Skocz do zawartości
Gość stefanoo

wymiana oleju w tiptronic-u??

Rekomendowane odpowiedzi

zdejmij ja i tam wlewa sie olej.pamietaj ze do skrzyni tip tronic wlewa sie nie wiecej niz 0.7 litra oleju przekladniowego o symbolu sae75w90.powodzenia

http://www.zf.com/na/content/media/import/zf_na/startseite/sso/passenger_car___light_truck/car_driveline/product_catalog/5HP19FL.pdf

masz na mysli prawd olej do do "dyferencjalu" (page 6)

Przemek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie dramatyzyuj kolego przemek w poscie 40 ;), zmiana oleju z filtrem, olejem i robota to około 550 zeta, spokój na 3 lata w moim przypadku, wydatek niwielki a spokój bezcenny. Wiekszosc producentow nie kaze zmieniac oleju w automacie ale to jest bład, trzeba zmieniac co 60 tysiecy i tyle, w każdym dobrym warsztacie ze skrzyniami Ci to powiedzą, w manualu sie nie zmienia a dolewa, chyba, że jest naprawa główna to nowy olej, kto chce to sie do tego zastosuje a kto nie, to nie musi i po co dalej wałkować temat??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie dramatyzyuj kolego przemek w poscie 40 .... i po co dalej wałkować temat??

dobrze.. tylko jeszcze zeby nie bylo "niedopowiedzen" to napisz czy za te 550pln wymieniono Ci caly olej (o czym moje "dramatyzowanie" bylo) czy polowe oleju (moze tego nie byles swiadomy ale po odkreceniu korka a nawet miski w skrzyni polowa oleju zostaje tak czy siak "uwieziona" w skrzyni)

Jezeli za 550pln wymiana byla calego oleju lacznie z olejem, fitrem, uszczelka i robocizna to koniecznie podaj namiary na warsztat (jest pare osob z Wro, pewnie komus sie przyda).

Wiekszosc producentow nie kaze zmieniac oleju w automacie

wiekszosc nakazuje ale to poza tematem

Przemek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że nie cały tylko 6 litrów, nie da rady wymienić całego. W sprzęgle zostaja 3 litry, więc jest zmieniane 66% ;) Dlatego skrzynia ma filtr, żeby ze starego zebrał syf ;)

 

De facto u mnie był zmieniony przy 150 tysiacach i na magnesie nie było wogółe opiłków, dziwne troche .....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość stefanoo
Oczywiście, że nie cały tylko 6 litrów, nie da rady wymienić całego. W sprzęgle zostaja 3 litry, więc jest zmieniane 66% ;) Dlatego skrzynia ma filtr, żeby ze starego zebrał syf ;)

 

De facto u mnie był zmieniony przy 150 tysiacach i na magnesie nie było wogółe opiłków, dziwne troche .....

tak czy siak, zmieniamy nie ma dyskusji :D:D:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zmiana częściowa 60% oleju szkodzi skrzyni, chyba że zastosuje sie dokładnie taki sam olej jaki był wlany oryginalnie ... nie wszystkie oleje można mieszać, po wymieszaniu dwóch olejów o trochę innych parametrach i skladzie czesto tworzy mieszanke która nie posiada wlaściwości ani tego oryginalnego ani tego nowego ... skrzynia po takim zabiegu moze dzialac niepoprawnie ... to jest zdanie kilku mechaników którzy nie chcieli podjąć się wymiany czesciowej oleju ze wzgledu że nie mogli dac gwarancji na swoja usługę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
zmiana częściowa 60% oleju szkodzi skrzyni, chyba że zastosuje sie dokładnie taki sam olej jaki był wlany oryginalnie..., po wymieszaniu dwóch olejów o trochę innych parametrach i skladzie czesto tworzy mieszanke która nie posiada wlaściwości ani tego oryginalnego ani tego nowego

jedno jest pewne...nie mozesz wlac wiec nowego oleju z ASO bo ten ma troche inne parametry niz taki po 200tys i 10 latach

Szkoda, ze nie wiedzialem, ze jestes zainteresowany wymiana oleju to zostawilbym Ci moj stary zlany

- co Ci mechanicy nie wmowia czlowiekowi:)

Przemek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wcale nie twierdze że ma cos byc nie tak jak wlejesz identyczny olej jak byl wlany pierwotnie (w fabryce) - jeżeli mowa o oryginale z ASO to nic nie powinno sie dziać złego. Moim zdaniem po wymieszaniu tego 60% nowego i 40% starego to przecież nadal bedzie stary olej. Często ze wzgledów oszczedności są wlewane też oleje zamienniki które w swoim skladem nie odpowiadają oryginałowi czesto posiadając dodatki które nie powinny być używane z olejem który został zalany oryginalnie - jezeli pewne dodatki oleju nie są przystosowane do oleju oryginalnego tzn że będą w sposób niekożystny wpływać na jego parametry. Skład olejów sie zmienia dodatki do oleju także, czasem zastosowanie dodatku wymaga zastosowania innej bazy olejowej. Moim zdaniem częściowa wymiana oleju to jak rosyjska ruletka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam skrzynię AG5 i do niej wchodzi oryginalnie olej: VW Group ATF Part No. G 052 162

 

Zamieniki: (identyczne jak powyższy)

 

Fuchs TITAN ATF 3353

Febi 14738 (dostępny w Inter Cars)

BMW 83 229 407 807 (dostępny w ASO BMW)

VW G 052 162 Ax (ten x się zmienia w zależności od pojemności opakowania)

Hepu Maxxus ATF-VA

 

Udało mi się odszukać (są dostępne) wszystkie oleje z powyższej listy - na obecną chwilę najtańszy jest Febi.

 

Co do wymieniać/nie wymieniać to są dwie szkoły:

 

1. wymieniać olej co max 60tys

2. wymieniać skrzynie jak padnie (w zależności od szczęścia od 100-200tys powinna przelatać)

 

Ja wolę wymieniać olej.

 

Jako ciekawostkę powiem że Ford Mondeo 2.5 V6 ma skrzynię "pożyczoną" od Mazdy a Ford mówi "nie wymieniać" podczas gdy serwis Mazdy zaleca wymianę oleju co 60tys w tej samej skrzyni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Po pierwsze tylko olej oryginał, żadnych zamienników... po drugie ile Masz przebiegu i czy był od nowości wymieniany....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamienniki które podałem to w zasadzie ten sam olej, tylko inaczej konfekcjonowany. Myślisz że VW sam sobie robi olej ? VW, BMW, Audi sprzedają ten sam olej a każdy pod własną marką.

 

Auto ma 75tys przebiegu i to będzie pierwsza wymiana oleju w skrzyni.

 

Ponieważ jeżdżę automatami od ponad 15-lat i robię duże przebiegi, rzędu 80tys rocznie to jestem zdecydowanym zwolennikiem opcji nr 1 - czyli wymieniam i dotąd nie miałem z tym problemu a w jednym przypadku skrzynia odzyskała wigor po wymianie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko jedź wymienić tam gdzie robią wymianę calego oleju a nie jego części ... olej febi (niby identyczny zamiennik) jak do mnie nie przemawia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość fafa69

jeśli ktoś z was ma instrukcję do skrzyni Jatco JF506E 09A to bardzo proszę o pomoc i jeśli macie jakieś spostrzeżenia uwagi własne doświadczenia z tym napędem to również proszę o wasze opinie.

dziękuję

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jestem świeżym posiadaczem Passata ze skrzynią automat tiptronic. Wymieniam od razu oleje, paski itd. Nie wiem co zrobić z tym olejem w skrzyni gdyż jak czytam to tyle opini ilu kierowców, wymieniać nie wymieniać ?. Najgorsze jest to że nie wiem czy był ten olej tam kiedykolwiek wymieniany. Auto ma 157 tys przebiegu (przynajmniej na liczniku).

Jak już wymieniać to jaki olej i ile go wchodzi ?

Dzięki pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Adamek_IDEA

Witam wszystkich :)) Zarejestrowałem sie niedawno, więc jestem nowicjuszem na tym forum ;) Jednak mam nadzieję , ze ktoś pomoże mi w temacie Wymiany Oleju w Skrzyni Biegów Automat z Tiptronikiem. Mam Passata B5 2003r 1.9 TDI 130KM. W servisie VW powiedzieli mi, ze Oleju w tej skrzyni się nie wymienia-jedynie dolewa jak potrzeba.Natomiast w innych -dwóch- zakładach( nie ASO) oczywiście byli za tym abym wymienił. Koszt filtra+ uszczelki to 112zł i olej ok 25zł za litr( podobno wchodzi 5litrów). I teraz mam pytanie, czy rzeczywiście trzeba ten olej wymienić- czy jest to tylko wydanie kasy na marne a jeszcze można pogorszyć sprawę??? dzięki serdeczne za każde info

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak chcesz wymieniac to olej bierz tylko oryginalny z ASO on kosztuje około 60zł za litr, zeby wymienic caly olej to potrzebaby około 9L ... ale do tego potrzebne jest wymontowanie skrzyni ... jezeli chodzi o tradycyjna wymiane to 5L powinno wystarczyć dla pewności lepiej mieć 6L. wazne jest zeby zastosowac oryginalny olej który po zamieszaniu z tym co zostało w skrzyni w żaden sposób nie zmienił swoich parametrów. W skrzyniach nie powinno sie mieszac olejów różnych producentów nawet jak posiadają te same oznaczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość adam89

Witam.

Mam ten sam problem co stefanoo mianowicie szarpanie skrzyni i proszę powiedzcie co z tym zrobić? Dlaczego skrzynia szarpie przy zmianie biegów i na postoju? Myślałem że to silnik ale silnik pracuje idealnie na pozycji P lub N? Co robić? Boję się o skrzynię bo samochód mam nie cały miesiąc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Adamek_IDEA

Witaj "MARIOS". Dzięki za odpowiedź :) Stoję przed dylematem , czy dać autko do servisu coby sprawdzili i wymienili mi ten Olej w skrzyni ( koszt: 64zł/l * 6litrów + 120 filtr i 50 uszczelka ), czy zostawić i nie ruszać. Autko ma przejechane 211 tys, pełna dokumentacja z której wynika, że Olej w skrzyni nie był nigdy wymieniany!!! Jak na razie działa wszystko OK - sprawą zainteresowałem się jak znajomy poradził abym sobie wymienił tak jak On to zrobił. Ale On wymienił u jakichś tam "wymieniaczy olejów" i zalał olej - DEXTRON 3 - a Tu na forum czytałem iż takiego sie nie wlewa do Tiptronicka!!! I teraz mam taki kocioł, ze szok.... i co????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witaj "MARIOS". Dzięki za odpowiedź :) Stoję przed dylematem , czy dać autko do servisu coby sprawdzili i wymienili mi ten Olej w skrzyni ( koszt: 64zł/l * 6litrów + 120 filtr i 50 uszczelka ), czy zostawić i nie ruszać. Autko ma przejechane 211 tys, pełna dokumentacja z której wynika, że Olej w skrzyni nie był nigdy wymieniany!!! Jak na razie działa wszystko OK - sprawą zainteresowałem się jak znajomy poradził abym sobie wymienił tak jak On to zrobił. Ale On wymienił u jakichś tam "wymieniaczy olejów" i zalał olej - DEXTRON 3 - a Tu na forum czytałem iż takiego sie nie wlewa do Tiptronicka!!! I teraz mam taki kocioł, ze szok.... i co????

 

 

Dylemat zawsze zostanie i tego nic nie zmieni, moim zdaniem to jest po prostu loteria bo może by dobrze bez wymiany ale i może za jakiś czas automat zastrajkować tak samo jak i po wymianie.

 

Moim zdaniem, a mało nie przeczytałem i nie tylko na tym forum jeśli olej był do tej pory nie wymieniany to ja raczej bym nie zaryzykował, ponieważ teraz byłoby większe prawdopodobieństwo że jednak coś się stanie.

 

U mnie jest około 140 tkm i także się zastanawiam i nie wiem czy się zdecyduje. Półśrodkiem jest wymiana samego filtra i ewentualnie wymiana metodą pasywną tzn. tyle tylko ile jest w misce.

 

Automatami przejechałem około 250 tkm i w fordzie (skrz. Mazda) wymieniłem filtr i olej (pasywnie) po około 130 tkm teraz ma około 205 tkm i jest ok - lecz wymiana tylko była przy okazji ze względu na konwerter, tzn. poszedł na nim wieloklin.

 

Tak więc wybór nie jest prosty, a opinii przed i za wymianą jest zawsze dużo i każy mówi inaczej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Kokobadu

Pozwolę się podpiąć do tego tamtu.

 

Zamierzam wymieniać olej i filtr w skrzyni EPV (to nie tiptronic a zwykły automat)

Chciałbym się dowiedzieć, który odczyt z VAG-COM pokazuje temperaturę skrzyni, która przy dolewaniu oleju powinna być 35 stopni.

Rozumiem, że najpierw wybiera się 02 --> automat; potem 08 --> pomiary; a potem:

grupa 005 pokazuję jakąś nieopisaną temperaturę

grupa 006 pokazuję również jakąś nieopisaną temperaturę ale to pewnie nie ta bo jest zwykle odczytywana jako 0 (zero);

grupa 008 pokazuję jakąś nieopisaną temperaturę (zwykle ta sama wartość co i w grupie 005).

 

Uprzejmie proszę o wskazówki, być może tej temperatury szuka się zupełnie gdzie indziej?

 

Mam również drugie pytanie. Kupując uszczelki potrzebne do wymiany oleju w skrzyni dostałem również od ASO korek do odpowietrznika (010 409 841 A) ?? Czy to znaczy, że automata / jego sprzęgło po wymianie oleju należy odpowietrzać?? We wszystkich opisach, jakich zasięgnąłem rady nie ma ani słowa o odpowietrzaniu?? Czy może holenderskie ASO po prostu chciało mi sprzedać jakiś drobiazg jaki zalega im na pułkach :) ??

 

Z góry wielkie dzięki za odpowiedzi, które jak się domyślam przydadzą się kolejnym osobom przygotowującym się do wymiany oleju w ASB.

 

Pozdrawiam wszystkich!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności