Skocz do zawartości
Gość mest1987

Opona 215 a 205. Problem??

Rekomendowane odpowiedzi

Gość mest1987

Dzień dobry wszystkim!!

Jeszcze nie mogę ochłonąć po wizycie u wulkanizatora. Wybrałem się dzisiaj na zmianę opon swoim passatem b6. Chciałem zmienić letnie opony o parametrach 215/55 na opony zimowe 205/55. Wulkanizator u którego zawsze zmieniam opony poinformował mnie od razu z grubej rury, że opony trzeba reklamować bo szerokość jest niewłaściwa i nastąpią przekłamania licznika czy coś takiego?? Opony zimowe kupiłem wraz z felgami w salonie VW w Niemczech. Jestem wkurzony bo zima przede mną a tu już taka informacja na początek. Nie wiem co mam robić? Czy może jest to wymysł wulkanizatora, dodam, że gdy wcześniej kupowałem opony u niego nie było żadnego problemu teraz gdy trafiła mi się okazja kupiłem taniej w Niemczech. Proszę o Wasze fachowe wypowiedzi i informacje bo jestem strasznie wku.... takim obrotem spraw. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość loco

Średnica mieści się w zakresie tolerancji - różnica to tylko 1,7%. Możesz używać bez problemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokonalem takiej samej zmiany 215/55 na opony zimowe 205/55 a sytuacja jest nastepująca: przekłamuje prędkość wg. nawi o 5%. Na liczniku mam 105 a navi ze 100. Podobno to sie w komputerze zmienia tylko niewiem jak. Uwazam ze zakladac mozesz smialo bez obaw.Rozmiar 205/55 Jest zalecany do b6.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W twoim przypadku różnica wynosi 1,7% zaleca sie nie większą różnice wielkości niz 2%, więc w tym przypadku moim zdaniem jest ok, tu masz linka do kalkulatora którym możesz sobie sprawdzić jaka różnica prędkości będzie na liczniku.

http://www.opony.com.pl/opony/opony_zamienniki.asp?Rozmiar=215%2F55R16&tolerancja=2%25&imageField.x=76&imageField.y=6

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość mest1987

Dziękuje wszystkim za odpowiedź, to była moja ostatnia wizyta u tego pana, nie toleruje niefachowości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mi polecono na zimę taki sam rozmiar jak na lato tj 215/55 R16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość loco
A mi polecono na zimę taki sam rozmiar jak na lato tj 215/55 R16

No i super.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A mi polecono na zimę taki sam rozmiar jak na lato tj 215/55 R16

bo droższa to i im więcej zostanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Mik@

O jakiej średnicy mowa?

 

Opona wg. mnie różni się jedynie szerokością, profil ten sam więc jaki problem? Powiem więcej - zużycie paliwa Ci spadnie :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
O jakiej średnicy mowa?

 

Opona wg. mnie różni się jedynie szerokością, profil ten sam więc jaki problem? Powiem więcej - zużycie paliwa Ci spadnie :-)

Nei tylko szerokoscia bo profil stanowi % szerokosci. Czyli wysokosc profilu przy 215 /55 to 55% z 215 mm a przy 205/55 to 55% z 205. Tyle razy juz na ten temat przeciez bylo pisane :/ Opony oczywiscie sie nadaja bo Pasaty w trendline wychodza na 205/55 a comfortline i wyzej na 215

Edytowane przez Wazzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowo, jeśli ma się MFA+, to o ile pamiętam, można w nim "powiedzieć" komputerowi, że są opony zimowe i inaczej ma obliczać prędkość i odległość. Mam tą opcję ale ją zawsze jakoś pomijałem, dlatego nie upieram się, choć warto sprawdzić.

 

Przy okazji - w moim aucie nie było problemu ze zmianą na 205, nawet sam zmieniający doradził z uwagi na lepsze właściwości przy hamowaniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość robinson

205/55 sa zalecane jeżeli ktoś ma zamiar używać łańcuchów. Na 215/55 wg oficjalnej informacji VW nie wejdą. Ja mam 205/55 i smiga wszystko ok, choć autko trochę dziwnie wygląda , bo kółka jakby za małe po 17 i 235/45 :-)

 

Pozdrowki

Paweł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łańcuchy są bez problemu ja mam zimówki 215/55R16 i łańcuchy Pewag Sportmatic rozmiar 73.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Łańcuchy są bez problemu ja mam zimówki 215/55R16 i łańcuchy Pewag Sportmatic rozmiar 73.

 

serio nie masz żadnych problemów z 215/55R16 + Pewag Sportmatic 73?

nie ocierają się o nadkola?

masz podstawowe zawieszenie czy obniżone?

jakie masz felgi - szerokość i ET?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dokonalem takiej samej zmiany 215/55 na opony zimowe 205/55 a sytuacja jest nastepująca: przekłamuje prędkość wg. nawi o 5%. Na liczniku mam 105 a navi ze 100. Podobno to sie w komputerze zmienia tylko niewiem jak. Uwazam ze zakladac mozesz smialo bez obaw.Rozmiar 205/55 Jest zalecany do b6.

 

Może się mylę, ale licznik zawsze powinien "zawyżać" prędkość. Względy bezpieczeństwa. W komputerze jest opcja opon zimowych ale można tam ustawić limit prędkości, chyba, że ktoś ma inaczej?!

 

Ja mam założone opony 205/55/16 ze względu na to, że są tańsze od 215/55, a poza tym serwisy oponiarskie w większości i tak polecają ten rozmiar...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koła mieszczą się bez problemu.Kolega ma paska na 17 i też jest ok.W łańcuchach nie jechałem ,na "sucho"wydaje się być ok.12 XII jadę na narty w Alpy może będzie okazja założyć to napiszę co i jak:).Chociaż lepiej by było tak jak dotychczas-w łańcuchach nie jechałem ani razu:p.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość mirras13

Witam! Ja mam 225/40/18 na takich jezdzil poprzedni wlasciciel. Zastanawiam sie czy nie zmienic na 205/55/16. Troche straci na uroku, ale szczerze to sie zastanawiam czy sie wnetrze nie roztrzesie na naszych pieknych drogach przez te duze kola.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam letnie 215/55 R 16 a zimowe dostałem 205/55 R16, dzisiaj zmieniłem i nie było żadnych problemów.

(Passat 2.0 TDI 170KM)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam! Ja mam 225/40/18 na takich jezdzil poprzedni wlasciciel. Zastanawiam sie czy nie zmienic na 205/55/16. Troche straci na uroku, ale szczerze to sie zastanawiam czy sie wnetrze nie roztrzesie na naszych pieknych drogach przez te duze kola.

 

zimowe czy letnie 225/40 R18?

a może jednak letnie 235/40 R18?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość krz_p
Dodatkowo, jeśli ma się MFA+, to o ile pamiętam, można w nim "powiedzieć" komputerowi, że są opony zimowe i inaczej ma obliczać prędkość i odległość. Mam tą opcję ale ją zawsze jakoś pomijałem, dlatego nie upieram się, choć warto sprawdzić.

 

ta opcja jest tylko po to aby ustawić ostrzeżenie (gong) przed przekroczeniem maksymalnej prędkości dla zimówek

i nic innego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności