Skocz do zawartości
harry

Wakacje -Chorwacja Pytania.

Rekomendowane odpowiedzi

własnie się tak zastanawiam czy warto omijac autostrady. Dzięki za info

Warto kupić jedziesz wypocząć, a nie kombinować jak tu ominąć autostrady. Drogi nie znasz, pobłądzisz i jeszcze się nawkur...asz niepotrzebnie.

P.S nie wiem gdzie śmigasz do Chorwacji ale tam to dopiero mają drogie autostrady...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drogie autostrady to sa w Polsce a nie w Chorwacji.

Policz sobie ile zaplacisz za przejechanie 500km autostrada w Polsce a ile w Chorwacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
winiety jak liczyłem to muszę kupować miesięczne

czechy 83zł

austria 127zł

słowenia 151zł co daje 361zł

Kupuj na stacjach benzynowych przed granicami - wychodzi taniej.

 

jedziesz wypocząć, a nie kombinować jak tu ominąć autostrady.
I z takiego założenia wyszedłem. Poza tym nadkładałbym drogi, więc faktycznie zaoszczędziłbym na omijniu Słoweńskich autostrad ok. 80 zł.

 

Pytanie - macie jakąś sprawdzoną miejscówkę na Plitvickich Jeziorach?

Widziałem, że na cro.pl coś polecają, ale ciekawy jestem Waszych opinii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Kupuj na stacjach benzynowych przed granicami - wychodzi taniej.

 

I z takiego założenia wyszedłem. Poza tym nadkładałbym drogi, więc faktycznie zaoszczędziłbym na omijniu Słoweńskich autostrad ok. 80 zł.

 

Pytanie - macie jakąś sprawdzoną miejscówkę na Plitvickich Jeziorach?

Widziałem, że na cro.pl coś polecają, ale ciekawy jestem Waszych opinii.

Na Plitvicach polecam pieszą wycieczkę trasa E, wejście/parking Ulaz2/Entrace2, cała wycieczka ok 3 godzin a widoki co najmniej takie xD

 

70a0cf8a3d7c457c0a6fee3ac6ed4e59.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Winiety kupować na stacjach paliw gdzie są dostępne bez żadnych problemów, a nie u różnej maści pośredników(z PZMot włącznie). Co do Słowenii nigdy nie kupowałem winiety gdyż wychodzę z założenia, że za przejechanie kilkudziesięciu km nie zapłacę 150 PLN(w przeliczeniu z Eur). Jedyny problem ze Słowenią jest taki, że trzeba poruszać się z pomocą nawigacji, bo drogi oznakowane są beznadziejnie. Bo co do jakości dróg nie można mieć specjalnych zastrzeżeń. Jedynie mogłyby byś szersze, ale za to jadąc lokalnymi drogami zyskujemy przyjemną krajobrazową wycieczkę, a i niezbyt dużo km się nadrabia. Co do winiet w Austrii, bardziej opłaca się kupować 2x 10-ciodniowe niż dwumiesięczne(takie akurat są). W Chorwacji natomiast radzę zaopatrzyć się w Kuny. To ichnia waluta i nie mylić z gryzoniami niszczącymi instalację w samochodzie. Na bramkach lepiej płacić w rodzimej walucie bo płacąc Eur nieźle przepłacamy. W sklepach warto natomiast posługiwać się kartami płatniczymi. Nawet przyjazny przelicznik i sporo lepszy niż w polskich kantorach. Dla przykładu: kupiłem trochę Kun u nas w kantorze po 0,7 PLN/Kuna. Płacąc kartą przelicznik wychodził 0,6 PLN/Kuna. A jeszcze taniej wychodziło wymieniając Eur/Kuna w Chorwackich kantorach(mieniacnica)-0,55 PLN/Kuna. Z wymianą złotówki mogą być problemy-mi nie chcieli w jednym kantorze wymienić więc później nawet nie próbowałem. Oczywiście wszystko zależy od wahań kursu walut. Podane przykłady są z ubiegłego roku przełom sierpnia/września.

I jak podał kolega, kopalnią wiedzy jest portal http://www.cro.pl

Natomiast na stronie http://www.hak.hr/ można na kamerach sprawdzić ruch na autostradach(zakładka Putne informacije>Kamere) i obliczyć koszt przejazdu autostradą(zakładka Putne informacije>Put u inozemstvo>Planer)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Policz sobie ile zaplacisz za przejechanie 500km autostrada w Polsce a ile w Chorwacji.

zero ? :lol

 

w weekedny A1 :)

Edytowane przez wojtekk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Viniety

 

Słowacja elektronicznie kupujemy online

 

http://www.skionline.pl/stacje/oplaty-za-drogi-winiety-na-slowacji-w-roku-2016,samochodem-na-narty,166.html

 

od 2016

 

Węgry

 

http://nemzetiutdij.hu

 

Ja kupowałem w necie płatność online, nigdy przez pzmot zdziercy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jacek, fajna sprawa, nawet nie wiedziałem, że jest taka możliwość.good.gif Szkoda, że taka możliwość jest tylko na Węgrzech i Słowacji. Ja akurat jeżdżę przez Czechy, Austrię, Słowenię i tam kupuję na pierwszej napotkanej stacji paliw. Wyjątek stanowi austriacka część granicy Mikulov/Drasenhofen, gdzie zawsze robię przystanek i tam kupuję austriacką winietę.

Na stronie http://www.hak.hr/ zmienił się planer trasy i jest w zakładce "Interaktivna karta".

Drogie autostrady to sa w Polsce a nie w Chorwacji.

Policz sobie ile zaplacisz za przejechanie 500km autostrada w Polsce a ile w Chorwacji.

Koszt przejechania 390 km w Chorwacji(od granicy ze Słowenią do Sibenika) kosztuje 195 kun, czyli zależnie od kursu to ok. 100PLN. Ten sam dystans autostradą A1 w Polsce kosztuje nas(390km x 0,16PLN) 62,4PLN. Inaczej wygląda przejazd A2 gdzie obowiązują dwie taryfy(Świecko - Nowy Tomyśl 0.20PLN/1km i Nowy Tomyśl - Konin 0.36 PLN/1km) i przejechanie całego odcinka 269km kosztuje 72PLN. Czyli uśredniając koszt 1km, przejechanie owych 390 km kosztuje ok. 104 PLN. Jeszcze inaczej wygląda A4 gdzie odcinek Katowice-Kraków(ok. 50km) kosztuje 20PLN, czyli porównywany odcinek 390 km będzie nas kosztował ok. 156 PLN. Wynika z tego, że zależnie którą autostradą w Polsce będziemy podróżować różnie zapłacimy. Dlatego ilekroć jadę do Krakowa to tylko raz zdecydowałem się na autostradę. Dla mnie różnica czasowa to ok. 15 min na korzyść autostrady, ale przeboleję tę stratę czasową na korzyść portfela. Edytowane przez bbbb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakoś Bogdan z okiem na liczniku te Słowację przejezdzam a 150 km mniej mam do Makarskiej. Jak bym co dzień jeździł to bym szukał objazdów a tak raz do roku pokonując 1350 km bez noclegu to się nie zastanawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to w moim przypadku do Makarskiej mam 200 km mniej. A w Twoim przypadku nie dość, że 150 km mniej na korzyść autostrady, to czasowo zaoszczędzisz naprawdę sporo. Różnica w km przez Słowenię w moim przypadku jest pomijalna(kilkanaście km), za to różnica czasowa to już prawie godzina. Oczywiście na korzyść autostrady. Ale coś za coś. Za przyciułane pieniądze mam pół baku paliwa, albo dzień dłuższe wakacje w Cro. Ja w sumie też jadę bez hoteli(pensjonatów itp). Jak czuję zmęczenie to robię przerwę na siusiu, delikatna drzemka, mały spacer i kilka przysiadów i nie jest źle. Ale odkryłem, że w moim przypadku lepiej sprawdzają się napoje izotoniczne(te dla sportowców) niż wszelkiego rodzaju Powereidy i Redbulle.

Wybierasz się może w tym roku do Cro?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od 4 lipca 9 dni w Tucepi tak że coś tam się odpocznie, koszty na pewno mniejsze jak nad naszym Bałtykiem a pogoda i woda nie do porównania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja planuję drugą połowę czerwca i pierwszą września, przy czym czerwiec uzależniony od innej propozycji. Ale wszystko wskazuje, że druga połowa czerwca i planuję bardziej w kierunku Dubrownika. Południowej Dalmacji jeszcze nie zjeździłem, więc nastał czas, a sam Dubrownik podobno wart zwiedzenia. Dlatego czerwiec bo w sezonie z uwagi na tłumy podobno nie da się chodzić po starym Dubrowniku. Jedziesz pierwszy raz, czy już kolejny?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja 23.07 - 06.08 pod samym prawie Dubrovnikiem, totalna bzdura ze w sezonie nie można chodzić po starym Dubrovniku, od 12 lat tam jestem i nie miałem jakoś problemu aby przejsc sie starym miastem czy znalezc miejsce w knajpie. Podczas wakacji zawsze jestem 3-4 razy w Dubrowniku. Wiadomo turyści są ale bez przesady. Jedyna uwaga, wiecej jest turystów w Dubrowniku w niepogodę, po wtedy większość nie leży na plaży a chce na kafe ;) Ale zawsze jest miejsce w parkingu podziemnym a od niego ok 10min z buta na stare miasto.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja planuję drugą połowę czerwca i pierwszą września, przy czym czerwiec uzależniony od innej propozycji. Ale wszystko wskazuje, że druga połowa czerwca i planuję bardziej w kierunku Dubrownika. Południowej Dalmacji jeszcze nie zjeździłem, więc nastał czas, a sam Dubrownik podobno wart zwiedzenia. Dlatego czerwiec bo w sezonie z uwagi na tłumy podobno nie da się chodzić po starym Dubrowniku. Jedziesz pierwszy raz, czy już kolejny?

 

Wrzesień jest ok, zawsze tak jeździmy.... mało ludzi, woda cieplejsza od tej w czerwcu :), sezon dojrzewania różnych owoców :) a i taniej.

W tym roku tez wrzesień i okolice Splitu. POLECAM Wrzesień :).

 

Aaaa i zawsze w "ciemno "

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w zeszłym roku byłem we wrześniu, od 9.09 2 tygodnie i byłe git. Ludzi mniej, ceny już trochę niższe, pełny wybór kwater w rozsądnych cenach. Zapłaciliśmy 35Euro za dobę za apartament (2 sypialnie, salon, kuchnia, łazienka) 20 metrów od plaży w Makarskiej. Temperatury cały pobyt od 25 do 35. Było super, wyjazd jak zawsze w ciemno. Kwater szukaliśmy może pół godziny.

 

W tym roku natomiast przełom sierpnia i września do Czarnogóry :) Na razie przerwa od Chorwacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności