Skocz do zawartości
bazyli

kąt synchronizacji PD

Rekomendowane odpowiedzi

Mi się wydaje że jest możliwe odpalanie przy przeskoczonym ząbku.

Dlatego tak myślę bo regulacja synchronizacji jest dość duża. Zmiana choćby o 0.5mm daje znaczącą różnicę więc ta regulacja może obejmować ten przeskok o ząbek.

 

Przykład jest u mnie, przeskoczyło o jeden ząbek i punkt 0 [zero] mam po lewej stronie, ale też myślę że to nie powinno być problemem że te śruby są w tak skrajnym położeniu, bo wyregulować synchronizacje się da na zero. Chyba że mogą być skutki uboczne tego "problemu" ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skutki ? jak chodzi to nie gorzej jak przestanie :< , ale synchro oszukasz a reszta będzie w innym położeniu niz powinno wiec nie ma tak jak być powinno. Oczywiście o ile masz przestawiony. Do mechanika nie więcej niż 30-40 minut nie powinno mu zejść i to sprawdzić dokładnie jak sam nie chcesz się za to zabierać. Tak jak pisze ja bym nie potrafił zasnąć z taką myślą że rozrząd może być przestawiony zatem podziwiam spokój :>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc jest tak:

Ustawiłem synchro idealnie na 0, nie skacze itd.

Słyszałem że po ustawieniu synchro na 0 niektórym pompowtryski się polepszyły a raczej ich parametry w grupie 13, u mnie niestety 2 się polepszyły, 2 pogorszyły- jeden dochodzi nawet do -0.9 co dla mnie jest bardzo złym wynikiem...

 

Doszła mi robota, bo jedna śruba od regulacji pękła przy "odkręcaniu"... i będzie trzeba resztkę po weekendzie wyciągnąć i nową dać.

 

 

Po weekendzie również sprawdzimy z mechanikiem rozrząd ale on jest pewny że rozrząd jest dobrze ustawiony, bo ustawiał go na znakach- zresztą zawsze tak robi jak widziałem.

 

 

Co może być jeszcze przyczyną takiego ustawienia tych śrubek po skrajnej lewej stronie prócz przeskoku rozrządu o ząbek?

 

 

Odpalanie na zimnym się poprawiło ale nadal to nie to idealne odpalanie, kilka razy musi zakręcić- pierwsze obroty powolne później za ok 3 obrotem więcej i gdzieś za 5 odpala.

Obok stał passek 130KM AWX odpalił bez problemów.

 

PS: Świece wymieniane, ale to i tak niema znaczenia bo powinien przy temp 0 stopni lekko odpalać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niech mechanik sprawdzi rozrząd na blokadach,a nie na jakichś znakach.Potem synchro. na kompie i będzie dobrze.Jak jest wszysko ok. to powinien palić na tyk.U mnie rozrusznik praktycznie dotknie silnika i pali.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Niech mechanik sprawdzi rozrząd na blokadach,a nie na jakichś znakach.Potem synchro. na kompie i będzie dobrze.Jak jest wszysko ok. to powinien palić na tyk.U mnie rozrusznik praktycznie dotknie silnika i pali.

 

Dlatego umówiłem się z nim na sprawdzenie rozrządu po weekendzie.

 

Tak właśnie auto powinno palić, ledwie przekręcić kluczyk i silnik za 1 obrotem odpala.

 

A jeszcze jedno, masa od aku może powodować jakieś problemy tego typu ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak by nie kręcił wcale to może powodować lub rozrusznik słabiej kręcić by musiał. Inaczej to tak jak na kablach rozruchowych z osobówki byś chciał palić ciężarówkę. Za małe przejście by można normalnie kręcić. Poza tym kabel minusowy poprawić to Chwila roboty przecież i dojście jedno z lepszych ^^

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masa może mieć wpływ jak najbardziej.Może być nawet rozrusznik brudny i też będzie ciężko palić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuję kable rozruchowe podpiąć pod masę i karoserię, sprawdzimy czy coś da.

 

Rozrusznik raczej dobry bo po przestawieniu synchronizacji na tą "złą"- czytaj środek- to auto bez problemu kręci, bez oporów więc to coś innego raczej.

Jeszcze raz sprawdzę kable od świec - chociaż i tak auto powinno palić przy temp -2 stopni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Co może być jeszcze przyczyną takiego ustawienia tych śrubek po skrajnej lewej stronie prócz przeskoku rozrządu o ząbek?

 

Koledzy wcześniej pisali, że przy takim ustawieniu możesz mieć koło na wałku rozrządu przestawione o 1 ząbek. Moim zdaniem rozrząd masz ok., nic nie kombinuj skoro da się w obecnej chwili synchronizację ustawić do pożądanej (+3 do -3). A ukręconą śrubkę jak najszybciej wymień, jak sama się wykręci potnie pasek i bigos gotowy!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby wyciągnąć te śrubę muszę ściągnąć koło wałka rozrządu, czyli przy okazji sprawdzę rozrząd :)

Mechanik jest pewny że dobrze ustawił rozrząd i w sobotę będziemy przy tym działać. Wcześniej nie dało rady niestety.

 

Jeśli nie to, to ustawiam synchro najbliżej zera i szukam innej przyczyny ciężkiego rozruchu.

 

 

 

 

EDIT DODANE :

Ok, dziś sprawdziłem rozrząd- jest bardzo dobrze ustawiony, koło [zębate] od wałka rozrządu, a raczej ten klin na nim- jest ok.

 

Śrubę wykręciłem i dałem taką samą nową.

 

Odpalanie nadal takie same...

 

Synchro jeszcze raz ustawię, ale tak że będę sprawdzał wskazania pompek- podobno niektórzy sprawdzają w grup.13 i jak jest poprawa to zostawiają i auto mniej pali i dobrą moc ma. U mnie synchro idealnie na zero jest, auto pali więcej oraz wskazania pompek wysokie [najwyżej 0,9 pokazuje].

 

 

Co może być jeszcze nie tak? Kompresja ?

 

 

Auto tak jakby potrzebuje obrót więcej do odpalenia. A na zimnym to jak traktor, chociaż i czasem jest tak jakby wszedł na odpowiednie obroty a one nagle spadną i dopiero odpala.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masa rzeczy odpowiada za odpalanie, zaczynając od najprostszych to pomiar kompresji na cylindrach , pomiar ciśnienia w vacum/tandem pompie od strony ciśnienia paliwa ( od strony podciśnienia też można zmierzyć przy okazji jakie daje) , świece sprawne ( sprawdzić ręcznie na aku oraz czy napięcie podaje na świece), czujnik temp. pomijajac już rozrusznik i aku że są w pełni sprawne- to można sprawdzić.

Kolejnym krokiem uszczelnienia na pompkach i ocena ich gniazd. Potem są już elementy mechaniczne pompki na sprawdzenie a nie tylko sugerowanie się wskazaniem VAG bo mogą lać. Wałek przytarty, szklanki i ocena zaworów przy okazji demontażu wałka-szklanek.

 

Zatem wszystko przed tobą :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc tak:

- świece nowe- sprawdzone działają,

- tak samo prąd dochodzi do nich odpowiedni,

 

- czujnik temperatury jakiś czas temu sprawdzałem i podaje taką samą temperaturę jak na zegary [sprawdzone w VAG'u]

 

- Uszczelnienie na pompkach ponoć ok, niema śladów ropy wokół nich więc raczej sprawne, ale mam jak coś uszczelki to może pasuje je wymienić by mieć pewność,

 

-wałek rozrządu ma bardzo "minimalne" przytarcie, ale mechanik powiedział że tym niema co się przejmować.

 

-rozrusznik kręci bez problemu, aku raczej też jest ok.

 

 

Pozostaje sprawdzić Vacum/tandem pompę, szklanki i to ciśnienie na tłokach [kompresje?] - jakie powinno być w AJM'ach ? 25-31?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
i to ciśnienie na tłokach [kompresje?] - jakie powinno być w AJM'ach ? 25-31?

 

Tak jest:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc kolejna rzecz do sprawdzenia.

A wcześniej, do wymiany EGR bo jest całkowicie niesprawny i do tego cieknie olej z niego...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
-wałek rozrządu ma bardzo "minimalne" przytarcie, ale mechanik powiedział że tym niema co się przejmować.
, raczej jest bo te małe przytarcie przeniesie się też na "małe?" przytarcie hydromasaży zaworów :) wiec warto to też mieć na uwadze. Ciekawi mnie jak sprawdził uszczelnienie że jest OK oO skoro to olejem jest z góry zalane a jak by ropa była to w mig się zmiesza. Ale jak to napisałeś nie zaszkodzi ich wymienić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam pytanie czy wymiana rozrzad ma wpływ na przestawnie kata synchronizacji i czy to moze byc przyczyna ze rano lub jak jest zimy ciezko odpal tzn. odnosze wrazenie jakby nie pali od razy na wszystkie garki dopiero po chwili jest wszystko ok .W czesniej nie miałem takiego problemu dopiero po wymianie rozrzadu i oleju pojawił sie taki problem. Z tego co przeczytałem to wnioskuje ze moze to byc przyczyna ale chce sie upewic poniewaz mechani ze mnie raczej słaby wiec ciezko mi to w szytsko ogarnac. Dzieki za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak, po wymianie rozrządu należy ponownie ustawić kąt synchronizacji. Najlepiej na taki sam jak był przed wymianą ponieważ nie zawsze 0,0 będzie najlepszym kątem synchronizacji dla danego silnika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak sprawdzic jaki kat PD jest najlepszy? Mialem robiona glowice,wyminiony walek itd... Po ponownym poskladaniu wszystkiego mechanik ustawil na 0.00. Wydaje mi sie ze passek chodzil lepiej/rowniej przed naprawa. Dlatego zastanawiam sie czy probowac przestawic kat? Jesli tak to jak? Metoda prob i bledow?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no moje pytanie tez jest podobne jaki kat jest optymalny. zapewnie nie był sprawdzony przed wymiana jesli teraz jest taki mały problem i nie został zmieniony. Oczywiscie kultura pracy tez wydaje mi sie ze wczesnie była troszeczke lepsza wrr. warsztaty..... :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zamiast pisać to jeszcze raz - skopiuje powinno dać odpowiedź

 

najprościej synchro przestawić, 3 dni temu robiłem

kreska markerem (koło i podkładka środkowa) , popuść śruby, wrzucasz 3 bieg i pociągniesz do przodu delikatnie tak z 1-2mm góra co się zaznaczona kreska przestawi. Ciągnąc do przodu jedziesz na + pchając w tył lecisz na minus. Korekcje pompek też powinny ulec zmianie więc sprawdzić po przestawieniu tego.

 

Co do ustawienia kątu synchro. zaczynam uważać że trzeba samemu dopasować jak najlepsze wartości pod swoje auto, może nowe z fabryki mogło mieć na 0 , ale te nasze mają już grubo ponad 200 klocków wiec ma prawo mieć inny niż 0. Po prostu pojeździć na różnych ustawieniach i obserwować spalanie i jak auto się zachowuje - czy większy muł czy lepiej się zbiera i wybrać dla siebie odpowiednią opcję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności