Skocz do zawartości
master

Parktronic jak podłączyc...???

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich posiadaczy passatów :) 2 miesiące temu zakupiłem VW Passata Varianta z 2002 roku w wersji Highline. Niedawno postanowiłem doposażyc autko o system Parktronic.W tym celu nabyłem drugi zderzak z zamontowanymi już czujnikami i moduł sterujący.Tylko tutaj mam pewien problem bo nie wiem jak wszystko podłączyc by działało jak należy...

-po pierwsze / gdzie zamontowac dokładnie moduł z tym głośniczkiem??Jest na niego jakieś miejsce czy trzeba coś kombinowac??

-po drugie / od czujników odchodzi kostka.Czy w to miejsce wpinam przewody od modułu??

-po trzecie / moduł ma odcięte przeowdy(ktoś mądry to odłączał) i teraz nie wiem czy da sie jeszcze coś z tym zrobic...jak się nie da to może ktoś ma całą wiązke od zderzaka do modułu na sprzedaż?? Chętnie kupie :)

- po czwarte / na fotce zaznaczyłem puste miejsce i nie wiem czy tam mam też coś wpinac czy tak ma zostac??

Z góry dziękuje za odpowiedzi.

dsc001841nc5.th.jpgthpix.gif dsc001851yk6.th.jpgthpix.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. umbau-05_tn.jpg

2/3. Wiązkę zderzaka wpinasz w prawe gniazdo (patrząc na zdjęcie), w inne nie wejdzie.

Wiązkę zderzaka kupisz na allegro, od Audi też powinna pasować (mogę dać namiar od kogo kupowałem).

W lewe gniazdo podłączasz zasilanie i sygnały

 

4. Puste miejsce to gniazdo do przednich sensorów. Zostawiasz puste - w tym module nie jest wykorzystane (np. Sharan ma tam wyjście na przednie sensory).

 

Akurat też jestem na etapie kompletowania parktronica.

 

pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1. umbau-05_tn.jpg

2/3. Wiązkę zderzaka wpinasz w prawe gniazdo (patrząc na zdjęcie), w inne nie wejdzie.

Wiązkę zderzaka kupisz na allegro, od Audi też powinna pasować (mogę dać namiar od kogo kupowałem).

W lewe gniazdo podłączasz zasilanie i sygnały

 

4. Puste miejsce to gniazdo do przednich sensorów. Zostawiasz puste - w tym module nie jest wykorzystane (np. Sharan ma tam wyjście na przednie sensory).

 

Akurat też jestem na etapie kompletowania parktronica.

 

pozdr

A jakie są koszta?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A jakie są koszta?

 

Trudno powiedzieć. Zależy za ile kupisz części używane/serwis:

- moduł: 50-100/380

- spojler pod PDC (variant) 100/250

- wiązka zderzaka 80/?

- wiązka modułu ?/?

-czujniki 4x 20-80/180

 

Jak w komplecie z jakiegoś rozebranego anglika wyrwiesz, to pewnie taniej.

 

Lista części i ceny: http://www.passatplus.de/umbauteile/pdc/index.htm

Edytowane przez 0x7B3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

0x7B3 Dziękuje za odpowiedź.Natomiast ta fotka którą wstawiłeś to strona kierowcy czy strona pasażera?? Sorka za może głupie pytania ale narazie ucze sie tego autka i dokładnie nie wiem co i jak:) Mnie ze zderzaka wystaje kostka od sensorów a moduł jest w takim stanie w jakim go pokazałem na zdjęciu także...tych przewodów raczej nie dosztukuje.Domyślam się że od tej kostki przy zderzaku powinna iśc wiązka do samego modułu i tam "rozchodzic" się na 3 wtyczki tak??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
0x7B3 Dziękuje za odpowiedź.Natomiast ta fotka którą wstawiłeś to strona kierowcy czy strona pasażera?? Sorka za może głupie pytania ale narazie ucze sie tego autka i dokładnie nie wiem co i jak Mnie ze zderzaka wystaje kostka od sensorów a moduł jest w takim stanie w jakim go pokazałem na zdjęciu także...tych przewodów raczej nie dosztukuje.Domyślam się że od tej kostki przy zderzaku powinna iśc wiązka do samego modułu i tam "rozchodzic" się na 3 wtyczki tak??

 

Na 99% to strona pasażera, w okolicach wlewu paliwa. Jeszcze nie zakładałem modułu więc nie jestem pewien.

Popatrz sobie na http://www.passatplus.de/umbauteile/pdc/index.htm - wiele Ci wyjaśnią zdjęcia.

Od modułu, z prawego gniazda wychodzi wiązka , przechodzi przez gumowy uszczelniacz:

 

umbau-04_tn.jpg

 

do zderzaka gdzie rozdziela się na 4 sensory. Przynajmniej ja mam taką 1-częściową wiązkę (od Audi A6):

pdc2le9.th.png

 

Do lewego gniazda dochodzi inna wiązka - zasilająca/sterująca. Ale to może się różnić w zależności od modelu i fizycznie może być "splątane" w jedną wiązkę. Ale elektrycznie są to 2 oddzielne wiązki.

 

pozdrawiam

Edytowane przez 0x7B3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz dzięki.U mnie tak jak widziałeś kostki od modułu łączą się w jedną wiązke która niestety jest ucięta...W takim razie ta kostka z prawego gniazda wpina się w kostke wychodzącą od sensorów.To już wiem:)A tą lewą zasilającą podpinamy pod instalacje w autku,tak??To samo pewnie tyczy się malutkiej dwu-przewodowej wtyczki idącej do głośniczka??Oj czuje że to będzie dłuuuuga droga zanim to zamontuje :D Albo poczekam aż Ty zamontujesz to u siebie i opiszesz krok po kroku co i gdzie podłączałeś :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość harmoszka

Witam.Koledzy kupiłem Passata z 2003r.Pdczas jazdy prubnej słyszałem jak działa parktronic.Teraz włanczam wsteczny i nic nie słysze.Przestało dzisłać.Co może być powodem????? mój adres [email protected]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jeszcze raz dzięki.U mnie tak jak widziałeś kostki od modułu łączą się w jedną wiązke która niestety jest ucięta...W takim razie ta kostka z prawego gniazda wpina się w kostke wychodzącą od sensorów.

Na to wygląda. U mnie jak pisałem jest to nierozbieralny 1 przewód i od razu wpina się w moduł, ale to nieoryginalna wiązka ;)

To już wiemA tą lewą zasilającą podpinamy pod instalacje w autku,tak??To samo pewnie tyczy się malutkiej dwu-przewodowej wtyczki idącej do głośniczka??

Tak, pod instalację lewa idzie (+12V,masa,RF,hak,diagnoza).

Dwa przewody z tej 16pinowej wtyczki idą do głośnika.

Które - muszę sprawdzić. Napiszę jak znajdę.

 

W sumie byłbym wdzięczny gdybyś zerknął w tę 16pinową, lewą wtyczkę. Napisz mi w których pinach jakie kolory przewodów są. Ja niestety muszę od podstaw zrobić ten fragment i chciałbym być pewny czy dobrze robię ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam.Koledzy kupiłem Passata z 2003r.Pdczas jazdy prubnej słyszałem jak działa parktronic.Teraz włanczam wsteczny i nic nie słysze.Przestało dzisłać.Co może być powodem????? mój adres [email protected]

Masz oryginalny parktronik czy dokładany?

Edytowane przez 0x7B3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kostkaju7.th.jpg

 

Powyżej masz opisaną lewą wtyczke idącą do modułu. Jest 16-pinowa a wykorzystanych jest tylko połowa pinów :) Z tej też wtyczki wychodzą dwa przewody które schodzą się do małej wtyczki idącej do głośnika.Te przewody to BIAŁO - CZERWONY i BIAŁO - BRĄZOWY. Jeżeli prawa wtyczka od modułu jest wpinana bezpośrednio w kostke od sensorów przy zderzaku to wolnych przewodów zostaje sztuk 5 :) BRĄZOWY(pewnie masa), SZARO ZIELONY,NIEBIESKO - CZERWONY,CZARNO - CZERWONY i SZARO - CZERWONY.Także te 4 pozostałe przewody to pewnie +12V,RF,hak i diagnoza.Tylko który kolor pod co podpiąc??? :DAle już jesteśmy coraz bliżej sedna sprawy hehe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

master

 

Dobrze było by zacząć korzystać z zasobów Forum- poczytaj mój post (#2) z poniższego wątku dotyczącego Parktronika - opis pinów na schemacie.Powodzenia.:)

http://forum.vw-passat.pl/showthread.php?t=37609

Edytowane przez JurekW

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PIN Funkcja Kolor

=============================

1 - 12V (15) - czarno/żółty (sw/ge)

2 - Głośnik - biało/brązowy (ws/br)

3 -

4 -

5 - HAK - szaro/czerwony (gr/ro)

6 - RF- wsteczny - niebiesko/czerwony (bl/ro)

7 -

8 - Masa - brązowy (br)

9 -

10 - Głośnik - biało/czerwony (ws/ro)

11 -

12 - K-line - zielono/szary (gr/gn)

13 -

14 -

15 -

 

Wszystko się zgadza z wyjątkiem koloru pinu 1 - zasilania. U mnie na schemacie ma oznaczenie czarno/żółty. Ale myślę, że to nie problem.

Podłączasz zasilanie, RF dajesz do +12V i powinno piknąć, że mu brakuje sensorów ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem zbytnio czasu wcześniej ale wczoraj zamontowałem zderzak wraz z czujnikami.Ucięte przez pomysłowego człowieka przewody przedłużyłem i teraz pozostaje mi podłączyc moduł.

K-line i hak można ominąc i nie podłączac.Masa to wiadomo że pod jakąś śrubke najlepiej.Natomiast chciał bym się dowiedziec pod dokładnie jakie przewody mam podłączyc RF wsteczny(niebiesko czerwony) i 12 V (czarno czerwony).Najlepiej jak by mi ktoś podał kolory tych przewodów bo nie chce czegoś skopac na tym etapie i chce byc w 100% pewny że pod prawidłowe podpiąłem:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie miałem zbytnio czasu wcześniej ale wczoraj zamontowałem zderzak wraz z czujnikami.Ucięte przez pomysłowego człowieka przewody przedłużyłem i teraz pozostaje mi podłączyc moduł.

 

Też jestem na tym etapie ;) Zderzak zamontowany, moduł czeka na podłączenie.

Niestety pogoda nie sprzyja.

 

K-line i hak można ominąc i nie podłączac.Masa to wiadomo że pod jakąś śrubke najlepiej.Natomiast chciał bym się dowiedziec pod dokładnie jakie przewody mam podłączyc RF wsteczny(niebiesko czerwony) i 12 V (czarno czerwony).Najlepiej jak by mi ktoś podał kolory tych przewodów bo nie chce czegoś skopac na tym etapie i chce byc w 100% pewny że pod prawidłowe podpiąłem

 

W oryginale ze złącza w słupku A pasażera są pociągnięte te przewody (tak mi się wydaje).

Niestety nie wiem dokładnie z jakich wtyczek, mogę się mylić, wg schematu:

+12V - złącze T15c pin 2 (czarno/żółty);

RF - złącze T15c pin 4 (niebiesko/czerwony);

K - T15c pin 6;

 

T15c - złącze w słupku A, 15pinowe?, czerwone?

 

 

Generalnie 12V to zasilanie po stacyjce, RF można podłączyć pod światło wsteczne.

Edytowane przez 0x7B3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam,podepnę się pod temat,mam sharana 2004r z fabrycznym parktronickiem przód i tył ,problem w tym ,że sterownik został zalany i padł,nigdzie nie idzie kupić uzywki a za nowy trzeba dać ponad 400 pln i pytanie czy z Passata będzie pasował, bo wygląda identycznie ,wejścia te same ale czy obsługuje oba zderzaki?? mój wygląda tak dsc00122ij1.jpg

 

a ten z Passata jest np z tej aukcji http://allegro.pl/item520661932_parktronic_vw_passat_nr_3c0919283b_3c0_919_283_b.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
pytanie czy z Passata będzie pasował, bo wygląda identycznie ,wejścia te same ale czy obsługuje oba zderzaki?

 

Wątek dotyczył parktronica w passacie B5, a tam tylko 4 sensory w tylnym zderzaku są obsługiwane. Trzeba by popatrzeć w schematy obu aut, jak przekazywane są sygnały sterujące do modułu PDC Być może szybciej pasować będzie moduł od A8.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Chcialbym odświezyc watek, jestem w posiadaniu b5 fl kombi i chciałbym doposazyc go w parktronic, zaopatrzylem sie juz prawie we wszystko, czyli moduł z biperem (3b0919283) i dolna listwe zderzaka wyposazona w czujniki polaczone wiazką.

Pozostaje połączyc połaczyc ten modul z wiazka zderzaka, oryginalnie jest tam zastosowana wiazka widoczna na stronie http://www.passatplus.de/umbauteile/pdc/index.htm o nr 3B9 971 085 , jednak jej nieposiadam, moze ma ktos cos takiego na zbyciu, ewentualnie same wtyczki, lub wie gdzie mozna nabyc, ewentualnie nr katalogowe tych wtyczek to zapytam w aso bo cala wiazka ok 400 zl to za drogo;/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Pozostaje połączyc połaczyc ten modul z wiazka zderzaka, oryginalnie jest tam zastosowana wiazka widoczna na stronie http://www.passatplus.de/umbauteile/pdc/index.htm o nr 3B9 971 085 , jednak jej nieposiadam, moze ma ktos cos takiego na zbyciu, ewentualnie same wtyczki, lub wie gdzie mozna nabyc, ewentualnie nr katalogowe tych wtyczek to zapytam w aso bo cala wiazka ok 400 zl to za drogo;/

 

Wtyczki do samodzielnej budowy wiązki kupisz w serwisie.

Na passatplus.de masz ich opis lub tutaj:

http://passat-vw.blogspot.com/2008/11/pdc-parktronik.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok, dziex za info, kupilem juz część brakujacych wtyczek, mam jednak jeszcze pytanko dotyczace podlaczenia modulu pdc, z tego co wyczytalem na http://www.passatplus.de/umbauteile/pdc/index.htm sterowanie do tego modulu idzie wiązką ze slupka A po stronie pasazera, czy ktos z was wpinal sie jak w oryginale ?? czy lepiej isc na latwizne i podlaczyc sie gdzies w okolicy tylnej lampy??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności