Skocz do zawartości
Gość michalko_t

[ zawieszenie] Tylna tuleja wachacza przedniego

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Przyszedł i czas na mnie. Muszę wmienić tylne tuleje wahacza przedniego. Jako że nie mam zaufania do mechaników a mam trochę pojęcia w mechanice i sprawia mi to frajdę to chce to zrobić sam. Ale proszę o kilka porad.

Czy dolny wahacz trzeba wyciągnąć całkiem?

Czy jest jakaś różnica w wyciąganiu wahacza z prawej czy lewej strony?

Czy trzeba mieć do tego kanał czy da radę to zrobić na podniesionym całym aucie na wysokość 50cm?

Co i które śruby najlepiej odkręcić żeby uniknąć odkręcania niepotrzebnych rzeczy?

Proszę o poradę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czy dolny wahacz trzeba wyciągnąć całkiem?

tak

 

Czy jest jakaś różnica w wyciąganiu wahacza z prawej czy lewej strony?

nie

 

Czy trzeba mieć do tego kanał czy da radę to zrobić na podniesionym całym aucie na wysokość 50cm?

wystarczy jak sobie przód dźwigniesz, niekoniecznie aż pół metra do góry.

 

Co i które śruby najlepiej odkręcić żeby uniknąć odkręcania niepotrzebnych rzeczy?

dwie śruby którymi przykręcony jest wahacz do budy, trzeba też odkręcić stabilizator i śrubę łączącą wahacz ze zwrotnicą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czy trzeba mieć do tego kanał

Kanał byłby najlepszy, dla bezpieczeństwa musisz coś pod podłogę rzucić, jakieś dwa kanoldy na stronę.

Na samym lewarku to ja bym nie ryzykował.

Pionowe śruby wahacza to z reguły zmora, bez dobrych kluczy, długiej rury i młotka nawet nie zaczynaj bo zniszczysz sobie śrubę, profilaktycznie warto podjechać do kogoś kto ma udar (np. do gumiarzy) i zruszyć śruby.

Jeśli łączniki stabilizatora są wiekowe to też się raczej ukręcą przy próbie ich demontażu wieć od razu kup nowe.

Pozioma śruba wahacza, śruba sworznia zwrotnicy i ewentualnie końcówki drążka powinny odkręcić sie bez będnych kombinacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam. panowie jak powinna być wciśnięta taka tuleja http://www.motointegrator.pl/produkty/201186-tuleja-wahacza-fortuneline-fz8054 kołnierzem od góry czy dołu?? stare były bez tego kołnierza. Wahacz od vento taki sam jak w b3

Edytowane przez mati

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
witam. panowie jak powinna być wciśnięta taka tuleja http://www.motointegrator.pl/produkt...uneline-fz8054 kołnierzem od góry czy dołu?? stare były bez tego kołnierza

 

Tu pewnie widzą ale w dziale "Mućki"B5 znają się na tym lepiej:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
witam. panowie jak powinna być wciśnięta taka tuleja http://www.motointegrator.pl/produkt...uneline-fz8054 kołnierzem od góry czy dołu?? stare były bez tego kołnierza. Wahacz od vento taki sam jak w b3

W b3/b4 kołnierz idzie od góry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na zdjęciu widać, że większym wybrzuszeniem w stronę sworznia. Kołnierz w zasadzie do góry, ale czy to ma jakieś znaczenie to nie sądzę. Może ktoś zna odpowiedź na to?

Ps: widziałem gdzieś pełne tuleje do wahaczy. Podobno auto sztywniejsze na nich jest.

Edytowane przez toku74

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czy przednia tuleja często pada? jakie są objawy ew. zużycia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie widziałem przedniej tulei zużytej.

Jak masz wahacz wyjęty do wymiany tylnej to i przednią wymień 8 PLN nie majątek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie mam wyjętego, ale podczas kadencji auta dwa razy wymieniałem tylną tuleję, bo o przedniej nikt nie wspominał żeby była zużyta, a teraz walczę z pływaniem auta i tak się zastanawiam, czy one mogą mi dawać taki efekt..;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zawsze wymieniam przednie razem z tylnymi, koszty niewielkie a wiadomo, że jest nowa.

Za wiele miejsca to przednia nie ma aby się wybić.

Jak pływanie to tylna belka, amortyzatory, zbieżność ewentualnie luz na końcówkach lub drążkach kierowniczych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozioma tuleja jest wieczna, może być guma spękana i tulejka zardzewiała a luzu nie będzie.

Aby ją wyminić też trzeba sobie patent zrobić na wprasowanie.

Od dziewięciu lat leżą u mnie nowe te tuleje i jeszcze sobie poleżą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja zawsze wymieniam przednie razem z tylnymi, koszty niewielkie a wiadomo, że jest nowa.

Za wiele miejsca to przednia nie ma aby się wybić.

Jak pływanie to tylna belka, amortyzatory, zbieżność ewentualnie luz na końcówkach lub drążkach kierowniczych.

 

No a co powiesz na to ze są nowe tuleje na belce lema, nowe amory, nowe koncowki i geometria ustawiana 2 albo 3 razy?;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
No a co powiesz na to ze są nowe tuleje na belce lema, nowe amory, nowe koncowki i geometria ustawiana 2 albo 3 razy?;-)

 

To może coś o historii auta, może składane z trzech i zostawia cztery ślady?

Kiedy zaczęło pływać?

Przy jakiej prędkości?

 

 

Patent na wymianę poziomej tulei to duże imadło, dwie nasadki do kluczy i kropelka ludwiku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja Ci napiszę jak u mnie było. Też mi pływało. Wymieniłem z tyłu tuleje w belce i nie ustało. Niedawno auto pojechało do mechaniora (niestety nie mam czasu na samodzielne grzebanie przy aucie) i wymienił: lewy zewnętrzny przegub, lewe łożysko i piastę oraz lewą sprężynę bo była pęknięta (zastanawiam się dlaczego nie wymienił dwóch sprężyn ale ja nie miałem czasu żeby tego dopilnować) i... pływanie ustało. Prowadzi się jak nowe auto. Na geometrii zauważyliśmy że z prawej strony tylna tulejka wahacza jest naderwana ale to na pływanie w moim przypadku nie ma wpływu. Wymienię ją już sam, jak tylko znajdę trochę czasu. Jak powyższy przykład mówi, nie można ufać mechanikom, bo wszystkiego nie zauważą. A mówiłem jak oddawałem auto że coś stuka z prawej strony z przodu... Tylko teraz tuleje będą założone pełne albo poliuretanowe...

I potwierdzając to co Włodek pisał. Kiedyś usłyszałem takie mądre zdanie: przednich tulei się nie wymienia bo nie ma takiej potrzeby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie składane z trzech;) auto zaczęło pływać ale przód, nie tył, tyłu w ogóle nie czuje, a tuleje też wymienione mam. Wymieniałem z przodu, poduszki amora, amory, końcówki i tuleje, oraz sworznie, geometria ustawiona jedzie jak po szynie ale na koleinach i nierównościach czuć że kierownica ucieka raz w jedną stronę raz drugą, przy mniejszych prędkościach przy większych tego tak nie czuć, tj. powyżej 100. Borykam się też z biciem kierownicy, a mam praktycznie nowe opony wyważone ładnie i do 90km nie biją a poźniej czuć spore bicie, zakładałem już czyjeś opony i było to samo, na zimówkach i letnich. łapałem ostatnio za lewy przegób i nim szarpałem miałem wrażenie że czuje lekki luz tam. Czy może być on objawem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może popuściła się śruba piasty ? u mnie tak było i był mega duży luz... No i wydaje mi się że na nierównościach i kamieniach zawsze będzie trochę szarpać w lewo i prawo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Śruba piasty? Ale to by bylo czuc ruszajac kolem chyba...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja to wyczaiłem jak zmieniałem tuleje na wahaczu.. Jak już zakręcałem koło a auto było jeszcze podniesione zobaczyłem że jest baaardzo duży luz :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności