Skocz do zawartości
Gość Tom123456

Jaki fotelik dla dziecka??

Rekomendowane odpowiedzi

Safety First ! do tego wygoda tak dla dziecka - przedewszystkim.

 

mocowanie za pomocą uchwytów ISOFIX + taśmy mocujące = czy uważasz że to jest mniej bezpieczne/stabilne/solidne od oplecionego pasami fotelika ?

te atuty plus łatwość montażu moim zdaniem - póki co teoretyka - dają znaczną przewagę po stronie systemu isofix.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

My uzywamy RECARO YOUNG EXPERT PLUS z baza, bo wczesniej mielismy YOUNG PROFI PLUS- patrz fotki.

 

Nikos, YOUNG SPORT fajny, ale chyba nie ma na isofix...

 

edit: nasz zestaw na pewno bezpieczny, ale trzeba sie nagimnastykowac przy wkladaniu dziecka... fajne sa te foteliki z obracana baza, ale nie wiem na ile takie konstrukcje sa solidne

RYEP.jpg

baza.jpg

Edytowane przez tomekCZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomek ale recaro jako jeden z niewielu producentów ma za sobą pozytywnie zaliczone testy z EURO NCAP. No i ich czyszczenie jest "dziecinnie" łatwe. Co do umieszczania pociechy to w przypadku Passata nie ma żadnych trudności. No chyba że mówimy o samochodzie 3-drzwiowy wtedy to może być kłopotliwe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja polecam:

1. fotelik: Maxi-Cosi CabrioFix (grupa 0+ 0-13kg) + baza: Maxi-Cosi EasyBase oczywiscie ISOfix

 

2. RÖMER DUO plus (grupa 1+ 9-18kg) oczywiscie tez ISOfix

 

przetestowane wielokrotnie na trasach DE-PL-DE i zajmujace 1 miejsca w testach ADAC

 

Polecam rowniez temat:

http://forum.vw-passat.pl/showthread.php?t=8961&highlight=isofix

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odgrzeję temat.

Używacie może takich fotelików :

http://www.allegro.pl/item1085212409_new_2010_fotelik_kiddy_guardian_pro_9_36_kg.html

 

http://www.allegro.pl/item1071706288_cybex_pallas_plus_9_36_kg_welur_3xkolor_3xgratis.html

 

Jeden i drugi mają bardzo dobre oceny w testach,ale ponoć CYBEX jest trochę ciasny.

Wszystkie uwagi mile widziane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam dla mojego dzieciaczka Cybexa solution X model na 09 rok.

Synek nie jest najszczuplejszy, fotelik bardzo wygodny, wygodna regulacja, lekki super sie czysci. Drugiego nie mialem takze sie nie wypowiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam MAXI COSI PRIORI. Jest fajnie wykonany i z dobrych materiałów. Na allegro kupiłem używany za 270zł więc cena dobra...

Edytowane przez kmalinek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja mam MAXI COSI PRIORI z tego co wiem to włoski.

to akurat holenderska firma i jedna z najlepszych.Jak macie pytania co do fotelików to piszcie.Zajmuję się tym od lat,używane,tylko i wyłącznie firmowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to i ja opiszę swoje doświadczenie z fotelikami. Może komuś się przyda.

Pierwszy fotelik córki to MaxiCosi Cabrio: http://www.maxi-cosi.com/gb-en/carseats/baby/cabriofix plus do tego baza dla aut bez isofix (nie wiedziałem wtedy, że mogę dokupić i założyć sobie iso w pasku): http://www.maxi-cosi.com/gb-en/carseats/baby/easybase-2 Fotelik rewelacja, łatwość obsługi i wygoda dziecka, oraz bezpieczeństwo. Alicja bez problemu pokonała w nim dwa razy trasę UK-PL i z powrotem, bez żadnych problemów. Niestety dzieciak rośnie ponad przeciętnie szybko i w wieku 8 miesięcy była już za duża na niego, więc kupiłem MaxiCosi Priori XP: http://www.maxi-cosi.com/gb-en/carseats/toddler/priori-xp . Fotelik rewelacja-znów prostota, wygoda i bezpieczeństwo. Fotelik ten udało mi się kupić w limitowanej skórzanej wersji-sprawdził się idealnie. Skóra jest mięciutka w dotyku, dziecko w niej się mniej pociło, a czyszczenie no to bajka. Do tego pasował do skórzanego wnętrza paska ;). No i łatwość rozłożenia gdy dziecko zasnęło. Same superlatywy jak dla mnie, i dla córki chyba też bo znów odbyła kilka krotnie trasy UK-PL bez problemów, a to dla mnie najlepsza rekomendacja.

Niestety, ponieważ córka w wieku 2 latek ma wzrost i wagę 3-4latki, musiałem zakupić trzeci i ostatni już fotelik w ciągu 2 lat...

Jak zwykle najważniejsze były wyniki w zapewnieniu bezpieczeństwa (polecam stronę fotelik info) oraz wygoda dziecka, ze względu na podróże do Polski. Niestety w tej kategorii nie było już tak różowo z bezpieczeństwem jak w przypadku poprzednich kategorii fotelików. Tym razem odrzuciłem MaxiCosi, ze względu na znikomy poziom komfortu-takie przynajmniej odniosłem wrażenie dotykając go w sklepie. Również testy zderzeniowe nie zadowalały mnie. Podobały mi się bardzo foteliki recaro, wyglądały na wygodne, jednak testy zderzeniowe odradziły mi ten zakup. W końcu postanowiłem kupic fotelik, który miał jedne z lepszych wyników w testach, był wygodny i prosty w utrzymaniu czystości. Fotelik firmy Silvercross, model Navigator: http://www.silvercross.co.uk/our-range/car-seats/navigator/

Z czystym sumieniem mogę go polecić jeśli chodzi o wygodę dziecka i użytkowość. Co chodzi o bezpieczeństwo-mogę opierać się tylko na testach. Fotelik jako jeden z nielicznych w tej kategorii posiada regulowane oparcie, a dodatkowo chyba jako jedyny ma regulowane siedzisko (np dla wysokiego dziecka z dłuższymi nóżkami).No i oczywiście zagłówek też jest regulowany (rośnie razem z dzieckiem). Siedzisko ma dość miękkie (co poniektóre miały jakby deskę obleczoną materiałem-cos jak nowe plastikowe siedzenia w ikarusach...) oraz aluminiową konstrukcję ramy. No i tym razem Ala pokonała podróż do PL i z powrotem bez marudzenia-więc znów niech to będzie najlepszą rekomendacją.

Nie mam isofix, i mam skórę-obawiałem się że fotelik będzie latał po siedzeniu, ale nawet jadąc bez dziecka mogę go zostawić nie zapiętego (oczywiście nie polecam ze względu na możliwość nagłego przemieszczenia się w momencie zderzenia) i zostaje na swoim miejscu, dzięki gumowym nóżkom, które bardzo ładnie trzymają się skóry. Jesteśmy bardzo zadowoleni, a to ważne, bo ten fotelik, przynajmniej w teorii powinien być najdłużej ze wszystkich.

I jeszcze na koniec o isofix-to rewelacyjny system, ale jak zwykle bywa, tylko w wykonaniu renomowanych firm. Nie warto bezgranicznie wierzyć w isofix (czyli jak fotelik ma isofix to już jest dobry), bo po to rozwiązanie sięgnęli już też słabsi producenci-no i niestety wyniki w testch zderzeniowych dalekie są od zadowalających...Wogóle ostateczną decyzję proponuje podejmować po sprawdzeniu wyniku w testach.

Edytowane przez Patrick

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
a polecam:

1. fotelik: Maxi-Cosi CabrioFix (grupa 0+ 0-13kg) + baza: Maxi-Cosi EasyBase oczywiscie ISOfix

 

2. RÖMER DUO plus (grupa 1+ 9-18kg) oczywiscie tez ISOfix

 

przetestowane wielokrotnie na trasach DE-PL-DE i zajmujace 1 miejsca w testach ADAC

Uzywam to samo. RÖMER DUO plus to naprawde wygodny fotel, moj maly spi w nim az milo popatrzec.

Wyszla teraz nowa seria z "oddychajacym" materialem pod plecy , widzialem w sklepie.

Moj ma niestety jaki inny material, ale dokupilem mate oddychajaca i maly juz sie nie poci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kamyk125

Panowie, mam pytanko.

Doradzcie mi jakie foteliki kupiliscie do passata dla 6 miesiecznego dziecka. Chodzi mi o fotelik 0-18.

Sa rozne rodzaje i rozne opinie na ten temat i nie wiem jaki wybrac.

dzieki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podnies wzrok pare postow wyzej - Maxi cosi..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nadszedł ten moment, kiedy mój syn już wyrósł ze swojego pierwszego fotelika. Szkoda, że trwało to zaledwie 3 miesiące icon_mrgreen.gif szukam czegoś bezpiecznego, dobrego jakościowo, bez ISOfix, bo mam passata z 1994 roku icon_wink.gif

 

Moje wstępne obserwacje:

 

http://www.allegromat.pl/aukcja63640

 

http://www.allegromat.pl/aukcja63641

 

http://www.allegromat.pl/aukcja63642

 

http://www.allegromat.pl/aukcja63643

 

http://www.allegromat.pl/aukcja63644

 

http://www.allegromat.pl/aukcja63645

 

Nie ukrywam 600zł to trochę dużo. Ale z drugiej strony gdyby trzeba było... nie będę oszczędzał...z drugiej strony syfu za 100zł nie kupię.

 

Moje typy - ferrari i chicco. Fajnie wyprofilowane, głębokie, z poduszkami pod plecy i tyłem, co jest dla mnie ważne, bo syn nie może jeszcze siedzieć.

 

Co proponujecie?Czytałem ten wątek i widzę, że najczęściej proponujecie Maxi cosi. Ale może ktoś zabierze jeszcze głos dot. przytoczonych przeze mnie aukcji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z całym szacunkiem, ale zalezy Ci na bezpieczeństwie, chcesz wybrać najbezpieczniejszy, a nie świadomie chcesz narazić dzieciaka na śmierć w razie nawet drobnej stłuczki. I nie ważne jak dobry fotelik wybierzesz w tym przypadku to i tak go narazisz. Jeśli dziecko nie może siedzieć jeszcze samo to jak go chcesz włożyć do fotelika w którym dziecko siedzi i to przodem do kierunku jazdy? Dziecko w tym wieku ma jeszcze tak słabiutkie mieśnie szyi, że nie moze podróżować przodem do kierunku jazdy, bo przy byle stłuczce główka poleci do przodu z impetem...skutków nie muszę dopowiadać.

Najczęstszy błąd rodziców, to zbyt wczesne przesiadanie z nosidełka do fotelika drugiej grupy-zwykle powinno być to ok 1 roku. Ale trzy miesiące to już poważna przesada-pewnie powiesz, że dziecko duże-ok, to ja zadam pytanie, czy główka wystaje po za fotelik? Domyślam, się że nie, a jeśli nie to fotelik wciąż nie jest za mały. Nawet jeśli dziecko będzie mieć nogi podkulone, bo oparcie kanapy stanie mu na drodze to jemu to i tak nie przeszkadza. Dopóki główka nie wychodzi po za fotelik i nie jest przekroczona waga (czyli 13kg, bo nosidełka są od 0-13kg) to fotelik jest wciąż dobry.

W szwecji i w usa, nawet foteliki drugiej kategorii dostępne są tyłem do kierunku jazdy-ze względu na to co pisałem wyżej. I wyniki niestety widać w śmiertelności rocznych dzieci biorących udział w zdarzeniach drogowych w Europie, gdzie stosuje sie foteliki drugiej kategorii przodem do kierunku jazdy. Właśnie około roczku dzieci przesiadają się do takich fotelików, podczas, gdy mieśnie szyi aż do ok drugiego roku życia nie będą na tyle wykształcone, by utrzymać nie proporcjonalnie ciężką główkę w przypadku zderzenia. Niestety nic na to nie poradzimy, bo u nas takie foteliki -drugiej kategorii tyłem do kierunku jazdy-są nie dostępne, więc jedyne co możemy zrobić to maksymalnie opóźnić przesiadkę do drugiego fotelika.

Polecam poczytać tę stronę:

http://fotelik.info/

I zacznij od tego proszę:

http://fotelik.info/pl/art/od_kiedy_fotelik_przodem_do_kierunku_ruchu,12.html

I również proszę, nie unoś się dumą, czy ślepym honorem, że ośmieliłem się zwrócić Ci uwagę, ale sam poświęciłem sporo czasu by wybrać najlepsze foteliki dla mojej córki i zawsze wychodziłem z założenia, że jeśli przyoszczędze grosza, lub z lenistwa nie dowiem się wszystkiego co trzeba, a później jej by się coś stało przez moje zaniedbanie to nie darowałbym sobie tego nigdy!

 

---------- Post added at 12:18 ---------- Previous post was at 12:15 ----------

 

Odnośnie tej strony-masz tam wyniki crash testów. Bardzo przydatna rzecz przy wyborze fotelika. Mi się bardzo podobał Recaro(ostatnia grupa wiekowa) i całe szczęście, że sprawdziłem jakie oceny zebrał, bo dostał ocenę dostateczną, a to za mało jak dla mnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
I również proszę, nie unoś się dumą, czy ślepym honorem, że ośmieliłem się zwrócić Ci uwagę

Nie zamierzam, ale...

 

Ale trzy miesiące to już poważna przesada-pewnie powiesz, że dziecko duże-ok, to ja zadam pytanie, czy główka wystaje po za fotelik? Domyślam, się że nie, a jeśli nie to fotelik wciąż nie jest za mały.
Przesada żadna kolego. Dlaczego? bo mój syn NIE MIEŚCI się w obecny fotelik i główka już zaczyna wystawać, poza tym fotelik jest za wąski. (fotelik - nosidełko, kat. 0-13)

 

Jeśli dziecko nie może siedzieć jeszcze samo to jak go chcesz włożyć do fotelika w którym dziecko siedzi i to przodem do kierunku jazdy?

wiem, że nie może siedzieć przodem do kierunku jazdy i szukam takiego fotelika, który ma możliwość ustawienia tyłem. Jeśli takie nie były w linkach, to coś namieszałem widocznie.

 

Polecam poczytać tę stronę:

http://fotelik.info/

I zacznij od tego proszę:

http://fotelik.info/pl/art/od_kiedy_..._ruchu,12.html

Czytałem.

Odnośnie tej strony-masz tam wyniki crash testów. Bardzo przydatna rzecz przy wyborze fotelika. Mi się bardzo podobał Recaro(ostatnia grupa wiekowa) i całe szczęście, że sprawdziłem jakie oceny zebrał, bo dostał ocenę dostateczną, a to za mało jak dla mnie.

To też teraz czytam i zawiodłem się na niektórych firmach. Trudno.

 

A co do samego fotelika - albo znajdę odpowiedni w kat. 0-18, albo zostanie mi kupić kolejne nosidełko 0-13, ale większe. Tyle, że znów będzie to fotelik na 2-3 miesiące. Dziś w sklepie przymierzaliśmy z tej kategorii chicco, ponoć 4 gwiazdki, największy w tej kategorii na rynku. I co? mieści się, to fakt, ale jak napisałem, na dwa może 3 miesiące.

 

 

EDIT:

Jakoś nie mogłem sobie darować sprawdzenia jeszcze raz podanych aukcji i fotelików - wszystkie mają możliwość montowania tyłem do kierunku jazdy poza modelem Recaro, bo nie widzę tego w opisie.

Edytowane przez sision

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to przepraszam. Odetchnąłem z ulgą. Faktycznie zapomniałem, że istnieje kategoria 0-18 i uznałem, że chcesz włożyć dzieciaka do fotelika 9-18.

To faktycznie masz pecha, bo fotelik pewnie jest mniejszy od przeciętnego, a dziecko większe od przeciętnego (znam ten ból-moja córka, ma teraz 2 lata i 8miesięcy, ubrania od kąd ma dwa latka to kupujemy na 3-4 lata, rozmiar buta uk8, podczas gdy rok starsza córka przyjaciół ma jeszcze 6tkę i jak postawić je obok, to moja wygląda na starszą...nie mówiąc już o tym, że od marca, czyli od kiedy miała 2 latka i miesiąc to jeździ w foteliku 15-36, no ale co zrobić jak maxi cosi priori xp zrobił się za mały- głowa zaczęła wystawać, waga już też zbliżała się do max).

Dlatego faktycznie chyba lepiej kup ten 0-18kg, nie ma sensu kupować drugiego nosidełka, bo jak piszesz to będzie moment. Tylko zanim kupisz, to wsadź dziecko do niego w sklepie, żebyś widział jak dziecko w nim będzie wyglądało.

Ja też się zawiodłem na firmach, wychodzi na to, że renoma to nie wszystko, dlatego też trzeci fotelik kupiłem innej firmy, wcześniejsze dwa to były maxi cosi. Dobrze, że istnieje ta strona o fotelikach, pamiętam, że byłem zielony jak miałem kupić pierwszy fotelik i ta strona mi bardzo pomogła.

Życzę powodzenia w wyborze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Póki co najlepiej wychodzi ten: http://www.allegromat.pl/aukcja63640

Najlepsze oceny w testach zderzeniowych bez isofix. Ale jeszcze szukam dalej.

 

sorry ale dla mnie to jakas sciema, firmy Renolux nie brala nawet udzialu w testach ADAC ani w 2010 ani wczesniej....

 

http://www.adac.de/infotestrat/tests/kindersicherung/kindersitz-test/default.aspx?ComponentId=29903&SourcePageId=31900

 

pozatym jak do takiego fotelika tak jak reklamuje to sprzedawca ''od narodzin do ok. 4 lat'' wlozyc niemowle w wieku np 1 miesiaca???? nie robiac krzywdy jego kregoslupowi...

Edytowane przez navik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje wstępne spostrzeżenia i uwagi po oglądnięciu kilku stron, kilku sklepów i fotelików na żywo.

 

Ad.1 Renolux

Ten konkretny model można uznać za średni według testów, choć dostał notę "3" za bezpieczeństwo, czyli całkiem niezłą. Gorzej oceniana jest prostota obsługi, a raczej jej brak. Ale ja do tego typu porównań zawsze podchodzę z dystansem. Widziałem na żywo - materiały sprawiają dobre wrażenie, obsługa łatwa, a fotel fajnie wyprofilowany.

 

UWAGA!

Zwróćcie uwagę na model - podany w linku jest ok, ale część innych starszych modeli oceniania jest bardzo nisko.

 

Ad.2 Ferrari

Nie polecał go sprzedawca w sklepie i w sumie się nie dziwię. Najniższa nota w teście bezpieczeństwa. Dla mnie zdecydowanie na nie.

 

Ad.3 Chicco

Wygląd ogólny bardzo dobry. sprawia wrażenie porządnego fotelika. Sprzedawca jednak mówił o słabych pasach dla dziecka, a według testu niezależnego fotelik dostał zaledwie notę "2". dla mnie za mało.

 

Ad.4 Coneco

Widziałem na żywo - nie podoba mi się. Same jaskrawe kolory. Wygląda jak jajko. Ale ma też zalety - duża regulacja pochylenia w tył i dobre zabezpieczenie plecków dla maluszka, który jeszcze sam nie siedzi. W testach nie bał udziału.

 

Ad.5 Fisher

Nie ma go w sklepach, przynajmniej w Opolu, nie ma go w testach. Dla mnie za duże ryzyko, za duża niewiadoma, choć wygląda na zdjęciach solidnie. Ale my wiemy, jak to jest, kiedy coś na zdjęciach wygląda solidnie ;)

 

Ad.6 Britax/Romer/Roemer:

W sklepach cena ok. 1000zł. Model z linka ma w teście bezpieczeństwa 3 gwiazdki. Ale co ciekawe, wszystkie foteliki testowane jako Romer/Roemer mają po 4 a nawet 5. Więc generalnie i tak jedne z bezpieczniejszych. Widziałem na żywo i sprawia świetne wrażenie. Jeśli wierzyć aukcji i zdjęciom, powinien być bardzo dobry dla maluszków jeszcze nie siedzących.

 

Ad.7 Maxi Cosi

Generalnie foteliki super. Ale w moim przypadku kompletnie bezużyteczne. Firma nie posiada fotelika 0-18, tylko 9-18, czyli dla dzieci już siedzących. Dodam tylko, że w testach wysokie noty, a wielu użytkowników je sobie chwali.

 

Ad.8 Recaro

Ogólnie super. Widziałem, bawiłem się i efekt super. Ale dla mnie jeden minus - małe pochylenie oparcia, więc dla maluszków nie siedzących niebezpieczny. W testach bezpieczeństwa ten model "tylko" 3 gwiazdki. Spodziewałem się więcej po Recaro.

 

Ad.9 Bimbo/Fair

Radzę uważać. Wszystko pięknie ładnie, ale tylko na jednej aukcji z ok.10 na allegro jest napisane, że fotelik można zamontować tyłem przy użyciu platformy Isofix. (http://www.allegromat.pl/aukcja63723). Czyli dla właściciela auta z 1994 roku lipa.

 

Ad.10 Bebe Confort

Tu radzę uważać - na allegro są foteliki tej firmy jako 0-18. Jednak na stronie z modelami te z allegro są oznaczone jako 9-18. Czyli już dla dzieci siedzących. Sprzedawcy na allegro troszkę to przekoloryzowali nie patrząc na to, że możemy zrobić dziecku krzywdę.

 

Ad. 11 Graco

Ten model nie jest w tabeli przetestowanych foteli. Ale starsze modele tej firmy w tym przedziale wagowym mają 4 gwiazdki bezpieczeństwa. Wydaje się więc, że i ten powinien tyle mieć.

 

Ad. 12 Jane

Ciekawa propozycja. 3 gwiazdki w teście bezpieczeństwa. Pozostałe punkty ocenione na 4. Widziałem na żywo - dobre materiały, ładny wygląd. Martwi mnie jedna rzecz - słaba poduszka mająca podpierać plecki dla maluszków jeszcze nie siedzących.

 

 

Napisał do mnie też kolega sprzedający foteliki, poza Renoluxem większośc opinii się pokrywa z tym, co napisałem.

 

EDIT:

Wyniki testów brałem ze strony podanej we wcześniejszych postach i oni ponoć opierają się na ADAC między innymi.

Edytowane przez sision

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności