)

 

t_p3241659_115.jpg

 

Teraz delikatnie wylutować diodę LED.

 

t_p3241660_889.jpg

 

Wygląd starej diody.

 

t_p3241661_363.jpg

 

Do podświetlenia użyłem zwykłej przewlekanej diody 3mm w kolorze niebieskim odpowiednio dociętej i wygiętej. Powodem takim było to, iż nie dostałem diody SMD w takim kolorze, ale bez problemu pasuje.

 

t_p3241662_934.jpg

 

Następnie trzeba przylutować diodę do płytki.

Pamiętać należy o biegunowości diody!!!

Na płytce "narysowany" jest + diody.

 

t_p3241664_793.jpg

 

Po przylutowaniu diody możemy sprawdzić jej działanie podpinając się pod piny napięciem 12V=

 

t_p3241670_436.jpg

 

Jak świeci :) możemy przełącznik składać w całość analogicznie odwrotnie jak go rozbieraliśmy.

 

t_p3241665_119.jpg

 

Zatrzasnąć plastikowy detal.

t_p3241666_454.jpg

 

Jak widać, wysokość diody w niczym nie przeszkadza.

 

t_p3241667_170.jpg

 

A tak wygląda gotowe podświetlenie.

t_p3241668_137.jpg

 

I lepiej, jak jest ciemno.

 

t_p3241669_181.jpg

 

t_p3241669_181.jpg

 

 

 

Autor artykułu: dszyszko

Edytowane przez kazio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Pytanie bo szukam i nie moglem znaleźć czy do przelaczników pasażerów diody 12V czy 3V jak do innych przelaczników.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, czy zna ktoś odpowiedź na pytanie wyżej? 3v czy 12v? Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam, czy zna ktoś odpowiedź na pytanie wyżej? 3v czy 12v? Pozdrawiam

 

nie pamiętam dokładnie kiedyś zmieniałem podświetlenie z zielonego na pewno dioda 3mm i 3v

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki bardzo "recuś". Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Mam taki problem, otóż przylutowałem diode tak jak to było w poradniku, lecz po podłączeniu do samochodu, dioda świeci oczywiście, lecz od razu po podłączeniu kostki, szyba opada i nie da się jej podnieść przyciskiem. Podłączam tą kostkę powoli, i jak nie są wpięte wszystkie piny, to zaświeca sie dioda i jest wszystko ok, ale jak dopinam kostke to szyba się opuszcza. Gdzie może być problem? Jeżeli pomyliłbym biegunowość diody, to raczej by dioda nie świecia, tak?

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zrobiłeś czasem gdzieś na stykach zwarcia?

Albo przycisk dobrze złożony? nie jest czasem piktorgamem "do góry nogami"?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem rozwiazany, rozebralem przycisk jeszcze raz, dokladnie przyjrzalem sie lutom pod lupa i.... miales racje. Dioda delikatnie wystawala, przez co dotykala inny styk. Teraz juz wszystko gra jak nalezy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności