Skocz do zawartości
JACU6X6

Zima + webasto = ciepłe poranki

Rekomendowane odpowiedzi

Czyli sytuacja jest jasna. Masz Thermo Top C - w tym przypadku pompa jest zabudowana przy piecu (to czarne plastikowe wyjście jest właśnie z pompy). Jest ona zasilana i sterowana poprzez elektronikę pieca i nie potrzebuje do szczęścia dodatkowego przekaźnika. Po wyłączeniu webasta - pompa będzie pracować jeszcze ok 4-5min aby schłodzić piec - czas ten jest oczywiście ustalany przez elektronikę zamontowaną w piecu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli z tego co zrozumiałem taki przekaźnik potrzebny jest np. wtedy jak ktoś sam robi instalację, i dokłada oddzielną pompkę którą podłącza po prostu do sygnału który załącza piec?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niezupełnie. Otóż w niektórych rozwiązaniach samochód jest fabrycznie wyposażony w dogrzewacz (czyli webasto działające tylko po uruchomieniu silnika co jest szczególnie cenne jak masz rechota i dużą budę do ogrzania). W takim rozwiązaniu często nie ma pompki wody bo jej funkcję spełnia pompa obiegu silnika, nie ma też części elektroniki w piecu odpowiedzialnej za jej sterowanie (bo po co). Jeżeli chcesz przerobić coś takiego na pełne ogrzewania postojowe musisz dołożyć pompkę by zapewniła obieg przy nie pracującym silniku i jej sterowanie (najczęściej właśnie przekaźnik). Taka rozróbka jest możliwa tylko przy analogu bo przy CAN-ie konieczne jest często przeprogramowanie elektroniki pieca lub nawet jej wymiana.

 

Z przekaźnikiem czasowym (czyli załączającym się po określonym czasie od podania sygnału) spotkałem się tylko raz w aplikacji z ręczną klimą. W określonym (do ustawienia na ok 5 min) czasie od włączenia webasta załączał on wentylator nawiewu w samochodzie. Jego zastosowanie ograniczało pobór prądu - wentylator zaczynał pracować jak webasto już nieco podgrzało ciecz w nagrzewnicy.

 

PS. Przekaźniki do pomp wody stosowane prawdopodobnie były w starszych typach webast nie posiadających elektroniki do nich sterowania (dla mnie jest to jednak prehistoria ;) )

Edytowane przez Strohs

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przekaźnik potrzebny jest, wówczas gdy piec wcześniej był dogrzewaczem, a chcemy używać go jako "pełnoetatowego" webasta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy webasto nawet jeśli jest wyłączone powinno pobierać prąd?

Podłączałem dzisiaj w garażu na próbę, i nawet jak nic się nie działo, i zegar był wyłączony, to iskrzyło przy podłączaniu, i odłączaniu prądu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jacek jaki zestawik byś polecił do sharana "99 , bo ebera już mam dosyć.

Chcę podłączyć coś z webasto .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
To miernik podepnij zamiast snuć teorie spiskowe

 

Ale po co miernik? Pobiera na pewno.

Tylko czy powinno? Miernikiem mogę najwyżej sprawdzić ile go pobiera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to przyjmij że pobiera - zadowolony? ma pobierać

każdy odbiornik który ma jakby tryb czuwania w którym ciągle jest dogrzewacz- pobiera prąd

a to że ci się iskrzy wynika z charakteru odbioru i tego że na wejściu np jest kondensator albo dławik (inna sprawa ile pobiera tego prądu)

wyjmij telewizor w trybie czuwania z prądu i wsadź wtyczkę spowrotem to też ci się zaiskrzy a zrób tak kilka razy to uwalisz przetwornicę od szpilek napięcia jakie się pojawią na zasilaniu

Zadajesz pytania jak laik a oczekujesz odpowiedzi na poziomie conajmniej elektryka.. zdecyduj się

Edytowane przez 1robert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
no to przyjmij że pobiera - zadowolony? ma pobierać

każdy odbiornik który ma jakby tryb czuwania w którym ciągle jest dogrzewacz- pobiera prąd

a to że ci się iskrzy wynika z charakteru odbioru i tego że na wejściu np jest kondensator albo dławik (inna sprawa ile pobiera tego prądu)

wyjmij telewizor w trybie czuwania z prądu i wsadź wtyczkę spowrotem to też ci się zaiskrzy a zrób tak kilka razy to uwalisz przetwornicę od szpilek napięcia jakie się pojawią na zasilaniu

Zadajesz pytania jak laik a oczekujesz odpowiedzi na poziomie conajmniej elektryka.. zdecyduj się

 

No dobra, spoko. Nie chciałem tu nikogo zdenerwować.

Chciałem się tylko dowiedzieć czy wszystko jest w porządku z tym.

Dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam, a wiecie może gdzie można dostać trochę taniej pompkę obiegu wody pierburg? to ta co jest przy webasto typu termo top z\c . próbowałem odpalić swoje webasto w aucie. coś tam tylko chodziło przez chwilę i się wyłączało. koleś sprawdził miernikiem pompę paliwa, czujnik temperatury, ta świece i niby ok. tylko przy tej pompie żadnych odczytów nie było. znalazłem za 360 zł ale chętnie zakupiłbym znacznie tańszą. a już dowiedziałem się że nie idzie jej niczym zamienić. a może ma ktoś sprawną , używaną a zarazem nie potrzebną.??? pozdrawiam gorąco.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja bym tę pompkę zobaczył najpierw.. czasem komutator się zasyfi i prąd nie płynie- rozebrać od strony zasilania i zobaczyć w jakim jet stanie. Jak będzie sama rdza to wiadomo do wywalenia ale czasem da się uratować

w razie czego pompę wody możesz wsadzić jakąkolwiek byle 12V tylko mechanicznie musisz węże dopasować i czasem mocowanie przerobić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na rozebranie nie ma szans. od strony zasilania jest plastik, a pod nim wnętrze zalane jakimś dziadostwem i nie ma możliwości rozebrania. ale jak podepnę na krótko pod aku to jest martwa. zero reakcji. nie bardzo właśnie wiem czy jakaś inna by pasowała.rozmawiałem z jednym elektrykiem i nie jest on do końca pewien czy będzie ok.inne opory i takie tam inne parametry mogą źle wpłynąć na sam układ sterujący. a do tego pojawił się kolejny problem z innej beczki. nie mogę ustawić wolnych obrotów. wyczytałem prawie wszystkie wątki i nic się nie dowiedziałem.auto pali na dotyk. jak wkręcę go na wyższe obroty to po zwolnieniu gazu motor chce zgasnąć, zamiast trzymać swoje obroty ok 900, to spada prawie do zera aż kontrolki się zapalają i ponownie wskakuje na swoje obroty. ciągle staram się skorygować te obroty śrubą regulacji powietrza ale po czasie jest to samo. już mi ręce opadają przez te moje kochane autko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a próbowałeś zakręcić pompką - jak by były zaśniedziałe szczotki to by pomogło (chodzi o przetarcie komutatora)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

problem polega na tym ze to nie jest pompka z wirnikiem, urządzenie które się obraca jest w obudowie w której wytwarzane jest jakieś pole magnetyczne i powoduje to ze ten wirnik się obraca, także nie idzie sprawdzić czy szczotki i komutator są ok. a te wirujący element z łopatkami jest nasadzony na taki sworzeń i zabezpieczony taką zawleczką w kształcie jakby jakiejś zapinki. nie wiem jak to się faktycznie nazywa. w każdym bądź razie nie ma ani żadnego freza ani klina który by trzymał to w pozycji roboczej. nie wiem czy dokładnie to wytłumaczyłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to ja mam tez taką pompkę ale moją można było otworzyć od strony kabli .. moja to był bosch chyba.. ogólnie fajna pompka ale jakoś się w niej zbiera wilgoć i gnije wszystko w kosmos

ja dorwałęm 2 sztuki i złożyłem jedną sprawną

jeśli to jest taka jak moja to można po kręcić właśnie tym magnesem który wytwarza pole magnetyczne.. to taki magnetyczny cylinder który jest osadzony na wirniku silnika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no no. rozumiem. ale to sie wszystko ładnie kreci jak ręką ruszam, tylko ze nie działa po podaniu prądu, muszę znaleźć jakąś inną, sprawną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
jak wkręcę go na wyższe obroty to po zwolnieniu gazu motor chce zgasnąć, zamiast trzymać swoje obroty ok 900, to spada prawie do zera aż kontrolki się zapalają i ponownie wskakuje na swoje obroty. ciągle staram się skorygować te obroty śrubą regulacji powietrza ale po czasie jest to samo. już mi ręce opadają przez te moje kochane autko.

 

nie ten wątek i słabo czytałeś

- wyczyść krokowiec

- padła ci przepływka

 

---------- Post added at 13:17 ---------- Previous post was at 13:16 ----------

 

no no. rozumiem. ale to sie wszystko ładnie kreci jak ręką ruszam, tylko ze nie działa po podaniu prądu, muszę znaleźć jakąś inną, sprawną.

 

a napięcie dobrze zapinasz i tam jest dioda na zasilaniu może padła

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
no no. rozumiem. ale to sie wszystko ładnie kreci jak ręką ruszam, tylko ze nie działa po podaniu prądu, muszę znaleźć jakąś inną, sprawną.

 

150 + 10 zł przesyłka pasi ci za działającą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

okazuje się że po podpięciu działającej pompki piecyk się ładnie odpala, czyli odczytuje pompkę.ale niestety nie ma obiegu wody. nie załącza się . woda się zagotuje i termik wyłącza piec w trybie awaryjnym . na krótko jak podepnę pompkę to się kręci ale jak podłączę do pieca nie uruchamia się, massakra! . czy jest możliwość podłączenia jakiejś innej pompki obiegowej na 12v ? spróbowałbym podpiąć się pod przekaźnik sterujący webasto i zostawił tą orginalną aby piec nadal mógł się odpalać. bez tej orginalnej nie ma szans na uruchomienie pieca. może ktoś z was już coś przerabiał takiego? proszę o poradę. pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności