Skocz do zawartości
kubelt

Ogrzewanie foteli

Rekomendowane odpowiedzi

jest identycznie jak w passacie - więc jakby co - to służe radą i pomocą - wiązkę zrobiłem sam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość boles

hej a mnie siadlo ogrzewanie w fotelu kierowcy nie wiecie co to moze byc i czy mozna sameu na to zaradzic jakos??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozna to bez problemu zrobic, tylko troche pojecia w tym temacie i checi :) POczytaj juz posty na ten temat bo byl wiele razy poruszany i dokaldnie opisywany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
hej a mnie siadlo ogrzewanie w fotelu kierowcy nie wiecie co to moze byc i czy mozna sameu na to zaradzic jakos??
bez problemu - nie działa całkiem? czy tylko nie grzeje siedzisko? jak nie grzeje całkiem trzeba sprawdzić bimetal w macie siedziska - jak nie grzeje np tylko dolna mata to szkać przerwy na kablu grzewczym

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Piter___
bez problemu - nie działa całkiem? czy tylko nie grzeje siedzisko? jak nie grzeje całkiem trzeba sprawdzić bimetal w macie siedziska - jak nie grzeje np tylko dolna mata to szkać przerwy na kablu grzewczym

czyli trzeba rozebrać fotel i zdjąć tapicerkę? bo mam taki sam problem z siedzeniem kierowcy, wogole nie grzeje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piter___, przede wszytskim odpinasz akumulatro, następnie odpinasz wtyczki pod siedzeniem (poduskzi i grzanbia siedzenia), wyjmujesz 2 zaslepeczki w listwach tylnych maskujących prowadnice(jesli jest identycznie jak w golfie to takie są) okręcasz maskownice i je zdejmujesz, z przodu odkręcasz 2 śruby torx (mocujące szynę ustalającą), wyjeżdżasz z fotelem - zabierasz w lepsze miejsce , potem zdejmujesz tapicerkę siedziska ponieważ w niej masz pastylkę bimetalu, którą wg mnie straciła połączenie z kabelkami. Naprawiasz uszkodzenie - w razi epytań pis zmam fotoporadę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam inny problem z podgrzewaniem foteli. Czasem czuję ciepełko mimo iż podgrzewanie jest wyłączone. I nie wiem co może byc tego porzyczyną. Żadna przyjemność jechać latem jak jest +30C klima na 22C a w plecy grzeje :(

Macie jakieś pomysły jak to naprawić ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

mam ten sam problem Co kolega wyzej.

Podtrzymuje w/w pytanie.

U mnie siedzenie kierowcy nie grzalo az nagle wczoraj poczulem Cieplo na gornej czessci fotelu kierowcy.

Regulacja nic nie daje grzeje jak jest wylaczone ,czasami przestaje pozniej znowu to samo.

Od wczoraj mi sie tak gdzieje .kl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ponieważ proszono mnie to zamieszczam tą poradę.

Archos, u Ciebie przepaliło się włókno grzewcze - musisz rozebrać fotel, zajrzeć gdzie jest przepalone i połączyć

Podkusiło mnie żeby zakupić podgrzewanie siedzeń, a następnie je zamontować. Potrzebujemy:

1. włączniki wcznikzprzoduyv2.th.jpg

2. wtyczki do włączników sztuk 2 - wtyczkadowcznikanowaeo3.th.jpg

3. maty grzewcze - 2 komplety - ja kupiłem u quby - mam od niego 2 modele matyez7.th.jpg mata2xm3.th.jpg jak widać różnica polega na tym że jedna ma też grzałki do grzania boczków okalających uda

4. wtyczki do mat - ja kupiłem takie - mój błąd i musiałem troszkę nożykiem rzeźbić wtyczkamatyzkablamikz8.th.jpg

5. najważniejsze - do kupienia tylko w ASO - wsuwki do wtyczek (najciekawsze ze te mniejsze są dostępne w sklepach i kosztują 2 razy tyle co w ASO) - wtyczki szersze mają numer n907 326 03 (te sa tylko w ASO) i ich potrzeba ąż 20 - cena za szt. 0,81zł węższew sklepie - cena 1,5zł - potrzeba 4 wsuwkact3.th.jpg

6. końcówka kabla - okrągła - oczko - do przewodu masowego

7. bezpiecznik

8. przewody elektryczne - ja wziałem kolory brązowy - 8 metrów - grubość 1mm, czerwony 8m. niebieski 2m, czarny 10m, żółtozielony 5m

9. taśma izolacyjna (mnie poszło 2 rolki) + termokurcze

10. narzedzia: lutownica, kombinerki lub zaciskarka do przewodów, zapalniczka (termokurcze), nóż, śrubokręt płąski, śrubokret krzyżowy, nasadowy klucz 13 z przedłużką, klucz 10 z przedłużką, klucz torx 45, śrubokręt torx 20 i duuużo cierpliwości i trochę czasu - mnie zająło to w sumie ok 8 godzin ale to spowodowane było też tym ze nie miałem czym się podeprzeć - dokumentacja to tylko schematy i kilak słobowyraźnych fotek wtyczek

koszty:

1. Włączniki na allegro - 80zł za komplet

2. Maty od quby - 150zł za 2 komplety

3.Wtyczki do włączników i do mat - 30zł 2 x 2szt. ASO

4.Końcówki przewodów - 20 grubszych x 0,82zł + 16,40zł

5.Końcówki przewodów - 4 cieńsze x 1,50zł - 6zł

6. Przewody + izolacja 20zł

Razem 302,40zł

 

Jak już kupiliśmy , zgromadziliśmy wszystkie te materiały i wygospodarowaliśmy sobie czas - zaczynamy od prac ręcznych w domu czyli robimy wiązki. - najpierw zrobiłem sobie śmieszny schemacik jak to ma wyglądać wtyczkivq0.th.jpg a następnie zaciskając grubsze wsuwki na końcach z jednej strony zrobiłem coś takiego wizkaprzedizolacjnd2.jpg wtyczkaprzecznikahz8.jpg - wtyczka jedna ma kilka kabelków podwójnych - załączam zdjęcie oryginalnej wiązki żeby było wiadomo o co mi chodzi s4025402sl1.jpg. jak już uporaliśmy się z wiązkami to wpinamy wtyczki, bierzemy akumulator. Zapomniałbym - ponieważ nie mogłem kupić kabla niebiesko-czarnego a idzie przecież czarny do mat na końcu kabla czarnego który ma iść do bezpieczników założyłem niebieskie termo kurcze - dzięki temu mam możliwość rozpoznawania który kabel jest który.

Wzięliśmy akumulator - oraz zakupione maty - od każdej wtyczki idzie nam żółty kabelek i czarny - oraz wspólny połączony przewód brązowy który idzie od skrzynki przekaźników i rodziela się na oba włączniki i na maty- czyli do każdej z mat idą przewody: brązowy, żółto-zielony i czarny, gdzie brązowy to masa, żółtozielony to + z włącznika a czarny to sygnał zagrzania maty dla włącznika.

Teraz bierzemy też maty - w matach odcinamy przekaźnik - jest nam on w ogóle nie potrzebny a spinamy kable tak żeby mieć z wtyczki w kierunku mat brązowy , brązowo-żółty ma być połączony z 4 pinem wtyczki - na jednej z mat u mnie był tam kabelek czerwonożółty, który połączyłem dalej z kablem brązowo-żółtym oraz kabel czarno-biały - na jednej z wtyczek był czarno-niebieski który szedł do przekaźnika a z przekaźnika wychodził czarno-biały - należy je połączyć - uzyskamy coś takiego wtyczkamatyrg3.jpg - teraz z wiązki z 1 włącznika do brązowego podpinamy brązowy (na chwilę) do brązowo-żółtego podpinamy żółto-zielona, do czarno-białego podpinamy czarny. Z wiązki głównej włączników - czerwony i czarny z niebieskim termo kurczem podpinamy do +akumulatora a brązowy do -. Pozostaje nam jeszcze niebieski który możemy na chwilę przyłączyć do plusa akumulatora - zapali się czerwone podświetlenie włącznika. Teraz jak już podpięliśmy pod akumulator i pod maty możemy włączyć łączniki - po chwili zaczną być ciepłe maty. Jeśli jest tak - to wszystko w porządku i wiązkę możemy zacząć izolacja robić na kształt wiązki do auta - ja to zrobiłem tak że wizkaprzedizolacjnd2.jpg tak rozdzielone przewody poizolowałem w 3 wiązki z tym że jedna z wiązek idących do mat dostała na końcu termo kurcz celem zaznaczenia - co by w aucie po włączeniu włącznika kierowcy nie grzała czasem mata pasażera i odwrotnie..

tak mniej więcej wygląda schematycznie kolorami wiązka

wcznikztyu2wn9.jpg

Jeśli maty grzeją odpinamy od akumulatora i izolujemy - wiązki tak żeby otrzymać osobno koniec z 4 kablami do skrzynki przekaźników - bezpieczników, osobno dla maty kierowcy i osobno dla pasażera - ja wiązkę dla pasażera na końcu oznaczyłem grubym termo kurczem w innym kolorze, żeby nie pomylić wiązek i nie było tak że włączam dla kierowcy a grzeje u pasażera. Teraz uwaga - nie zapinamy na końcach żadnych wtyczek i żadnych łączek - będzie nam łatwiej przeciągnąć kable.

Teraz idziemy do samochodu - odłączamy akumulator - przesuwamy siedzenie kierowcy i pasażera do przodu - bierzemy cienki śrubokręcik i podważamy zaślepki w maskownicach szyn prowadnic siedzeń zalepkanaosonieyd5.jpg jak podważyliśmy - w sumie 4 zaślepki mamy dostęp do wkrętów - na śrubokręt krzyżowy osonaprowadnicymd0.th.jpg po wykręceniu - wysuwamy osłony - trzeba lekko unieść i przesunąć. Zdjęliśmy osłony - teraz przesuwamy fotele do tyłu - bierzemy klucz torx 45 i wykręcamy po 2 śruby z przodu fotela, przy podłodze, w połowie szerokości siedziska rubafotelabl9.th.jpg jak wykręciliśmy po 2 dla każdego fotela - podnosimy dźwignię przesuwania fotela i z fotelem wyjeżdzamy do tyłu, tak ze przód wyskoczy z mocowania- teraz podnosimy przód i jeżeli macie poduszkę w fotelu to odpinamy wtyczke poduszki wtyczkaairbaggw4.th.jpg i możemy z fotelem iść do domu - nie robimy nic na ziemi - bo trzeba fotel kłaść i na plecach i w innych możliwych pozycjach. Dobra - mamy już fotele w domu. Bierzemy jeden i odchylamy oparcie - tak jakbyśmy złożyli przy wysiadaniu pasażerów z tyłu - ci co mają fotele z 5-drzwiówki - należy przy nogach fotela znaleźć półksiężyce i je lekko do siebie pociągnąć - wtedy oparcie się położy. Jak już odchyliliśmy oparcie to mamy dostęp do dolnej partii tapicerki siedziska. miejscegdzietrzebarozdzielaoparciety7.th.jpg teraz na końcach oddzielamy jedna część materiału od drugiej - polega to na wywinięciu plastiku zakańczającego materiał rozdzielamyoparcievh6.th.jpg odchylamu materiał i widzimy w rurce wzmocnienia 2 otwory z wpiętym drutem - kombinerkami wypinamy te druty drutmocujcyzapityic5.th.jpg dzięki temu materiał przedni tapicerki odsunie nam się od gąbki - możemy teraz wziąć matę grzewczą - tą do której dochodzą 2 kabelki i ładnie ją wsuwamy pod materiał tapicerki, układamy, tak żeby nie było żadnych zagięć- ja wsunąłem go dość wysoko, tak że koniec maty był minimalnie wyżej nad otworem w środku gąbki obok rurki - przez ten otwór przesuwamy kabel i układamy go do nogi fotela - tam gdzie jest zapięcie pasa, odpinamy zaślepkę - osłonę tą pod zapinką pasa i ładnie układamy kabel tak żeby wszedł w dół pod siedzisko zalepkabocznafotelalj5.th.jpg , opieramy oparcie żeby sprawdzić czy dobrze się układa i nie jest przytrzaskiwany, jeśli jest ok, odchylamy oparcie ponownie i zapinamy najpierw oba druty, a potem zapinamy plastikowe zakończenia tapicerki oraz zakładamy tą zaślepkę przy zapince pasa. Jeśli to zrobiliśmy to oparcie fotela mamy z głowy. Teraz kładziemy na plecach tj na oparciu zgięty jak do wysiadania w 3-drzwiówce fotel - dzieki temu widzimy spód siedziska - odchylamy łądnie z jednej strony plastik zakańczający tapicerkę który jest wciśnięty pomiędzy blachę rozdzielamysiedzisko1nn4.th.jpg i tak oddzielamy cały tył - możemy sobie nawet podwinąć tapicerkę - fotel obróciłem tylko dla lepszego wykonania zdjęcia - wy go nie obracajcie siedziskorozdzielonerg0.th.jpg teraz trzeba podłubać przy przodzie fotela - spotkałem się już fotelem który nie miał dolnego plastiku ale zakładamy ze macie fotele w pełni wyposażone czyli z plastikami. Na przodzie fotela tj. tam gdzie jak siedzicie to macie zawiasy swoich kolan jest 1 wkręt na śrubokręt krzyżowy. Wykręcamy wkręt, następnie z boku w plastiku macie następny wkręt który trzeba wykręcić, następnie trzeba oddzielić tą węższą krótszą osłonę - trzeba odpiąć ząbek zbekosonycb1.th.jpg poprzez naciśnięcie np śrubokrętem płaski - zdejmujecie osłonę - pod nią jest następny wkręt który trzyma tą większą osłonę - wykręcamy, przy nodze fotela w osłonie jest zatyczka którą musicie wysunąć trzpie324os322onyeb5.th.jpg a następnie delikatnie wypiąć siedzący plastik w oczku metalowym w którym to plastiku był ten trzpień 347rubaos322onydh5.th.jpg następnie odpinamy 2 ząbki - jeden na fotce powyżej drugi tu z261bekos322ony2nn8.th.jpg mamy odpięte więc obie osłony. Teraz podważamy plastik zakańczający tapicerkę i wyciągamy dookoła odpianmyprzdsiedziskaxr7.th.jpg teraz jak już mamy odpięte to możemy wywinąć tapicerkę siedziska dookoła i zdjąć ja ze stelaża fotela co też czynimy siedziskoodpitevh4.th.jpg wywijamytapicerkgk4.th.jpg teraz musimy najpierw odpiąć tapicerkę od gąbki - 2 rzepy - trzymacie za rzepy żeby ich nie oderwać od gąbki i odpinacie tapicerkę odpinamyrzepyxk6.th.jpg a następnie trzeba odpiąć z jednej strony druty zapinamydrutyio4.th.jpg aby móc wsunąć i ułożyć matę siedziska następnie układamy matę odpinamydrutykt8.th.jpg i zapinamy spowrotem druty - część z was uzna że to jest a wykonalne - ja to robię tak - naciskam z jednej strony na gąbkę, w tym czasie łapiąc śrubokrętem za oczko drutu i odpinam z drutu stelaża w gąbce, przy zakładaniu robię tak samo. Dobra - mata ułożona, druty zapięte, więc zapinamy tapicerkę tj plastik dookoła, a potem te osłony. Mamy fotel zrobiony. Na razie niech one sobie stoją a my idziemy z wiązką do samochodu. Akumulator mamy odpięty więc musimy najpierw odpiąć plastiki osłaniające bezpieczniki i przekaźniki. Potrzeby kluczyk-śrubokręt torx. Odkręcamy śrubki które są w osłonie poniżej kierownicy - poziomy koniec osłony deski - od strony kierowcy - jak odkręcicie - można wtedy wypiąć dolna osłonę tą co jest nad pedałami gazu hamulca i sprzęgła, potem odpinacie lewą część osłony nad nią i ten plastik co zakrywa bezpieczniki - uwaga plastik zakrywający bezpieczniki ma 3 poprzecznie do deski zapinki + jeden ząb-uchwyt spinający z ta osłoną więc jak wyciągniecie w kierunku drzwi plastik osłony bezpieczników to potem ciągniecie razem z ta lewą osłoną w kierunku siedzenia które wyjęliście. Głupia sprawa - trzeba odpinać prawą osłonę a ja nie wiem jak - nie miałem potrzeby bo wzmocnienie pod nią było pęknięte tak ze odkręciłem wzmocnienie tj ten lewy kawałek i miałem podejście do przekaźników ale wy musicie odpiąć z zatrzasków tą prawą osłonę a dopiero odkręcić tą osłonę. Skrzynka bezpieczników jest przykręcona na 2 śruby torx bezpiecznikipoodkr281cezp3.th.jpg widokprzeka378nikwko3.th.jpg punktmasynt3.th.jpg

teraz musimy otworzyć skrzyynkę przekaźników którą odkręciliśmy (2 śrubki). Skrzynka przekaxników ma na bokach 2 zapinki, rozchylamy je i otwieramy skrzynkę. Zobaczymy piękna plątaninę kabli. Odwracamy skrzynkę, znajdujemy miejsce gdzie jest bezpiecznik 44 i tam musimy wpiać czerwony kabel puszczony ze skrzynki przekaźników z punktu 30 - czerwony kabelek zakończony oczkiem przykręcamy nakrętką - tam gdzie jest zaznaczone 30 i wpinamy w jedno z pustych miejsc w skrzynce bezpieczników gdzie bezpiecznik 44 a w drugie wpinamy jeden z kabli z wiązki co idzie do przełaczników - kolor czerwony. Następnie bierzemy kabelek - kolor niebiesk/czarny i wpinamy tj podpinamy do kabla idącego z bezpiecznika nr 5

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Fajna rzecz fotele podgrzewane tylko że za długo jak dla mnie sie rozgrzewają u mnie jest to około 15 min zeby było przyjemnie, po wyjsciu z auta zimne powietrze daje po nerach.

Pozdr

 

hmm u mnie lapie blyskawicznie po 1-2 min. sa cieple na "1", na "4" kiedys latem dalem na chwile zeby sprawdzic i potem tak dziwnei musialem sie kiwac bo grzalo w tylek :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam @LL

Mam do Was pytanie gdzie mogę kopić maty grzewcze do foteli, jeśli ktoś wie proszę o kontakt. Będę niezmiernie wdzięczny, ponieważ postanowiłem założyć sobie takie maty i posłużyć się instrukcją kolegi forsius. Mam nadzieje że mi się uda, ale pewnie to trochę potrwa zanim zgromadzę maty przełączniki i wtyczki, potem wykonanie instalacji.

A może ktoś ma etke i mógłby podać symbole mat i symbole przełączników i symbole instalacji ????

Pozdrawiam

 

PS#

Z góry dzięki za odpowiedzi!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przybora, przełączniki masz na allegro (od golfa różnią siętym że są pionowe) , maty rónież są na allegro - przykładowy link http://allegro.pl/item261010330_ekstra_maty_ogrzewanie_siedzen_dla_twojego_auta.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

forsius dzięki za linki!!

Ale z tego co sie doczytałem to te maty działają tylko na zasadzie włącz i wyłącz. Nie wiem czy dobrze kojarzę ale wydaje mi się że nie będzie regulacji na pokrętle. Forsius Czy dobrze myślę czy ty też masz takie maty ??

Daj znać z góry dzięki !!

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno forsius gdzie kupiłeś wtyczki??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przybora, ja mam takie maty - przekaźniki weg , przerabiasz wiązeczkę przed wtyczką i będzie działąao jak trza

wtyczki kupiłem w ASO - wcale nie są drogie, tylko końcówki do wtyczek kupujesz bez kabelków!! bo z kabelkami sa 10 razy droższe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cześć

przyłącze się do prośby o podgrzewane fotele, mam 2 przełączniki (regulatory) oraz siedzenia z fabryczną mata grzewczą i elektrycznie regulowane z poduchą. Z elektryką w siedzeniach dałem sobie radę przesuwają się w każdym kierunku ale nie wiem jak podejść do tych mat bo wychodzi tam kilka przewodów jeżeli może ktoś dać opiskę tych pinów w siedzeniach oraz w wtyczce (od regulowania na konsoli), bo z tego co widze to ten opis jest do mat z VW tylko uniwersalne

 

Druga moja prośba czy jest trudne zmienić sterowanie szyb na elektryczne tył, mam całe blachy i przełączniki ale co dalej co z modułem komfortu czy można go zmienić, widze że jest mniej kabli w prawych przednich drzwiach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AlienK

Witam troche odgrzeje temat gdzíe mozna dostac maty bo jakos nie moge znalezc na allegro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam troche odgrzeje temat gdzíe mozna dostac maty bo jakos nie moge znalezc na allegro.

 

 

witam,

ja znalazłem coś takiego:

 

http://moto.allegro.pl/item439264915_mata_grzewcza_do_fotela_samochodowego_12_v.html

 

oraz

 

http://www.allegro.pl/item431865732_mata_grzewcza_podgrzewacz_fotela_grzejnik_w_fotel.html

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko dodam, że mierząc napięcie na przewodach idących do mat, zmieniać sie ono powinno wraz z kręceniem pokrętłem włącznika.

Nie jest to tylko ON OFF, ale różne, płynne napięcie na matę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności