Skocz do zawartości
emge

Wymiana termostatu 1.9 TDI AFN (fotostory)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. W związku z tym, że na tym forum nie znalazłem wcześniej dokładnej informacji dotyczącej tego dokładnie silnika (były całkiem nietrafione typu "termostat znajduje się przy głowicy czyli w miarę na górze silnika" co mnie wywiodło w pole) pozwoliłem sobie zamieścić małe fotostory z wymiany:

 

Do wymiany potrzebujemy termostat z uszczelką, jeden klucz imbusowy (chyba 6mm ale głowy nie dam) i możemy postarać się o jego przedłużkę co ułatwi nam odkręcenie śrub, wężyk gumowy 10mm jego długość może być 50cm, naczynie do zlania płynu, wkrętak płaski i krzyżowy (ja użyłem krótkich bo na najeździe było bardzo mało miejsca), klucz 10 oraz potrzebujemy trochę płynu na uzupełnienie nieuniknionych ubytków podczas wymiany.

Gdzie znajdziemy termostat? Znajduje się on na dole silnika pod alternatorem przy pompie wody i dostęp do niego będziemy mieli niestety od spodu auta. Tak więc szukamy najazdu vel kanału i zabieramy się za zdejmowanie dolnej osłony silnika. Tej czynności nie będę opisywał ponieważ średnio inteligentne dziecko poradzi sobie z tym zadaniem w kilka minut za pomocą przygotowanych wcześniej narzędzi :635:.

Naszym oczom ukaże się Plastikowy króciec który kryje w sobie urządzenie zwane termostatem:

 

img1328go1.jpg

w390.png

 

Teraz trzeba pozbyć się płynu z układu chłodzenia czyli częściowo wyciągamy prawą kratkę w zderzaku (od strony kierowcy) i naszym oczom ukazuje się czerwone pokrętło oraz miejsce podłączenia wcześniej przygotowanego wężyka 10mm

 

img1325ic3.jpg

w640.png

 

Zakładamy wężyk na miejsce podkładamy miskę tudzież inne naczynie i odkręcamy magiczną czerwoną śrubkę do momentu, aż popłynie płyn chłodniczy. Odczekamy chwilę (aż zejdzie ciśnienie) i odkręcamy nakrętkę w zbiorniczku wyrównawczym. Teraz odkręcamy obie śruby imbusowe z króćca i przy jego zdejmowaniu oblewamy się resztką płynu. Teraz widzimy termostat który wyjmujemy i oblewamy się po raz drugi z ta różnicą, że tym razem bardziej obficie ;)

Ok oto cel naszych zmagań:

 

img1335fn9.jpg

w640.png

 

Teraz wyjmujemy naszą pachnącą świeżością część zamienną i montujemy ją w odwrotnej kolejności (czyli wkładamy termostat, nań uszczelkę i w końcu króciec by wszystko razem skręcić.

 

img1331ro5.jpg

w640.png

 

img1333ml3.jpg

w640.png

 

Pozostaje nam nie zapomnieć zakręcić czerwoną śrubkę, zalać płynem, uzupełnić po odpowietrzeniu i cieszyć się jazdą.

Mam nadzieję, że komuś kiedyś się przyda. Pozdrawiam.

my.php?image=img1325wf9.jpg

Edytowane przez emge

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy na termostacie koniecznie musi byc ta uszczelka ? Moge dac silicon ? Kupowalem dzis termostat i gosc w sklepie sugerowal : " wez Pan silicon bo tak wszyscy robia, z uszczelka jest klopot przy zakladaniu " czy to prawda ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość marewel

Niech ten gosc sobie glowe posilikonuje,bez uszczelni bedzie cieklo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki silikon :confused: Uszczelkę normalnie zakładasz w gniazdo króćca i składasz do kupy. Nie wiem gdzie tu kłopot :583:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

jesli moglbym sie podczepic pod temat prosze o info:

czy w moim silniku 2,5 V6 150KM trzeba zrzucic rozrzad aby wymienic termostat? gdzie sie wogole znajduje?

krzystalem z szukajki ale znalazlem malo info, do tego 2 informacje sa sprzeczne ;/

z gory dziekuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie nie trzeba. KLIK

Edytowane przez emge

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wielkie dzieki...nie pomyslalem o AKP....widze ze troche zabawy przede mna...:P

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

super opis:)podziękował:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czy termostat z tej aukcji będzie odpowiedni do AFN ?

Ten termostat ma pasować do AFN. 044 121 113

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tom11, ostatnio tez sie zastanawialem czy nie kupic termostatu u tego gościa ale wydaje mi sie jakis podejrzany ten termostat. Sprzedawca powiedział, że nie ma pudełka gdyz jak zamawia to przysyłają mu wszytskie termostaty w jednym jakos niechce mi sie w to wierzyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie termostaty kupuje się w ASO, nie są drogie, a oszczędzają kłopotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Panowie termostaty kupuje się w ASO, nie są drogie, a oszczędzają kłopotów.

 

Doszedłem do tego samego wniosku. Dzisiaj dokonałem zakupu w ASO: termostat 95PLN + uszczelka 5PLN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Doszedłem do tego samego wniosku. Dzisiaj dokonałem zakupu w ASO: termostat 95PLN + uszczelka 5PLN

 

Ja niestety dzowniłem dzis do NOMA2 podali mi cene 125 zł, czy to nie lekka przesada?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja niestety dzowniłem dzis do NOMA2 podali mi cene 125 zł, czy to nie lekka przesada?

 

Mi w ASO powiedzieli najpierw: termostat 128PLN + uszczelka 7PLN ale po "minucie" negocjacji zgodzili sie sprzedać całość za 100PLN ;-)

W serwisie Skody powiedzieli mi 125PLN za termostat i nie chcieli zejść ani złotówki.

 

 

Aha... termostat założony, czujnik G62 pokazuje tempertature 90 stopni (wcześniej 81 stopni) a czujnik G2 pokazuje 93 stopnie (wcześniej 82 stopnie)

Edytowane przez tom11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mozecie powiedziec jak poprawnie odpowietrzyc po wymianie termostatu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Układ jeśli w pełni sprawny sam się elegancko odpowietrza trzeba tylko sprawdzić poziom na początku kilka razy :) Jeśli są problemy to można odpowietrzyć samemu przez przewód nagrzewnicy, ale tu sobie poszukaj na forum. W każdym razie nie powinno być problemów z samoczynnym odpowietrzeniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy w AWX przy wymianie termostatu tez trzeba spuszcza plyn, bo sam termostat jest umieszczony w innym miejscu niz w AFN, bardziej u gory?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak tylko w układzie masz sam płyn więc tak czy siak musisz spuścić, za to może się już nie oblejesz resztkami:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy do przepłukania silnika mogę użyć zwyklej wody(kranowy), czy musi być destylowana i czy wogole płukać silnik podczas zmiany termostatu na nowy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności