Skocz do zawartości
kazio

Zmiana podświetlenia panelu sterowania szybami 3BG

Rekomendowane odpowiedzi

Zmiana podświetlenia panelu starowania elektrycznymi szybami, drzwi kierowcy. Sterownik 1J4 959 857B

 

Podświetlany sterownik podnoszenia szyb znajduje się w panelu zamykania drzwi kierowcy. Podświetlane mają wszystkie przyciski zamykania i otwierania.

 

1m.jpg

 

W celu wymontowania sterownika wkładamy płaski śrubokręt pod zatrzask (zaślepkę) rączki zamykania drzwi i wyjmujemy zatrzask.

 

2m.jpg

 

Następnie wkładamy płaski śrubokręt i podważamy cały panel (panel trzyma się na 6-ciu zatrzaskach).

 

3m.jpg

 

Następnie odłączamy kostkę z przewodami, w tym celu podważamy małym śrubokręcikiem zapadkę i wysuwamy kostkę.

 

4m.jpg

 

Zdjęty panel przenosimy na stanowisko naprawcze i dokonujemy dalszego demontażu sterownika szyb i ryglowania drzwi. Śrubokrętem krzyżakowym (średnim) odkręcamy Sterownik - przykręcony jest do obudowy na trzy wkręty.

 

5m.jpg

 

Można również nie odkręcać sterownika z obudowy rączki - niektóre sterowniki mają różny kształt obudowy i demontaż jednak będzie potrzebny. Następnie odkręcamy siedem małych wkrętów (1,5mm) - do tego potrzebny będzie nam mały krzyżakowy śrubokręcik zegarmistrzowski (siódmy wkręt jest pod naklejką) - Uwaga! należy zapamiętać lub zapisać numer sterownika który może być nieczytelny po włożeniu wkrętaka.

 

6m.jpg

 

Jeśli odkręciliśmy wszystkie wkręty, zdejmujemy frontowy zespół przełączników - delikatnie podważając cztery zatrzaski (dwa na jednej stronie i dwa na drugiej).

 

7m.jpg

 

Po zdjęciu zespołu przełączników, dostaliśmy się do płytki elektronicznej sterowania, na wierzchu jest elastyczną (transparentną) uszczelką zabezpieczającą, którą delikatnie zdejmujemy.

 

8m.jpg

 

Na płytce znajdują się diody podświetlające przyciski sterowania szybami. Jeśli któraś dioda "LED" nie świeci należy ją wymienić. (lub jeśli chcemy zmienić kolor podświetlenia przycisków sterowania szybami - będą nam potrzebnie 4 diody typu "LED" (niebieskie).

 

9m.jpg

 

 

Diody "LED" należy wymontowywać lutownicą (do elektroniki) z cienkim grotem. Aby wylutować diodę należy rozgrzany grot lutownicy przytknąć do końcówki jednej nóżki, a z drugiej strony lekko przechylić diodę - czynność powtarzamy aż dioda wyjdzie cała z płytki drukowanej (możemy również użyć lutownicy z odsysaniem). Następnie usuwamy resztki cyny z otworu na płytce drukowanej. Nóżki nowej diody przycinamy do odpowiedniej wysokości i wkładamy w otwory płytki i przylutowujemy (przed lutowaniem należy sprawdzić właściwą biegunowość diody).

 

10m.jpg

 

Przed montażem należy wykonać próbne podświetlenie w celu sprawdzenia połączeń i prawidłowej biegunowości diod. W tym celu można do nóżek przytknąć bateryjkę 9-cio Voltową. Jeśli wszystkie diody zaświecą się to znaczy, że wszystkie połączenia lutowane są prawidłowo wykonane i możemy przystąpić do złożenia całego sterownika. Po zamontowaniu sterownika w drzwiach można również zobaczyć poprawność podświetlania wszystkich diod oraz poprawność działania wszystkich przycisków.

 

11m.jpg

 

Efekt końcowy.

 

12m.jpg

 

 

Autor artykułu: Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ile volt mają te diody

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szukałem...szukałem... i znaleźć nie mogłem. Może ktoś pamięta lub ma linka do strony, gdzie kolega z forum panel od sterowania szybami przeleciał papierem ściernym, bo mu się guma łuszczyła? Gdyż gumę już zdarłem i chcę się dowiedzieć jakim papierkiem przeszlifować, żeby gitara była.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co szlifować:?: Ja podświetlenie zmieniłem i nic po za wlutowaniem i wylutowaniem diod nie robiłem. Tak jest git :D Zmieniłem bo przy okazji musiałem panel zmienić na nowy :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja kupilem nowy panel i okazalo sie, ze mam dodatkowo modul komfortu w sterowniku od el. szyb. Teraz czeka mnie wymiana diodek. Lepiej dac 3mm diody czerwone superjasne czy te czerwone zwykle?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A ja kupilem nowy panel i okazalo sie, ze mam dodatkowo modul komfortu w sterowniku od el. szyb. Teraz czeka mnie wymiana diodek. Lepiej dac 3mm diody czerwone superjasne czy te czerwone zwykle?

Ja dałem zwykłe niebieskie :P a i tak lepiej świecą jak oryginały :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość smoczo89

jakie to diody muszą być ? może mi ktoś napisać:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dioda LED 3mm... Czytaj uwaznie... Bylo mowione o tym!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość smoczo89

mam pytanie prze lutowałem te diody i nie świecą mi czerwone dlaczego :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość smoczo89

już doszedłem do tego czerwone trzeba na odwrót przylutować :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
już doszedłem do tego czerwone trzeba na odwrót przylutować :)

 

Poczytaj troche o diodach i bedziesz wiedzial ze jak diode odwrotnie przylutujesz to nie bedzie swiecic poprostu sie pomyliles

 

A tak na marginesie bo jeden pujdzie do sklepu poprosze 3mm diody niebieskie i pani mu da a drogi pojdzie powie to samo a pani sie spyta a dokladnie jakie tak wiec dodam ze potrzeba ledow

 

3mm/3V

 

PS. zwykle czerwone sie nie nadaja bo prawie nie widac podswietlenia wiem sam po sobie jak ktos chce orginal trzeba dac jasna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam mam pytanie panel sterowania nie swieci swieci sie tylko cent zamek czy to diody czy cos innego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Sata

Brak zdjęć :>

Dobrze że zdarzyłem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czemu nie widać zdjęć??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

tu masz http://www.galaxy21.net/passat/guides/windowconsole/

 

mój sterownik to wersja D - do odkręcenia 7 małych śrubek potrzebny jest torx T6 - u mnie pod naklejką nie było śrubki tylko wszystkie były widoczne jak na zdjęciu http://www.galaxy21.net/passat/guides/windowconsole/konsole04.jpg

 

styki na płytce warto przeczyścić np. gumą szlifierską (ścierną) - kostka zawierająca ziarna ścierne - od razu lepiej działa

Edytowane przez maciuh

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

panowie, podpowie ktoś, bo nie chcę czegoś połamać

 

dscn0291e.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

czy to wystarczy w miejscu ktore zaznaczylem podwazyc? i pod tym pseudo drewnem beda te wkrety?;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, musisz ściągnąć tą drugą krótszą. Później jak to ściągniesz to szarpiesz z wyczuciem za ten panel i wyskoczy z zatrzasków.;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
panowie, podpowie ktoś, bo nie chcę czegoś połamać

 

dscn0291e.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

czy to wystarczy w miejscu ktore zaznaczylem podwazyc? i pod tym pseudo drewnem beda te wkrety?;)

 

Ten nie zejdzie ;)

Za to ten krótszy tak.Jest wsadzany,więc wystarczy podważyć od dołu-żeby w razie czego nie było widać śladów demontażu.Później cały panel podnosisz do góry-jest na zatrzaskach więc powinien spokojnie wyskoczyć.Pozostaje wtyczka i panel masz w ręce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tego krótszego nawet podważać nie trzeba, wystarczy od góry odpowiednio paluchami nacisnąć i sam elegancko wyskoczy - obejdzie się bez śladów od śrubokręta:) a potem caly panel do góry tak jak piszą poprzednicy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy idzie wyjąć samą nakładkę na panel ? bez panelu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności