Skocz do zawartości
sznikers23

Łożysko dociskowe sprzęgła

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

Od roku czasu z okolic skrzyni biegów dochodzi tzw. "rzęcholenie". Zawsze myślałem, że to spod tej kopułki od biegu wstecznego to się dzieje, ale ignorowałem temat. Dziś kolega mówił, że to łożysko dociskowe sprzęgła się kłania do wymiany.

Pytanie ile taka "impreza" może mnie kosztować u mechanika oraz co może się stać, jeżeli ten temat zingoruję? Dodam, że passat ma 210.000km przebiegu.

Z góry dziękuję za wypowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łożysko dociskowe-kiedy je słyszysz? Chodzi mi o położenie pedału sprzęgła.

Jeżeli to hałasuje te łożysko, to jazda z tak szumiącym łożyskiem oprócz dyskomfortu w postaci podwyższonego dźwięku dochodzącego z obudowy sprzęgła, nic nie powinno negatywnego się wydarzyć-przynajmniej ja z praktyki nie spotkałem się z jakimiś kłopotami z tego powodu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te łożysko jest słyszalne przeze mnie w momencie otworzenia maski silnika, naturalnie gdy samochód jest na biegu jałowym podczas uruchomionego auta. Gdy osoba siedząca za kierownicą wciśnie pedał sprzęgła, to ta rzecz jest kompletnie niesłyszalna...

To są dźwięki dochodzące z okolic kopułki odpowiadającej za bieg wsteczny.. a może to nie łożysko dociskowe?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Zb.gniew

Kolego The_Saint ma całkowitą rację trochę to denerwuje ale da się przeżyć .przy "normalnie" padniętym łożysku po naciśnięciu pedału sprzęgła powinno się uspokoić .Ja poczekałbym w takiej sytuacji do czasu gdy inny ważniejszy powód zmusi Cię do roboty (tarcza sprzęgła, Uszczelniacze wału silnika lub skrzyni,skrzynia, lub silnik) .Włącz trochę głośniej radio i jeździj-miejmy nadzieję że niddy nie będziesz miał okazji tego robić .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie jest tak, że po naciśnięciu pedału sprzęgła problem znika. Dmucham jednak na zimne, zbliżają się Święta, a więc i wyjazdy rodzinne, więc umówiłem się z mechanikiem na wymianę tego. Usługa kosztuje mnie 250zł.

Czytałem gdzieś na internecie, że warto wymienić przy okazji wszystkie podzespoły tego sprzęgła, gdzie koszt to ok 1000zł., na który mnie jednak nie stać.

Pytanie czy koszt 250zł wymiany tego łożyska wraz z materiałem jest realny?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość wojtaho
Pytanie czy koszt 250zł wymiany tego łożyska wraz z materiałem jest realny?

 

Jak najbardziej realny, robocizna przy wyjęciu skrzyni to 200 pln. Spotakałem się z tym w różnych samochodach i warsztatach. Nie wiem ile kosztuje łożysko u ciebie(diesel) ale powinno być w tej kwocie, ew. podjedź do sklepu i zapytaj o ceny żeby jakiegoś taniego "chińczyka" nie dali. Bo kolejny raz płacić za robotę 200 pln to :518:

 

pozdrawiam i skłaniam się do wypowiedzi kolegi The_Saint propo konieczności wymiany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podpytywałem się mechanika, który to łożysko by mi wymieniał w aucie, twierdzi, że samo łożysko kosztuje 50zł.

Wydaje mi się, że to łożysko w ostatnich dniach rzęcholi mocniej i pytanie: może się to rozsypać lada dzień? Z czego to rzęcholenie wynika? No i co może się w tym ustrojstwie dokładnie rozlecieć?

Zrobiłem także dziś rano jeszcze jeden test: otóż co się okazuje problem ustaje nie tylko poprzez wciśnięcie sprzęgła, ale i także nawet gdy sprzęgło nie jest wciśnięte, poprzez dodanie tzw. gazu (parking, bieg jałowy).

Ja to rozumuję w ten sposób, że powstają jakieś wibracje, który powodują określone rzęcholenie. Diagnoza: łożysko dociskowe?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość wojtaho

Powiem ci tak, w samochodach które miałem nigdy nie wymieniałem tego łożyska z powodu jego "awarii" tylko przy okazji wymiany pękniętego docisku lub tarczy sprzęgła. Po prostu nie podejrzewam żeby to łożysko kończyło się tak sobie.

 

Dziś kolega mówił, że to łożysko dociskowe sprzęgła się kłania do wymiany.

To trochę za mało dokładna diagnoza, to może być skrzynia, łożyska w skrzyni.

 

Dla przykładu u mnie od pół roku (od czasu do czasu) coś rzęcholiło z pod maski, nawet tak lekko metalicznie jakby, każdy mi to mówił. Ja czułem się jak idiot, no bo dźwięki jak z syrenki :oczami: a jak tak chwalę sobie paska. Okazało sie że to łączenie dwururki od kolektora z wydechem, to łączenie jest na 3 śrubach no i one się luzowały, luzowały aż zaczeło buczeć mocno to wtedy zdiagnozowałem problem i po sprawie.

 

niech jakiś fachman dobrze zdiagnozuje problem, czy to sprzęgło, skrzynia czy coś innego.

pzdrw

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Zb.gniew

Sam koszt łożyska to naprawdę nie więcej niż 1/5 kosztów .kup dobre to się opłaci ,ale wiedz że wymiana tego ustrojstwa wymaga rozmiśkowania skrzyni od silnika rozpięcia iluś tam wtyczek przewodów podciśnienia .Jeśli sam tego nie zrobisz to musisz udać się do mechanika a nie jakiegoś "paproka" bo może Ci tylko narobić kłopotow . Ja powtarzam ja- gdybym mial taki problem a miałem tylko nie przy pasku to popytał bym jeszcze może bardziej doswiadczonych kolegow i jeśli potwierdzą łożysko dociskowe zrobiłbym to przy okazji innej roboty .(łożysko współpracuje z tz. słoneczkiem -zdarza się że jeden promyczek już nie świeci)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sznikers23, może to też być tarcza sprzęgłowa, nie jestem do końca pewien ale mogą hałasować sprężyny na tarczy ponieważ mają już taki luz ( u mnie tak było ), jak wciskasz sprzęgło to tarcza przestaje chodzić i niesłychać proste. ja za całe kompletene sprzęgło LUKA zapłaciłęm 290zł, sam wymieniałem wiec koszt robocizny to 1 dzień bez auta, a znajomy mechanik bieże 150zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dowiedziałem się wczoraj, że to mocniejsze rzęcholenie bierze się z tego, że jest na dworze po prostu zimniej i łożysko się dłużej nagrzewa. Stąd też i może wydaje mi się ostatnimi dniami, że głośniej rzęcholi?

Czyli reasumując wypowiedzi skłaniacie się ku temu aby narazie tego nic nie robić?

Dodam, że oprócz efektu dźwiękowego spod maski, sprzęgło wg mnie pracuje normalnie.

Tak motam się sam ze sobą, bo na jutro mam umówionego mechanika, a nie należę do osób które robią coś w samochodzie dla idei :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym sobie odpuścił ale decyzja należy do Ciebie.

Kiedyś wymieniałem kompletne sprzęgło Valeo i łożysko (nowe przecież) zaczęło mi szumieć i to b. intensywnie po 2 tyś-skończyło się tym że wylądowało tam stare które jeździło do tej pory-zrobiłem tak 150 kkm aż do sprzedaży auta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samochód rano odstawiłem do mechanika. Już mam diagnozę: mechanik mówi, że nie ma dla mnie pozytywnych wieści. Twierdzi, że to nie łożysko, ale że skrzynia jest cała do wymiany. Biegi wchodzą normalnie, sprzęgło bierze na takiej samej wysokości od kiedy kupiłem auto i ... już głupi jestem :( Cała skrzynia + wymiana to wiadomo spory wydatek i nie wiem co robić dalej... Nie chciałbym robić tak, że jak zawsze wrogi nam mechanik coś powie, to tak należy zrobić...:(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siem!!!

Na jakiej podstawie ten mechanik u ktorego byles to stwierdzil???Wzrokowo-sluchowo????Bo jak tak to koledzy z forum juz odpowiedzieli co moze byc jedna z przyczyn rzecholenia!!!

Biegi wchodzą normalnie, sprzęgło bierze na takiej samej wysokości od kiedy kupiłem auto i ...
tylko ten niepokojacy odglos!!!Nie napisales w sumie czy mechanik rozbieral skrzynie!!!Jezeli nie i faktycznie o tak sobie powiedzial ze do wymiany calosc to...zrob sobie wycieczke do innego speca i porownasz co powie!!!

Ps:najlepiej bylo by samemu wyciagnac skrzynke....jezeli masz taka mozliwosc oczywiscie!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość wojtaho
Biegi wchodzą normalnie, sprzęgło bierze na takiej samej wysokości od kiedy kupiłem auto i ...

 

... jazda dalej! :rotfl: Czego więcej wymagać.

 

A serio, jeżeli by rzęcholenie mocno(bardzo mocno) się nasilało podczas jazdy(z obciążeniem lub dynamicznej) to coś ze skrzynią. Do czasu aż nie pojawi się problem z biegami, nie zaczną wyskakiwać, pojawią się problemy z redukcją itp. .... to wtedy czas rozejrzeć się za skrzynką (około 250 pln-tyle w benzynie).

 

Tam jest tyle mozliwości rzęcholenia że beż wyjęcia skrzynki nie ma szans na diagnozę. Spróbuj może ceramizera do skrzyń wlać 2xdawka(znajomemu pomógł!!! w peugot'ie- (http://www.ceramizer.pl)) i sprawdź poziom oleju w skrzyni. Jeśli ustanie to :ok: jeśli za jakiś czas mocno się nasili to do innego speca!!!!!!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skrzyni biegów podczas jazdy w ogóle nie słychać: ani przy zmianie biegów (czy to przy zwiększeniu czy redukcji). Poziom oleju w skrzyni jest git.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Zb.gniew

Chłopie zmień minę na bardziej pewną bo nie wiem co Ci każą zrobić następnym razem .Jeśli masz oleje ,podczas jazdy nic nie wyje i rzęzi ,biegi wchodzą. to na 99% masz uszkodzone łożysko wycisku sprzęgła poszarpany sam wycisk lub zmęczone łożysko na wałku wejściowym skrzyni .Usterka taka jest bardzo częsta i najprawdopodobniej malo groźna .Popytaj starszych kierowców co o tym sądzą ,bo w czasach gospodarki rynkowej każdy mechanik Ci powie że musisz najlepiej u nich zrobić poważny remont . A tak na marginesie to przez Ciebie zauważyłem że na luzie mi szumi .A taki miałem spokój.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś odebrałem auto od mechanika. Mechanik tłumaczył wymianę skrzyni (oczywiście bez jej rozbierania) faktem, że i tak 4 łożyska które znajdują się w skrzyni w przypadku ich uszkodzenia byłyby do wymiany (koszt każdego wg niego 200zł), więc taniej i korzystniej włożyć by było inną, używaną skrzynię biegów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie jak mam puszczony pedał sprzęgła to też coś rzęcholi dopiero jak wcisnę pedał sprzęgła to robi się cicho i też mi mówią że to docisk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności