Skocz do zawartości
Jaro73

Akcyza płacona wg trayfikatora? - zmiana przepisów ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam - podobno dziś weszły nowe przepisy dot. zapłaty akcyzy?

Akcyza ma być podobno płacona od dziś wg taryfikatora a nie jak było ostatnio. Wiecie coś więcej o tym?

Wg mnie to znaczy, że ceny aut "krajowych" powinny wzrosnąć? Ale jeśli to prawda , to jak to się mówi "Polak potrafi";) i pewnie coś wymyśli. Pozdr...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skąd takie informacje?

Nie słyszałem żeby coś takiego miało miejsce, i nie sądze żeby wróciło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akcyza będzie płacona jak dotychczas, z tym, że jesli skarbówka stwierdzi, że cen jest drastycznie zanizona zrobi domiar to jedna wersja.

Druga to taka że wg wartości eurotaxu.

Pożyjemy zobaczymy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj : http://www.infor.pl/dziennik-ustaw,rok,2008,nr,118/poz,745,ustawa-o-zwrocie-nadplaty-w-podatku-akcyzowym-zaplaconym-z-tytulu-nabycia.html

 

A najważniejsze to :

Art. 8. W ustawie z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257, z późn. zm.5)) po art. 82 dodaje się art. 82a w brzmieniu:

 

"Art. 82a. 1. Jeżeli wysokość podstawy opodatkowania w przypadku sprzedaży na terytorium kraju albo nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od średniej wartości rynkowej tego samochodu osobowego, organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej wzywa podatnika do zmiany wysokości podstawy opodatkowania lub wskazania przyczyn uzasadniających podanie jej wysokości w kwocie znacznie odbiegającej od średniej wartości rynkowej samochodu osobowego.

 

2. W razie nieudzielenia odpowiedzi, niedokonania zmiany wysokości podstawy opodatkowania lub niewskazania przyczyn, które uzasadniają podanie jej wysokości znacznie odbiegającej od średniej wartości rynkowej, organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej określi wysokość podstawy opodatkowania.

 

3. Jeżeli wysokość podstawy opodatkowania ustalona z uwzględnieniem opinii biegłego odbiega co najmniej o 33 % od zadeklarowanej podstawy opodatkowania, koszty opinii biegłego lub biegłych ponosi podatnik.

 

4. Średnią wartością rynkową samochodu osobowego jest wartość ustalana na podstawie notowanej na rynku krajowym, w dniu powstania obowiązku podatkowego, średniej ceny zarejestrowanego na terytorium kraju samochodu osobowego tej samej marki, modelu, rocznika oraz - jeżeli jest to możliwe do ustalenia - z tym samym wyposażeniem i o przybliżonym stanie technicznym, co nabyty na terytorium kraju lub nabyty wewnątrzwspólnotowo samochód osobowy.".

 

Ustawa wchodzi w życie od 19.07.2008.

 

Urzędy celne mają już podobno specjalne programy komputerowe do wyliczania wartości samochodów - podejrzewam, że powstałe we współpracy z Eurotaxem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skarbówka juz sama nie wie co ma zrobic bo ma jednakowa cene 162 zł . Na jednych zyskuje na innych traci. Na mnie stracili ale zyskał celny. A co do cen to jest tak ze jak gadaja ze pujda w góre to od 10 lat znaczy to ze napewno bedą tansze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A co do cen to jest tak ze jak gadaja ze pujda w góre to od 10 lat znaczy to ze napewno bedą tansze.

 

Jak mogą być tańsze? Chyba na to wychodzi, że auta już zarejestrowane w kraju podrożeją raczej:confused:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Art. 8. W ustawie z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257, z późn. zm.5)) po art. 82 dodaje się art. 82a

Z tego co ja zrozumiałem to dotyczy tych którzy ubiegają się o zwrot nadpłaconego podatku akcyzowego. Po prostu będą sprawdzani czy nie podali zbyt małej wartości auta płacąc akcyzę. Jeśli zaniżyli to skarbówka naliczy zwrot akcyzy przyjmując dane np. eurotaxu.

Za dużo by musieli ludziom zwrócić pieniedzy. Bronią się jak mogą i tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jak mogą być tańsze? Chyba na to wychodzi, że auta już zarejestrowane w kraju podrożeją raczej:confused:

;) No własnie nie wiem jak ale z zycia tak wychodzi. Zawsze jest tak ze jak jest taka akcja ludzie kupuja na zabicie to potem jest taniej bo nie ma chetnych na zakup.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może i masz rację - ja dziś sprzedałem swojego "starego" z 98 roku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to jak.. ? zmienia się coś w "akcyzie", czy nie, będę ściągał autko dla siebie i nie wiem co robić :(

trzeba będzie się dowiedzieć gdzieś konkretnie... chyba ?

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:637:

to jak.. ? zmienia się coś w "akcyzie", czy nie, będę ściągał autko dla siebie i nie wiem co robić :(

trzeba będzie się dowiedzieć gdzieś konkretnie... chyba ?

Pozdrawiam

W akcyzie nic sie niezmieni . Urzad skarbowy tylko kombinuje co tu zrobic .Teraz maja zryczałtowana opłate od wszystkich jednakowa 162zł.Jak ktos mnial niska cene to urzad zyskiwał. Ale coraz wiecej ludzi sprowadza lepsze auta i sa do tyłu na tym .Tak ze nie ma co sie spieszyc z kupnem a propagande sieja znowu spekulanci

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Z tego co ja zrozumiałem to dotyczy tych którzy ubiegają się o zwrot nadpłaconego podatku akcyzowego. Po prostu będą sprawdzani czy nie podali zbyt małej wartości auta płacąc akcyzę. Jeśli zaniżyli to skarbówka naliczy zwrot akcyzy przyjmując dane np. eurotaxu.

Za dużo by musieli ludziom zwrócić pieniedzy. Bronią się jak mogą i tyle.

 

Potwierdzam. 19 lipca, wchodzi w życie ustawa o zwrocie nadpłaty w podatku akcyzowym zapłaconym z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego albo importu samochodu osobowego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie tylko, zwróćie uwage na Art8, który mówi o dopisaniu do ustawy z 2004 roku artykułu 82a:

 

 

Art. 8. W ustawie z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257, z późn. zm.5)) po art. 82 dodaje się art. 82a w brzmieniu:

 

"Art. 82a. 1. Jeżeli wysokość podstawy opodatkowania w przypadku sprzedaży na terytorium kraju albo nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od średniej wartości rynkowej tego samochodu osobowego, organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej wzywa podatnika do zmiany wysokości podstawy opodatkowania lub wskazania przyczyn uzasadniających podanie jej wysokości w kwocie znacznie odbiegającej od średniej wartości rynkowej samochodu osobowego.

 

2. W razie nieudzielenia odpowiedzi, niedokonania zmiany wysokości podstawy opodatkowania lub niewskazania przyczyn, które uzasadniają podanie jej wysokości znacznie odbiegającej od średniej wartości rynkowej, organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej określi wysokość podstawy opodatkowania.

 

3. Jeżeli wysokość podstawy opodatkowania ustalona z uwzględnieniem opinii biegłego odbiega co najmniej o 33 % od zadeklarowanej podstawy opodatkowania, koszty opinii biegłego lub biegłych ponosi podatnik.

 

4. Średnią wartością rynkową samochodu osobowego jest wartość ustalana na podstawie notowanej na rynku krajowym, w dniu powstania obowiązku podatkowego, średniej ceny zarejestrowanego na terytorium kraju samochodu osobowego tej samej marki, modelu, rocznika oraz - jeżeli jest to możliwe do ustalenia - z tym samym wyposażeniem i o przybliżonym stanie technicznym, co nabyty na terytorium kraju lub nabyty wewnątrzwspólnotowo samochód

 

 

Czyli wychodzi na to, że od poniedziałku dowalają domiar we-g wartości rynkowej.....

 

Tak czy siak za jakis tydzień - dwa będzie obejście tej ustawy :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

We wtorek przywiozłem z kolegą Golfa4.

Z tego co widzę to koleś się nie śpieszy z załatwianiem papierów, i wydaje mi się że dopiero w nast. tyg. zacznie się latanie po urzędach.

Jeśli się coś zmieni (chociaż wątpie) to dam znać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jeśli się coś zmieni (chociaż wątpie) to dam znać.

koniecznie ;)

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NIC sie nie zmieni to tyłko spekulanci potrzebowali kasy na wakacje i musieli dac jakis bajer ze bedzie drozej.:piwo:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co się dowiedziałem w Gorzowie napewno mają rzeczoznawce (czy pracuje czy tylko współpracuje tego nie wiem).

Co do naliczenia akcyzy to dopiero się dowiem.

 

Cytat:

Napisał wald30 viewpost.gif

NIC sie nie zmieni to tyłko spekulanci potrzebowali kasy na wakacje i musieli dac jakis bajer ze bedzie drozej.:piwo:

 

Tak nic się nie zmieni jeśli wpiszesz prawdziwą kwote jaką zapłaciłeś.

Jeśli zaniżysz to dopiero zobaczymy czy skorygują wartość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega już po opłatach.

JEDNAK SIĘ PRZYCZEPILI DO WARTOŚCI AUTA

W urzędzie celnym kazali zmienić wysokość akcyzy (i tak już wysokiej) z 268 na 390PLN

Jeśli by nie zmienił no to czekał by go rzeczoznawca i jeśli wartość będzie zaniżona to koszt rzeczoznawcy by musiał pokryć.

Więć kolega przy nich zmienił na miejscu ( i było ok).

Obliczając koszt akcyzy celnicy pomniejszyli wartość pojazdu o 33%

TAK WIĘC PANOWIE SKOŃCZYŁY SIĘ CZASY WPISYWANIA WARTOŚCI POJAZDU W UMOWIE TAK ŻEBY BYŁO JAK NAJTANIEJ - i tak wezmą pod uwagę średnią wartość auta wg Eurotax czy czegoś podobnego.

 

Dodam jeszcze że handlarze (rozmowa z jednym z nich) mają sposób żeby troche taniej płacić.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość michal999

Witam.

Jestem nowym użytkownikiem forum i nowym posiadaczem passata b4 z 1996roku. 21 lipca przyjechaliśmy nim z Niemiec i następnego dnia zaczęła się bieganina po urzędach. Otóż przy robieniu badania technicznego, diagnosta z uśmiechem zapytał się mnie czy będę "clony" na starych czy na nowych zasadach. Do końca nie wierzyłem w to co mówi aż do chwili spotkania z urzędnikiem w urzędzie celnym w gdańsku. Krótka piłka, celnik nawet nie patrzył na umowę tylko do swojej książeczki. Kwota akcyzy (poj. 1984cm3) 211zł. Zgada się Pan?? Zgadzam!!!! i tak to wygladało. Także od poniedziałku naliczają akcyzę z taryfikatora a nie z umowy. Nie miałem zaniżonej kwoty bo wynosiła 1200euro. Wszyscy którzy byli przedemna też byli traktowani z taryfikatora.

pozdrawiam

Michał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Do końca nie wierzyłem w to co mówi aż do chwili spotkania z urzędnikiem w urzędzie celnym w gdańsku. Krótka piłka, celnik nawet nie patrzył na umowę tylko do swojej książeczki. Kwota akcyzy (poj. 1984cm3) 211zł. Zgada się Pan?? Zgadzam!!!! i tak to wygladało. Także od poniedziałku naliczają akcyzę z taryfikatora a nie z umowy. Nie miałem zaniżonej kwoty bo wynosiła 1200euro. Wszyscy którzy byli przedemna też byli traktowani z taryfikatora.

pozdrawiam

Michał

:6:56: I ZNOWU JAK BYŁO.A jak ktos kupił od cioci auto np za 200euro ? Znowu PANSTWO go oszuka.Za chwile obudzi sie jeszcze urzad SKARBOWY bo oni tez sa dotyłu i zamiast 2% biora tylko 162 zł ale pewnie kwestia czasu . Za kilka lat znowu okaze sie ze bezprawnie naliczali i beda zwracac ludziom SZMALIk:587:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności