Skocz do zawartości
Gość aikonnn4e

Drążek kierowniczy Passat B4

Rekomendowane odpowiedzi

Gość aikonnn4e

Witam zabrałem się dzisiaj za wymiane gałek kierowniczych no i okazało się że po stronie pasażera (prawej) mam luz około 2mm no i jest problem bo znajomy który wymienił mi te gałki nie chce za bardzo wymieniać tego bo nie wie jak się zabrać za to. I mam pytanie czy wymiana jest konieczna i jak się to zabrać macie może jakąś książkę lub opis. Czekam na pomoc :)

 

PS. Mam silnik 1,9 TDI ze wspomaganiem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma czegoś takiego, jak gałka kierownicza.

Jest drążek kierowniczy z przegubem, jest również końcówka drążka.

O co tobie chodzi, bo chyba nikt tego się nie domyśla?

 

Jeśli jest luz, to wymiana jest konieczna!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Cos czuje ze sie nie dogadamy .

Zaznacz na obrazku co wymieniles , co chcesz wymienic i gdzie jest luz ... bo mimo szczerych chęci nie wiem :confused:

 

herflik-00

kiera.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam !

Właśnie jestem po wymianie drążka . Poszło łatwiej niż się spodziewałem . Potwierdziło się jeszcze raz moje twierdzenie że ludzie którzy piszą książki z serii "Sam naprawiam" nigdy nie zeszli do kanału . Ale konkrety :

Do wymiany drążka potrzebne są

lewarek

klucz do kół

ściągacz do gałek

klucz 19

klucz 22 - 2 szt

klucz 30 lub 32 ( na szczęście te klucze przeważnie występują razem )

nowy drążek

ewentualnie nowa guma

ewentualnie nowa końcówka drążka

Zgrzewka piwa

Przydatna jest też Koleżanka Narzeczonka lub inna Koleżanka koniecznie w mini do podawania kluczy kiedy ty będziesz w kanale . Wiele nie pomoże ale wzmocni męskie siły życiowe niezbędne do ciężkiej pracy

 

Pomijam czynności do zdjęcia koła .

1. Odkręcamy nakrętkę końcówki drążka

2. Ściągamy osłonę gumową jak najbliżej siebie . Osłona może mieć opaski zaciskowe które najpierw trzeba rozbroić .

3. Na drążku przy przekładni widoczna jest gałka która z jednej strony ma miejsce na klucz . Używając Koleżanki Narzeczonki zwanej dalej Koleżanką należy tak pokręcić kierownicą żeby wspomniane miejsce na klucz było dostępne w wąskiej przestrzeni między wahaczem a belką .

UWAGA ! Jeśli nie przeszkoliłeś wcześniej Koleżanki Narzeczonki w temacie "kierownica" może być już za późno i będziesz musiał sam dygać z kanału

UWAGA 2 ! W zależności od wykonawcy miejsce na klucz może być sześciokątne lub kwadratowe . W moim przypadku oba były na klucz 32 ale na forum czytałem też o 30 i jest to możliwe .

4. Zakładamy klucz i próbujemy popuścić śrubę . Jeśli nie idzie dokładamy rurę . Dobrze żeby klucz był przyzwoity bo tu w grę wchodzą Twoje zęby . Jeśli dalej nie idzie ucinamy sobie pogawędkę z Koleżanką , my na dole , ona na górze , mini , adrenalina , nie ma takiej śruby stary której byś przy niej nie odkręcił !

5. Po odkręceniu drążka wychodzimy z kanału i przy pomocy ściągacza wyjmujemy końcówkę drążka z ramienia zwrotnicy .

6. Nakładamy gumę na nowy drążek aż koniec gumy wejdzie za gwint końcówki drążka

7. Stawiamy oba drążki - stary i nowy - obok siebie .

UWAGA 3 ! KOLEJNYM SZCZEGÓŁEM KTÓRYM MOGĄ SIĘ RÓŻNIĆ DRĄŻKI JEST TO ŻE JEDNE MAJĄ MIĘDZY MIEJSCEM NA KLUCZ A GWINTEM WYPUST (ZATOCZENIE) A INNE NIE . NALEŻY JE TAK POSTAWIĆ ABY BYŁY NA JEDNEJ PŁASZCZYŹNIE MIEJSCEM GDZIE KOŃCZY SIĘ GWINT BO DO TEGO MIEJSCA WKRĘCĄ SIĘ W WAŁEK PRZEKŁADNI !

7a. Wkręcamy nakrętkę kontrującą końcówki drążka tak , żeby była na tej samej wysokości co w starym drążku . Pozwoli Ci to w miarę bezpiecznie dojechać do warsztatu gdzie robią zbieżność .

8. Ten punkt pomijamy jeśli mamy nową końcówkę drążka (gałkę) Kluczem 22 popuszczamy nakrętkę kontrującą końcówki drążka na starym drążku a następnie odkręcamy końcówkę ( gałkę ) .

9. Wkręcamy końcówkę na nowy drążek aż do nakrętki kontrującej . Skręcamy mocno w razie potrzeby patrząc ... mniejsza z tym

10. Całość wkręcamy do wałka maglownicy czyli tam skąd wyjęliśmy stary drążek . Powinno dosyć daleko wkręcić się bez użycia klucza . Klucz trzeba przekładać stronami bo miejsca jest mało i pod jednym kątem nie wystarcza .

Dokręcamy z umiarem .

11. Między gumą strony lewej a gumą strony prawej znajduje się rurka mająca za zadanie kompensowanie ciśnienia kiedy gumy rozciągają się lub ściskają . Przy odrobinie szczęścia mogłeś ją wyjąć ze starą gumą . Jeśli nie to znajdziesz ją stając twarzą w kierunku przodu samochodu za belką do której jest przykręcona przekładnia . Jest to prosta rurka ok 5mm tuż nad belką . W gumie z jednej strony jest zgrubienie a w nim otwór na tę właśnie rurkę . Rurkę można trochę wysunąć ale tak żeby nie wyskoczyła z otworu w gumie po drugiej stronie (jeśli wcześniej wyjąłeś ją razem z gumą wceluj ją najpierw z drugiej strony ) Wsuń gumę tak żeby węższy koniec znalazł się w wytoczeniu w wałku i teraz zrób magiczną sztuczkę : włóż rurkę w otworek w gumie - NIE PATRZ TERAZ NA KOLEŻANKĘ > POTRZEBNY JEST SPOKÓJ ! - prawie jednocześnie nakładając gumę na przekładnię .

12 . Wydaj okrzyk triumfu który podniesie znaczenie Twego czynu w niebieskich oczętach

14. Włóż końcówkę drążka w ramię zwrotnicy i dokręć . Jeśli się ślizga ściśnij żabką . Załóż koło , spuść lewarek

15. Stary , jesteś wielki , zasłużyłeś na piwo !

16. Piłeś - nie jedź . Może Koleżanka ma prawo jazdy

 

Pozdrawiam

Miszogun

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetny opis :ok:. Mam takie pytanie, bo czeka mnie wymiana osłony drążka. Ta rurka to jest jakoś poprowadzona na zewnątrz przekładni i przypięta, czy wogóle jak to wygląda. Szkoda tylko, że jest taki fatalny dostęp to tych osłon. Jakich opasek użyłeś do ich zamocowania?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do zamocowania gumowej osłony drążka ożyłem plastikowych opasek do przypinania przewodów elektrycznych a gumę porostu założyłem tak aby rurka weszła w otwór na rurkę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście wiemy, że jeszcze zbieżność pozostaje:)

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
UWAGA ! Jeśli nie przeszkoliłeś wcześniej Koleżanki Narzeczonki w temacie "kierownica" może być już za późno i będziesz musiał sam dygać z kanału

Witam,

Genialnie przyjemny opis do czytania! Oby wszystko było takie proste jak napisał Miszogun.

Wymieniałem ostatnio magla i powiem Wam, że dostęp jest tam bardzo utrudniony stąd jeszcze raz ukłony do kolegi Miszogun za pomysł z pomagierką :D oczywiście piwo obowiązkowo! Koniec OT ;)

 

Pozdrawiam Andrzej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rurka o której pisałem wcześniej wchodzi do gumy pod mocowaniem maglownicy i

idzie na zewnątrz od tyłu. Zgadzam się że wyjęcie całej maglownicy to większa sztuka niż wymiana drążka , zwłaszcza jeśli nikt tego przed nami nie robił .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
UWAGA 2 ! W zależności od wykonawcy miejsce na klucz może być sześciokątne lub kwadratowe . W moim przypadku oba były na klucz 32 ale na forum czytałem też o 30 i jest to możliwe .

U mnie niestety po jednej stronie (na drążku) były jedynie dwa wcięcia po przeciwnych stronach! Za pomocą klucza (32) udało się jedynie poruszyć drążek później rakiem od strony koła i jakoś poszło. (może dlatego że b3 ale wątpię)

Dostęp bardzo utrudniony ale nie potrzebne jest zdejmowanie wahaczy, po której bądź stronie, żeby wymienić drążki, tak jak wyczytałem gdzieś na forum.

Wielkie dzięki za wyczerpujący i przyjemny opis ;).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odnowie temat by nie zakłądac nowego...

mam takie pytanie czym sie różni drążek z serwem od drążka bez serwa??? poprosiłbym o jakieś zdjęcie tego. Bo przymierzam się do wymiany końcówek drążka i drążków kierowniczych. Tylko nie wiem jakie kupić.:( Podpowiedzcie jakiej firmy końcówki i drążki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Podpowiedzcie jakiej firmy końcówki i drążki.

Ruville w miare tanie i dobre. Wymieniłem jakiś czas temu i nie narzekam. Co do reszty pytań nie pomogę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Końcówki drążków polecam Lemfordera. A same drążki...? Wymieniałem w zeszłym roku kupiłem MOGG, zrobiłem do dziś 20k km i jest w porządku.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Końcówki drążków polecam Lemfordera

tak się zastanawiałem właśnie nad nimi. a macie jakiś numer nabity na nich by nie zostać oszukanym?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, co do numerów to nie pamiętam. Zawsze kupuję w InterCars.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a więć kupiłem drążki Teknorot-a cena za 2 sztuki wyniosła mnie 70zł, natomiast za końcówki drążka zapłace dopiero jutro po 25zł za sztukę. Kupiłem w intercars. No i teraz pozostaje mi zaprowadzić autko do mechaniora. na czwartek jestem umówiony. Odrazu mi zbierzność z geometrią strzeli na miejscu. a jeszcze mam takie pytanie: co może być przyczyną że autko delikatnie skręca w lewo po przejechaniu około 40-50m jeżeli nie trzymam kiery. czy to wina drążków?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
co może być przyczyną że autko delikatnie skręca w lewo po przejechaniu około 40-50m jeżeli nie trzymam kiery. czy to wina drążków?

Jeśli nie ustąpi to po wymianie drążków i końcówek to zostają albo łożyska na MPSie albo trafione opony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a no dzięki okaże się w czwartek po wymianie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a stukanie na nierównościach typu szutrowa/ kamienna droga może być winą końcówki drążka kierowniczego??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
a stukanie na nierównościach typu szutrowa/ kamienna droga może być winą końcówki drążka kierowniczego??

 

U mnie była to wina łączników stabilizatora. Wymiana łatwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności