Skocz do zawartości
kazio

Niesprawności układów sterowania silnika

Rekomendowane odpowiedzi

Diagnostyka czujnika masy powietrza - Przepływomierz G70

DIAGNOSTYKA - NIESPRAWNOŚCI UKŁADÓW STEROWANIA SILNIKA

 

DIAGNOSTYKA CZUJNIKA MASY POWIETRZA G70 - (przepływomierz)

 

Czujnik masy powietrza z rozpoznaniem strumienia powrotnego informuje o masie powietrza jaka została zassana. Znajduje się on na rurze ssącej. Poprzez otwieranie zaworów silnika wytwarzane są przepływy wsteczne w zassanej masie powietrza w przewodzie ssącym. Czujnik jest w stanie rozpoznać masę powietrza, która cofa się w przewodzie ssącym i poinformować moduł sterujący. Przez to pomiar masy powietrza jest bardzo dokładny.

 

Zastosowanie sygnału

Pomierzone sygnały służą modułowi sterującemu do obliczenia dawki paliwa i ilości spalin kierowanych do ponownego spalania (układ recyrkulacji spalin).

Wpływ braku sygnału

Przy braku sygnału z miernika masy powietrza moduł sterujący używa stałej wartości zastępczej pobieranej z pamięci.

 

Sprawdzanie czujnika masy powietrza

 

Potrzebne narzędzia specjalne, przyrządy kontrolno-pomiarowe i materiały pomocnicze.

- Tester VAG 1551 (lub 1552) z przewodem diagnostycznym (interfejs K)

- Multimetr cyfrowy

- Schematy elektryczne

 

Warunki wstępne:

Sprawny bezpiecznik 29.

- temperatura płynu chłodzącego minimum 80°C,

- grupa napraw wskazań 04, pole wskazań [ 3 ].

- wyłączone wszystkie odbiorniki elektryczne np. światła i ogrzewanie tylnej szyby.

- wyłączony układ klimatyzacji, jeżeli jest na wyposażeniu samochodu.

(w samochodach wyposażonych w przekładnie automatyczne dźwignia przełączania zakresów w położeniu P lub N.)

 

Opis czynności:

- podłączyć tester usterek VAG 1551 (lub 1552) z przewodem diagnostycznym (interfejs K)

- uruchomić silnik, pozostawić na wolnych obrotach biegu jałowego

- wybrać: [select Control module]

- wybrać: elektronikę silnika [01 Engine]

- wybrać: odczytywanie bloku wartości mierzonych [Meas. Block - 08]

- wprowadzić w pola [Group] grupę wskazań [002] w celu wybrania funkcji

 

vagcomselect012vg.th.png vagcomselect025cp.th.png vagcomopencontroller012eu.th.png vagcommeasblock010el.th.png

 

Wskazanie na wyświetlaczu (grupa [002]): obserwować wartości [1 do 4 – pola wskazań]

vagcomengine0029zf.png

- sprawdzić obciążenie silnika w polu wskazań [ 2 ] (wymagana wartość: 15,0 do 35,0%)

- sprawdzić średni czas wtrysku w polu wskazań [ 3 ] ( wymagana wartość: 1,0 do 5,0ms)

- sprawdzić masę zasysanego powietrza w polu wskazań [ 4 ] (wymagana wartość: 1,8 do 5,0 g/s)

 

Jeżeli nie zostanie osiągnięta wymagana wartość lub istnieje zapisana w pamięci usterka związana z czujnikiem masy powietrza:

- sprawdzić napięcie zasilania czujnika masy powietrza.

- sprawdzić przewód sygnałowy i masy czujnika masy powietrza.

 

Jeżeli zostanie osiągnięta wymagana wartość:

- wprowadzić 06 w celu wybrania funkcji „Zakończenie wykonywania polecenia”

- wyłączyć zapłon.

 

Sprawdzanie napięcia zasilania czujnika masy powietrza

 

przepyw055gj.jpg

 

- wyjąć 4 -krotną wtyczkę 1 z czujnika masy powietrza 2;

- podłączyć multimetr nastawiony na pomiar napięcia do styku 3 wtyczki i do masy samochodu;

- uruchomić silnik i pozostawić na obrotach jałowego biegu. (wymagana wartość: 11 do 15V)

- wyłączyć zapłon;

 

Jeżeli napięcie zasilania jest prawidłowe, sprawdzić przewód masy i przewód sygnału.

Jeżeli nie występowało napięcie: - sprawdzić według schematu elektrycznego połączenia przewodów od styku 3 do przekaźnika pompy paliwa J17.

 

Sprawdzanie przewodów sygnałowych i przewodów masy czujnika masy powietrza

- podłączyć przyłącze pomiarowe VAG 1598/31 do centralnej wtyczki komputera.

(komputer sterujący silnikiem nie może być w tym czasie podłączony)

- sprawdzić według schematu elektrycznego ciągłość przewodów między przyłączem pomiarowym a 4-krotną wtyczką:

styk 1 + gniazdo wtykowe 10,

styk 2 + gniazdo wtykowe 11, (rezystancja przewodu: max. 1,5 Ω)

- dodatkowo sprawdzić, czy nie występuje zwarcia między przewodami, z potencjałem plus lub z masą.

 

Jeżeli nie stwierdzono żadnej usterki w przewodach:

- wymienić na nowy czujnik masy powietrza G70.

- wybrać: [Fault Codes - 02] odczytać pamięć usterek,

- zapisać istniejące usterki: [Print; Copy; lub Save Codes]

- usunąć istniejące usterki z pamięci: [Clear Codes - 05]

- po naciśnięciu: [Done, Go Back] następnie [Close controller, Go Back - 06] zmiany zostają wprowadzone do pamięci komputera sterującego.

 

vagcomfaultcodes011yi.th.png vagcomfaultcodes025qk.th.png vagcomfaultcodes033by.th.png

 

Jeżeli pamięć usterek została skasowana lub odłączono stałe połączenie z potencjałem plus od komputera sterującego pracą silnika, musi zostać na nowo wywołany kod gotowości.

DIAGNOSTYKA CZUJNIKA CIŚNIENIA POWIETRZA ZASYSANEGO G71

DIAGNOSTYKA CZUJNIKA TEMPERATURY POWIETRZA ZASYSANEGO G72

 

Obydwa czujniki znajdują się we wspólnej obudowie umieszczonej na rurze zasysającej schłodzone powietrze z chłodnicy powietrza (intercoler)

 

Czujnik ciśnienia powietrza zassanego G71

Zastosowanie sygnału

Sygnał pochodzący z czujnika ciśnienia jest niezbędny do sprawdzenia ciśnienia doładowania. Wartość sygnału jest porównywana z wartością umieszczoną w pamięci modułu sterującego. W przypadku różnic miedzy wartością rzeczywistą a wzorcową moduł sterujący odpowiednio reguluje ciśnieniem doładowania.

Wpływ braku sygnału

Dalsza regulacja ciśnienia nie jest możliwa. Silnik ma mniejszą moc.

 

Czujnik temperatury powietrza zassanego G72

Zastosowanie sygnału

Sygnał czujnika temperatury służy jako wartość korekcyjna do obliczenia niezbędnego ciśnienia doładowania. W ten sposób uwzględniony zostaje wpływ zmiany gęstości powietrza od jego temperatury.

Wpływ braku sygnału

W przypadku braku sygnału moduł sterujący używa wartości stałej. Wówczas dochodzi do obniżenia mocy silnika.

 

Sprawdzanie czujnika temperatury zasysanego powietrza

 

Potrzebne narzędzia specjalne, przyrządy kontrolno-pomiarowe i materiały pomocnicze.

- podłączyć tester usterek VAG 1551 (lub 1552),

- Multimetr cyfrowy

- Środek ochładzający (ogólnie dostępny)

 

Opis czynności:

- podłączyć tester usterek VAG 1551 (lub 1552) z przewodem diagnostycznym (interfejs K)

Uruchomić silnik i pozostawić na obrotach jałowego biegu

- wybrać: [select Control module]

- wybrać: elektronikę silnika [01 Engine]

- wybrać: odczytywanie bloku wartości mierzonych [Meas. Block - 08]

- wprowadzić w pola [Group] grupę wskazań [004] w celu wybrania funkcji

 

Wskazanie na wyświetlaczu: [ 1 do 4 – pola wskazań ]

- obserwować wartość temperatury zasysanego powietrza w polu wskazań 4 przez minimum 10 sekund:

 

Jeżeli nie zostanie osiągnięta wymagana wartość: - przeprowadzić sprawdzanie według następującej tabeli:

przepyw102cg.jpg

 

Wskazanie: Około wartości temperatury otoczenia

 

Jeżeli zostanie wskazana temperatura, której wartość znajduje się poniżej temperatury otoczenia, należy najpierw sprawdzić rezystancję przejścia przewodów czujnika. Zwrócić przy tym uwagę, czy czujnik nie rozgrzał się przez promieniowanie słoneczne.

Wskazanie: -48°C lub przerwa lub stała wartość 30°C (przyczyna: przerwa lub zwarcie z masą)

 

Jeżeli przez komputer sterujący pracą silnika zostanie rozpoznana usterka czujnika G42, z opóźnieniem czasowym, w zależności od temperatury płynu chłodzącego poniżej lub powyżej 70°C, będzie wskazywana stała wartość -48°C lub 30°C.

Kontynuacja sprawdzania, gdy zostanie wskazana temperatura otoczenia:

 

przepyw074yd.jpg

 

- wymontować przewód zasysania powietrza między miernikiem masy powietrza a jednostką sterującą klapą przepustnicy;

- obserwować wartość temperatury zasysanego powietrza w polu wskazań [ 4 ]

- spryskać czujnik środkiem ochładzającym i obserwować wartość temperatury.

Temperatura musi się obniżyć;

- zakończenie wykonywania polecenia - [Done, Go Back] - [Close controller, Go Back - 06]

 

Kontynuacja sprawdzenia, gdy zostanie wskazana wartość 30,0 °C lub -48 °C:

- wyłączyć zapłon,

- podłączyć przyłącze pomiarowe VAG 1598/31 do wiązki przewodów komputera sterującego.

 

Komputer sterujący pracą silnika nie może być w tym czasie podłączony,

- wyjąć 4 -krotną wtyczkę 1 z miernika masy powietrza 2,

- sprawdzić wg schematu elektrycznego ciągłość przewodów między przyłączem pomiarowym, a 4-krotną wtyczką.

 

styk 2 i gniazdo wtykowe 11,

styk 4 i gniazdo wtykowe 44, (rezystancja przewodu: max. 1,5 Ω)

- dodatkowo sprawdzić, czy nie występuje zwarcie między przewodami, jak również z potencjałem plus i z masą. (wymagana wartość: ∞ Ω)

 

Jeżeli nie stwierdzono żadnej usterki w przewodach: - sprawdzić rezystancję między stykami 2 + 4 5 czujnika.

Zakres A wskazuje wartość rezystancji dla zakresu temperatur 0 do 50°C, zakres B wartości dla zakresu temperatur 50 do 100°C.

 

Przykłady odczytu:

30°C, leży w obszarze A i odpowiada wartości rezystancji od 1,5 do 2,0 kΩ

80°C, leży w obszarze B i odpowiada wartości rezystancji od 275 do 375 kΩ

 

Jeżeli nie zostanie osiągnięta wymagana wartość: - wymienić na nowy czujnik masy powietrza z czujnikiem temperatury zasysanego powietrza G42; - wybrać: [Fault Codes - 02] odczytać pamięć usterek, - zapisać istniejące usterki: [Print; Copy; lub Save Codes]

- usunąć istniejące usterki z pamięci: [Clear Codes - 05]

- po naciśnięciu: [Done, Go Back] następnie [Close controller, Go Back - 06] zmiany zostają wprowadzone do pamięci komputera sterującego.

 

vagcomfaultcodes011yi.th.png vagcomfaultcodes025qk.th.png vagcomfaultcodes033by.th.png

 

Jeżeli nie zostanie stwierdzona żadna usterka przewodów, a wartości rezystancji są prawidłowe: - wymienić komputer sterujący pracą silnika.

 

 

 

 

 

Autor artykułu: Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Niestety nie znam się na tym za bardzo, a potrzebuje się dowiedzieć czy mając sterownik silnika o numerach 028906021gk i chcąc go wymienić nowy musi mieć dokładnie takie same numery? Znalezienie takiego samego jest rzeczą bardzo trudną. Słyszałem, że taki sterownik i tak trzeba przeprogramować, ale nie wiem jak to dokładnie działa więc proszę o pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam!

Niestety nie znam się na tym za bardzo, a potrzebuje się dowiedzieć czy mając sterownik silnika o numerach 028906021gk i chcąc go wymienić nowy musi mieć dokładnie takie same numery? Znalezienie takiego samego jest rzeczą bardzo trudną. Słyszałem, że taki sterownik i tak trzeba przeprogramować, ale nie wiem jak to dokładnie działa więc proszę o pomoc.

ten sterownik nie ma zamienników i najlepiej jak masz identyczne numery ale zerknij [ATTACH]47259[/ATTACH]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

znalazłem sterownik o identycznych numerach volkswagena tylko, że z końcówką bodajże ck, a ja potrzebuję gk. Numery bosh się różniły dwoma cyframi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ten sterownik nie ma zamienników i najlepiej jak masz identyczne numery ale zerknij
Nowszych nie ma, ale są starsze, 028906021EG to jest poprzednik sterownika 028906021gk.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Wymieniłem czujnik temperatury i dalej mam ten sam błąd:

 

Address 17 -------------------------------------------------------

Controller: 3B0 920 827 A

Component: KOMBI+WEGFAHRSP VDO V03

Coding: 05115

Shop #: WSC 00000

WVWZZZ3BZ2P184237 VWZ7Z0A4199113

1 Fault Found:

01039 - Coolant Temperature Sensor (G2)

29-00 - Short to Ground

 

 

Gdzie szukać usterki??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam!

 

Wymieniłem czujnik temperatury i dalej mam ten sam błąd:

 

Address 17 -------------------------------------------------------

Controller: 3B0 920 827 A

Component: KOMBI+WEGFAHRSP VDO V03

Coding: 05115

Shop #: WSC 00000

WVWZZZ3BZ2P184237 VWZ7Z0A4199113

1 Fault Found:

01039 - Coolant Temperature Sensor (G2)

29-00 - Short to Ground

 

 

Gdzie szukać usterki??

jaki czujnik bo jeśli zamiennik to różnie z nimi bywa ja bym polecał ori i użyć wyszukiwarki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co kupiłem oryginała VW. Także myślę że nie feler. Na starym ten sam błąd i ten sam problem, czyli żadnego wskazania temperatury na wskaźniku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wiesz co kupiłem oryginała VW. Także myślę że nie feler. Na starym ten sam błąd i ten sam problem, czyli żadnego wskazania temperatury na wskaźniku.
czyli przewody i kostki od sterownika do czujnika sprawdź

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A sterownik gdzie się znajduje w tym passie??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Diagnostyka czujnika masy powietrza - Przepływomierz G70

 

Wskazanie: -48°C lub przerwa lub stała wartość 30°C (przyczyna: przerwa lub zwarcie z masą)

 

Autor artykułu: Marek

 

Chciałem poprosić o bardziej dokładne rozwinięcie cytowanej myśli. Mój Vag wskazuje ciągle wartość temp. zasysanego powietrza -48, szukałem w elektryce, szukał elektryk i znaleźć nie możemy. Jedyne, co udało się ugrać to zamienić błąd czujnika temperatury zasysanego powietrza ze stanu "sygnał za niski" na "sygnał za wysoki". Podmieniłem już 2 przepływomierze i dalej to samo. Będę wdzięczny, jeżeli ktoś bardziej rozpisze się, gdzie dokładnie szukać przerwy lub zwarcia z masą ?

 

Pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności