Skocz do zawartości
jarucki

[B5] Słupek dla Wksaźnika Turbo Boost - Zrób To Sam!

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

jak w temacie postanowiłem podzielić / pochwalić moją robotą.

Może przepis się komuś przyda :)

 

Efektem zamierzonym było stworzenie na osłonie słupka przedniego miejsca na wskaźnik turbo doładowania, albo inaczej turbo boost.

Pracę nad słupkiem zacząłem od gromadzenie elementów niezbędnych do wykonania całości.

Pierwszą rzeczą którą zakupiłem, była żywica i szpachla:D

Między czasie z Miasta Kielce, jechał do mnie wskaźnik turbo doładowania... Auto Gauge, z podziękowaniem dla mojego znajomego P.

Dobra Między czasie dowieziono mi osłonę słupka, więc w zasadzie mogłem zaczynać zabawę...

20080820a.jpg

W pierwszej kolejności założyłem stary słupek, dociąłem element mocujący dla wskaźnika doładowani. Zacząłem przymiarki zegara, za pomocą kleju szybkoschnącego "złapałem" uchwyt tak jak miał być docelowo zamontowany

20080821(002).jpg

Dołożyłem jeszcze tzw., zatyczkę tak aby ewentualnie osłaniał wskaźnik dlaczego później będzie wiadomo...

OK tak przygotowany "model" jest przygotowany do obłożenia go żywicą. Ale aby dobrze wkomponować nasz model ze słupkiem należy...

20080821(003).jpg

nałożyć i naciągnąć pończochę, pozwoli ona dopasować kształty do słupka. Powstaną w miarę łagodne linie, a w dalszych etapach ułatwi pracę.

Po założeniu pończochy, należy ją przykleić do osłony słupka - klej szybkoschnący i gotowe.

 

UWAGA!

Przyklej tak pończochę aby w efekcie końcowym nie utrudniła montażu osłony słupka w aucie!Patrz zdjęcie poniżej!:cool:

 

Teraz na całość nakładamy żywicę [podczas mieszania żywicy z utwardzaczem należy tego drugiego zastosować nie wielkie ilości, po to aby żywica szybko nie zastygła], najlepiej pędzlem delikatnie aż do pokrycia całości żywicą. Po nasączeniu pończochy żywicą możemy ją odłożyć na bok i pozostawić w jakimś ciepłym miejscu do następnego dnia.

20080821(004).jpg

 

Okej możemy przyjąć że wcześniej nałożona żywica wyschła, chociaż i tak jest lekko lepka! no i dobrze! ułatwi to nakładanie włókna.

Włókno osobiście nakładałem tylko po to aby wzmocnić całość słupka, można pominąć nakładanie żywicy i nałożyć szpachlę z włóknem

 

20080822.jpg

 

Na włókno standardowo żywica i odstawka na bok...

 

20080822(001).jpg

 

Gdy całość już wyschnie należy przyciąć elementu które odstają, można również lekko oszlifować, potem psik powietrzem i odtłuszczamy.

Teraz pozostaje jedynie nałożenie szpachli na całość słupka i odstawienie na kilka godzin...

 

20080823(001).jpg

 

Teraz została najbardziej twórcza praca :)

kostka, papier ścierny i jedziemy z koksem... między czasie można nakładać jakieś warstwy wyrównawcze i powtarzać szlifowanie papierem, do uzyskanie wymierzonego celu. Ma być idealnie gładkie bez dziurek, porów itp.

20080823(009).jpg

 

Gdy już uzyskamy odpowiedni efekt dostępny gołym okiem, na całość nakładamy szpachle w aerozolu, pozwoli to wyrównać niedociągnięcia.

W moim przypadku Efekt Końcowy Wyglądał Następująco...

20080825(004).jpg

20080825(002).jpg

DSCN6698.JPG

 

Całość można jeszcze pomalować, nakładając podkład, a potem farbę strukturalną... a w efekcie końcowym nałożyć lakier w dowolnej kolorystyce najlepiej mat!

Można również nałożyć/obłożyć materiał/skórę na cały słupek...

 

Ja osobiście wykonany słupek wysłałem do flockowania, czekam na zwrot gotowego słupka....

 

 

Edit:

Dostałem maila że słupek jest już po flokowaniu, w załączniku była fotografia słupka

 

Słupek(2).JPG

 

Słupek pędzi do mnie Priorytetem :)

 

No i dotarł....

 

DSCN6741.JPG

 

Tak wygląda gotowy słupek :D

 

DSCN6738.JPG

Bez zegara a następne już z turbo boostem ;P

DSCN6737.JPG

DSCN6740.JPG

 

Strona elektryczna załatwiona.

Wskaźnik podpięty pod podświetlenie deski rozdzielczej a konkretnie w przewody dochodzące do przełącznika świateł.

wcznikpu4.jpg

[Zdjęcie zapożyczone z innego forum]

 

Podpiąć się pod piny 58d i 31

[tylko nie pamiętam +/- jak nie będzie świecić pozamieniać]

 

Podświetlenie następuje po włączeniu świateł, reaguje na przyciemnianie/rozjaśnianie tak jak pozostałe elementy świetlne deski rozdzielczej

 

Poniżej efekt wizualne (słaba jakość zdjęcia siakoś nie chciało wyjść)

DSCN6765.JPG

 

 

Flokowany element w rzeczywistości wygląda o wiele lepiej niż na przedstawionych wyżej fotografiach !

 

Króciec miał być dorabiany ale dzięki uprzejmości kol krzyniek [z innego forum] otrzymałem taki to króciec cud-miód-malina :)

 

 

Urlop idzie wielkimi krokami więc będę wiercił kręcił i na gorąco kleił :D i finitoOoo

DSCN6771.jpg

 

DSCN6769.jpg

 

 

Króciec został wkręcony w plastikową rurę (zalany klejem na gorąco) - IC

 

PH_17.jpgPH_23.jpg

 

Wężyk przeciągnąłem przez puchę komputera -ponoć w standardowy sposób

:)

PH_3.jpgPH_4.jpg

PH_8.jpgPH_10.jpg

 

 

Taki maleńki detalik....

PH_31.jpg

 

 

Moja Turbawka pompuje do 0.7 Bara [stałe, chwilowo potrafi skoczyć na 1.1 Bara], teraz wiem że to nie wiele

:D:D:D:D:D

 

___________________

DSCN6765.jpg

FiniTo

 

 

Jeżeli Ktoś z Was Jest Zainteresowany Wykonaniem Słupka

 

To niech sobie zrobiiiii :)

Edytowane przez jarucki
FINITOOOO
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spoko spoko, fajnie się zapowiada :)

będziesz w sobotę w chełmie?? to byśmy ocenili :)

pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wilku co do wizyty w Chełmie to nie chce obiecywać, bo nie wiem jak wyjdzie w pracy!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrzuć fotki jak już będzie w aucie z efektem koncowym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli można, parę uwag ;)

Witam,

jak w temacie postanowiłem podzielić / pochwalić moją robotą....

 

.....nałożyć i naciągnąć pończochę, pozwoli ona dopasować kształty do słupka. Powstaną w miarę łagodne linie, a w dalszych etapach ułatwi pracę.....Teraz na całość nakładamy żywicę [podczas mieszania żywicy z utwardzaczem należy tego drugiego zastosować nie wielkie ilości, po to aby żywica szybko nie zastygła], najlepiej pędzlem delikatnie aż do pokrycia całości żywicą. Po nasączeniu pończochy żywicą możemy ją odłożyć na bok i pozostawić w jakimś ciepłym miejscu do następnego dnia.

Niezły pomysł,ale pończocha w 70-80% składa się z nylonu (reszta nie wiem co), który jest rodzajem poliamidu. Żywica poliestrowa wejdzie w reakcję, ale tak na prawdę powinien być raczej zastosowany nie nylon, ale welon szklany, który po nałożeniu żywicy rozpuści szkło. Dzięki temu, pierwsza wierzchnia warstwa wokół tej obudowy będzie zdecydowanie mocniejsza. Rozwiązanie to ma jednak i wadę, welon nie jest rozciągliwy i trudniej będzie uzyskać, jak pisze autor, te "łagodne linie".

Druga sprawa to kwestia żywicy. Nie wszystkie żywice poliestrowe mają wbudowany przyśpieszacz. Należy to sprawdzić przed zakupem. Kolejna rzecz którą trzeba wiedzieć przed zakupem to czy żywica jest tiksotropowana. Nie tiksotropowane żywice "leją się" - ściekną z pionowej ściany.

W tym przykładzie element jest mały, więc gdyby nawet "cóś" to nie byłoby tragedii - w przypadku większych elementów, płacz i zgrzytanie zębami :D

Te niewielkie ilości utwardzacza o których pisze autor, to nie więcej niż 1-2%

Okej możemy przyjąć że wcześniej nałożona żywica wyschła, chociaż i tak jest lekko lepka! no i dobrze! ułatwi to nakładanie włókna.

Włókno osobiście nakładałem tylko po to aby wzmocnić całość słupka, można pominąć nakładanie żywicy i nałożyć szpachlę z włóknem

Na włókno standardowo żywica i odstawka na bok...

Sądzę, że jednak zastosowana wersja z włóknem, a tak na prawdę z matą szklaną (jak najmniejsza gramatura, np 150) i żywicą jest lepsza niż szpachla. Na marginesie, dobrze, że żywica nie doschła - to grozi brakiem adhezji między warstwami (warstwy nie połączą się).

 

Gdy całość już wyschnie należy przyciąć elementu które odstają, można również lekko oszlifować,potem psik powietrzem i odtłuszczamy.
Żeby się lepiej szlifowało można dodać do żywicy talku. Otrzymuje się wtedy tzw pyłosuchą powierzchnię. Z tym "psik powietrzem i odtłuszczamy" radzę się nie rozpędzać :P Styren zawarty w żywicy potrzebuje trochę czasu żeby odparować. Trzy doby byłoby idealnie. Nie dość, że łatwiej się szlifuje, to mamy pewność, że gotowy element nie będzie nam capił styrenem.

 

Enyłej, gratuluję pomysłu i wykonania :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i jak tam?? odebrałeś ten słupek??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swietna robota:) lubie metody DIY.

Sam chcialem sie bawic w zywice ale jak zobaczylem ze musialbym wyszpachlowac 3 zegary to wolalem kupic gotowy:)

 

Komu zasunales ponczochy? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czekam nadal na mojego człowieka od przesyłek... myślę że do 25tego października się wyrobie z założeniem :cool:

Z cze-ma zegarami było by "ciut" więcej roboty:D

 

Pończocha jakaś była... :P:cool:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zasilanie podlaczylem pod radio. Tzn dokladnie pod podswieltenie radia ktore sie wlacza razem ze swiatlami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słupek dużo odbiega kolorem od oryginału ? Piękna robota. Sam za jakiś czas planuje wykonanie słupka na 3 wskaźniki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajna sprawa... A jeżeli ktoś ma w tym miejsc kurtyny powietrzne? Da rade coś takiego wykonać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

trzeba się dowiedzieć jak dokładnie działają kurtyny powietrzne :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co prawda jeszcze nie skończony, ale zamieszczam fotki z mojej dłubaniny przy słupku A. Niezbyt dobra jakość zdjęć , bo z telefonu. Słupek oddany teraz do tapicera, więc gdy odbiorę to zrobię foty i wrzucę.

06122008(002).jpg

06122008(001).jpg

06122008(003).jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MauroO czekam na Finalne zdjęcia twojego dzieła :)

czym słupek zostanie obłożony?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słupek skończony. W załącznikach fotki. Słupek obszyty został skórą. ;)

No a teraz opinie.:P

Zdj?cie040.jpg

Zdj?cie044.jpg

Zdj?cie045.jpg

Zdj?cie047.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obszycie pierwsza klasa ale sama obodowa zegara troche kanciata wyszla, mogla byc troszke bardziej delikatnie zakonczona, cos z żywicy dorobione z łagodnym łączeniem z słupkiem. A kąt dobry wyszedl, jak widać z poziomu kierującego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kąt wyszedł taki jak potrzeba. Wskaźnik skierowany jest w stronę kierowcy, więc widać wszystko ok. Może trochę zbyt duża ta gała wyszła, ale w rzeczywistości niczego nie zasłania i w gruncie rzeczy wygląda super.;)

Edytowane przez MauroO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyszło spoko mi się podoba!!!Sam myśle nad montażem turbo boosta, ale najpierw muszę go nabyć i tu jest pytanie, który polecacie jeżeli chodzi o firme no i fajnie gdyby kolorem pasował do zegarów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wyszło spoko mi się podoba!!!Sam myśle nad montażem turbo boosta, ale najpierw muszę go nabyć i tu jest pytanie, który polecacie jeżeli chodzi o firme no i fajnie gdyby kolorem pasował do zegarów.

 

to zależy od środków przeznaczanych na ten cel :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym, żeby to był dość dobry zegar, a jeżeli chodzi o montaż to mam ochote się sam pobawić. Robisz sam to wiesz co i jak masz zrobione!!!Widziałem zamontowane w paru innych miejscach, ale słupek jest chyba najlepszym miejscem, prawda?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności