Skocz do zawartości
Gość kicol

Czyszczenie soczewek (ksenony)

Rekomendowane odpowiedzi

Gość kicol

Witam wszystkich!!!

 

Poruszam się Passatem wyposażonym w światła ksenonowe ale niestety te nie świeca najlepiej - żebyśmy dobrze się zrozumieli same żarniki dają intensywne światło tylko zauważyłem, że soczewki wyglądają jakby były lekko brudne lub zaparowane.

 

Przy ksenonach jest niestety tak, że każdy brud starsznie rozprasza światło i u mnie obszar oświetlany jest zdecydowanie za "ciemny"

 

Mam pytanie jak dostać się do soczewki w celu jej wyczyszczenia (myślę o wyczyszczeniu jakimś alkoholem izopropylowym lub czymś podobnym) :609:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kicol

tak mam :619:

 

jesli nie zrozumiales o co chodzi to chciałbym dostać się do soczewek od wewnątrz reflektora :622:

 

pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dayv

yyyyyyyyy a wogule takie zabiegi sa stosowane...? to nierozszeczelnia lampy...?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kicol

nie wiem czy są stosowane natomiast wiem, że mam brudne soczewki i chciałem spróbować je wyczyścić :640:

 

poza tym jakie znaczenie ma rozszczelnienie lampy ??? jeśli przepali się żarówka lampę trzeba otworzyć i wymienić żarówkę... chyba, że nie mam racji :628:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kicol

chyba nie ma rady :625:

 

a może jest jakaś mądra osoba, która umie wymienić żarnik ksenonowy :628:

 

mała podpowiedź bardzo ułatwiłaby mi życie :614:

 

nie chce zabierać się do roboty "w ciemno" bo jeszcze coś zepsuje i dopiero będzie klops :617:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość arti

Żarrik ksenonowy wymienia się łatwo, niestety trzeba wykręcić cały reflektor, wcześniej odłączyć przewody. Przykręcony jest kilkoma śrubami. Ostatnio spaliła mi się żaróweczka światła postojowego, niestety procedura jest taka sama, trzeba wyjąć cały reflektor.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kicol

w takim razie może w weekend podejmę wyzwanie i zdemontuję reflektor :614:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego żeby wyjąć reflektor musisz zdjąć zderzak :641:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mam ten sam problem ale chyba nie bede ruszał reflektorów, może cos sie spierdzielić i bedzie kwas :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj też zauważyłem, że moje soczewki są brudne.

Spróbuję ze sztywnego drutu zrobić takie zagięte ramię i zamocować na nim jakąś szmatkę czy coś. Spróbuję dostać się tam po wyjęciu żarówki od doświetlania zakrętów.

Dam znaka jak poszło.

Oczywiście w moim przypadku dotyczy to b6 na bi xenonach :-)

Edytowane przez rafi-r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie kombinuj z żadnym drutem (porysujesz odblysnik i bedziesz mial)

Jak juz chcesz tak czyścic porzadnie to rozkrec i wyjmij soczewke. Ja natomiast podczas wyjomowania soczewki połamałem jeden z trzpieni a dokladnie ten co trzyma soczewe na gorze... i byla d......................a. :devil

Mozesz zrobic tak:

wymontuj wszystko, plyn do mycia naczyc, ciepła woda i trząchać :lol

po tym zabiegu denaturat lub spirytus do usuniecia zaciekow...

 

a tu masz wiecej http://dieselteam.pl/forum/viewtopic.php?t=2654

Edytowane przez midqard

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przecież tej soczewki nie da się wyjąć trzeba lampę rozkleić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przecież tej soczewki nie da się wyjąć trzeba lampę rozkleić

 

Kolega z 3miasta wyjał bez rozklejania. Ja jedna połamałem a drugą jakos, jakos udało sie wyszarpac ale 2 raz juz bym tego nie robił.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sory wiem że nie ten dział, ale chcę Koledze pomóc. W Brzezinach /Łódzi jest zakład przy ul. Kościuszki gdzie pracuje P. Darek- gość fachowiec od lamp i oświeetlenia. Dałem mu do czyszczenia lampy ksenonowe ze swojego pasacika, wyczyścił soczewki, klosze i odbłyśniki, dołożył w b.dobrej cenie ori żarniki i to wszystko w jeden dzień (wykonuje także instalacje do regulacji elektr. lamp). Polecam tego gościa i wiem że wielu Kolegów już korzystało z Jego usług. Telefon zainteresowanym podam na priv-a.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Kolega z 3miasta wyjał bez rozklejania. Ja jedna połamałem a drugą jakos, jakos udało sie wyszarpac ale 2 raz juz bym tego nie robił.

 

Cooooo !!!!!! Wyjąć soczewkę bez rozklejania lampy to jak zakładać "gumkę bez wyciągania z opakowania". Soczewka jest zabezpieczona solidnym pierścionkiem sprężynowym. A żeby go wyjąć trzeba go podważyć delikatnie cienkim wkrętakiem prostopadle do soczewki, co jest nie możliwe bo uniemożliwia to stożkowy odbłyśnik, a przedewszyskim trzeba się najpierw uporać z zagiętymi na ów sprężynkę zabizpieczeniami. co widać zresztą na poniższym zdjęciu. Tak więc proszę nie rozsiewać kitu bo to nie takie proste. Regenerowałem lampę własnoręcznie. mogę na życzenie podesłać chętnym kilka fotek.

 

http://forum.vw-passat.pl/attachment.php?attachmentid=39421&stc=1&d=1288770834

 

Nie kombinuj z żadnym drutem (porysujesz odblysnik i bedziesz mial)

Jak juz chcesz tak czyścic porzadnie to rozkrec i wyjmij soczewke.

 

To nie do końca prawda. Faktem jest, że napewno do tego nie zastosowałbym "druta" ale np zapałkę do grilla. Są takie odpowiednie dłuugie zapałki. Drewno napewno jest delikatniejsze. Na końcu tej zapałki można umieścić waciki do "mejkapu" (trzy na raz i czesto wymieniać). Takie jakich używają nasze kobitki, okrągłe. I napewno żadnej wymyślnej chemii. Zwykły, tradycyjny, polski spirytus poradzi sobie z nalotem, a i dodatkowo szybko odparuje i nie pozostawi żadnych śladów czy smug. To taki sposób dla tych, którzy nie widzą potrzeby rozklejania lampy.

Obraz 230.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
To nie do końca prawda. Faktem jest, że napewno do tego nie zastosowałbym "druta" ale np zapałkę do grilla. Są takie odpowiednie dłuugie zapałki. Drewno napewno jest delikatniejsze. Na końcu tej zapałki można umieścić waciki do "mejkapu" (trzy na raz i czesto wymieniać). Takie jakich używają nasze kobitki, okrągłe. I napewno żadnej wymyślnej chemii. Zwykły, tradycyjny, polski spirytus poradzi sobie z nalotem, a i dodatkowo szybko odparuje i nie pozostawi żadnych śladów czy smug. To taki sposób dla tych, którzy nie widzą potrzeby rozklejania lampy.

 

A może coś innego niż spiritus? Co jeszcze można zastosować? Nie bardzo chcę zepsuć odbłyśnik. Pytam bo spirytusu nie posiadam aż wstyd ale tutaj troche trudniej go zdobyć. Bo wódką to już chyba raczej nie??

 

Sprawdziłem sposób z patyczkiem i wacikami nie przechodzi bo na drodze staje przesłona.

Edytowane przez artur94

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem w B5 FL ksenony kupione od kolesi co tym handlują.

Po 4 latach padł żarnik.

Wymieniłem oba, ale któraś lampa mi spadła i złamało się coś w środku.

Pojechałem więc do nich i bez problemu wymienili mi soczewkę z przesłoną.

Wtedy zauważyłem też, że ta wymieniona świeci o wiele mocniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem czasu wziąć się za te soczewki, a i zima wokoło więc marznąć się nie chce.

Myślę, że w ten weekend pokombinuję. Wolę nie wyciągać soczewek bo nie chciałbym dowiedzieć się ile moja nauka wyjmowania jest warta.

B6 na Bixenonach ma doświetlanie realizowane przez żarówkę chyba H4. wyciągnę to i spróbuję jakość dojść do soczewki.

Dam znać jaki rezultat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi czyszczenie lamp od środka to naprawdę warto to zrobić, tak jak polerkę z zewnątrz zmęczonych kloszy.

Chyba wszystkie lampy Hella bi-Ksenon są wyposażone w specjalne kanały wentylacyjne którymi realizowana jest wymiana powietrza z otoczeniem i chyba dzięki temu zaparowanie lampy w środku jest ograniczone co jednak powoduje ze syf ma możliwość się do niej dostać.

Jeżeli chodzi o lampę od Passata 3BG to może nie soczewkę ale zespół soczewki-przesłony-odbłyśnika można bez problemu z lampy wyciągnąć bez rozklejania klosza. Miałem też okazję sprawdzić że z lampy od Passata 3B oraz Audi A6 C5 modułu nie da się wyciągnąć inaczej jak zdejmując klosze.

Oprócz czyszczenia soczewki warto przyjrzeć się odbłyśnikowi ponieważ warstwa napylonego aluminium po kilku latach robi się matowa lub się wypala. Pomoże tu tylko regeneracja.

Jeżeli chodzi o czyszczenie klosza od środka bez rozklejania to ja po wyjęciu modułu soczewki wsadziłem tam że tak powiem wycior zrobiony z drutu 1,5mm w izolacji, na jego końcu zrobiłem poduszkę z kawałka szmatki z mikrofibry wypchanej watą, dodatkowo drut jeszcze okręciłem watą. Dopiero takim czymś machałem w środku lampy. Trzeba być bardzo delikatnym ponieważ "sreberko " jest bardzo delikatne i zawadzenie gołym drutem w izolacji może go zadrapać. Przy tym zabiegu szmatka robi się dosłownie czarna od pyłu który zbiera z klosza.

 

ps.

W zeszłym tygodniu oddałem odbłyśniki bi-ksenon od 3BG do regeneracji w Kobyłce pod Warszawą jak odbiorę dam znać jak wyszły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności