Skocz do zawartości
robertk2

Piszczenie klimy - jaka przyczyna?

Rekomendowane odpowiedzi

Mam climatronic.

 

Słyszę w samochodzie piszczenie (średnio wysoki ton) - domyślam się, że to klima bo jak ją wyłączę to piszczenie się nie ujawnia.

 

Piski słychać po stronie pasażera.

Piszczenie ujawnia TEŻ się przy wyłączaniu klimy.

 

Czy da się coś z tym zrobić samodzielnie - czy pojechać trzeba wyłącznie do serwisu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

prawdopodobnie piszczy tobie wentylator nawiewu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
prawdopodobnie piszczy tobie wentylator nawiewu

 

OKI - tylko jak to naprawić?

Choć zastanawiam się czy to na pewno to, zauważyłem, że czasem piszczenie można zwalczyć dodaniem gazu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie jak występował pisk to naciągałem pasek tydzień i to samo,więc kupiłem nowy i nadal to samo.pojechałem do mechanika i okazało sie,że mam luz na sprzęgle sprężarki plus za mało oleju w sprężarce.teraz już wszystko gra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy naprawa sprzęgła sprężarki + dolanie oleju wymaga wypuszczenia czynnika chłodniczego i trzeba to zrobić w punkcie specjalistycznym - serwisie klimy,

czy to zwykła robota mechanika?

 

Przy okazji proszę o rekomendację dobrego serwisu klimy w Poznaniu lub okolicy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czy naprawa sprzęgła sprężarki + dolanie oleju wymaga wypuszczenia czynnika chłodniczego i trzeba to zrobić w punkcie specjalistycznym - serwisie klimy,

czy to zwykła robota mechanika?

 

Przy okazji proszę o rekomendację dobrego serwisu klimy w Poznaniu lub okolicy.

 

tak wymaga to spuszczenia czynnika.ja u siebia w mieście naprawiałem w warsztacie zajmującym się tylko klimatyzacjami.cała usługa wyniosła mnie 200pln

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam piszczenie czasem jak zgaszę silnik i wentylatory już stoją, jest to tak jakby wycie w okolicy nagrzewnicy, nawet z wyjętym wentylatorem nadmuchu to się dzieje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość x wojciech x

witam sznownych kolegów!!!

miałem taki problem i go rozwiązałem, a mianowicie piszczenie podczas wyłączonej klimy następuje ponieważ wyłączone jest sprzęgło klimatyzacji i obraca sie sama szajba, a gdy sie ją załączy to blokuje szajbe i obraca sie klima. Mianowicie zmierzam do tego że łożysko szajby klimatyzacji jest do wymiany. koszty nie wielkie i troszke własnej pracy:)

KOSZTY:

w sklepie motoryzacujnym powiedzieli mi ok. 87zł, ale postanowiłem wybrać sie do sklepu specjalizującego sie w samych łożyskach pokazałęm stare, niebyło pytań po co do czego spisał sobie numery iiiiiiiiii w dziw mojemu zaskoczeniu cena 52 zł tak wiec polecam tego typu sklep.

ROBOTA:

1. trzeba sciągnąć paski

2. wymontować alternator w moim przypadku motor 1.9tdi

3. odkręcić śruby sprężarki

4. wysunąć delikatnie sprężarkę i pogjąć do góry na wężach tak aby ich nie załamać

5. podstawić coś pod sprężarkę tak aby nie opadała na dół w moim przypadku była to butelka po oleju:)

6. odkręcić śrube widoczną na pierwszy rzut oka prawdo podobnie jest to klucz 13

7. patrząc na szajbę zobaczycie 3 otwory sa one nagwintowane śruba 6, ja dorobiłem sobie blachę o grubości 5 mm i wymiarach 5cmx5cm wywierciłem w niej duży otwór na środku 16mm i 3 mniejsze 8mm odpowiadające tym trzem otworom nagwintowanym w szajbie. złapałem tą blache 3 śubami we wcześniej juz wspomniane otworyi i wykorzystałem do ściągnięcia ściągacz 2 łąpowy złapany za powyższą blache.troszkę trzeba siły bo napewno jest zapieczone dlatego trzeba podnieść sprężarke do góry by użyć ściągacza

8. pierwsze zajdzie sprzęgło UWAGA by nie zgubić klina i podkładek regulacyjnych które regulują szczeline sprzegła

9. zdejmujemy seger i potem ściagamy szajbę w której znajduje sie ów nasze łożysko

10.wyciagamy kolejny seger z szajby i wybijamy łożysko

11. montarz w kolejności odwrotnej

 

mam nadzieje ze opisałem to dosyć dokłądnie i sie komuś to przyda zapewniam ze sopsób pweny i sprawdzony w 100 % przeze mnie osobiście.

pozdrawiam kolegów i proszę o wiadomość jeśli to ktoś wykorzysta

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słyszę w samochodzie piszczenie (średnio wysoki ton) - domyślam się, że to klima bo jak ją wyłączę to piszczenie się nie ujawnia.

 

Przyczyna może być prozaiczna - sprawdź naciąg paska.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odświeżę kotleta :)

 

U mnie jednak odzywa się wentylator nawiewu.

 

Może ktos doradzić jak praktycznie odłączyć obudowę tego wentylatora nawiewu klimy i czym należy nasmarować ośkę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Może ktos doradzić jak praktycznie odłączyć obudowę tego wentylatora nawiewu klimy i czym należy nasmarować ośkę?

Odkreć schowek i dolna półkę, potem odkręć boczne śruby (od strony drzwi) trzymające cały kokpit..trochę sie on zluzuje i można wtedy wytargać silnik z wentylatorem...jakiś spray penetrujący wystarczy....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie też kiedyś piszczał, wd40 pomaga na tydzień. Podlałem kilka kropli oleju silnikowego i spokój na 2 lata. Obróć sobie wentylator wirnikiem do dołu, wywal kapselek, nalej oleju i zostaw w tej pozycji na noc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam taki wentylator klimy, wiem jak go wyciągnąć (zawsze go wyciągam gdy czyszczę parownik odgrzybiaczem)

went_klimy_valeo.JPG

 

Chodzi mi gdzie smarować - od strony śmigła, czy muszę oddzielić obudowę plastikową wentylatora od samego silnika dla nasmarowania.

 

Ormowiec - o jaki kapselek chodzi? :)

Edytowane przez robertk2
usuniecie bialego tła z fotki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę lipa, ja miałem wentylator boscha i na samym dole miał kapselek, na fotce go nie ma. Pozostaje albo ściągnąć wirnik albo wywiercić dziurkę w zaznaczonym punkcie.

Untitled.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś wyciągnąłem wentylator. Okazuję się, że nie trzeba robić żadnej dziury, żeby cyknąć olejem silikonowym.

Obudowę plastikową można odłączyć od silnika wciskając "zaczepy" gumowe do środka (pokazane strzałkami).

Jak zdjąłem obudowę to widać ośkę wirnika, którą nasmarowałem sprawy'em (olej silikonowym z Lidl'a) .

Zobaczymy jaki będzie efekt.

(kiedyś zawiasy sejfu do kluczy w firmie tym nasmarowałem bo strasznie skrzypiały, już pól roku spokój)

 

Przy okazji - w tym wentylatorku Valeo - w środku jest silnik ...Bosch'a.

 

wentylator_klimy_valeo_strzalki.jpg

 

============================

20.08.2012 - Olej silikonowy W5 (z LIDL'a) się nie sprawdził, już zaczyna na nowo popiskiwać

 

06-08-2013 - przy odgrzybianiu klimy znów dałem smaru, po zdjęciu tej plastikowej obudowy, jednak po 2-3 miesiącach znów słychać lekkie popiskiwanie

 

Czy ktoś możę podpowiedzieć gdzie smarujecie dokładnie?

Bo ja wirnika nie zdejmowałem nigdy tylko zawsze lekko po tą podkłądkę zabezpieczającą dawałem spray'em, nie daje to jednak zadowalającego rezultatu na dłuższą metę.

Edytowane przez robertk2
dodane info

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności