Skocz do zawartości
Gość kssawery

Instalacja tempomatu

Rekomendowane odpowiedzi

Gość kssawery

Czy da się do instalować tempomat. Jakie ewentualnie prace trzeba wykonać i jakie elementy wymienić lub zainstalować?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kssawery

Jak na razie udało mi się zdobyć takie informacje:

Jeśli pedał gazu działa "na lince" to instalacja tempomatu będzie dość problematyczna, ponieważ potrzebne będą dodatkowe elementy :644:

 

Jeśli gaz działa na silniku krokowym, to instalacja tempomatu polega na:

- założeniu odpowiedniej dźwigni kierunkowskazów (z przełącznikami do sterowania tempomatem) oraz podłączenie jej,

- uruchomienie w MFA odpowiednich funkcji.

 

W miarę zdobywania dokładniejszych informacji będę je dopisywał, o co i Was proszę :641:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam !

Poniżej link do fotoporady kolegi z innego forum za pomocą którego w łatwy sposób do Passatów B4 zaopatrzonych w silniki Diesela 1Z i AFN mozna dołożyć to jakże pomocne urządzenie.:D Nie sprawdzałem tego ale przypuszczam że działa tez w benzyniakach na wtrysku bo w sumie dlaczego nie.:P

Wiem że kilka osób chciało by mięć to u siebie wiec jest to rozwiązanie problemu.Piszcie w razie wątpliwości , wpisujcie rodzaje silników z jakimi to współgra.

Pozdrawiam

KLIK

P.S koszt montażu poniżej 10 PLN :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie sprawdzałem tego ale przypuszczam że działa tez w benzyniakach na wtrysku bo w sumie dlaczego nie.:P

 

To zadziała tylko w dieslach bez linki gazu. W benzyniakach nie zadziała, potrzebny jest mechanizm który otworzy przepustnicę ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy w 1z trzeba miec mfa zeby zalozyc ten tempomat?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
czy w 1z trzeba miec mfa zeby zalozyc ten tempomat?

 

Z doświadczenia warszatowego wnoszę co następuje:

1. Tempomat warto dokładać tylko w TDI (1Z i następne), tam montaż jest dość prosty, polega na wymianie manetki kierunkowskazów na wersję z tempomatem, podłączenie jej elektrycznie i przekodowanie ECU. Operacja jest możliwa dla małorolnego chłopa oderwanego od pługa, pod warunkiem, że wie co to lutownica, schemat i rozumie się nieco na diagnostyce (no i ma interfejs).

Na pewno nie trzeba mieć MFA do tempomatu.

2. Tempomat występował też w B3/B4 w silnikach z gazem na linkę, ale jest to maszyneria sterowana podciścniem, z osobną pompką podciśnienia, element wykonawczy to siłownik na pedale gazu, jeszcze jakieś dwa czujniki - tłoczki na pozostałych pedałach... do tego oczywiście jakiś sterownik, wiązka.... Ogólnie jest sporo rzeczy do psucia się i raczej polecam szybko wyleczyć się z marzeń o tempomacie w B3. Mi przeszło jak zerknąłem na ETKĘ, zresztą popatrzcie sami.

pozdrawiam, maarc

tempomat.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmmm

to chyba zaloze tempomacik w vento :)

tylko raczej uzyje osobnych przyciskow - manetka do tempomatu z lekka za droga :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj podłączyłem według opisu z postu #3i wszystko działa 30 minut i gotowe

mam passat b4 silnik 1z

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość highland

Panowie podłaczylem tempomat wedle postu #3 i wszystko byłoby oki ale...nie mam Vag coma. W zwiazku z tym moje pytanie,czy moze któryś z Was mógłby mi właczyc to urzadzonko (oczywiście odwzdzięcze sie) lub dać namiary na jakiegos machanika który mi to włączy i przy okazji nie zedrze ze mnie skóry:-) Lublin i okolice.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wejdz na vaglublin.pl i sie pytaj chlopaków

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie dotyczące montażu tempomatu. Na forum golfa w opisie instalacji jest napisane, żeby wstawić bezpiecznik. Myślałem nad tym i zastanawiam się czy jest sens, bo w tej dorobionej wiązce będzie prąd raczej mały (tak myślę), rzędu 10 mA. Gdy się założy bezpiecznik np. 5A (nie wiem czy są mniejsze płytkowe), to prędzej nie ulegnie komputer uszkodzeniu niż bezpiecznik przepaleniu, w przypadku, gdyby się pojawił większy prąd? No ale zawsze bezpieczniej jest wstawić bezpiecznik. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość agjp

W Passacie 2.0 16 V miałem tempomat i własnie go rozmontowałem .Podłaczone było do skrzynki bezpieczników i trzech przewodów zasilających za skrzynką bezpieczników . Sterownik własnie wyrzucam na smieci . Samochodu sie pozbyłem. A więc motowane było w benzyniakach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość highland
Mam pytanie dotyczące montażu tempomatu. Na forum golfa w opisie instalacji jest napisane, żeby wstawić bezpiecznik. Myślałem nad tym i zastanawiam się czy jest sens, bo w tej dorobionej wiązce będzie prąd raczej mały (tak myślę), rzędu 10 mA. Gdy się założy bezpiecznik np. 5A (nie wiem czy są mniejsze płytkowe), to prędzej nie ulegnie komputer uszkodzeniu niż bezpiecznik przepaleniu, w przypadku, gdyby się pojawił większy prąd? No ale zawsze bezpieczniej jest wstawić bezpiecznik. Pozdrawiam.

Ja juz jakiś czas temu założylem z pominięciem bezpiecznika i jak narazie wszystko jest oki!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość papek

I wszyscy bez problemu znalezliscie ta cholerna czarna wtyczke wsrod tych kabli??? Ja dwa dni grzebalem w nich i nie znalazlem. Szlag mnie trafia. Moze zna ktos sposob zeby podlaczyc tempomat bezposrednio pod komputer?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widocznie masz ja dobrze schowaną, odepnij skrzynke bezpieczników/przekazników i dobrze poszukaj być może gdzieś się zapodziała w gąszczu kabli. Dodatkowo poswiec latarką w okolicach przegrody może tam się gdzies ukryła. Ja znalazłem u siebie w 5 sekund, podłaczenie to kolejne 10 sekund... a rozkręcanie osłon kilka minut....:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do samochodów na linkę to nie jest to wcale takie trudne. Wystarczyłby serwomechanizm podpięty bezpośrednio do koła pompy wtryskowej i sygnał z alternatora o obrotach (diesel). Potrzebne jest jedynie jakieś sprzęgiełko sterowane elektrycznie bo serwomechanizmy są samohamowne. Nie byłby to prawdziwy tempomat, ale automat utrzymujący stałe obroty na trasie na piątym biegu. Moje założenia są takie: puszczam gaz, wciskam sprzęgło, wrzucam piątkę, puszczam sprzęgło i naciskam guzik. Tempomat wchodzi do pracy a prędkość reguluje się potencjometrem. Tempomat się rozepnie po wciśnięciu sprzęgła, lub guzika.

Na razie nie jeżdżę po autostradach więc zawiesiłem projekt, ale może kiedyś do niego wrócę. Elektronika to nie problem, mechanika też nie, na razie problemem jest tylko sprzęgiełko.

pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja rowniez znalazlem w chwile to. Jestem z Dolnego mozesz dac znac moge ci pomoc szukac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość papek
Ja rowniez znalazlem w chwile to. Jestem z Dolnego mozesz dac znac moge ci pomoc szukac

Sorry Kresek. Ja jestem z legnicy. Niby do ciebie blisko, ale z czasem u mnie krucho. moze jak bede kiedys w okolicy to sie odezwe na PW i sie zgadamy. Dzieki za chęci. Jutro sprobuje wypiąć ta skrzynke. Moze bede mial szczescie...?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość papek

No myślałem ze nigdy tej wtyczki nie znajde:p Ale udało się! :hurra:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

montował ktoś tempomat do 2.8?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności