Skocz do zawartości
Gość crazychorsee

Olej opałowy - czy warto tankować ?

Rekomendowane odpowiedzi

Gość crazychorsee

mam pytanko co do zdan na temat opalu czy jest potencjalne zagrozenie jazdy na tym ?

mam pasia 1,9 tdi AHH 90km. , znajomy jezdzi na ople od 2 lat na kazde wlane 60 litrow leje 1 litr oleju jadalnego do dosmarowania i jeszzce nic sie nie stalo a wrecz nawet troche lepiej jezdzi bo opal ma wiecej oktanow.

jestem ciekaw opinni ekspertow.

pozdrawiam i dzieki za opinnie.

Edytowane przez Kuczi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy olej jadalny czasem nie jest gęstszy i nie miesza sie (rozpuszcza )w opale czy ropie i osadza sie na dnie baku ,no nie wiem jak tam z tym smarowaniem.Co do opału kiedys jezdziłem VW golfem I 1977rok silnik 1,5 D(tak 1,5 diesel chyba jeden z pierwszych montowanych)ale tam było 50/50 i silnik chodził a nawet jeszcze dziś by zapalil bo kurzy sie w garażu ,wiec w silnikach starszej generacji chyba bez znaczenia ale w nowszych to nie mam pojęcia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
jeszzce nic sie nie stalo

 

 

sam sobie odpowiedziałeś..

pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po pierwsze nielegalne po drugie można lać do aut max 1.9 TD do 1993 roku jeżeli chodzi o passata i do nowszych nie radze :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kumpel B5-tką już drugi rok na "oranżadzie" jeździ i jak na razie nie zgłaszał problemów :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słyszałem od kilku osób, że lepiej dolewać oliwę do dwusuwów niż jakiś z patelni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to panowie jeszcze olej do frytek i fajnie macie na chacie. Powodzonka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość hezek
nawet troche lepiej jezdzi bo opal ma wiecej oktanow.

 

liczba oktanowa tyczy sie benzyny nie ON

 

lałem do starszych samochodów bez turba i pompą mechaniczną ponad 80000 i zadnych problemów nawet wtrysków nie robiłem! W zime sie nie scina mimo wielu takich opini.

 

samochód na opale lepiej sie zbiera z miejsca predkosc maksymalna spada spowodowane jest to spalaniem detonacyjnym ja opuzniałem delikatnie zapłon i troszke miękciej pracował.

zurzycie OP jest wieksze niz ON a za dobry opał trzeba tez zapłacic ja kupowałem po 1000 do 2000L opał opałowi nie równy! na dzien dzisiejszy zrezygnowałem z opału zbyt wysoka jego cena i mało jest to opłacalne.

 

Wybór należy do Was ;)

 

Słyszałem od kilku osób, że lepiej dolewać oliwę do dwusuwów niż jakiś z patelni.

jak opał to tylko czysty! po mixolu robi sie nagar i zalepia świece żarowe.

na opale jezdziłem jakieś 9 lat :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
jak opał to tylko czysty! po mixolu robi sie nagar i zalepia świece żarowe.

na opale jezdziłem jakieś 9 lat :)

Kolego ale opał można lać do starszych motorków nie do nowoczesnych silników. Nie wiem czy skórka warta za wyprawkę. Naprawa silnika passiorka troszku kosztuje. Ja wolę dołożyć parę groszy i spać spokojnie. A próbować na własnej skórze ? dziękuję postoję :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość hezek

J@ceq zgadzam sie z Tobą w 100% jak napisałem ja lałem do prostych silników ale juz i tego nie robie. tak jak mówisz nie opłaca sie!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość crazychorsee

przyznam sie tez jezdzilem jakis czas na tym ale slyszalem pare opinni o ty a teraz po tych cholernych zwyzkach ropuchy to sie kombinuje na wszystkie sposoby zeby taniej bylo, ale faktycznie jak mam zaoszczedzic pare groszy a potem wladowac pare tysi to zdiekuje za opinnie .

pozdrawiam i szerokosci

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale jakie są podstawy do tego żeby twierdzić, że opał jest paliwem gorszym od tego co tankuje sie na stacji??

liczba cetanowa?? :rolleyes: jest prawie taka sama jak ropy a niejednokrotnie wyższa, prawdą jest to że opał jest ciut bardziej "suchy" od ON co kompensuje sie dolewaniem oleju jadalnego bądz silnikowego w małych ilościach.Przez to co napisałem powyżej opał raczej nie chce współpracować z pompowtryskami, przez co nie nadaje sie do silników w nie wyposazonych , ale jak sie to ma do Tdi na przykład??:eek: tego pojać nie potrafię. Przeczytałem tutaj ze mozna lać olej jak ma sie auto do '93, a co jak mam za stycznia '94 ??:P

Diesel to taka maszyna że spali prawie wszystko co uda mu sie spręzyć, wiec pytam jeszcze raz Dlaczego nie opał??

Pomijam fakt że niebiescy za jazde na czerwonym karzą płacić 5 żółtych pieniążków:rotfl:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
...ja opuzniałem delikatnie zapłon i troszke miękciej pracował...

 

jak sie opoznia zaplon w dieslu ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość hezek
jak sie opoznia zaplon w dieslu ?

 

ja jezdziłem zwykłym na mechanicznej pompie i zmieniałem kąt wtrysku na kołem pompie była tam taka regulacja coś w podobie do zapłonu w benz przestawiałem lekko pod obroty i po sprawie ;)

 

pytam jeszcze raz Dlaczego nie opał??

 

podjedz do byle którego pompiarza i niech pokarze CI pompe po opale ujrzysz piękną rdze taki delikatny nalocik spowodowane jest to wiekszą zawartością siarki w OP dlatego pompowtryski nie wytrzymują! zwykła pompa mechaniczna potrafi wiecej znieśc od nich ale na zdrowie tez jej nie idzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w latach 90 widziałem normy PN olej opałowy lekki bo ten wchodzi w rachubę róznił się stopniem czystości, siarą wiekszy zakres wartości cetanowej. co do syfu to od tego jest filtr może konieczna będzie częstrza wymiana, co do siary to zmniejsza ona współczynnik tarcia więc jest ok ale została zakazana ze względów środowiskowych, ja nie ryzykuję tak jak pisali wyzej lepiej płacić więcej i spać spokojnie pozdrawiam

ps. w strych silnikach można stosować żona jeździła golfem 1,6 TD przez 2 lata bez jakichkolwiek problemów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W rafineriach ON i OP schodzą z tej samej linii.Po doliczeniu akcyzy OP jest nawet droższy.Jest to paliwo niczym nie ustępujące ON ,a nawet lepsze.W pasia tego nie wleję ale gdzieś z 5 m3 mam do czynienia i doświadczenia mam jak najbardziej pozytywne.Przy ON były wieczne problemy z filtrami i wtryskami ,a OP to wyeliminowal.Nie wspominam perypetii zimowych,bo OP to wyklucza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ujrzysz piękną rdze taki delikatny nalocik
z tego co wiem rdza to tlenek żelaza powstaje na skutek utleniana żelaza własnie, teraz powiedz mi ile pompa musi lezeć w kontakcie z wodą żeby zardzewiała(tlen w dużym steżeniu występuje w połaczenu z atomem wodoru, jest to cząstka potocznie zwana wodą). Rzeczą nieprawdopodobną wręcz wydaje mi sie żeby pompa która pracuje w ropie bądz opale ,nieważne, zardzewiała. Jak masz coś co chcesz ustrzec przed rdzą to moczysz to w ropie albo malujesz konserwujesz jakoś. Ropa i opał pod tym względem nie różnią sie az tak jak piszesz.Prawdż jest ze w opale jest siarka ale w on równiez i nie są to wielkie róznice.

Dieselem na rynku bez siarki jest na ten monent ten droższy na shellu, statoilu, BP i innych znanych koncernach.

Przypuszczam że nalot o którym piszesz może wytrącać sie z barwnika jakim zanieczyszcza sie opał żeby odróżnić go od ON, domowym sposobem nieuczciwi rafinerzy usuwają kolorek alkoholem [de-naturalnum:)]

Pozdrawaim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeździłem na opale starym mercem "beczką" około 5 lat, zrobiłem nim wtedy ponad 150 tys. km i wszystko było ok. Ale tam była rzędowa pompa wtryskowa, smarowana olejem silnikowym. W fordzie mondeo TD po 2 latach i 50 tys. przebiegu na opale wytarły mi się łopatki pompy przetłaczającej i miałem problemy z odpaleniem - w pompie wtryskowej nie było ciśnienia paliwa na wejściu. Po rozebraniu pompy cała wewnątrz była pokryta rdzawym nalotem, a niektóre jej elementy zaczęły już się zacierać. Mondeo był z 93r. i nie jest to szczyt nowoczesności, ale pompy rotacyjne smarowane są wyłącznie ON i jednak opał im nie służy. A co do konserwacji kolego "niwdew" to konserwuje się naftą, nie ON. Włóż do słoika z opałem lub ON kawałki wypolerowanej stali, a po kilku miesiącach zdziwisz się jak będą wyglądały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z racji wykonywanej pracy posiadam taką ksiązkę "Paliwa ,oleje,smary'.Jest ona z końca lat 70 i polskie normy w ON dopuszczaly zawartość siarki w granicach 1%.Był to czas slynnych MB 240 czy VW 1,6.Dzisiejszy Olej opałowy ma zawartość siarki poniżej 0,05% a często 0,01%.Oczywiście mowa o ekotermie +.Taką samą zawartość posiadają ON i tym bym się nie przejmował.OP ma temperaturę wytrącania parafiny na poziomie -21 st C.,gdyż przewidziany jest do urządzen grzewczych eksploatowanych zimą.A teraz najciekawszy fakt z mojego doświadczenia.Miałem wybuch pieca na OP ,gdzie zamontowany był francuski palnik.Nastąpilo to po paru godzinach pracy i po zgloszeniu do serwisu ten poinformował mnie że jeśli stwierdzą zasilanie olejem napedowym to gwarancja nie zostanie uznana ,gdyż najczęściej ma on gorsze parametry.Sytuacja była w roku 1999 i dotyczyła urządzenia suszarniczego ale wg. moich doświadczeń lepszy pewny OP jak ON z podejrzanego żrodła.Oczywiście w prostych konstrukcjach silnikow.Choć znam przypadki zasilania np.Octavi 1,9 przez dziesiątki tysięcy km bez uszczerbku dla silnika lub silnika deutza na pompowtryskach przez tysiące mtg i to za zachodnią granicą.Znajomy posiadał kiedyś handel takim sprzętam z Niemiec i w zbiornikach przeważnie byl OP a tam roznica cenowa jest jeszcze większa jak u nas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności