Skocz do zawartości
antrax

Olej w skrzyni manual...

Rekomendowane odpowiedzi

Witam...

Czytam o oleju w skrzyni biegów...wymieniac, nie wymieniać, ale nigdzie nie moge doszukac się instrukcji jak to zrobic (zmienić olej w manualu) jesli już ktos się uprze:)

Chciałbym wiedziec gdzie np znajduje sie korek wlewu oleju do skrzyni jak sie do niego dostac, jak odkręcić, jak sprawdzic stan oleju, w jaki sposób dolać, no i oczywiscie jaki olej (chociaz to już było). Fajnie byłoby zobaczyć jakies "zdjątka".

ps.

Mój "pasek" rok produkcji czerwiec 2005 74KW TDI czy to B5 3BG? Skąd mam wiedziec jaki ma rodzaj silnika, bo są chyba dwa AFN i jeszcze jakis????

Dzięki za pomoc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość olej09

ostatnio wymieniałem oliwe w skrzyni....

valvoline GL5 do manuala wchodzi 2.25 litra

po wymianie zmniejszają sie opory(nie szarpie po puszczeniu gazu na biegu)

lepiej wchodzi 1 bieg na zimnym

olej do silnika tez polecam valvoline!!!!!!!!!inny samochodzik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Było już sporo na ten temat ale postaram ci zsumować temat który sam niedawno zgłębiałem.

 

Teoria mówi, że oleju w skrzyni manualnej się nie wymienia tylko dolewa jak są ubytki. Tak zaleca producent i poradniki typu "sam naprawiam".

 

W praktyce nie ma żadnych przeciwwskazań do wymiany, a taka wymiana nie zaszkodzi tylko może pomóc. Ja zdecydowałem się, że olej wymienię ponieważ nie jeden a kilku formowaczów zauważyło lekką poprawę przy wrzucaniu biegów po wymianie oleju to mi wystarczy. Mocno przepracowany olej gęstnieje i traci trochę właściwości (fizyki się nie da oszukać) nikt nie wymyślił olejów wiecznych

Olej do skrzyni w B5 to syntetyk 75 w 90

Wchodzi ok. 2,25 litra

 

Problematyczne jest spuszczenie oleju, prawie żaden z warsztatów w mojej okolicy nie ma specjalnego klucza do korka spustowego (na allegro jest - 40 zł).

 

a tu masz mały poradniczek:

http://www.wrzuta.pl/obraz/pWHsKfI0Ix/

http://www.wrzuta.pl/obraz/6Kk0hZkbmm/

 

Mam nadzieję, że ci to coś pomoże

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy chce zmienić olej w skrzyni. Dzisiaj jak zszedłem pod samochód i szukałem wlewu to po lewej stronie przy półosi znalazłem taki chyba korek na Klucz Torx 55 i jak go wykręciłem to wyszedł mi korek z takim gumowym, lub plastikowym czymś w kształcie patyczka długości ok 3 cm. Czy to jest właśnie korek wlewu? Bo jak włożyłem tam palec to coś się tam ruszało, a oleju nie czułem. Z góry dziękuje za szybką odpowiedź. Dodam jeszcze, że oznaczenie silnika mam AWT i skrzynia manualna 5 biegowa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam . Mam podobny problem mianowicie na zimnym biegi ciężko wchodzą i zanosze sie z zamiarem wymiany tego oleju . Teraz o co biega nigdzie nie moge znaleś słowa ile oleju trzeba do AWT przecierz tam skrzynka jest inna niż do diesla :638: (a może to samo 2,25l 75w90) z góry dzięki za odp.

Edytowane przez sebkus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja się dołączam do tematu . Skoro wchodzi 2,25 L a butelki są 1 Litrowe to jak bym zakupił 2 butle to by było dobrze ? :D czy musi być koniecznie to 2,25 l ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ile oleju trzeba do AWT

Też wchodzi 2.25l 75W90.

czy musi być koniecznie to 2,25 l ?

Musi być kolego, olej do skrzyni lejemy aż pod sam korek do lekkiego przelania. Castrol ma butelki 0.5L więc można kupić 2.50L

 

Temat oleju w skrzyni przewałkowany na forum wiele razy. Polecam użyć wyszukiwarki.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie wymieniłem u kumpla w warsztacie olej . Puki co przejechałem ze 20 km i jest znacząca poprawa w zmianie biegów. Korek oleju jest na taki wiekszy torx z dziurką , a wlew był obok lewej półośki . Olej sie wylał hmm w kolorze starego oleju po frytkach i był przejrzysty . Weszło 2 l mimo tego że jechałem i silnik i skrzynia były zagrzane wszystko sie nie wylało a nalałem pod korek . morał..... szybka robótka i w moim awt biegi chodzą lepiej:D:D:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jakie macie przebiegi ,że wymieniacie olej?.Ja mam 120 tyś,i raczej jest ok.Ale jeśli nie zaszkodzi wymienić,a moze pomóc to czemu nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam przebieg 117000 i nie żałuje wymiany jak ktoś powiedział wyżej wymiana nie zaszkodzi a może pomóc . Mi pomogła :cool:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,czy może ktoś napisać jak wymienić olej w skrzyni 6-bieg, tzn interesuje mnie lokalizacja korka wlewu i spustowego ( najlepiej jakby ktoś pokazał na fotce).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kolego z tego co wiem jesli to skrzynia manualna to na sto procent olej syntetyk 75W90 a korek znajduje sie na wysokosci polowy skrzyni od drzwi kierowcy na klucz torx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

piszesz o korku spustowym ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, jaki olej polecacie?

Jaką normę musi spełniać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam jedną buteleczke litrową na pozbyciu, gdyby ktos potrzebował.

Kupilem jeszcze gdy mialem paska, potem auto sprzedalem a olej mi zostal.

Teraz latam innym autem, wiec nie jest mi potrzebny. Pamietam ze ta butelka do tanich nie nalezala.

Zainteresowani pisac na PW albo GG: 621151, na pewno sie dogadamy :dobrze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może mi ktoś pokazać na konkretnym przykładzie gdzie w skrzyni takiej jak moja DWA jest korek wlewowy i korek spustowy ? co wazniejsze na jakie klucze ?

Kupiłem jakis czas temu nasadkę torx z otworem będąc pewien ,że to jest do spustu ale się okazuje ,że nie.

Mechanik u którego wymieniałem olej w silniku twierdzi ,że to torx a w środku jest ibmus....to chyba nie możliwe ?!

 

dokładnie taki kupiłem http://allegro.pl/nasadka-m16-spline-do-korkow-oleju-z-otworem-i2079294561.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobry klucz kupiłeś , a korek do wlewu masz z lewej strony skrzyni nad ośką.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

926fad11d3b0edfamed.jpg

 

Tu masz pokazaną moją skrzynie od dołu, znaczy na boku :P Dobrą nasadkę kupiłeś.

 

892f3a0131d9e8camed.jpg

 

korek wlewowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki :) tylko czy dobrą kupiłem do mojej skrzyni czy Twojej ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skrzynie sa takie same

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności