Skocz do zawartości
gregus

Odpięcie czujnika Halla ("krokowiec" <> ECU) 1.8 ADZ

Rekomendowane odpowiedzi

Problem: "wciąganie" pedału gazu przy hamowaniu silnikiem (sam dodaje gazu)

Analiza: poszukujac podobnego zachowania silnika w necie natrafiłem na stwierdzenie: "silnik krokowy dostaje niepoprawne informacje z czujnika halla"

Sugerowane rozwiazanie problemu: odpięcie przewodu podającego sygnał z czujnika halla do krokowca

 

I teraz moje pytanie :)

Jaki ma wpływ odpiecie czujnika halla od krokowca i czy żeczywiście można bez szkody dla silnika tak go użytkować?

 

Moze ktoś wie?

Ponoć niektórzy tak jeżdżą, spalanie wróciło do normy (z 13-14 po mieście do 10-11), skończyło się samoczynne dodawanie gazu...

chciałbym poznać zdanie znawców tematu :)

Edytowane przez gregusx
edycja tytu?u na mniej myl?c? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Cie kolego,

no właśnie ja w ten sposób pozbyłem się problemu opisanego przez Ciebie (objawy identyczne były) i .... poza ustapieniem problemu nic się nie zmieniło. Nie ma to żadnego wpływu na osiągi, spalanie, na pracę silnika na benzynie i na gazie.

Tak jak napisałem, ja tak jeźdzę już 3 miechy,ostatnio zrobiłem trasę słupsk - wisła i z powrotem (razem jakieś 1500 km) i zero problemów, spalanie gazu w trasie 9 literków i zapomniałem co to znaczy samoczynne dodawanie gazu.

Także odpinaj kabelek i śmigaj,

pozdro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość pablomed

Koledzy auto z silnikiem ADZ czyli na wtrysku jednopunktowym bez podpiętego czujnika halla w aparacie zapłonowym może jechać tylko na pych lub z góry, bo iskry brak. Pomyliło się wam zapewne z wtyczką TPS lub krokowca ( w którym też jest coś jakby czujnik halla).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Koledzy auto z silnikiem ADZ czyli na wtrysku jednopunktowym bez podpiętego czujnika halla w aparacie zapłonowym może jechać tylko na pych lub z góry, bo iskry brak. Pomyliło się wam zapewne z wtyczką TPS lub krokowca ( w którym też jest coś jakby czujnik halla).

 

pablomed, nie chodzi tu o całkowite odpięcie czujnika halla tylko o wypięcie przewodu z pinu nr 2 we wtyczce krokowca, którym to przewodem jest podawany sygnał z halla (ponoć)

cała reszta pozostaje podpięta tak jak jest - czujnik halla nadal podaje sygnał do ecu i komputer widzi go poprawnie

no chyba że to nie jest kabelek z sygnałem od halla tylko jakiś impuls z ecu a wtedy należało by szukać problemu gdzie indziej :)

 

jeśli wiesz cos wiecej w tym temacie, to czy mógłbyś bliżej naświetlić sprawę, opisać co moze być przyczyną takiego zachowania samochodu i ewentualnie jak profesjonalnie pozbyć się usterki a nie doraźnie, odpinając kabelek

 

Witam Cie kolego,

no właśnie ja w ten sposób pozbyłem się problemu opisanego przez Ciebie (objawy identyczne były) i .... poza ustapieniem problemu nic się nie zmieniło. Nie ma to żadnego wpływu na osiągi, spalanie, na pracę silnika na benzynie i na gazie.

Tak jak napisałem, ja tak jeźdzę już 3 miechy,ostatnio zrobiłem trasę słupsk - wisła i z powrotem (razem jakieś 1500 km) i zero problemów, spalanie gazu w trasie 9 literków i zapomniałem co to znaczy samoczynne dodawanie gazu.

Także odpinaj kabelek i śmigaj,

pozdro.

 

Przemo81, też trafiłeś na elektrode? :)

Tyle że Ty jeździsz na gazie a ja gazu nie mam :)

Ale najważniejsze, że nie zauważyłeś pogorszenia, a wręcz poprawę :ok:

Edytowane przez gregusx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, ja również miałem z tym problem :( i także odpiołem przewód nr.2 z nastawnika przepustnicy.Po tym zabiegu problem samoczynnego dodawania gazu ustał całkowicie ;),spalanie spadło o 1 literek gaziku :D.Nieprawdą jest że nie ma to żadnego wpływu na auto - od tej pory VAG widzi ciągle jeden błąd ( chyba ,,brak sygnału z czujnika Halla nastawnika przepustnicy,,):confused: ale poza tym nic się więcej nie dzieje :o.Identyczną sytuację mam w drugim pasku i tak samo to rozwiązałem.

Dla chcących zwalczyć tą ,,usterkę ADZ-ów,, innym sposobem podpowiem jedno: Nic nie daje wymiana nastawnika przepustnicy na nowy więc problem leży w czym innym :633:. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy,

wg opisu monomotronica 1.2.3 czyli takiego jak jest w ADZ nastawnik przepustnicy (F60) ma 6-pinową wtyczkę i dwa urządzenia w środku - silniczek elektryczny jako element wykonawczy (V60) i czujnik Halla jako licznik obrotów (G127) tegoż silniczka. Z pinu nr 2 leci sygnał z tegoż czujnika właśnie do ECU na pin 16. Odpięcie tego pinu powoduje pojawienie się błędu czujnika G127.

Nie wiem w jaki sposób odpięcie go poprawia pracę ADZ i dlaczego zmiana nastawnika nie likwiduje kłopotów, ale widać tak musi być :)

Pozdrawiam, Maarc

 

EDIT: Może warto sprawdzić ciągłość przewodu z tego pinu 2 do pinu 16 w komputerze. Jakoś nie wierzę w awarie ECU Boscha :)

Edytowane przez maarc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość pablomed

Nie no jasne koledzy, zrozumiałem że piszecie o czujniku halla w aparacie zapłonowym, a tu chodzi o czujniczek halla mierzący obroty silniczka krokowego. Rady na to nie mam, jak naprawić sam element. Oprócz wymiany całości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemo81, też trafiłeś na elektrode?

Dokładnie z tamtej strony mam info o sposobie walki z tym dodawaniem gazu.

 

Według tego co napisał maarc dedukuję, że sygnał z wbudowanego w nastawnik przepustnicy czujnika obrotów (hall) sygnał leci na komputer na pin 16 i w wraca z kompa z powrotem do nastawnika przepustnicy - ale tym razem do silnika elektrycznego z takim sygnałem jaki wyliczy komputer na podstawie czujnika obrotów. Czy dobrze rozumuję? Jeśli nie to poprawcie mnie.

I tak, skoro odpięcie pinu nr 2 skutkuje pojawieniem się błędu G127, to komputer wysyła dane do silnika krokowego, ale w ramach trybu awaryjnego, ewentualnie nie wysyła nic.

Sam nie kumam dlaczego wymiana nastawnika na nowy nie rozwiązuje problemu.

A jeśli weźmiemy pod rozwagę ciągłość przewodu z tego pinu nr 2 do pinu nr 16 w ECU, to dlaczego po odpięciu jest ok? Jeśli nie byłby ciągły to odpięcie nic nie zmienia.

Niewiem, już zgłupiałem. Musiałbym dokładnie przejrzeć dokumentację elektryczną tego zespołu wtryskowego. A może posiada ktoś takową.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Według tego co napisał maarc dedukuję, że sygnał z wbudowanego w nastawnik przepustnicy czujnika obrotów (hall) sygnał leci na komputer na pin 16 i w wraca z kompa z powrotem do nastawnika przepustnicy

 

Jest dokładnie tak, jak piszesz

 

I tak, skoro odpięcie pinu nr 2 skutkuje pojawieniem się błędu G127, to komputer wysyła dane do silnika krokowego, ale w ramach trybu awaryjnego, ewentualnie nie wysyła nic
Coś tam na pewno wysyła, inaczej miałbyś problemy z uruchomieniem zimnego silnika i gasłby na wolnych obrotach. W poprzednim monomotronic'u (1.2.2) nastawnik przepustnicy był w wersji bez czujnika Halla - miał cztery piny. Mam taki w moim AAM z MR '93 i jakoś ustawia te wolne obroty - czasem ma problemy zrobić to sprawnie i dokładnie, ale ustawi. Myślę, że dlatego właśnie dodano w 1.2.3 ten czujnik Halla. Jeżeli 1.2.2 sobie radził bez niego, to w 1.2.3 też to będzie jakoś działać nawet z błędem.

 

A jeśli weźmiemy pod rozwagę ciągłość przewodu z tego pinu nr 2 do pinu nr 16 w ECU, to dlaczego po odpięciu jest ok? Jeśli nie byłby ciągły to odpięcie nic nie zmienia
Przy takich założeniach jak piszesz, to ja mam podejrzenie jednak na ten czujnik Halla, ewentualnie możnaby wyczyścić całą przepustnicę i sprawdzić na lewe powietrze (ale to raczej nie to, skoro jak odepniesz jest dobrze) albo uszkodzenie ECU (mało prawdopodobne). Warto też posprawdzać wszytkie masy do ECU i nastawnika. Więcej możliwści nie widzę (jako elektryk) - musi działać :) Reszta to, panie, czysta magia ;)

 

 

Musiałbym dokładnie przejrzeć dokumentację elektryczną tego zespołu wtryskowego. A może posiada ktoś takową
Podaj maila :)

 

pozdrawiam, maarc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

innymi słowy, Bosh poprawił monomotronica zapominając, że lepsze jest wrogiem dobrego, a my, odpinajac kabelek wracamy do tej dobrej wersji (może nie idealnej ale mniej podatne na uszkodzenie hallotronu)?

i ja bym poprosił o dokumentację i schemat przyłączy :)

 

czy da sie podejżeć to wszystko na vagcomie?

czy raczej trzeba wpinac się czymś bezpośrednio do ecu?

 

...

skoro odpięcie pinu 2 wywala błąd czujnika to może poprostu ten czujnik jest zabrudzony?

tylko jak to rozebrać żeby wyczyścić?

Edytowane przez gregusx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
skoro odpięcie pinu 2 wywala błąd czujnika to może poprostu ten czujnik jest zabrudzony?

tylko jak to rozebrać żeby wyczyścić?

Ale ponoć wymiana całego nastawnika przepustnicy (razem z tym czujnikiem) na nowy nic nie daje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ale ponoć wymiana całego nastawnika przepustnicy (razem z tym czujnikiem) na nowy nic nie daje.

 

Tutaj jestem nastawiony sceptycznie, jeżeli jest to opinia poparta pojedynczym przykładem - skoro wszystko jest dobrze, to co jest nie tak?

(Jak mawia mój Ojciec: Elektrotechnika samochodowa: jest napięcie, jest opór, nie ma prądu :) )

Jeżeli wszystkie elementy układu regulacji są sprawne, to powinno działać - chyba, że problem leży gdzie indziej, np. jakieś lewe powietrze.

maarc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

W starym Mono motronic silnik krokowy sterowany byl przez czujnik temperatury.Pewnie w nowym tez.Albo gazownik wpial sie do niego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

maarc, z tego co widzę, jeśli czujnik halla byłby uszkodzony to ecu zasygnalizowałby tak samo jak przy odłączeniu przewodu - błąd czujnika G 127

nie wiem tylko za bardzo co się dzieje, gdy ten błąd wystąpi - czy ecu podaje jakies parametry standardowe, symulujące wskazania z czujnika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
maarc, z tego co widzę, jeśli czujnik halla byłby uszkodzony to ecu zasygnalizowałby tak samo jak przy odłączeniu przewodu - błąd czujnika G 127

nie wiem tylko za bardzo co się dzieje, gdy ten błąd wystąpi - czy ecu podaje jakies parametry standardowe, symulujące wskazania z czujnika

 

Oczywiście, że byłby błąd - kiedy nie byłoby w ogóle impulsów. Ale kiedy są jakieś niewłaściwe, ale są - błędu raczej nie bedzie. Bieg jałowy jest regulowany przede wszystkim względem obrotów - przecież o to właśnie chodzi, tak ustawić przepustnicę, aby obroty miały zadaną wartość, z możliwie najmniejszą odchyłką. Czujnik Halla może zwiększać dokładność czy szybkość ustawienia. ECU ustawia bieg jałowy w oparciu o odczyt z czujnika temperatury - czujnik nie jest połączony z nastawnikiem bezpośrednio! Zimny silnik potrzebuje bogatej mieszanki i jest to operacja bardziej złożona :) maarc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli odpięcie przewodu od czujnika bedzie skutkowało wolniejszym "łapaniem" stabilnych obrotów na biegu jałowym przy rozruchu?

u mnie na zimnym silniku obroty stabilizują się dość długo - jak dodam trochę gazu to proces przyspieszam i silnik staje się spokojniejszy

a zatem jeśli objawy będą podobne to zbyt wiele na tym nie stracę ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu się zgodzę z kolegą maarc, że uszkodzony czujnik halla nie musiałby skutkować wywaleniem błędu, bo uszkodzenie halla może polegać właśnie na tym, że będzie podawał impulsy, ale z "kosmosu". A odpięcie pinu 2 to już brak impulsów i definitywnie błąd.

Ze schematu el. wynika, że taka sama reakcja powinna być po odpięciu przewodu nr 3 (to chyba jest zasilanie tego czujnika halla) bądź 4 (masa) w "krokowcu".

można też sprawdzić właśnie te połączenia, czyli czy na pinie 3 w krokowcu pojawia się zasilanie oraz czy na pinie 4 jest masa. Bo przy słabszej wartości zasilania niż 12V czujnik Halla może fałszować wyniki.

Jeśli połączenia są OK, to ewidentnie winny tu jest czujnik Halla - innej opcji nie widzę.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm.. chyba raczej tylko piny 2 i 3

piny 1,4,5,6 mogą posłużyć do sprawdzenia sprawności

1_bez_tytu_u1.jpg

http://forum.vw-passat.pl/galeria/index.php?n=1904

 

 

temat zaczyna mnie coraz bardziej intrygować :)

Edytowane przez gregusx
dodaje link bo co? si? nie otwiera tak jak powinno :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czujnik Halla dostaje sygnał jedynie przy zapalonym silniku, przy zgaszonym zawsze wyrzuca błąd. U mnie jest to Hall G40 czujnik położenia wału.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czujnik Halla dostaje sygnał jedynie przy zapalonym silniku, przy zgaszonym zawsze wyrzuca błąd. U mnie jest to Hall G40 czujnik położenia wału.

 

gdybyś prześledził wątek i zastanowił się nad tematem to byś wiedział, że nie rozmawiamy tu czujniku połozenia wału tylko o hallotronie siedzącym w "krokowcu" w monomotroniku ADZ...:cool::krzeslem:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności