Skocz do zawartości
zippo68

Wymiana łożyska sprzęgła kompresora klimy firmy ZEXEL-opis

Rekomendowane odpowiedzi

1.Na początku zaopatrujemy się w łożysko (num. widoczny na jednej z fotek) w hurtowni koszt około 35PLN.

2.Następnie 3/4 piwa :)

3.Wymagany kanał lub najazd.

4.Demontażu płyty podłogowej, napinacza paska nie będę opisywał z wiadomych względów.

5.Odkręcamy sprężarkę (4 śruby 8mm) dla laików klucz 13.

6. Następnie w otwory widoczne na fotce wkręcamy dwie śrubki 5mm które blokujemy wkrętakiem i

odkręcamy centralną śrubę 6mm. Klucz 10.

 

500b1bdb5cc72d73m.jpg

 

7.Następnym krokiem jest wykonanie ściągacza. Potrzebujemy do tego kawałka płaskownika, wiertarki, oraz wiertła 5,5mm. Wiercimy 3 otwory, które będą się pokrywały z otworami na sprzęgle.( zaoszczędzamy w ten sposób 380PLN na zakup ściągacza)

 

a42e3d7597c5fb6bm.jpg

 

8.W miejsce wykręconej wcześniej śruby 6mm wkręcamy do oporu tej samej średnicy lecz dłuższą śrubę.

 

dad935062cf4a31fm.jpg

 

9.Przykręcamy ściągacz trzema śrubkami 5mm. Klucz 8

 

ba7fe6ebfa3a53a9m.jpg

 

52aeda43fad969c6m.jpg

 

10. Wykręcamy śrubę centralną, do momentu, aż sprzęgło nam wyjdzie.

 

acaf69821a09c5cbm.jpg

 

d6e3c1733b20d303m.jpg

 

11.Ściągamy pierścień Segera (widoczny num. łożyska)

 

732d7fda5e23231bm.jpg

 

12. Nie mając ściągacza do koła pasowego pobijamy młotkiem przez kawałek drewna raz z jednej, raz z drugiej strony koło pasowe (schodzi bez większych problemów)

 

50faa40abddf38e7m.jpg

 

a645bc583287a41bm.jpg

 

13.Tak wygląda nasza sprężarka po zdjęciu koła pasowego.

 

0cb6d9f31eb7cf94m.jpg

 

14.Wybijamy łożysko.

 

68ddaa870d8c14a1m.jpg

 

fd45d16a3637acc1m.jpg

 

15.Nabijamy nowe i składamy wszystko do kupy w odwrotnej kolejności oczywiście nie używając ściągacza.

16. Na sam koniec, aby koszty naprawy nie były zbyt wysokie udajemy się do sklepu po zwrot kaucji za butelki, nie zapominając oczywiście o zakupie następnej partii piwka, abyśmy mogli delektować się dobrze wykonaną robotą i zaoszczędzoną kasą. :D

Moje łożysko podczas kręcenia ręcznie kołem pasowym wydawało takie dźwięki

http://pl.youtube.com/watch?v=TnYdzp2HOKY

To możecie sobie wyobrazić co się działo pod maską, gdy dostało obciążenie, po włączeniu klimy.

Pozdrawiam wszystkich miłośników robótek ręcznych.

Edytowane przez zippo68

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieje, że da sie to zrobic "na samochodzie" bez rozszczelniania instalacji :?:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Mam nadzieje, że da sie to zrobic "na samochodzie" bez rozszczelniania instalacji :?:

Dzisiaj robiłem. Wystarczy odkręcić kompresor od łapy i opuścić. Nie odkręcałem żadnego przewodu jest tam dosyć luzu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość swibno

Niestety u mnie też posypała się klima. Umówiłem się w zakładzie naprawy klimatyzacji. diagnoza to uszkodzony kompresor. Wymiana 1700zł z montażem. :) W związku z tym pytanie czy można dokupić gdzieś oddzielnie samo sprzęgło tego kompresora. Czy pozostaje tyko cały kompresor używany?

zippo68, bardzo dobry opis wymiany :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Niestety u mnie też posypała się klima. Umówiłem się w zakładzie naprawy klimatyzacji. diagnoza to uszkodzony kompresor. Wymiana 1700zł z montażem. :) W związku z tym pytanie czy można dokupić gdzieś oddzielnie samo sprzęgło tego kompresora. Czy pozostaje tyko cały kompresor używany?

zippo68, bardzo dobry opis wymiany :)

Samo sprzęgło jest dostępne i nie widzę powodu, aby wymieniać cały kompresor. Chyba że wymieliło Ci sprężarkę w środku no to nie ma wyjścia.

Występują dwa rodzaje sprężarek w passatach: Zexel i Denso musisz sprawdzić jaką masz i potem szukać sprzęgła, a jeśli rzeczywiście padł kompresor to wymagane jest czyszczenie całego układu ponieważ opiłki metalu krążące w obiegu zarżną nową sprężarkę. Wymieniałem teściowi sprężarkę w MB A160, którą zakupiłem na allegro (używka 400PLN) Po wymianie łożyska, śmiga jak złoto, ale tam jest kompresor bez sprzęgłowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Niestety u mnie też posypała się klima. Umówiłem się w zakładzie naprawy klimatyzacji. diagnoza to uszkodzony kompresor. Wymiana 1700zł z montażem. :) W związku z tym pytanie czy można dokupić gdzieś oddzielnie samo sprzęgło tego kompresora. Czy pozostaje tyko cały kompresor używany?

zippo68, bardzo dobry opis wymiany :)

Oryginalnie powinieneś mieć w silniku AFN sprężarkę ZEXEL nr kat 8D0 260 805 M ( cena oryginału ok.2965 zł lub ok.1600zł na wymianę). Sprzęgło elektromagnetyczne do wymienionej sprężarki ma nr kat. 8D0 260 811 A. Cena nowego oryginału ok.1640 zł.;) Edytowane przez JurekW

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę Moda o przeniesienie tematu do warsztatu. Świetnie opisane.

Szacunek dla autora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bardzo pomocny fotoopis i niezły patent na wykonanie ściągacza ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam mianowicie taki problem że moje koło pasowe od kompresora sie nie obraca musiałem odciąć pasek klinowy bo zaczoło sie z niego kopcić miał ktoś taki problem autko posiadam nie całe pół roku i nigdy nie miałem z klimą wiec nie wiem czy wymienic łożysko czy wymianić całom klime dasie to jakoś naprawić mam passata B5 1.8 Turbo climatronik

Edytowane przez mr_blant

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ja mam mianowicie taki problem że moje koło pasowe od kompresora sie nie obraca musiałem odciąć pasek klinowy bo zaczoło sie z niego kopcić miał ktoś taki problem autko posiadam nie całe pół roku i nigdy nie miałem z klimą wiec nie wiem czy wymienic łożysko czy wymianić całom klime dasie to jakoś naprawić mam passata B5 1.8 Turbo climatronik

Trudno jednoznacznie stwierdzić, może to być łożysko lub zatarty kompresor.

Trzeba rozebrać i sprawdzić organoleptycznie.

I jeszcze jedno-nie pisz na kolorowo bo Cię objadą kolorowi ;)

Edytowane przez zippo68

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wielkie dzieki kupie łożysko i wymienie sprubuje nie ściągając z samochodu większośc widze że pisze o łożysku wiec tak zrobie THX

 

---------- Post added at 01:10 ---------- Previous post was at 00:51 ----------

 

zippo68 a nie wiesz czasami jakie wymiary ma łożysko do mego passata 1.8T benzynka

 

---------- Post added at 01:12 ---------- Previous post was at 01:10 ----------

 

a tak na marginesie masz umnie pifko jak bedzie łożysko na spotku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
wielkie dzieki kupie łożysko i wymienie sprubuje nie ściągając z samochodu większośc widze że pisze o łożysku wiec tak zrobie THX

 

---------- Post added at 01:10 ---------- Previous post was at 00:51 ----------

 

zippo68 a nie wiesz czasami jakie wymiary ma łożysko do mego passata 1.8T benzynka

 

---------- Post added at 01:12 ---------- Previous post was at 01:10 ----------

 

a tak na marginesie masz umnie pifko jak bedzie łożysko na spotku

Według Etki masz w swoim autku ten sam kompresor klimatyzacji /Zexel/

na ósmym zdjęciu jest nr łożyska.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ponieważ robi się coraz cieplej , postanowiłem udać się na serwis klimy , i jak się okazało po ściągnięciu tego co było w instalacji ( ok 350 gr. ) filterek ( ten na przewodzie do wymiennika , czy jak to to sie nazywa ) był prawie cały zasyfiony , facet wyczyścił , przedmuchał instalacje , i napełnił zgodnie z programem. Po tej operacji w aucie zamrażalnik ale przez 2 minuty potem ciśnienie w instalacji rośnie dwukrotnie więcej niż powinno ( dodam że przy pierwszym podpięciu automatu też ciśnienie było tak wysokie ) więc znowu czynnik został ściągnięty i filterek okazał się już czysty , ponowne napełnienie i to samo . Serwisant stwierdził że przy sprężarce jest jakiś zawór dławiący czy coś w tym stylu i że on jest temu winien ( zalecił pojeżdżić troche , bo być może sie puści , a jak nie to sprężarka do wymiany) i teraz tak : zapalam auto i klima nie chłodzi , przegazuje i sie załącza temp. na wylocie w granicach 5 st. C , pochodzi nachwile i znowu beret , w czasie jazdy to samo jak sie załącza i wyłącza klime to za którymś razem zaskoczy .

I teraz co radzicie Panowie , bo robi się coraz cieplej ?

 

pzdr.

Mariusz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam dzisiaj rozebrałem kompresor i faktycznie łożysko było rozsypane a kompresor jest sprawny nie musiałem nawet odpinać przewodów z niego w poniedziałek ide po łożysko i pasek naprawa wsumie mnie wyjdzie 56 zł łożysko + pasek bo nie wiem ile kosztuje dzwoniłem do serwisu pytajac sie o przyczyne to wcisknąc mi chciał kit że to napewno nie łożysko i oni mi to zrobią za 600 zł z regeneracja hehe dobrze mieć internet i pomagać sobie na wzajem

 

 

 

---------- Post added at 01:15 ---------- Previous post was at 01:01 ----------

 

Po wymianie łożyska okazało sie że mam padniętry kompresor

Edytowane przez mr_blant

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy a czy była by możliwość aby podał ktoś rozmiary tego łożyska i typ... Bo w katalogu w sklepie motoryzacyjnym nie mogą mi znaleźć... no chyba ze ktoś mi załatwi takie łożysko w jakiejś dobrej cenie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no koledzy chwała wam za te porady u mnie też zaczeło coś wyć pojechałem za serwis klimy i pan powiedział auto na cały dzień i 600-800 koszty naprawy bo części bardzo drogie jutro zabieram się za to szkoda że teraz na to trafiłem bo tydzień temu robiłem rozrząd i wszystko było na wierzchu słyszałem to łożysko w klimie ale nie wiedziałem jak to ugryżć. Jeszcze jedno mam jeszcze jeden problem mam silnik 1,8 125 km i takie dziwne objawy w garażu zapala na dotyk a jak postoi na słońcu nagrzeje się maska nie pali dopiero za którymś razem czy ktoś miał taki problem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Noo to koledzy gdyby ktoś miał problemy z zakupem łożyska do kompresora to pasuje tam łożysko o wymiarach 35x55x20. Ja kupiłem łożysko NSK - japońskie podobno dużo lepsze niż chińskie. Pan mówił że za 35zł też ma chinola ale nie gwarantuje jak długo to popracuje więc lepiej dać 60zł i rozebrać to raz i mieć spokój na lata :) A wygląda to tak...

 

0e56cf942b08a719m.jpg

 

03b01b310266bb9cm.jpg

 

3be899b7b5da7dc4m.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam pytanko dotyczace wymiarow lozyska jakie nalezalo by wymienic w kompresorze Zexel 8D0260805M - niestety jescze swojego nie wycisnolem a widze ze jest kilka rozmiarow i troche zglupialem.Pozdrawiam i dzieki za pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kilka rozmiarów?? z tego co wiem to jeden ten który podałem - jest to odpowiednik tego numeru który jest na fotce w pierwszym poście :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To moze innaczej, lozysko chce wymienic i mam problem bo po odwiedzinach kilku sklepow w tym ASO (Anglia) dowiedzialem sie ze:

- lozysk nie sprzedaja...standartowa odpowiedz

- wymienia sie caly kompresor!! powalilo ich zupelnie (cena okolo 300F)

- a ASO zaproponowalo mi cala rolke za 375 + VAt!

dodamm ze padlo pytanie a jaki rozmiar i czy to bezynka czy diesel.....i oczywiscie magiczne stwierdzenie ''bo vw ma kilka rodzajow kompresorow'' -WIEC ZBARANIALEM!!

Patrzylem w necie i znalazlem lozysko 35x55x20 z notatka diesel(ja mam 1.8T) oraz 35x52x22. i dlatego prosze o rade,ktore?? Bo chce je sciagnac z Polski wiec wolal bym miec pwnosc niz kolekcje lozysk.

Dzieki. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności