Skocz do zawartości
Gość stefanoo

wymiana oleju w tiptronic-u??

Rekomendowane odpowiedzi

Gość MarasRD

Może i ja się podzielę informacjami.

 

W sierpniu 2008r pojechałem na wymianę oleju w silniku, k#$%^a nie wiem jakim cudem odkręcili mi korek od skrzyni biegów. Po małej wojnie auto wylądowało w niemieckim serwisie, gdzie dolano 7 litrów oleju do mojego TipTronica. Suma sumarum efekt jest taki: Skrzynia chodziła po dolaniu oleju jak przed, luty 2009 skrzynia zaczęła szarpać przy ruszaniu z miejsca. Na dzień dzisiejszy zaczyna szarpać przy zmianie wszystkich biegów i półbiegów (efekt ten sam na manualu) i efekt jest taki jakby ślizgało się sprzegło.

W sumie nie wiem od czego zacząć naprawę, a do serwisu wszędzie daleko....

 

Więc sumując skrzynia jak chodzi to niech chodzi, lepiej jej nie dotykać.

 

W rozmowie z serwisantem niemieckim ustaliłem że zaleca się wymianę oleju w TipTronic ale odpowiednio przy 60000, 120000km później robić to żadziej bo im więcej świeżego oleju tym więcej pojawia się nieszczelności i skrzynia traci kompresję.

 

Mój Passat B5 z 98r ze skrzynia CJQ zrobił 230000 km i chodził idealnie do chwili nieszczęśliwej wymiany poleju. :o

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość aro1976

Zastanawiające jest, że wiele osób wie lepiej od autoryzowanych stacji ;)

Kupowałem paska w Niemczech i tam w ASO w Chemnitz powiedzieli mi, że oleju się nie wymienia i w 4 ASO w Polsce to samo. Czy naprawdę myślicie, że oni chętnie by odpuścili zarobek ok 68 zł / litr + filtr + uszczelka + robocizna ?? A w innych warsztatach oczywiście chętnie przyjmą każdą kasę i wymienią co tylko się da oby jak najwięcej klient zapłacił i jak najczęściej przyjeżdżał na te wymiany. Widziałem tam paski po ponad 400 tys przebiegu i bez wymian oleju w skrzyni i żadnych jej napraw dalej dobrze jeździły.

Edytowane przez aro1976

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepsza kasa za zmiane skrzyni i naprawe niz wymiane oleju;)

 

 

Ktos tam pisał cos o półbiegach, że niby gdzie te półbiegi sa ??:eek:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak naprawde nikt nie wie czy wymiana oleju przedluza realnie zycie tej skrzyni. tiptronic nie jest robiony przez audi/vw ale przez firmie ZF i te skrzynie/prawie te same skrzynie sa wklade do bmw i prosiawek (miedzy innymi)

O ile wiem BMW przewiduje wymiane oleju w skrzyni (tel do ASO i wiadomo)

Faktem jest, ze gdyby producent (ZF) uznal to za kluczowe dla zycia skrzyni przewidzialby mozliwosc wymiany calego oleju (niektorzy producenci umozliwiaja taka operacje) ale jednak tego ZF nie uczynil

W ASO mowia to co mowi instrukcja serwisowa a nie koniecznie to co jest rozsadne

 

Tu masz doku producenta skrzyni

http://www.zf.com/na/content/media/import/zf_na/startseite/sso/passenger_car___light_truck/car_driveline/product_catalog/5HP19.pdf

 

strona 4ta i 5ta opisuje sposob wymiany polowy oleju .. po co producent opisywalby czynnosci ktorej sie nie robi?:)

Pozdrawiam,

Przemek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bmw nie przewiduje wymiany, kolega ma E39.

 

Co z tymi połbiegami?? bo jakoś ja nie ma polbiegów :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobrze panowie skoro oleju w tiptronicu nie wymienia się to odpowiedzcie mi na parę pytań. Kolega parę postów wyżej podrzucił fajny opis skrzyni ZF.

Tu mamy piękny przekrój sterownika z elektrozaworami oraz przekrój wnętrza skrzyni z tarczkami ciernymi.

 

sterownikzzaworami.th.jpg tarczki.th.jpg

 

Moje pytanie brzmi. Konstrukcja tych tarczek jest podobna do konstrukcji klocków hamulcowych oraz tarcz sprzęgłowych w zwykłej skrzyni i działają podobnie, czyli się ścierają. Gdzie podziewa się materiał ścierany z tarczek? Drugie pytanie Co się dzieje jak w/w materiał dostanie się między elktrozawory i w kanaliki sterownika? Trzecie pytanie dlaczego serwisy jednak sprzedają filtry do skrzyń oraz sprzedawane są zestawy naprawcze skrzyń?

Spytajcie serwisów skrzyń automatycznych a nie serwisów ASO. W ASO skrzyni się nie naprawia. W ETCE występuje tylko jako całość. Proszę, przytaczam na tym forum po raz kolejny stronę automat.pl gdzie jest wyjaśnione czy się wymienia czy nie klik

Tak wygląda skrzynia od vw rozebrana (wprawdzie to nie tiptronik ale zasada jest taka sama)

 

sterownik

 

7b183f36b7a87396m.jpg

 

tarczki cierne

 

eb39b5609ddfa9dam.jpg

 

sprzęgło hydrokinetyczne

 

ee867f1bd91491fam.jpg

 

Wymiana oleju w zakładzie z prawdziwego zdarzenia zajmującego się automatami to ok. 500zł (cena sprzed 2 lat). Jeszcze raz podkreślam spytajcie nie w ASO bo tam przewidziano tylko wymianę skrzyni na nową a w zakładach zajmujących się automatami.

Widziałem tam paski po ponad 400 tys przebiegu i bez wymian oleju w skrzyni i żadnych jej napraw dalej dobrze jeździły.
A skąd wiesz że nie miały wymienianej skrzyni?

Jeszcze raz pytam co się dzieje z materiałem ścieranym z części w skrzyni? A może wyparowuje? Chyba że tiptronic to tak nowoczesna konstrukcja że nie przewiduje wymiany. A tarczki są z tytanu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opiłki z tarczek lecą na dolna mise skrzyni, tam sa magnesy i tam sie gromadza, u mnie przy wymianie oleju nie było ich, wyglądałoby jednak, że w moim był zmieniany olej podczas gwarancji :)

 

Ja już pisałem, zapłaciłem 400 pare zeta za olej filtr i robote i śpie spokojniej ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość MarasRD
Bmw nie przewiduje wymiany, kolega ma E39.

 

Co z tymi połbiegami?? bo jakoś ja nie ma polbiegów :D

 

Półbieg to może tak w przenośni ;) chodzi o to że przy przełączeniu automat nie przełącza od razu na pełny bieg tylko przez krótką chwilę pracuje pomiędzy biegami a efekt taki jakby bieg był włączany dwustopniowo ;)

 

 

co do wymiany oleju - dlaczego serwisy niemieckie przy serwisówce wymieniają olej w automatach i wpisują to w książkę gwarancyjną ?? W mojej jest I wymiana przy 60000km II przy 120000km. Później tak jak pisałem bez wymiany aż się rozsypała po 220000km.

Edytowane przez MarasRD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze ja swoje trzy grosze... wiec, mam auto od nowosci, od 2000 roku, raz w niemczech byl sprawdzany olej przy przegladzie 60tys, nigdy nie wymieniany. Serwis jak serwisuje auto to sprawdza stan i poziom oleju i ewentualnie dolewa. Robi sie to profesjkonalnie z pewnymi zelaznymi zasadami i wtedy wszystko jest tak jak ma byc! Ci co robia do w garazu wiele ryzykuja. Tak czytam posty, nikomu nie chce ublizyc, ale strasznie sie tu ludzie wypisuja. Niektore rzeczy o.k. sie przydaja. Co do oleju, nikt nie wie ja to jest naprawde, kazdy ma swoj przepis, a mi sie wydaje ze jest jeden jedyny do kazdej skrzyni i koniec. tu sie wszyscy zastanawiaja jak ile co wlac, i to jest odpowiedz co do wymiany. Jest tylko jeden olej ktory tam sie znajduje, nie ma innych czy zamiennikow. Ludzie eksperymentuja, a potem wychodzi ze skrzynie padaja. Moja rada lepiej raz lepiej zaplacic i miec profesjonalnie cos zrobione niz potem non stop doplacac do interesu. Jak juz pisalem mam auto juz 9 lat, 360 tys na jednym oleju, jezdzi idealnie, ale mysle ze tez to jest zasluga mojego dbania o auto i nie grzebania w nim na sile. Wasze auta wasza sprawa, to tylko byla moja sugestia. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam zamiar kupić paska b5 fl w tiptronicu, jak sprawdzić numer skrzyni bez włażenia pod auto, da się to zrobić z poziomu vaga? lub w jakiś inny sposób?

jeszcze żeby ktoś napisał jakie są oznaczenia tych skrzyń i którą najlepiej wybrać, a której unikać...

 

pytam dlatego bo wiem ze niektore tipy sa bezobsługowe...myle się?

Edytowane przez emate

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A powodem dla ktorego postanowilem zmienic ten olej jest cos co zaopserwowalem kilka tygodni temu. A mianowicie, odpalam na zimnym silniku i jade na D, w momencie spokojnego hamowania do zera odczuwam wyrazne szarpniencie zejscia z 2 na 1. Zaznaczam, sytuacja nie ma miejsca gdy silnik jest cieply. I druga sprawa, identycznie jak wczesniej zimny silnik, zatrzymuje sie i trzymam noge na hamulcu, czuje nie tylko ja ale i pasazer dziwne drgania od spodu, jakby cos sie dziwnego w skrzynce dzialo.

No i chyba nie powiecie mi ze jest to normalne??

Jakas diagnoza?

 

mam podobny problem stefano tylko ze mi na zimnym dobrze zmienia a na cieplym przy ostrzejszym hamowaniu czuje 2 na 1 jak zmienia czasami slysze.Jak plynnie hamuje to nie.

pytanie do ciebie bo wymieniles olej w skrzyni czy cos pomoglo?

Polecasz serwis palka,a ja zastanawiam sie nad SAMKO lub Autoprecyzja ze wzgledu na odleglosc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyłączam się do pytania gino9, też mnie dręczy to samo ale stefano nie napisał jak się skończyła jego historia. Napisałem też dziś do niego na PW i na razie czekam na odpowiedź.

Ja wymieniłem olej, filtr. Miałem wyrażnie za mało oleju, olej był czarny o konsystencji wody. Opiłków za duzo nie było. Nowy olej Esso, wymiana statyczna, po wymianie chwilowa poprawa, absolutny zanik objawów opisanych przez stefano. Po kilku kilometrach objawy wróciły, jakby mniej nasilone. Mysle nad ponowną wymiana oleju coby go bardziej "odświeżyć" ale chciałbym poczekać na odpowiedź stefano, czy jego skrzynia wymagała jakiejś naprawy no i jak się historia skończyła ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gdzie wymieniales olej?No i czekamy na stefano;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wymieniałem w Przeźmierowie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mozesz dac jakis namiar???znaja sie ???

dzieki z gory.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ocenilem, że znają się (a jestem dość wymagającym=upierdliwym klientem :-)).

Nieduzy warsztat, napisze Ci namiary jutro na PW bo po jednej wizycie nie chciałbym jeszcze dodawac do polecanych Warsztatów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam mam pytanko kupiłem skrzynie sprzdajacy powiedzial ze ma przejachane okolo 50 tys i dobrze bym wymienić sobie olej o filtr oleju czy przy takim przebiegu jest sens wymienia olej a jak tak to na jaki najlepiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmieniaj, olej oryginał, w zapewnienia sprzedawcy o przebiegu za bardzo nie wierz....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cytat:

Napisał stefanoo Zobacz post

A powodem dla ktorego postanowilem zmienic ten olej jest cos co zaopserwowalem kilka tygodni temu. A mianowicie, odpalam na zimnym silniku i jade na D, w momencie spokojnego hamowania do zera odczuwam wyrazne szarpniencie zejscia z 2 na 1. Zaznaczam, sytuacja nie ma miejsca gdy silnik jest cieply. I druga sprawa, identycznie jak wczesniej zimny silnik, zatrzymuje sie i trzymam noge na hamulcu, czuje nie tylko ja ale i pasazer dziwne drgania od spodu, jakby cos sie dziwnego w skrzynce dzialo.

No i chyba nie powiecie mi ze jest to normalne??

Jakas diagnoza?

mam podobny problem stefano tylko ze mi na zimnym dobrze zmienia a na cieplym przy ostrzejszym hamowaniu czuje 2 na 1 jak zmienia czasami slysze.Jak plynnie hamuje to nie.

pytanie do ciebie bo wymieniles olej w skrzyni czy cos pomoglo?

Polecasz serwis palka,a ja zastanawiam sie nad SAMKO lub Autoprecyzja ze wzgledu na odleglosc.

 

ja wymienialem olej w skrzyni w warszawie z w/w problemu.

po wymianie nadal to samo,hehe przyczyne znalazlem z 3tyg temu a mianowicie mialem przerwany przewod pod cisnieniowy.

po wymianie oleju nic sie nie dzieje ze skrzynia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności