Skocz do zawartości
Gość sfaragdas

walka z podatkiem od zakupu pojazdu !!!

Rekomendowane odpowiedzi

Gość sfaragdas
Podatek od czynności cywilno-prawnych

 

W przypadku zakupu pojazdu od osoby fizycznej kupujący i sprzedający zobowiązani są do wypełnienia druku PCC-3. Jest to druk, w który wpisuje się te same dane które powinny znajdować się w umowie kupna (datę zdarzenia, informacje o kupującym i sprzedającym oraz informacje o przedmiocie transakcji).

 

Druk PCC-3 z ewentualnymi załącznikami należy złożyć w Urzędzie Skarbowym w terminie do 14 dni od daty zakupu pojazdu. Podatek wynosi 2% od wartości pojazdu, jednak nie od ceny transakcyjnej (na umowie) ale od średniej ceny rynkowej.

 

W Urzędzie Skarbowym sprawdzona zostanie zgodność deklaracji z umową (umowę należy wziąć ze sobą) oraz zweryfikowana zostanie wartość pojazdu. Weryfikacja ceny odbywa się najczęściej na podstawie porównania z cenami w gazetach typu "Auto-Bit" lub cennikach (Eurotax, Infoexpert). Deklarowana kwota jest akceptowana jeśli nie odbiega od średniej ceny rynkowej o więcej niż 30%. W przypadku znacznej różnicy urzędnik zaproponuję zmianę ceny w deklaracji, a w przypadku odmowy określenie ceny przez biegłego. Zgodnie z przepisami jeśli cena określona przez rzeczoznawcę różni się od podanej na deklaracji o mniej niż 30% koszt rzeczoznawcy pokrywa Urząd Skarbowy, jeśli różnica jest większa kosztem rzeczoznawcy obciążane są strony (z tego wynika fakt, że US akceptuje bez dyskusji deklarowaną wartość jeśli różnica od średniej rynkowej jest mniejsza niż 30%).

 

Jeśli podana na umowie i w deklaracji kwota odbiega (oczywiście w dół - w Polsce raczej nikt nie zawyża wartości pojazdu) od średniej ceny rynkowej dobrze jest wskazać w polu opis na druku PCC-3 wady pojazdu np.uszkodzenia nadwozia, bądź niezbędne do wykonania naprawy. Wówczas podczas weryfikacji ceny można wskazać urzędnikowi iż podawana cena wynika z istotnych wad nabytego pojazdu i nie może być wprost porównywana z średnią rynkową.

 

moim zamiarem jest walka ze zlodziejskim podatkiem od czynności cywilno-prawnych związanym z zakupem pojazdu.

 

zapewne kazdy z was kupowal kochanego passacika i musial placic ten durny podatek pod warunkiem ze kupowal go krajowego. I zapewne pani w US kazala wam wpisac cene taka jak jest w gazecie. niewiem jak wy ale ja mam tego dosyc!!! czy macie moze jakies informacje bardziej precyzyjne noty prawne itd?? konkretnie tyczy sie tego stwierdzenia

 

"Podatek wynosi 2% od wartości pojazdu, jednak nie od ceny transakcyjnej (na umowie) ale od średniej ceny rynkowej."

 

pozdrawiam... jak was to denerwuje dolaczcie sie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie, że głupota, ale co poradzic... :kwasny:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie przed półtorej tygodnia kupiłem Paska i do najbliższego wtorku musze iść i zostawić te cholerne 2% :mur:

I jakieś 600-700 PLNów pójdzie...

...jak krew w piach.

Jestem za "walką" ale jak to zrobić???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprzedając golfa II wpisałem wartość dzięki której zmieściłem w kwocie wolnej od podatku ;) Ale uważam że lekka przesada że obie strony muszą płacić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi tam nie kazali poprawiać ceny, a była około 30% niższa od rynkowej :evil:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Forest

Ja, jak kupowałem to wpisywałem cenę najtańszej wersji widniejącej w katalogu Info Ekspert. Nawet jeżeli wartość na umowie była wyższa. Jak kupowałem Octavię, to wartość mojego modelu wynosiła wg katalogu 42000, umowę miałem na 29700 a wpisałem 29000 - tyle kosztowała wersja Classic z tego samego roku. Wiem, że to nie rozwiązanie problemu, ale zawsze parę groszy do przodu. I w US nie czepiali się bo przecież nie wiedzą jaka to dokładnie wersja wyposażenia. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość hitman
"Podatek wynosi 2% od wartości pojazdu, jednak nie od ceny transakcyjnej (na umowie) ale od średniej ceny rynkowej."

Cena pojazdu i cena rynkowa to to samo w tym przypadku. O ile dobrze wiem, to ten podatek nosi też nazwę podatku od wzbogacenia się. A wzbogacić się można tylko o jednego i konkretnego passata a nie o wszystkie passaty, jakie są na rynku, bo tych nikt nie jest w stanie wykupić. Dlatego więc rynkiem jest tu ten jeden passat, którego kupujemy, więc to właśnie jego wartość stanowi wartość rynkową. Ja kupiłem passata B3 za 2,200 zł, bo ma blachę do remontu generalnego i nie mam zamiaru płacić podatku od jakichś 6-8 tysięcy złotych. Piszę tle ile jest na umowie i niech sobie biorą rzeczoznawcę. Nie zdziwiłbym się gdyby moja cena na umowie była nawet zawyżona :)

 

Innymi słowy: w jaki sposób podatek od wzbogacenia się może być liczony od czegoś, o co się nie wzbogaciłeś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W pozycji 24. PCC-3 "przedmiot czynności cywilnoprawnej", jeżeli auto kupione jest za grosze z jakiegoś powodu (uszkodzony, rozbity itp.) należy poza danymi auta napisać np. w jakim jest stanie (uszkodzony, powypadkowy itp.) to powinno załatwić sprawę jeżeli chodzi o US.

 

Co do wartości rynkowej to chciałem na ten temat się rozpisać ale myślę, że jak podam linka do artykułu, który to dokładnie określa będzie lepszym rozwiązaniem.

 

http://www.podatki.egospodarka.pl/20746,Wartosc-rynkowa-w-PCC,1,65,1.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość hitman
W pozycji 24. PCC-3 "przedmiot czynności cywilnoprawnej", jeżeli auto kupione jest za grosze z jakiegoś powodu (uszkodzony, rozbity itp.) należy poza danymi auta napisać np. w jakim jest stanie (uszkodzony, powypadkowy itp.) to powinno załatwić sprawę jeżeli chodzi o US.

 

Co do wartości rynkowej to chciałem na ten temat się rozpisać ale myślę, że jak podam linka do artykułu, który to dokładnie określa będzie lepszym rozwiązaniem.

 

http://www.podatki.egospodarka.pl/20746,Wartosc-rynkowa-w-PCC,1,65,1.html

Dobry artykuł. Chyba już czaję o co im chodzi. Podatek jest od wartości a nie od ceny. Cena a wartość to dwie rózne sprawy, bo np. czasem coś ma niższą cenę niż wartość i wtedy mówimy, że to okazja. Np. moja znajoma kupiła astrę II za 10k zł od kogoś, kto wyjeżdżał za granicę i zależało mu na szybkiej sprzedaży a taka astra w takim stanie była warta więcej, bo np. mechanik, do którego pojechała po kupnie chciał od ręki dać jej 13k zł za ten samochód. I choć wydała 10k to tak naprawdę zyskała coś, co jest warte ok 13k albo i więcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
I choć wydała 10k to tak naprawdę zyskała coś, co jest warte ok 13k albo i więcej.

Noo, jaśniej się się nie da :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się z pytaniem. Jak wygląda sprawa podatku PCC przy zakupie auta od handlarza, które zostało już zarejestrowane w PL? Sprzedawcą jest osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, kupującym osoba fizyczna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sipowitz jeżeli dostaniesz fakture VAT-MARŻA to nie musisz składać oświadczenia PCC co za tym idzie nie płacisz podatku bo płaci go sprzedający.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
fakture VAT-MARŻA

Co to dokładnie znaczy? Jaka jest inna opcja jeśli chodzi o fakturę z komisu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli to jest komis i właścicielem jest osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą to taką właśnie fakturę Ci wystawi, jeżeli właścicielem samochodu byłaby jakaś spółka czy coś takiego to wtedy typowa faktura VAT i też nie ma od tego PCC. Czasami jednak zdarza się że pomimo iż kupujesz auto z komisu nie chcą wystawić faktury i wtedy niestety musisz zapłacić podatek.

 

Co dokładnie prawnie znaczy taka faktura niestety nie wiem, może ktoś mądrzejszy się wypowie :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość sfaragdas

no to odswierzam temacik ;-) jest projekt o akcyzie na zasadach podatku dochodowego ;-)

czyli nie bedziemy placili akcyzy od wartosci na umowie ale od wartosci rynkowej auta ;/ ich powalolo wszsytkich... moze jeszcze dodatkowy podatek od oddychania wprowadza... ;/ niecierpie podatkow...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
no to odswierzam temacik ;-) jest projekt o akcyzie na zasadach podatku dochodowego ;-)

czyli nie bedziemy placili akcyzy od wartosci na umowie ale od wartosci rynkowej auta ;/ ich powalolo wszsytkich... moze jeszcze dodatkowy podatek od oddychania wprowadza... ;/ niecierpie podatkow...

Nowa władza, nowe potrzeby, nowe podatki, nowe ceny nośników energii. Na szczęście na nich nie głosowałem, i nie muszę pluc w swoje odbicie w lustrze. Ale trzeba sie szykowac na większe podwyżki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to jest pomysł tej ekipy czy odziedziczony po poprzedniej?

Z drugiej strony jesteśmy w Unii - więc dlaczego mamy płacić za sprowadzenie auta z Unii?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności