Skocz do zawartości
longboy

Świece żarowe układu chłodzenia w TDI

Rekomendowane odpowiedzi

Egr nie ma wpływu na szybsze rozgrzanie silnika

Ja mam zaślepiony i nie widzę różnicy pomiędzy pracą z EGR i bez.

wszedłem w grupę 18

Powinna być grupa 16, ty masz AFN więc tam nic nie będziesz miał, tylko silniki na PD coś powinny tam wyświetlić.

 

Co do różnych wersji wyposażenia, to dużo zależy od regionu oraz jakiś modernizacji. Teraz często puszcza się niesprawdzony bubel i błędy eliminuje na bieżąco. Znacznie taniej wychodzi usunąć usterkę niż przeprowadzić kosztowne badania. Przykładem może być ostatnia historia bodajże z toyotą i wadliwymi napędami mechanizmu podnoszenia szyb, za miękkie wałki rozrządu w pierwszych silnikach PD w VW, tendencja do dachowania pierwszych mercedosów A klasy. Tak więc coś mogło się wydawać potrzebne, ale okazało się ze nie jest.

 

Co do EGR, w moim przypadku na pewno przyspiesza nagrzewanie poprzez chłodnicę spalin,

W tym przypadku faktycznie tak może być, bo oddaje ciepło bezpośrednio do układu chłodzenia.

 

Ogólnie takie jakieś chłodnice i podgrzewacze są montowane w samochodach ze względu na warunki atmosferyczne panujące w miejscu jego eksploatacji oraz względy ekonomiczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,torche poczytalem i zainteresowal mnie ten tamat o dodatkowym dogrzewaniu. Sam juz jakis czas temu zauwazylem ze moj Pasek po odpalniu w zimie po ok 5 min juz dmucha cieplym powietrzem gdy rzecz jasna silnik jeszcze zimny. Dzisiaj sprawdzilem i w moim AFN-ie mam takowe swiece sa wkrecane na gwint z tego co zauwazylem i nie ma na nich kapturkow tylko sa do nich dokrecane takie okragle powiedzmy to "klemy". U mnie odrazu po odpaleniu silnika gdy klade w tym miejscu reke gdzie sa te swiece grzeje i to dobrze , bez roznicy w jakim trybie jest klimatronic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymieniłem u mnie świece do grzania płynu. Stare grzały bo sprawdziłem. ale teraz znaczna różnica po 5 min grzeje na postoju a jak przejdę ok 6-8 km to grzeje silnik do ok 90 C. A na dworze -8 C. Wewnętrzny obieg ,klimatronik ,nie EKON , a reszta jak sie da wyłączone ,robię małe zużycien prądu. Na razie jest ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Patrick

 

Kolego a nie wydaje Ci sie, iż możesz nie miec tych świec, gdyż masz samochód przeznaczony na angielski rynek?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Być może. Tylko dalej mnie nurtuje dlaczego ja mam chodnice spalin, a rodziców nie-oba angliki.

Co do nagrzewania egr znalazłem przez przypadek taką wypowiedź:

http://forum.vw-passat.pl/showpost.php?p=688311&postcount=23

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Być może. Tylko dalej mnie nurtuje dlaczego ja mam chodnice spalin, a rodziców nie-oba angliki.

Co do nagrzewania egr znalazłem przez przypadek taką wypowiedź:

Być może tyczy to silnika z chłodnicą spalin. Bo ja naprawdę różnicy nie zauważam. Porównanie mam z kilkoma takimi samymi silnikami tylko, że w golfach IV. Czas rozgrzania jest zbliżony przy podobnym stylu jazdy, a silniki mają EGRy sprawne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie przedstawia kolanko plastikowe montowane w miejscu ogrzewacza z świecami żarowymi.

 

AVB 3BG 2001 (początek produkcji FL)

 

brakogrzewacza.jpg

 

Co do ogrzewania - po nastawieniu pokrętła ogrzewania na maksimum, słychać przełączanie przekaźnika, najprawdopodobniej załączającego świece żarowe podgrzewania mieszanki. Występuje zauważalny spadek napięcia w tym momencie.

 

Co do wspomnianego wyżej układy ochładzania spalin - zmniejszenie emisji NOx ? (proszę porównać spełnianie przez pojazdy norm emisji spalin)

http://forum.vw-passat.pl/%3Ca%20href=http://img534.imageshack.us/i/brakogrzewacza.jpg/%20target=_blank%3Ebrakogrzewacza.jpgeubrakogrzewaczaj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymieniłem u siebie wszystkie trzy świece bo dwie były spalone. Teraz silnik nagrzewa sie do 90 stopni po przejechaniu 7km przy -5. Do AVF Pasują świece BERU GN928 kupiłem po 40 zł za sztuke na alledrogo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Co do wspomnianego wyżej układy ochładzania spalin - zmniejszenie emisji NOx ? (proszę porównać spełnianie przez pojazdy norm emisji spalin)

Dokładnie EGR służy głownie do obniżenia ilości tlenku azotu w spalinach

Zdjęcie przedstawia kolanko plastikowe montowane w miejscu ogrzewacza z świecami żarowymi.

O ile dobrze widzę to te świece są z drugiej strony tego kolanka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dzis wymieniłem wszytskie świece. Jutro przed pracą lukne czy się grzeją:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie świece w AWX,AVF do podgrzewania wody,pierwsze słysze!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Juz przetestowałem. Jedne z kolegów pytał mnie na PW ale odpowiem tutaj.

 

Samochód mam już drugą zimę i nigdy sie tak szybko nie zagrzał :). Ciężko mi tak określić po ilu metrach/kilometrach już dmuchal ciepłem ale mogę powiedzieć ze dwa razy szybciej. Odpaliłem samochód po pyknięciu przekaźnika. Auto ładnie zapaliło i po około 10 sekundach odezwał sie inny przekaźnik, drgnęły obroty i światło w kabinie przygasło. Wyszedłem aby oskrobać szyby i po minucie może otwałem maske i tu odpowiedz dla kolegi z PW; ręka w silnik i chwyciłem każdą świece z kolei. Mocno nagrzane już były wszystkie więc jest OK. Pasek stoi pod gołym niebem cały rok. temp -5.

 

Swiece kupiłem na Allegro, FEBI za 17zł sztuka. Takie same miałem w golfie III 1.9 GTD i jezdziły dwie zimy . Więc uznałem że nie ma sensu przepłacać. Wymiana godzinka. Odkręciłem rure id IC. Potem dwa klucze 12 i 8 i wio. Żadnej filozofi. Uroniły się może dwa kieliszki płynu. Robiłem to pierwszy raz.

 

Dodam jeszcze gdy już siedziałęm w aucie bawiełem sie climatronikiem i nie slyszalem wylaczajacego się przekaźnika przy zmianie na ECON/AUTO i HI i LO. Temp ustawiona na 22stopnie.

 

Mam nadziejeże komuś pomogłem.

 

Podsumowując. Jak ktoś ma taki wynalazek w silniku to opłaca się to naprawić.

Edytowane przez molo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ dalej są niejasności wyjaśniam.

Poniżej schemat układu chłodzenia, w którym opcjonalnie w miejscu elementu nr 29 stosowano dwie części:

- 038121144A ~plastikowe kolanko

- 038121145 ~ogrzewacz elektryczny (3 świece żarowe)

 

schematm.jpg

 

część nr 038121144A

038121144a.jpg

 

część nr 038121145

038121145.jpg

 

Jak pisałem w poprzednio pomimo, że w ukł. chłodzenia wspominanej jednostki napędowej AVB nie ma elementu (038121145) ogrzewacza elektrycznego odczuwalne jest włączenie odbiornika elektrycznego dużej mocy przy nastawieniu ogrzewania na maksimum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a wiec tak chlopaki pytalem kolege MOLO o te swiece. ja wczoraj je wymienilem i niema tam zadnej filozofli klucz 12 i 8 . ja zakupilem beru orginal po 27 zl sztuka . niewiem czy grzeja nie zagladlem pod maske ale w samochodzie po 20 sekundach czy 30 od uruchomienia slychac ze cos pstryka i jakby prad bobieralo widocznie te swiece zaczynaja sie grzac . przy okazji wymienilem termostat na wahlera wczesniej mialem orginalny z aso ktory tez dobijal do 90 ale na postoju spadala mi temp . dzisiaj testowalem na wahlerku i temp 90 . i calkiem szybko sie zagrzal po 6 kilosach i temp minus 5 .

wracaja do tego wahlera to inni radzili mi z aso brac inni wahler . wzialem wahlera za 40 zl i wszystko ok temp trzyma. moze mi tylko sie trafil dobry termostat ?? tego niewiem . a wsamochodzie grzeje milo jak dodzie do 90 stopni to oczy az wysychaja;)

 

a swiece sie odkrecaly bardzo lekko bo z tymi od zapalania to bylo o wiele gorzej

Edytowane przez marko002

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to cieszę się, że masz juz ciepło w aucie.

Skoro podgrzewacz 038121145 jest zamienny z kolankiem, wychodzi na to, że można by to dołożyć do auta, które tego nie ma. Kwestia zrobienia tylko jakiegoś sterowania tym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
a wiec tak chlopaki pytalem kolege MOLO o te swiece. ja wczoraj je wymienilem i niema tam zadnej filozofli klucz 12 i 8 . ja zakupilem beru orginal po 27 zl sztuka . niewiem czy grzeja nie zagladlem pod maske ale w samochodzie po 20 sekundach czy 30 od uruchomienia slychac ze cos pstryka i jakby prad bobieralo widocznie te swiece zaczynaja sie grzac . przy okazji wymienilem termostat na wahlera wczesniej mialem orginalny z aso ktory tez dobijal do 90 ale na postoju spadala mi temp . dzisiaj testowalem na wahlerku i temp 90 . i calkiem szybko sie zagrzal po 6 kilosach i temp minus 5 .

wracaja do tego wahlera to inni radzili mi z aso brac inni wahler . wzialem wahlera za 40 zl i wszystko ok temp trzyma. moze mi tylko sie trafil dobry termostat ?? tego niewiem . a wsamochodzie grzeje milo jak dodzie do 90 stopni to oczy az wysychaja

 

a jak było z odkrecaniem łatwo sie odkreciły swiece

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie bez problemu,chociaz chyba były fabryczne bo był na nich rocznik ale bez niczego zwykły klucz 12 z przedłuzka,a co termostatu wahlera to ja wymieniłem 2 i dalej sie nie zagrzewał a jak sie juz zagrzał to nie trzymał temp dopiero orginał z ASO pomógł,wiec nie wiem o co chodzi chyba zalezy to od egzemplarza jaki któremu pasuje

Edytowane przez kermit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrick:

Skoro podgrzewacz 038121145 jest zamienny z kolankiem, wychodzi na to, że można by to dołożyć do auta, które tego nie ma. Kwestia zrobienia tylko jakiegoś sterowania tym.
Nie do końca.

Pomimo, że nie ma ogrzewacza silnik może nagrzewać się szybko, a nastawienie ogrzewania na maksimum uruchamia urządzenie dużej mocy.

(słychać przełączanie przekaźnika; spadek napięcia) Pomimo iż wskaźnik temperatury nie przekracza 50 st. na przednią szybę wylatuje ciepłe powietrze.

 

Przestrzegam przed zbyt pochopną przeróbką bez dokładnego rozeznania, co jak i kiedy jest załączane przez sterownik silnika i wentylacji/ogrzewania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ak pisałem w poprzednio pomimo, że w ukł. chłodzenia wspominanej jednostki napędowej AVB nie ma elementu (038121145) ogrzewacza elektrycznego odczuwalne jest włączenie odbiornika elektrycznego dużej mocy przy nastawieniu ogrzewania na maksimum.

 

Mam dokładnie to samo w AVB, nie mam ogrzewacza ale czasami włącza sie jakiś przekaźnik i zazwyczaj wtedy na klimatroniku wzrośnie prędkość wiatraka....

O co chodzi? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy po wymianie tych swiec trzeba jakos odpowietrzac uklad? zreszta jak nie trzeba to i tak moze ktos napisac jak to zrobic w pasku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności