Skocz do zawartości
Gość Tooomik

Rozmiar opon zimowych: 205/16/profil 55 czy 60?

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Tooomik

Witam,

 

jestem posiadaczem nowego Passata B6/3C z 2006r.w wersji Highline.

Planując zakup opon zimowych (chcę je zamontować na posiadanych seryjnych felgach aluminiowych 7JX16)

zastanawiam się czy lepiej wybrać rozmiar opony 205/55/16 czy 205/60/16?

Letnie (oryginalnie fabryczne) opony mam w rozmiarze 215/55/16.

 

Czy producent przewidzial jakies wymagane indeksy co do opon (XL, nośność, indeks prędkości), czy też jest to moja dowolna sprawa i nie ma wplywu na ewentualną utratę gwarancji?

 

Z góry dziękuję za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam michelin pilot alpin pa3 w rozmiarze 205/60/16 i zadnych wiekszych przeklaman nie odczuwam, co do reszty zobaczymy jak przyjdzie snieg:) Fakt ze chlopaki w serwisie troche sie napocili zeby zalozyc te opony na standardowe alu od 215 ale dali rade:) z reszta byl juz ten temat poszukaj na forum. a wybralem te opony z racji ze zima przyda sie wyzszy profil, dwa ze bylo nie bylo sa tansze od 55. CO do XL teoretycznie sa zalecane, jednak jak szukalem opon wszedzie twierdzili ze nosnosc 92 wystarczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość piki

a ja jezdze na 205/55 16 i tez jest OK, spalanie nizsze o caly 1litr ;)

 

ale kupilem 55 a nie 60 tylko dlatego ze opony ktore chcialem (UltraGrip7) nie mialy rozmiaru 60 i sila rzeczy wzialem 55.

 

Jednak jak masz mozliwosc, wez 60!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość robinson

Pamiętać należy tylko o tym za na profil 60 nie założy sie łańcuchów. A przy mocnym dieslu z napędem na przód mogą sie w ostrych warunkach zimowych przydać.

 

Pozdrawiam

Paweł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość piki
Pamiętać należy tylko o tym za na profil 60 nie założy sie łańcuchów. A przy mocnym dieslu z napędem na przód mogą sie w ostrych warunkach zimowych przydać.

 

Pozdrawiam

Paweł

 

dlaczego sie nie zalozy?

 

jestem w szoku, ale bym sie nadział! malo brakowalo i mialem wziac Continentale 60 :przestraszony:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość robinson

Instrukcja się kłania Piki :-). Ja zorientowałem się po liście łańcuchów PEWAG do konkretnego modelu i sprawdziłem wiedzę w instrukcji , która to potwierdziła.

 

Na szczęście zamieniłem opony, choć rzeczywiście profil troche niższy i kółka są mniejsze, ale trudno.

 

Pozdrawiam

Paweł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy,

problem polega na tym, że jak komuś coś się stanie ( stłuczka albo wypadek) to można zapomnieć o wypłacie ubezpieczenia jeśli opony są niezgodne z homologacją.

W mojej homologacji jest napisane:

205/55/ R16 91V

215/55/R16 93 V

i 2 rodzaje 17.

Nie jestem pewien co do indeksu prędkości ( nośności) czy jest ważny ( w moim drugim autku - suzuki homologacja pomija indeksy) ale rozmiar na bank musi być taki jak w homologacji. Naturalnie ma to też znaczenie dla łańcuchów - także o wjeździe wgłąb Austrii w zimie można z wys. 60 zapomnieć.

Pozdrawiam :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Koledzy,

problem polega na tym, że jak komuś coś się stanie ( stłuczka albo wypadek) to można zapomnieć o wypłacie ubezpieczenia jeśli opony są niezgodne z homologacją.

W mojej homologacji jest napisane:

205/55/ R16 91V

215/55/R16 93 V

i 2 rodzaje 17.

Nie jestem pewien co do indeksu prędkości ( nośności) czy jest ważny ( w moim drugim autku - suzuki homologacja pomija indeksy) ale rozmiar na bank musi być taki jak w homologacji. Naturalnie ma to też znaczenie dla łańcuchów - także o wjeździe wgłąb Austrii w zimie można z wys. 60 zapomnieć.

Pozdrawiam :/

 

Widziales zeby ktokolwiek w Polsce cos takiego sprawdzal??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość ligand17

Widziales zeby ktokolwiek w Polsce cos takiego sprawdzal??

 

Ja widziałem. Ostatnio mój wujek miał stłuczkę i policjant spisywał nazwy/modele/detale odnośnie opon zamontowanych na samochodach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mniej więcej od roku, "przy zdarzeniu drogowym" należy zaprotokołować dane opon i wysokość bierznika

pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Koledzy,

problem polega na tym, że jak komuś coś się stanie ( stłuczka albo wypadek) to można zapomnieć o wypłacie ubezpieczenia jeśli opony są niezgodne z homologacją.

W mojej homologacji jest napisane:

205/55/ R16 91V

215/55/R16 93 V

i 2 rodzaje 17.

Nie jestem pewien co do indeksu prędkości ( nośności) czy jest ważny ( w moim drugim autku - suzuki homologacja pomija indeksy) ale rozmiar na bank musi być taki jak w homologacji. Naturalnie ma to też znaczenie dla łańcuchów - także o wjeździe wgłąb Austrii w zimie można z wys. 60 zapomnieć.

Pozdrawiam :/

 

Oczywiście te nosności są złe co podałes w porównaniu do tego co piszą i co masz na aucie założone. ;)

Pierwsze które wymieniłeś powinne być 94XL a drugie 97XL.

Ja wziąłem do oryginałów 215/55R16 - zimówki 205/60R16 które są bliższe oryginałowi niż 205/55R16, a na łańcuchach nie jezdżę więc mi one wiszą... w piwnicy. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość robinson

Piki , a te opony 205/55R16 to nie za małe? Masz może jakieś zdjęcie na zimówkach jak to wygląda?

 

Pozdrowki

Paweł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość krugoo

Standarowo miałem zamontowane 215/55/16. Teraz na zimę założyłem 205/55/16 XL i faktycznie na feldze widać, że są troszkę mniejsze ale nie zauwazyłem żadnego negatywnego wpływu na trakcję i komfort prowadzenia. Jednak zdaniem mechanika, który zmieniał mi opony, lepszy na zime jest rozmiar 205/60/16 ze względu, jak to powiedział na zaspy, koleiny i większą szansę wpadnięcia w dziurę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
epszy na zime jest rozmiar 205/60/16 ze względu, jak to powiedział na zaspy, koleiny i większą szansę wpadnięcia w dziurę.

Pewnie, że lepsze, bo troche wyższe i zarazem mniejsza możliwość uszkodzenia felgi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Koledzy,

problem polega na tym, że jak komuś coś się stanie ( stłuczka albo wypadek) to można zapomnieć o wypłacie ubezpieczenia jeśli opony są niezgodne z homologacją.

W mojej homologacji jest napisane:

205/55/ R16 91V

215/55/R16 93 V

i 2 rodzaje 17.

Nie jestem pewien co do indeksu prędkości ( nośności) czy jest ważny ( w moim drugim autku - suzuki homologacja pomija indeksy) ale rozmiar na bank musi być taki jak w homologacji. Naturalnie ma to też znaczenie dla łańcuchów - także o wjeździe wgłąb Austrii w zimie można z wys. 60 zapomnieć.

Pozdrawiam :/

 

Oczywiście te nosności są złe co podałes w porównaniu do tego co piszą i co masz na aucie założone. ;)

Pierwsze które wymieniłeś powinne być 94XL a drugie 97XL.

Ja wziąłem do oryginałów 215/55R16 - zimówki 205/60R16 które są bliższe oryginałowi niż 205/55R16, a na łańcuchach nie jezdżę więc mi one wiszą... w piwnicy. :D

 

Oczywiście kolego, Ty się mylisz jeśli wydaje ci się, że ja się mylę.

Są 2 opcje:

1. albo masz inne wpisy w homologacji - bo te, które ja wpisałem są na mojej homologacji.

2. albo nawet nie spojrzałeś w swoją i piszesz bo tobie się tak wydaje;)

 

To jakie opony są założone w oryginale ma oczywiście duże znaczenie i powiem ci, że ja też kupiłem sobie 215/55/R16 97V. Ale to jakich, dla ubezpieczlni, możesz używać: ( czytaj: są odpowiednie) dowiesz się ze swojej homologacji. Na pierwszej stronie masz wpisane 205/55 a na drugiej kilka innych rozmiarów ale, co ważne nie można wziąć 205/60 ani 215/60 przy R16.

 

Poza tym kolegoobserwuję sobie to forum i twoje dyskusje z innym kolegą i muszę ci powiedzieć, że masz niec agresywne " pióro". Kulturalny człowiek powinien zapytać:

"a czy przypadkiem się nie mylisz?" a ty: "oczywiście mylisz się kolego"

Naturalnie, podobnie jak w dyskusjach z kolegą piki, to Ty nie masz racji ale nie o rację tu chodzi a o to żebyś się chwilę zastanowił zanim coś napiszesz a jeszcze lepiej po prostu sprawdź fakty. Widzę, że jesteś podobny do wielkich: wymyślasz coś, potem zaczynasz w to wierzyć a wkońcu prubujesz to udowodnić.

 

Serdecznie cię pozdrawiam,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest trzecie wyjście. Takie opony mają zakładane nowe Passaty i wydaje się moło prawdopodobne aby dopłacali do interesu mogąc założyć opony z niższymi nośnościami. Przyznaje do homologacji nie zaglądałem widząc opony na moim passacie i passatach w salonach, a na co akurat zwracałem uwagę. Obiecuję sprawdzić homologację. ;)

P.S. Najlepiej nie pisać nic, a wtedy człowiek nie popełni błędu, a pewne racje są też po mojej stronie a nie kolegi Piki.

Dzięki za to oratorium kulturalno oświatowe. :D

 

P.S. Sprawdziłem i będąc tak skrupulatny jak Ty to na piewrwszej stronie nic nie pisze o oponach tylko na str. 2 i jak byk stoi 205/55R16 94 :D

I nie na stronie 2 tylko na stronie 4 jest napisane 215/55R16 93 i tu biję się w pierś.

Wniosek, że najlepiej jest komuś coś wytknąć a samemu pisać...... :P

A tak na marginesie to o spalaniu pisałem całą prawdę.

Że ćwierć inteligent wierzy w zbawczą moc V-Power (lepsze osiągi i mniejsze zużycie :D ; w pracy 140km żadnych różnic, o silniku 170 km nic nie pisałem bo jak piszę to tylko o swoim). Czystszy układ pompowtryskiwaczy to prawda i jedyna prawda o tym paliwie wg. wielu opinii i testów które przeczytałem w prasie motoryzacyjnej. A że forum jest do dyskusji i wyrażania opinii nawet skrajnych i niewygodnych dla niektórych to jego taka rola. :vw:

Pozdrawiam i bez urazy :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość piki

A tak na marginesie to o spalaniu pisałem całą prawdę.

Że ćwierć inteligent wierzy w zbawczą moc V-Power

 

tu nie wierzysz, a tutaj:

 

Czystszy układ pompowtryskiwaczy to prawda i jedyna prawda o tym paliwie wg. wielu opinii i testów które przeczytałem w prasie motoryzacyjnej.

 

zbawczą moc potwierdzasz, czyli sam siebie nazywasz cwier inteligentem?

do tego jak pieknie ty prasie wierzysz a jak malo userom tego forum ;) gdy pisza o swoich doznaniach w autach marki passat, a ja np wprost odwrotnie, mniej wierze prasie a wiecej temu co pisza keirowcy na tym forum.

 

ja no do benzyniaka mojego nie leje V-powera

 

a do mojego diesla (170KM) leje, a dlaczego? bo jak zaleje V-power czuje roznice, jaką? silnik ZNACZNIE ciszej mi pracuje! praktycznie nie slysze klekotu pompowtryskiwaczy! dla mnie to byl SZOK ale to prawda, jak zalala mi raz zona po dluzszym okresie jazdy tylko na Vpower diesel zwykly ON na stacji to az sie wystraszylem! myslalem ze sie cos popierdzielilo w silniku, serio az sie zatrzymalem ;) klekotal jak Transit jakis nagle, a na Vpowerku pracuje cichutko, wiec COS Z TYM PALIWEM JEDNAK JEST NA LEPIEJ, jednak ma lepszy sklad czy cos tam. Do tego albo mam tylko takei wrazenie mylne albo tak jest ze jakos mi chyba lepiej reaguje na pedal gazu, ale moze to tylko wrazenie.

 

No i to tez jest bardzo czesto slyszana opinia ze nowoczesniejsze diesle sa bardziej czule na dobre paliwo od starszych, mniej nowoczesnych ;)

 

jak juz pisalem do benzyniaka nie leje Vpower-a bo nie widze, nie czuje roznicy, ale w przypadku Vpower diesel ja odczuwam i tankuje to paliwo, bo przeciez po co mial bym placic kilkadziesiat groszy za litr wiecej? dla szpanu? a niby jakiego, co to niby widac co mam w baku? hehehe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piki naucz się czytać i cytuj całe zdania a nie wyrwane z mojej wypowiedzi fragmenty, które interpretujesz jak Ci się podoba. Każdy sprawny zrozumiał to co napisałem. ;)

W prasie są testy z wynikami i widziałem nawet takie gdzie przyspieszenia były gorsze na V-Power w porównaniu do zwykłego paliwa. Marketing jednak robi swoje ... na niektórych oczywiście. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności