Skocz do zawartości
Gość browaarr

Jakie CB / Trudny wybór CB (dyskusje)

Rekomendowane odpowiedzi

Gość browaarr

Witam mam zamiar zakupic sobie CB i chciał bym sie dowiedziec jakie bo ja niemam otym pojecia myślałem nad cobra 19DX jakie polecaci ei co sądzicie otym ?? Cena z antena do 300zł

Edytowane przez artmin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poszukaj na forum - było kilka takich tematów :)

m.in. ja szukałem - mój wybór padł na Unidena Pro 520 XL - byłem zadowolony :)

teraz kuczlaw go używa. polecam również http://www.cb-radio.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
teraz kuczlaw go używa

I też jest zadowolony :hurra:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość JanuszK

Proponuje wydać trochę więcej i zakupić UNIDEN PRO 510XL

markowy sprzęt z układem ANL (filtr na zakłócenia).

Posiada bardzo dobre audio w dwie strony i nie psuje się tak często jak onwy itp… cena to około 280 zł.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość GTS

ja mam president harry z asc i antenę president ml145

działa wyśmienicie

uniden prawie to to samo co president(prawie, a prawie robi wielką różnicę)

wyglądają bardzo podobnie

w moim mam asc, szybką 19, działa w piątkach i mam 2x po 40 kanałów

a uniden 520 pro tego niema

oczywiście nie twierdze, że mój jest lepszy

wolałem jednak kupić to a nie inne

GTS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teś stoję przed podobnym dylematem. Z uwagi na dostępność opinie i cenę na 95% zdecydoawny jestem na cobrę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Midland, czy coś takiego , nie pamiętam dokładnie, jak się to pisze. Jest to tanie, i jak dla mnie rewelacyjne, nic nie sprzega, a jakośc głosu na dobrym poziomie. Nie oszczędzałem tylko na antenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
w moim mam asc, szybką 19, działa w piątkach i mam 2x po 40 kanałów

a uniden 520 pro tego niema

 

 

to chyba w mobilu mało potrzebne :mur: ...na co komu 5(piątki) i "bandy"

 

wystarcza podstawa czyli te 40 kanałów.

Przydaje się szybka 19

najważniejsze żeby radio nie było "szumofonem" czyli tak jak to jest z ONWĄ

Uniden to bardzo dobra firma

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bierz unidena 520xl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokonałem zakupu CObry 19 i antemny hustler- zestaw typowo budżetowyt (przez duże B). Zasięg ok.7 km. Poza tym raczej nie jestem zbyt zadowolony. Nie mogę ustawić optymalnie squelch i rf-grain. Albo słyszę szumy i rozmowy (wszystkie) albo cisza. Antena strojona w punkcie zakupu więc nie wiem czy kwestia lepszego ustawienia radyka czy też może ten typ tak ma. Chech....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość GTS
Bierz unidena 520xl

jak już wiele osób pisało uniden nie ma homologacji

jak chcesz kłopoty to twoja sprawa

Poza tym raczej nie jestem zbyt zadowolony

jak już wcześniej pisałem trzebabyło kupić president i antenkę chociaż 1m

teraz bedziesz sobie w brode pluł, że masz takie (już plujesz)

sam zobaczysz, że warto poczekać, dołożyć i kupic coś dobrego

pozdro

GTS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość szamcio

Co do opłat za CB Radio:

USTAWA z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne

 

(Dz. U. z dnia 3 sierpnia 2004 r.)

7. Nie pobiera się opłat za prawo do dysponowania częstotliwością:

1) w służbie radiokomunikacyjnej morskiej w morskim paśmie VHF:

a) w kanale 16 (156,800 MHz),

b) w kanale 70 (156,525 MHz);

2) w służbie radiokomunikacyjnej morskiej i żeglugi śródlądowej - przez jednostki pływające, w relacji łączności statek - brzeg i statek - statek;

3) w służbie radiokomunikacyjnej lotniczej:

a) za częstotliwości alarmowe: 121,5 MHz, 123,1 MHz, 243 MHz,

b) przez statki powietrzne, w relacji łączności statek powietrzny - Ziemia i statek powietrzny - statek powietrzny;

4) w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej w zakresach częstotliwości przydzielonych w Krajowej Tablicy Przeznaczeń Częstotliwości:

a) dla służby amatorskiej,

b) w paśmie obywatelskim CB - (26,960-27,410 MHz).

 

Co do zezwoleń na uzywanie CB Radio:

USTAWA z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne

 

(Dz. U. z dnia 3 sierpnia 2004 r.)

Art. 144. 1. Nie wymaga pozwolenia używanie urządzeń radiowych przeznaczonych wyłącznie do odbioru.

 

2. Nie wymaga pozwolenia używanie urządzenia radiowego nadawczego lub nadawczo-odbiorczego:

 

1) używanego dla potrzeb zagranicznej radiokomunikacji lotniczej lub morskiej i żeglugi śródlądowej, zgodnie z międzynarodowymi przepisami radiokomunikacyjnymi, jeżeli urządzenie zostało dopuszczone do używania przez właściwy organ krajowy lub zagraniczny;

 

2) używanego w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej, zgodnie z międzynarodowymi przepisami radiokomunikacyjnymi na okres nieprzekraczający 90 dni;

 

3) końcowego, wykorzystującego międzynarodowo uzgodnione zakresy częstotliwości:

 

a) dołączanego do zakończenia sieci telekomunikacyjnej operatora publicznego,

 

b) służącego do utrzymywania łączności z przebywającym krótkookresowo na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub znajdującym się na nim w tranzycie, zagranicznym pojazdem, statkiem morskim lub statkiem żeglugi śródlądowej albo statkiem powietrznym, przytwierdzonego w sposób trwały do tego pojazdu lub statku,

c) niewymagających rezerwacji częstotliwości.

 

Zgodie z ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓWz dnia 29 czerwca 2005 r. w sprawie Krajowej Tablicy Przeznaczeń Częstotliwości (Dz. U. z dnia 21 lipca 2005)

częstotliwości na których pracuje CB Radio (26,965 do 27,405 MHz) są to częstotliowści, które zgodnie z pkt. c) niewymagają rezerwacji częstotliowści.

 

Zgodnie z ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 6 sierpnia 2002 r.

w sprawie urządzeń radiowych nadawczych lub nadawczo-odbiorczych, które mogą być używane bez pozwolenia.(Dz. U. Nr 138, poz. 1162)

§ 1. 1. Nie wymaga pozwolenia radiowego używanie następujących urządzeń radiowych nadawczych i nadawczo-odbiorczych:

1) końcowych, dołączanych do zakończeń ruchomych sieci:

a) naziemnych telefonicznych,

b) naziemnych dyspozytorskich, w tym sieci typu trankingowego,

c) systemów radiokomunikacji satelitarnej:

EUTELSAT (EUTELTRACKS),

INMARSAT,

THURAYA,

GLOBALSTAR;

2) dyspozytorskich typu PRIVATE MOBILE RADIO - PR. 446;

3) Radia Obywatelskiego B. typu PUBLICE RADIO - PR. 27;(tzw. CB Radio)

4) bliskiego zasięgu, określonych w załączniku do rozporządzenia, wykorzystujących uzgodnione przez organizacje międzynarodowe zakresy częstotliwości i dopuszczonych do używania przez właściwy do tego organ.

 

2. Urządzenia radiowe nadawcze i nadawczo-odbiorcze, o których mowa w ust. 1, nie mogą powodować zakłóceń w pracy urządzeń innych służb ani żądać ochrony przed zakłóceniami ze strony innych urządzeń.

 

Co do homologacji znalazłem (na stronie http://www.radio.org.pl/poradnik/homologacja/) tylko to:

 

Homologacja - radiotelefony CB

 

Aby otrzymać zezwolenie na zakładanie i używanie radiotelefonu, Twój zasilacz i radio powinny posiadać świadectwo homologacji. Jeżeli go nie posiadają, przeczytaj tą stronę i udaj się do najbliższego oddziału terenowego Urzędu Regulacji Telekomunikacji.

 

1. Zgłaszający wypełnia zlecenie i składa je wraz z radiotelefonem i zasilaczem (zasilacz tylko w przypadku stacji bazowej) w laboratorium O.o. URT.

 

2. Badania radiotelefonów CB wykonywane są na podstawie "Procedury postępowania przy wydawaniu przez Oddziały Okręgowe Urzędu Regulacji Telekomunikacji świadectw homologacji na określone egzemplarze urządzeń (świadectw homologacji dla użytkownika)".

 

3. Zakres badań i warunki techniczne jakie powinien spełniać radiotelefon CB :

 

L.p. Parametr Wartość graniczna

1. Zakres częstotliwości 26.960 - 27.410 MHz

2. Uchyb częstotliwości +/- 0.6k Hz

3. Maksymalna moc wyjściowa FM: 4W

AM: 4W

SSB: 12W (PEP)

4. Poziom sygnałów niepożądanych nadajnika do 1 GHz 0.25 uW

5. Poziom sygnałów niepożądanych nadajnika od 1 GHz do 2 GHz 1 uW

6. Poziom sygnałów niepożądanych odbiornika do 1 GHz 2 nW

7. Poziom sygnałów niepożądanych odbiornika od 1 GHz do 2 GHz 20 nW

 

 

4. Dopuszcza się maksymalnie 40 kanałów (tzw. podstawowa czterdziestka) oraz pracę w tzw. "5" i "0". Jeśli pierwotnie konstrukcja urządzenia pozwalała na pracę w szerszym zakresie częstotliwości, to funkcja ta musi zostać tak zablokowana, aby użytkownik przy pomocy zewnętrznych przełączników nie mógł uruchomić urządzenia w zakresie niedozwolonym.

 

5. Po badaniu laboratorium URT wystawia protokół badań. W przypadku pozytywnych wyników badań laboratorium wystawia także "Świadectwo homologacji dla użytkownika".

 

6. Badania zasilaczy wykonuje się na podstawie : Polskiej Normy PN-EN 50081-1. Po badaniu w laboratorium URT wystawia protokół badań.

 

7. Protokoły z wynikami badań i "Świadectwo homologacji dla użytkownika" zainteresowany otrzymuje po wniesieniu odpowiednich opłat.:

 

40,00 zł za badanie radiotelefonu

10,00 zł za badanie zasilacza

30,00 zł opłata skarbowa za wydanie świadectwa homologacji

1,50 zł opłata skarbowa z tytułu złożenia zlecenia na badanie

 

 

8. Zmiany techniczne, naprawy mające wpływ na parametry radiotelefonu dopuszczonego uprzednio do eksploatacji powodują utratę ważności świadectwa homologacji. Konieczne jest wtedy powtórne badanie.

 

9. Warunkiem technicznym poprawnej pracy radiotelefonu jest właściwie zainstalowana i zestrojona antena. Użytkownikom bez przygotowania technicznego proponujemy przed instalacją anteny zasięgnąć odpowiednich informacji technicznych u sprzedawcy lub w jednym z zakładów serwisowych radiotelefonów. Najlepsze wyniki powinno zapewnić zlecenie wykonania instalacji antenowej zakładowi specjalistycznemu (zakłady instalacji anten, zakłady serwisu radiotelefonów). Ze wzgledu na konieczność spełnienia przy tym wymogów prawa budowlanego, konieczne jest skontaktowanie sie zainteresowanego z administratorem budynku, na którym instalowana jest antena.

 

Pozdrawiam.

Leszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość B-u-l-i
:zdegustowany: wiec musze uwazac na swoje cb ;) ja mam unidenka 510 sprawuje sie baaardzo dobrze ;) tylko ze jest odniedawana nie dokonca legalny :rotfl: czego to ludzie nie wymysla :ok: ale polecam wszystkim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Słonik

Kupiłem Cobre IV i jestem zadowolony póki co. Antenka hustler. Łapie 7-10 km jak nie więcej..muszę jeszcze zrobić strojenie....może wyciągnie więcej :)

W każdym razie zestaw kupiłem za 280 zł nowy z gwarancja i fakturką.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam...

chciałbym kupić radio, ale każdy mówi co innego oraz niechcę wydać zbyt dużo kasy (350 - 400pln max za kpl), troche poczytałem i zastanawiam się nad Alanem 100+ Midland z antenką 66cm za około 340pln w Norauto, TTI 770 +Sirio ML 145 za 385pln na allegro lub polecanego lecz nidozwolonego w polsce Uniden Pro 520XL + jakaś antena koło 450pln?

Zastanawiam się nad tyn TTI ale zupełnie już nic nie wiem ale wydaje mi się że ma dobrą antenę a to jest najważniejsze

czy dobrze kobinuję? no i co najważniejsze mieści się w moim przedziale cenowym?

może jakięś rady??

 

dzięki

pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
TTI 770 +Sirio ML 145 za 385pln
Zastanawiam się nad tyn TTI ale zupełnie już nic nie wiem ale wydaje mi się że ma dobrą antenę a to jest najważniejsze

Możesz wziąć samo radio i do tego inną antenę, ale z tego co wyczytałem na naszym forum i cb-radio.pl - Sirio ML 145 to bardzo dobre magnesówki.

Co do TTI 770 - mam ten zestaw od tygodnia, z Allegro właśnie (od dare2). Jak na razie dla mnie bomba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam..

Duży, czytałem Twojego posta, a brałeś u niego właśnie ten zestaw http://www.allegro.pl/item188966974_radio_cb_tti_tcb_770_antena_magnes_sirio_ml_145_.html

dlaczego wybrałeś to radio? czymś specjalnym się kierowałeś?

jakieś problemy podczas zakupu?

pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość simo

Ja tez dlugo myslalem nad zestawem cb dla siebie. Co do anteny to ml-145 jest chyba najlepszym wyborem jesli chodzi o magnesowke. Jesli chodzi o radio to wszyscy zgodnie mowia ze uniden 520 czy tez 510 jest najlepszym rozwiazaniem. Problem jest tylko w homologacji. Dlatego ja przeznaczylem troche wiecej kasy i kupilem presidenta harrego II. Wiec jesli nie przeszkadza ci brak homologacji to kupuj unidenta 520 i ml-145. Napewno nie bedziesz zalowal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności