Skocz do zawartości
Patryk_

Naprawa włącznika świateł Passat B5

Rekomendowane odpowiedzi

Często poruszany temat,brak podświetlenia nawiewów,brak świateł pozycyjnych itp.Przyczyną jest przeważnie wyłącznik świateł.Oto krótka instrukcja naprawy włącznika.Pomocne będą:cienki śrubokręt,płyn lub spray do czyszczenia elektroniki,może być nawet spirytus,drobny papier ścierny.No i oczywiście cierpliwość.Czas pracy około 30 minut.Po pierwsze wyjmujemy włącznik-wciskamy pokrętło i przekręcamy lekko w prawo (w tym momencie zwalniane są zarzaski) i wysuwamy włącznik.

 

 

Odpinamy kostkę,pierwszy krok za nami :) Przy pomocy małego,płaskiego śrubokręta podważamy zatrzaski okrągłej obudowy i wysuwamy ją.Ukazuje nam się płytka drukowana z diodami podświetlającymi pokrętło-wyciągamy ją (jest tylko wsunięta) Następnie przy pomocy tego samego śrubokręta podważamy zatrzaski w prostokątnej obudowie i wysuwamy środek włącznika.Przystępujemy do czyszczenia.Wystarczy lekko odgiąć blaszki (uważając żeby ich nie poodginać za bardzo) i zabieramy sie za czyszczenie-szpachtułką nasączoną środkiem do tego przeznaczonym,najlepiej jak bedzie to płyn do czyszczenia części elektronicznych,ale równie dobrze może to być spirytus.Jeżeli blaszki są bardzo zaśniedziałe to możemy posłużyć się drobnym papierem ściernym.W razie konieczności odpowiednio i z czuciem doginamy blaszki.Składamy w odwrotnej kolejności.Gotowe ;) Cieszymy sie działającym włącznikiem.

w??cznik.jpg

w??cznik1.jpg

w??cznik2.jpg

w??cznik3.jpg

w??cznik4.jpg

Edytowane przez rainman777
Dodałem film z demontaż przełącznika
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sposób dobry ale czy warto sobie głowę zawracać starym włącznikiem. Gdzie za nowy zapłacimy około 60 zł?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Sposób dobry ale czy warto sobie głowę zawracać starym włącznikiem. Gdzie za nowy zapłacimy około 60 zł?

 

Czasem jest tak że niema nawet czym i jak zajechać po nowy a trzeba jechać gdzieś dalej-to można się pokusić o naprawę ;)

Edytowane przez Patryk_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieks. Mi ta instrukcja nie tyle pomgła co zainspirowała. bez niej nie wiedział bym jak wyjąć wyłącznik. Po przeczytaniu innych postów myślałem ze zepsuł się zespolony. Zaraz po wyjęciu czułem zapach spalenizny.

Co prawda nie jest do naprawy bo wytopił się w środku. Zwarłem jeden na krótko, teraz po przekręceniu kluczyka od razu mam światła mijania - ale mam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie był problem z brakiem świateł mijania (pozostała elektryka OK: były światła postojowe i drogowe):

- sprawdziłem bezpieczniki - wszystko OK,

- wyczyściłem styki w przełączniku świateł i nic,

- podmieniłem włącznik od kolegi i nic,

- na VAGu nie pokazał żadnych błędów - miałem nadzieję, że pokaże :)

- w końcu sprawdziłem żarówki H7 - okazało się, że padły obydwie !!!

 

Złapałem się na tym, że trzeba zacząć od rzeczy najprostszych (ale kto mógł przypuszczać, że to będą żarówki). Nie potrafię wyjaśnić mojej awarii świateł (kumpel-elektryk sprawdził prąd - wszystko OK)

Najważniejsze, że wszystko działa przed wyjazdem na weekend :).

Edytowane przez tekner

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
U mnie był problem z brakiem świateł mijania (pozostała elektryka OK: były światła postojowe i drogowe):

- sprawdziłem bezpieczniki - wszystko OK,

- wyczyściłem styki w przełączniku świateł i nic,

- podmieniłem włącznik od kolegi i nic,

- na VAGu nie pokazał żadnych błędów (miałem nadzieję, że pokaże :manga)

- w końcu sprawdziłem żarówki H7 - okazało się, że padły obydwie !!!

 

Złapałem się na tym, że trzeba zacząć od rzeczy najprostszych (ale kto mógł przypuszczać, że to będą żarówki). Nie potrafię wyjaśnić mojej awarii świateł (kumpel-elektryk sprawdził prąd - wszystko OK)

Najważniejsze, że wszystko działa przed wyjazdem na weekend :)

Niestety VAG nie wszystko pokazuje :] a szkoda...A z tymi żarówkami-no rzezywiście,niezły banał ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam u mnie jest jakiś dziwny objaw. Właśnie wieczorem :haha padły mijania i nie działa zmiana na drogowe (długie) lewym zespolonym przy kierownicy. Jak pociągnę to drogowe palą.

Postojowe (przód i tył), przeciwmgielne (przód i tył) są więc bezpieczniki całe.

Poszukałem na forum i przekaźnika do świateł drogowych brak.

Czy to też wina tego przełącznika od świateł w desce?

Już raz siadło podświetlenie zegara, klimy deski i przycisków ale przeczyściłem i gra. Dodam, że zanim całkowicie zdechły to włączyły się z opóźnieniem i to mnie zdziwiło i myślałem że mi się coś wydaje więc wyłączyłem i ponownie pstryk a tu ciemność widzę ciemność, ciemność widzę :lol3 :haha

Z góry dzięki za wszelką pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam u mnie jest jakiś dziwny objaw. Właśnie wieczorem :haha padły mijania i nie działa zmiana na drogowe (długie) lewym zespolonym przy kierownicy. Jak pociągnę to drogowe palą.

Postojowe (przód i tył), przeciwmgielne (przód i tył) są więc bezpieczniki całe.

Poszukałem na forum i przekaźnika do świateł drogowych brak.

Czy to też wina tego przełącznika od świateł w desce?

Już raz siadło podświetlenie zegara, klimy deski i przycisków ale przeczyściłem i gra. Dodam, że zanim całkowicie zdechły to włączyły się z opóźnieniem i to mnie zdziwiło i myślałem że mi się coś wydaje więc wyłączyłem i ponownie pstryk a tu ciemność widzę ciemność, ciemność widzę :lol3 :haha

Z góry dzięki za wszelką pomoc.

 

Wiesz już jak czyścić włącznik :) Skoro nia załączają się mijania a drogowe możesz włączyć tylko pociągając manetkę do siebie to sprawź włącznik jeszcze raz...Na 99% to jego wina ;) Chyba że Ci się nie chce czyścić to na próbę (jak możesz) podmień włącznik z innego Passata.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli za drogowe ten sam styk w włączniku odpowiada co i za mijania?

Po ciemku wyjąłem go i był lekko ciepły więc chyba się coś musiało smażyć.

Jak się jeszcze nie usmażyło to wstawię stycznik i czas zamówić nowy włącznik.

Dziękuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czyli za drogowe ten sam styk w włączniku odpowiada co i za mijania?

Po ciemku wyjąłem go i był lekko ciepły więc chyba się coś musiało smażyć.

Jak się jeszcze nie usmażyło to wstawię stycznik i czas zamówić nowy włącznik.

Dziękuję.

 

Poprostu go pożądnie przeczyść papierem ściernym,ewentualnie dognij nieco tą blaszkę-naprawdę niewiele wystarczy.Który pin za co odpowiada masz opisane w innym wątku.A z resztą,tu masz opis ;)http://forum.vw-passat.pl/showpost.php?p=603501&postcount=9

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobione!! :D Wysmażyło się tworzywo-jakiś polipropylen może ABS pod stykiem i blaszka nie zwierała. Jak ją palcem docisnąłem to robiła się gorąca. Pod "platynką" na tej blaszce było zwęglone tworzywo i to skutecznie izolowało.

Blaszka od świateł mijania jest drugą od pokrętła na spodzie włącznika w bloku pięciu takich samych blaszek.

Mimo że nigdzie w schematach nie znalazłem stycznika od świateł mijania/drogowych to jednak jakiś przekaźnik się załącza, kiedy dociskałem tę blaszkę. Dziwne.

Dzięki za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie padła tylko zmiana na drogowe, mijania działają poprawnie, a jak pociągnę manetkę do siebie to drogowe palą . A symptomy te same co u Jedrek_TDI, że zanim całkowicie zdechły włączały się z opóźnieniem tak ze 2-3 razy a teraz kicha. Poradźcie gdzie szukać ???

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
U mnie padła tylko zmiana na drogowe, mijania działają poprawnie, a jak pociągnę manetkę do siebie to drogowe palą . A symptomy te same co u Jedrek_TDI, że zanim całkowicie zdechły włączały się z opóźnieniem tak ze 2-3 razy a teraz kicha. Poradźcie gdzie szukać ???

pozdrawiam

 

Manetka od drogowych jest temu winna...Zdemontuj kierownicę,później manetkę-rozmontuj ją i dokładnie wyczyść styki w środku.Możesz nasmarować jeszcze,ale zastosuj znikomą ilość smaru.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no dobra panowie a co powiecie na taki przypadek, mam zwarcie na kostce załączanej do włącznika światełm (opisywanego powyżej) i co teraz zrobić? nigdzie tego nie mogę dostać jedynie serwis chyba. Miał ktos może kiedys taki przypadek? aha dodam że to zwarcie na tej kostce rozładowywało mi akumulator :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
no dobra panowie a co powiecie na taki przypadek, mam zwarcie na kostce załączanej do włącznika światełm (opisywanego powyżej) i co teraz zrobić? nigdzie tego nie mogę dostać jedynie serwis chyba. Miał ktos może kiedys taki przypadek? aha dodam że to zwarcie na tej kostce rozładowywało mi akumulator :)

 

Jeżeli chodzi Ci o kostke od manetki to jedyne co możesz zrobić to wymienić manetk-jeżeli ona powoduje zwarcie,być może jest podtopiona w środku-spraedź to na początek.Chyba że chodzi Ci o włącznik świateł,o którym pisałem w poście #1 to go rozmontuj i sprawdź co powoduje zwarcie,bo domniemam że o to Ci chodzi.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Manetka od drogowych jest temu winna...Zdemontuj kierownicę,później manetkę-rozmontuj ją i dokładnie wyczyść styki w środku.Możesz nasmarować jeszcze,ale zastosuj znikomą ilość smaru.

Pozdrawiam

niedawno rozbierałem manetkę i czyściłem, bo stycznik od kierunkowskazów szalał :-( . możliwe za dużo dałem smaru?, a może manetka się kończy???... ktoś wie za ile dostane nową?

..strach się bać...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
niedawno rozbierałem manetkę i czyściłem, bo stycznik od kierunkowskazów szalał :-( . możliwe za dużo dałem smaru?, a może manetka się kończy???... ktoś wie za ile dostane nową?

..strach się bać...

 

Kup używkę,jak masz dojście do nich.Jeżeli nie to alledrogo,zerknij tam.Zamienników jednak bym nie polecał-czasami lepiej kupić używany oryginał niż zamiennik...Jak smarujesz-to znikome ilości,powinna być minimalna ilość.Możliwe że wiesza się przez zbyt gęsty smar lub za duża jego ilość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

masz rację najpierw rozkręcę, ale widzę że używki można wyszarpać za 40pln

to może wymienię. dzięki i pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakiej wtyczki??? Chłopie napisz o co Ci chodzi, bo nikt ci nie pomoże.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cześc

jestem nowy co mam zrobic gasnie u mnie całe podswietlenie w kapini deski wskazników i wszystkich przycisków a nawet klimy po chwili powraca iginie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności