Skocz do zawartości
przemas32

Oznaczenie reflektorow - anglik - europejczyk

Rekomendowane odpowiedzi

Gość grzybekkk
Lampy w Passatach są zazwyczaj przestawiane na symetryczne i asymetryczne jest w nich taki cwancyk.Nawet diagności się na to łapią podczas przeglądów a ich niewiedza jest zatrważająca.

 

Ten cwancyk to taka blaszka, której przestawianie powoduję że reflektor świeci albo poziomo albo zewnętrzna strona snopu światła jest podniesiona. Do blaszki jest dostęp po zdjęciu klapki przykrywajacej regulator wysokości reflektora. Znajduje się ona na wysokości białej złączki tego regulatora nieco w głębi od strony żarówki swiatła mijania. Można podejrzeć lusterkiem a potem wyczuć palcem. Położenie do góry - snop poziomy, na dół - snop podniesiony.

Reasumując: dla lewego reflektora blaszkę ustawiamy do góry, dla prawego na dół.

Tak jest w reflektorach firmy Hella.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka tygodni temu trafiłem sarenkę. Poszła prawa lampa, którą wymieniłem na znalezioną na szrocie. Zajechałem do diagnosty po zamontowaniu lampy w celu ustawienia świateł, a on stwierdził że to lampa jest od anglika.

 

Na reflektorze powinny by strzałki:

1. strzałka w prawo - reflektor przeznaczony do ruchu lewostronnego (np. z auta z rynku UK)

2. brak strzałki - reflektor do ruchu prawostronnego

3. strzałka z lewym i prawym grotem - reflektor symetryczny lub z możliwością przestawienia wiązki (nadaje się i do UK, i do Polski.

 

Na prawej lampie mam dwa groty zwrócone do siebie, więc lampa powinna być "uniwersalna".

 

Na kloszu są zrobione pogrubienia, paski które załamują odpowiednio światło. Rożnicę widać na zewnętrznym dolnym rogu lampy. W lampach wystawianych na allegro stwierdzam, że dla prawej lampy:

- paski \\\\ - klosz angielski

- paski //// - klosz europejski.

 

W swojej lampie mam wzór klosza angielski ze strzalkami zwroconymi ku sobie.

 

Ten cwancyk to taka blaszka, której przestawianie powoduję że reflektor świeci albo poziomo albo zewnętrzna strona snopu światła jest podniesiona. Do blaszki jest dostęp po zdjęciu klapki przykrywajacej regulator wysokości reflektora. Znajduje się ona na wysokości białej złączki tego regulatora nieco w głębi od strony żarówki swiatła mijania. Można podejrzeć lusterkiem a potem wyczuć palcem. Położenie do góry - snop poziomy, na dół - snop podniesiony.

Reasumując: dla lewego reflektora blaszkę ustawiamy do góry, dla prawego na dół.

Tak jest w reflektorach firmy Hella.

 

Co do tego "cwancyka" to lampę wlaśnie wymontowałem i szukam go z całym zapałem, ale znaleść nie mogę. Lampa Hella.

Znalazłem jeszcze, że lampa ma homologację E4.

 

Wysłałem zapytanie do producenta lamp Hella i oto co dostałem:

 

Szanowny Panie!

Znak z dwoma strzałkami oznacza, że reflektor może być używany w ruchu lewo i prawostronnym z następującym zastrzeżeniem:

 

w reflektorze fabrycznie przystosowanym do ruchu lewostronnego (w podstawowym działaniu reflektora niesymetryczna wiązka światła oświetla pobocze po lewej stronie drogi) można zmienić wiązkę światła na symetryczną (brak oświetlania pobocza po lewej stronie drogi) co pozwala wjechać na drogę o ruchu prawostronnym bez oślepiania nadjeżdżających kierowców.

 

tak samo można przystosować reflektor fabrycznie montowany w samochodach z kierownica po lewej stronie.

 

Zmiany wiązki światła dokonuje się wewnątrz obudowy (po zdjęciu dekla) dźwigenką zamontowaną na module świateł mijania. Zmiana położenia dźwigienki powoduje zmianę wiązki z niesymetrycznej na symetryczną.

 

Takie przystosowanie reflektora stosuje się gdy pojazdy sporadycznie wjeżdżają na drogi o przeciwny kierunku ruchu.

 

W Pana przypadku można zmienić wiązkę niesymetryczną oświetlającą lewe pobocze na symetryczną, ale zgodnie z polskimi przepisami o ruchu drogowym i dopuszczeniu pojazdów do ruchu, pojazd z symetrycznymi światłami nie może być zarejestrowany (w Polsce obowiązują niesymetryczne światła mijania).

Kupując reflektor na giełdzie został Pan oszukany - sprzedano Panu reflektor fabrycznie przystosowany do ruchu lewostronnego, który mimo zmiany wiązki światła nie może być dopuszczony do ruchu w Polsce.

 

Z wyrazami szacunku

 

 

Zenon Rudak

Trchnical Service

Trainer

Hella Service Partner Manager

Tel. +48 22 / 868 66 88 w. 123

mobile +48/693 329 394

[email protected]

 

Edytowane przez solo020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

mam do Was takie pytanko.

Kupiłem lampę ksenonową do VW Tourana.

Są na niej oznaczenia jak na załączonych fotkach.

Szukałem informacji na temat ruchu lewo- i prawostronnego i znalazłem dwie wykluczające się wersje.

W jednej napisano, że jeśli strzałka jest w prawo to oznacza to, że lampa jest przewidziana dla ruch lewostronnego: http://www.forum.vwgroup.pl/f255/oznaczenia-homologacji-reflektorow-i-lamp-58/

Natomiast w innym poradniku znalazłem info że strzałka w lewo oznacza ruch lewostronny:

http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=74878

Już kurcze zacząłem wątpić. Sprzedający twierdzi że jest to lampa do ruchu prawostronnego.

Wiem że najlepiej założyć i sprawdzić ale wiąże się to u mnie z przeróbką wtyczki i wolałbym wiedzieć przed zaczęciem zabawy.

 

Pozdrawiam i dzięki za odpowiedź.

 

Tomek

IMG_0669.jpg

IMG_0670.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A więc etka mówi ze ten numer wycofano ( 1T0 941 032F ) i jego zamiennikiem jest numer 1T0 941 040F i jest to reflektor strona prawa ruch prawostronny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info.

To by się zgadzało.

Znalazłem taką fotkę lamp na angielskim Ebayu przeznaczonych do ruchu lewostronnego.

Na naklejce jest rzeczywiście strzałka w prawo, więc to by się zgadzało z jednym z opisów jakie podałem wyżej.

ebay4.jpg

ebay5.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzymaj jeszcze potwierdzenie....

 

9a2d2496947f2dff.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie mam światła. Jest to anglik a na lampach mam homologację E4 czyli niemiecka. Są tam żarówki H7 i H1 czyli bez przeciwmgłowych - czy były takie montowane w oryginale.

p1020712xm4.th.jpg p1020723go6.th.jpg

 

p1020709uh0.th.jpg p1020734zr6.th.jpg

 

Samochód niedługo będzie przerabiany i rejestrowany. Czy te lampy da się przestawić na ruch prawostronny?

Czy to jest niemiecka homologacja Helli na rynek angielski?

Edytowane przez LucasL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jakie mam światła

przeznaczone na rynek angielski.

na lampach mam homologację E4 czyli niemiecka

Bo lampy jak i zreszta cale auto wyprodukowano w Niemczech.

Są tam żarówki H7 i H1 czyli bez przeciwmgłowych

Byly.

Czy te lampy da się przestawić na ruch prawostronny?

Wymieniajac je na pewno sie da, mozna wymienic same szkla ale nie jestem pewien czy to na 100% zadziala.

Czy to jest niemiecka homologacja Helli na rynek angielski?

Tak. Wyprodukowane i homologowane w Niemczech, a przeznaczone do ruchu lewostronnego.

 

EDIT//

 

Strzałka pod oznaczeniem HC badz HC/R wskazuje nam stronę po której pojazd powinien się poruszać.

--- scalone ---

Na prawej lampie mam dwa groty zwrócone do siebie, więc lampa powinna być "uniwersalna".

Nieprawda, patrz post wyżej (właściwie patrz w tym samym poście) gdzie szukać oznaczenia czy to lampa od anglika, czy europejczyka.

Co do tego "cwancyka" to lampę wlaśnie wymontowałem i szukam go z całym zapałem, ale znaleźć nie mogę. Lampa Hella.

Bo ten "cwancyk" jest chyba tylko przy xenonach.

Edytowane przez GURAL
Automatyczne z??czenie postów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cytat:

Napisał solo020

Co do tego "cwancyka" to lampę wlaśnie wymontowałem i szukam go z całym zapałem, ale znaleźć nie mogę. Lampa Hella.

 

Bo ten "cwancyk" jest chyba tylko przy xenonach.

 

Znalaść go można w lampach gdzie na kloszu sa trzy strzałki.

 

Napisał LucasL

Czy te lampy da się przestawić na ruch prawostronny?

 

Wymieniajac je na pewno sie da, mozna wymienic same szkla ale nie jestem pewien czy to na 100% zadziala.

 

Da się wymienić klosze, ja tak robiłem u siebie. Tylko nowych samych kloszy nie dostaniesz, przynajmniej mi się nie udało, Hella ich nie produkuje. Lepiej kupić oryginalne używane reflektory (komplet już nawet za 150 pln na allegro).

Edytowane przez solo020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy ktos moglby zamiescic zdjecie oryginalnych reflektorow przednich do passat b5 fl - do ruchu prawostronnego (np. polskiego) chodzi mi w szczegolnosci o dokladne oznaczenia jakie tam sie znajduja, jak to wyglada , te strzalki i oznaczenia - najlepiej Hella i DEPO - nie chodzi o ksenony tylko te zwykle

 

Chce wiedziec dokladnie jak je rozpoznac gdy bede kupowal - po tych rozbierznych opisach , troszke sie pogubilem jak strzalka w ktora strone i czy patze na samochod od przodu czy ze srodka - byl bym wdzieczny za zdjecie - ktore rozwialo by moje watpliwosci

Edytowane przez daffyx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam taki prblem poniewaz naczytalem sie waszych wiadomosci tutaj i sprawdzilem pod sciana swoje swiatla i co sie okazalo ze na swiatlach misjania moje swiatla wygladaja ta -___/--- a na swiatlach drogowych ---\___ co jest nie tak? zarowka prawa swieci wyzej niz lewa?

 

zdjcie0149w.th.jpg

Edytowane przez maly3310

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
na swiatlach drogowych ---\___ co jest nie tak? zarowka prawa swieci wyzej niz lewa?

Światła drogowe świecą punktowo-i dla nich nie ma różnicy, czy poruszamy się w UK czy po kontynencie... Jedyne, co się rzuca w oczy, to to, że świecą nierówno :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jedyne, co się rzuca w oczy, to to, że świecą nierówno
I teraz co wymienic żarówke i wszystko bedzie ok czy cos jeszcze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
I teraz co wymienic żarówke i wszystko bedzie ok czy cos jeszcze?

Nie wymieniać żarówki, tylko lampę wyregulować :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

siemanko a to jakie lampy zaznaczam że to jest passat b6 wersja rhd (angielska)

12112009011.jpg

12112009012.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam mam pytanko czy taka lampa od anglika do europejczyka podejdzie czy jest inna czy rozni sie czyms http://www.allegro.pl/item902022660.html

bo zewnwntrznie wyglada ok ale moze cos w srodku byc nie tak np przeciwmgielne ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
bo zewnwntrznie wyglada ok ale moze cos w srodku byc nie tak np przeciwmgielne ???

Po obydwu stronach masz takie same żarówki, tak ze przeciwmgielnym się nie przejmuj. Pewnie nawet nie masz podciągniętego kabla do tej lampy żeby świeciło przeciwmgielne.

Lampa jest taka sama. :ok:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ok wielke dzeki to w takim razie moge ja kupowac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie jesteś pewny, to jeszcze masz screen-a z ETKA. Nie ma rozgraniczenia LHD/RHD.

lampa tyl.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja znalazłem taki opis oznaczeń na lampie może się przyda komuś?

21c730a3330676f9.jpg

lampy_oznaczenia02.jpg

Edytowane przez Robcyk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności